Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Problematické větrání na základní škole Březina

Autor článku: Jakub Král , doktorand-stip. AdMaS - vědecký pracovník, Ústav pozemního stavitelství FS VUT Brno
Plné znění článku: Problematické větrání na základní škole Březina
Anotace článku: Měření probíhalo v učebně základní školy v Březině. Základní škola slouží svému účelu od roku 1912. Okenní otvory jsou tvořeny plastovými rámy a jsou zaskleny dvojsklem. Dva okenní otvory učebny jsou opatřeny tzv. „větrací rekuperační“ klapkou.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: A co 3. varianta bez rekuperace?
Autor: Dalis Dobrota
Datum: 31.12.2018 10:44 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 106503
reakce na ...
Já používám větrání bez rekuperace. To si každý musí propočítat, co je lepší. Taky je ještě možnost s centrálním přívodem vzduchu a lokálními přívody vzduchu.
Jeikož rekuperační výměník stojí desítky tisíc a a rekuperace potřebujete 2 krát více potrubí a 2x více vrtání do stěn, tak to neznamená automaticky, že je rekuperace výhodnější.
Zrovnatak centrální ventilátor může být dražší než několik malých i když by měl nižší spotřebu proudu. Proč? Protože uzavírací klapky zvláště automatické, které uzavírají přívod vzduchu, když tam nikdo není a netvoří CO2, stojí víc než samostatný malý ventilátor.

Samozřejmě pro firmu, která vzduchotechniku realizuje, je nejekonomičtější zařízení se vším všudy.

Ale pro školu může být ekonomičtější udělat to třeba na etapy. Anebo vůbec rekuperaci nepoužívat, a odpadní vzduch použít jako zdroj tepla nebo chladu pro tepelné čerpadlo. Příklad: ředitel by měl prostory vytápěné a chlazené tepelným čerpadlem nebo obyčejnou klimoškou a odpadní vzduch ze tříd přivedený k venkovní jednotce by mu zvyšoval účinnost čerepadla.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.