Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Výměna kotlů - zásadní téma Infothermy 2019

Autor článku: redakce
Plné znění článku: Výměna kotlů - zásadní téma Infothermy 2019
Anotace článku: Od 1. září 2022 je by již neměly být v provozu kotle 1. a 2. třídy. Jak si vybrat nový zdroj vytápění?

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (3): Volba nového zdrojePetr Much02.02.2019 18:40
Re (2): Volba nového zdrojeJosef Zapletal01.02.2019 17:01
LogikaPetr Much25.01.2019 07:38
Re: Volba nového zdrojePetr Much25.01.2019 07:37
Volba nového zdrojeJosef Zapletal24.01.2019 00:13

Příspěvky
Předmět: Logika
Autor: Petr Much
Datum: 25.01.2019 07:38 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123057
reakce na ...
Fotka ukazuje nelogičnost současné politiky.

Budeme podporovat spalování pelet, které v podobě ať již suroviny či finálního výrobku najezdí stovky km a jako vrchol ekologie jsou baleny naprosto zbytečně do jednorázových foliových pytlů

Předmět: Volba nového zdroje
Autor: Josef Zapletal
Datum: 24.01.2019 00:13 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Pokud se podíváme na vládou schválenou energetickou koncepci, pak mezi roky 2020 a 2025 dochází k dramatickému úbytku prodeje uhlí pro využití v domácnostech. Z tohoto pohledu je v současné době koupě kotle na tuhá paliva velmi nešťastný krok - uhlí se podle koncepce prodávat nebude a cena energie z pelet bude podobně vysoká jako cena plynu. Ti co ještě topí kotlem na tuhá paliva a nemohou nebo nechtějí příliš investovat do nového zdroje by měli uvažovat o topení na principu tepelného čerpadla a to podle svých finančních možností od topících klimatizací, které si majitel instaluje v několika hlavních místnostech a dům bude dále dotápěný kotlem 4 třídy s ručním přikládáním nebo koupi staršího popřípadě i nového levného tepelného čerpadla až po koupi čerpadel prémiových značek s instalací na klíč. Alternativní možností je také přechod na zemní plyn. V každém případě nelze čekat, že setrváním u spalování kupovaných tuhých paliv bude majiteli generovat úsporu jako tomu bylo v minulých letech. Už v současné době je cena za vytápění domu tepelným čerpadlem přibližně poloviční oproti uhlí. Stát svojí hloupou dotační politikou do automatických kotlů na uhlí dostane mnohé lidi v důchodovém věku do situace, kdy budou muset ve svých kotlích topit drahými peletami a cena vytápění jejich nemovitosti může být v lepším případě na hraně jejich možností tj. cca 30 tisíc korun ročně.

Předmět: Re: Volba nového zdroje
Autor: Petr Much
Datum: 25.01.2019 07:37 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123057
reakce na ...
1) pokud zdraží pelety, zdraží i plyn. Logicky se nebude zdražovat jen některé palivo.
2) cena za vytápění tepelným čerpadlem je vyšší než 1/2 nákladů uhlí.
Na základě zkušenosti z ročního provozu je cena za vytápění čerpadlem cca 2/3 nákladů uhlí (hnědého ořechu)

Předmět: Re (2): Volba nového zdroje
Autor: Josef Zapletal
Datum: 01.02.2019 17:01 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
1) cena pelet a plynu není svázána, protože cena pelet je vysoká a tam kde je plyn se pelety topit nevyplatí, zdražení pelet tedy nemá vliv na růst poptávky po plynu ani není alternativou plynu.
2) poměr ceny uhlí a ceny topení tepelným čerpadlem je samozřejmě různý. při ceně uhlí 350kč/q a výhřevnosti 15MJ dostáváme při účinnosti kotle 85% cenu za 1kWh 99haléřů ,pak platí proti systému vzduch/voda váš výpočet. Ovšem takové celoroční účinnosti dosahují stěží nejlepší automatické kotle , kdežto u kotle s ručním přikládáním v provozu bez akumulační nádrže bude celoroční účinnost do 70% pak cena za 1kWh je asi 1,2kč - což už je proti tepelnému čerpadlu vzduch/voda cca dvojnásobek. V každém případě systém země/voda dosáhne běžně topného faktoru 4 - i do radiátorů takže šetříte polovinu i proti automatickému kotli. A když k tomu připočteme levnou elektřinu pro celý dům pak je úspora ještě mnohem větší.

Předmět: Re (3): Volba nového zdroje
Autor: Petr Much
Datum: 02.02.2019 18:40 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123057
reakce na ...
Cena pelet a plynu sice není svázána, ale platí, že žádný prodejce nebude prodávat levněji než musí. Ve chvíli, kdy nebude na topení uhlí z politických důvodů, odpadne levná alternativa a ceny mohou vzrůst.
systém vzduch voda u tepelného čerpadla bude mít topný faktor 4 na jaře, v létě a časném podzimu. Tj. v době, kdy potřeba tepla není velká. V zimě, kdy je třeba topit, bude při -5 a níže těžko topný faktor 4.
V rámci objektivity by bylo fér namísto celoroční účinnosti uvádět účinnost v období cca říjen - duben, tj. v době, kdy je třeba nejvíce tepla. Započtením celoroční účinnosti se uměle zlepšuje topný faktor tepelných čerpadel.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama