Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Nejčastější mýty o zálohovém systému – 2. část

Autor článku: Andrea Brožová, Karlovarské minerální vody
Plné znění článku: Nejčastější mýty o zálohovém systému – 2. část
Anotace článku: Výhodnost zálohového systému potvrdily studie zveřejněné pracovní skupinou Zálohujme.cz v lednu 2019.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: VěrohodnostLuboš Nováček18.03.2019 20:35
VěrohodnostPetr Zíka18.03.2019 18:57
Re (3): PETLuboš Nováček18.03.2019 15:56
Re (2): PETJaromír Veber18.03.2019 13:45
Re: PETLuboš Nováček18.03.2019 12:08
PETJaromír Veber18.03.2019 10:02
Se mnou teda nepočítejte!!!!Luboš Nováček17.03.2019 11:23
KoloběhVladimír Křen17.03.2019 06:08

Příspěvky
Předmět: Věrohodnost
Autor: Petr Zíka
Datum: 18.03.2019 18:57 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100057
reakce na ...
Na můj vkus příliš velký počet lží na jednom místě. Namátkou: "Studie za zahraničí ukazují, že dobře navržený zálohový systém může snížit počet v přírodě pohozených nápojových obalů o 95 procent". Jenže realita je jiná: "Podle informací zveřejněných CRI (Container Recycling Institute) zavedení systému zálohování snížilo množství volně pohozených odpadků na silnicích a dálnicích v USA v rozmezí od 19 do 65 %. Tyto údaje jsou získávány a pravidelně aktualizovány z monitoringu oficiálních institucí viz bottlebill.org." Přiznávám se. že jsem nestudoval zdroj, jen jsem využil dokument "Analýza volně pohozených odpadů v České republice".
Ono vůbec pokud je v dokumentu Eunomie uvedeno číslo 69.5% "...it is estimated that approximately 69.5% of PET bottles are separated...", chce se mi křiknout "Zasaj z toho palce ještě trochu, na těch 70% to sakra dotáhneš!".

Předmět: Re: Věrohodnost
Autor: Luboš Nováček
Datum: 18.03.2019 20:35 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 129958
reakce na ...
Tak to souhlasím. Je jich až příliš.
Odhaduji, že při své ohromné produkci musí KMV platit obcím desítky milionů za svoz a třídění svých PETek. ALE!!!
Jejich „projekt“ počítá s tím, že část lidí bude dál odhazovat PETky do žlutých či černých kontejnerů, nevrácené zálohy jim zbudou na provoz automatů a oni už nikdy nikomu nebudou muset nic platit!
Něco jiného by byla záloha 10Kč. Ale to už by je vraceli i ti, co nad 3Kč mávnou rukou. Ale kdyby je všichni vraceli, kdo by platil provoz automatů?
Takže PETky se dál budou házet do kontejnerů, dál se budou všude povalovat, jen už za jejich úklid nebudou muset KMV platit.
A že malé prodejny by se mohly rozhodnout? Ale houby! Tomu snad už nevěří vůbec nikdo. Když prodáváte, musíte! Tady máte pytle a nazdar! Jako kominíci a EET!

Předmět: PET
Autor: Jaromír Veber
Datum: 18.03.2019 10:02 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 126430
reakce na ...
Je třeba si uvědomit, že zpětně vybrané PET se využívají především na výrobu umělých vláken, a jen malá část na opětovnou výrobu PET.

PET je velmi stabilní materiál. Prakticky se z něj nic neuvolní do potravin. Pouze v případě že jej zahřejete na vyšší teplotu (70 °C a více) tak se z něj mohou uvolnit některé látky. (myslím že z doplňkových měkčidel a podobných).

K daným studiím které si nechalo výše zmíněné sdružení zpracovat je třeba doplnit, že onen výše zmíněný pohozený odpad je počítán tak, že se sečte co se sesbíralo (do žlutých kontejnerů), co bylo přibližně v komunálním odpadu a zbytek by měl být někde pohozený v přírodě. Ale že jsme na TZB portálu měli bychom autorům studie doplnit také informací, že určité procento plastového odpadu včetně PET někteří naši spoluobčané pálí v kotlích. Odhadl bych že to bude 1-2%, tedy nejsou pohozené v přírodě, ale jsou ve vzduchu.

Cíl EU na 90% recyklaci je poměrně divoký a ze zálohování PET nejsem zrovna nadšený, ale s tím množstvím PET, které se u nás doma pohybují, je to asi únosné řešení problému. A jak článek zmiňuje, asi to v současnosti nelze dosáhnout jiným způsobem.

Předmět: Re: PET
Autor: Luboš Nováček
Datum: 18.03.2019 12:08 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 129958
reakce na ...
Ať je to, jak je to, stejně z takové lahve pít budu!!
Ať tam toho dají 10%... 35% nebo 50%. Mísení a ředění odpadu je dle Zákona o odpadech zakázáno.
A když se KMV pořád tak ohánějí cirkulární ekonomikou, tak v ní na 1. místě je: OPAKOVANÉ POUŽITÍ
A PET láhev NENÍ opakovaně použitelná! Alespoň ne ta, co do ní plní KMV.
Takže buď ty dokumenty neznají, nebo si z nich vybírají, jen to co se jim hodí.

Předmět: Re (2): PET
Autor: Jaromír Veber
Datum: 18.03.2019 13:45 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 126430
reakce na ...
Máte pravdu. Ta láhev se ale znovu neplní! Jen se ten materiál přepracuje a nějaká jeho čast může sloužit jako vstupní materiál pro výrobu nových. Pokud vám to nevyhovuje, doporučuji nakupovat už jen sklo, protože tak už to v současnosti funguje.

Předmět: Re (3): PET
Autor: Luboš Nováček
Datum: 18.03.2019 15:56 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 129958
reakce na ...
Já mám nejradši čaj (sypaný), pivo a kafe a na to žádnou PETku nepotřebuji. A do auta nerezovou láhev. Ta udrží dlouho teplo i chlad.
Mě na té Cirkulární ekonomice fascinuje jedna věc.
NIKDO o tom nic neví! Většina odborníků si to ani nedokáže v praxi představit! Sama EK si na to zadala 2 leté studie proveditelnosti, ale!!
U nás už se najdou lidé, kterým se ještě houpe kabát na věšáku v posluchárně, a na to NIC si založí INSTITUT - tedy něco, co většina lidí chápe jako vědeckou instituci a všichni jim to žerou. :(

Předmět: Se mnou teda nepočítejte!!!!
Autor: Luboš Nováček
Datum: 17.03.2019 11:23 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 129958
reakce na ...
Tak KMV s podporou EU si myslí, že seberou PETky, rozdrtí je, nalejou na ně nějaký chemický koktejl a z toho pak znova vyrobí láhev, kterou náplní minerálkou? Když všichni odborníci varují, že podruhé bychom z PET lahve pít neměli!
Tak tohle teda pít nebudu! V žádném případě! NIKDY! Nejsem prase!
V tom případě se domnívám, že je jim třeba tu minerální vodu zakázat pumpovat!
Ale zakázat něco italskému investorovi asi nepůjde! Kdo si to vezme na triko??
Takže mi nezbývá než Vám všem spolu s českými VaK popřát: "Dobrou chuť! a "Dobré zažití!"

Předmět: Koloběh
Autor: Vladimír Křen
Datum: 17.03.2019 06:08 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Plasty obecně mají svůj koloběh. Výroba - užití - sběr - likvidace. Zatím je zvládnutá výroba - užití a sběr pouze částečně. Likvidace bez vlivu na životní prostředí zatím pokulhává. Skládkování není řešení. Plastová láhev se nedá opět naplnit protože proces čištění ji znehodnotí. Tak že co s tím? Nejschůdnější řešení by byl návrat ke skleněným obalům které by pro svoji váhu odradily mnoho zákazníků a poklesla by výroba (příjmy).

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama