Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Současnost a budoucnost tepelných čerpadel

Autor článku: redakce
Plné znění článku: Současnost a budoucnost tepelných čerpadel
Anotace článku: V přednášce za Asociaci výrobců tepelných čerpadel hovoří Ing. Tomáš Straka, Ph.D., o vývoji zájmu o tepelná čerpadla. Přestože je přednáška z listopadové konference AVTČ 2017, tak většina informací má stálou platnost. Což potvrzuje současnost roku 2019.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: Rozvoj tepelných čerpadelTomáš Kostečka29.04.2019 08:51
Rozvoj tepelných čerpadelJosef Zapletal28.04.2019 00:26
Norsko na pobřeží je teplejšíJozef Homola27.04.2019 07:10

Příspěvky
Předmět: Rozvoj tepelných čerpadel
Autor: Josef Zapletal
Datum: 28.04.2019 00:26 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Je vlastně velké zklamání, před 15 lety to vypadalo ,že tato technologie ovládne vytápění budov - nestalo se tak. Důvodem jsou úspory , lidé prostě dům raději zateplí, vymění okna a zůstanou u plynu. S tepelným čerpadlem, by dosáhly stejné úspory, jenže zateplení je z hlediska životnosti a spolehlivosti někde jinde a kombinovat zateplení a tepelné čerpadlo není při cenách klíčových instalací a životnosti systému vzduch/voda příliš výhodné. Ve výsledku jsou TČ instalována spíše do novostaveb , protože tam neexistuje plynový kotel a přípojka.
Tepelná čerpadla zkrátka nepřekročila stigma alternativního zdroje a myslím si ,že tomu nebude ani jinak ani v dalších 15 letech. Důvodem je to, že stát směřuje výrobu el. energie k dražším zdrojům a majitel TČ platí podporu OZE a ještě cenu povolenky, kdežto v ceně plynu není započtená žádná z těchto položek. Drahá zůstávají i samotná čerpadla. Bohužel tento vývoj znamená, že u nás nevzniknou dobře placená pracovní místa v energetice a budeme dále pro vytápění budov dovážet ohromné množství plynu, protože ten je drahý lidé přitápějí tuhými palivy a to má za následek špatnou kvalitu ovzduší.

Předmět: Re: Rozvoj tepelných čerpadel
Autor: Tomáš Kostečka
Datum: 29.04.2019 08:51 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 130222
reakce na ...
Zrovna se rozhuduji kam investovat.
Mám dům z roku 1943, výměna střechy a oken již proběhla. Letos instalace FVE s přebytky do vody. Otop plyn, atmosferický kotel, spotřeba 32 MWh ročně. Tepelná ztráta domu 17,5 kW. Kombinované zdivo, pálená červená cihla + struskové cihly 45 cm, škvárové tvárnice 30 cm.
Nechávám si počítat projekt na zateplení, kde si myslím, že úspora bude vyšší po zateplení než výměnou plynového kotle za TČ. A pokud půjdu do kondenzačního kotle (což mě jednou stejně čeká kvůli nedostatku ND) mohla by být roční úspora ještě vyšší.

Předmět: Norsko na pobřeží je teplejší
Autor: Jozef Homola
Datum: 27.04.2019 07:10 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Reaguji na větu: "A to jsou v Norsku vzhledem z významně nižším teplotám méně příznivé podmínky pro provoz TČ než u nás. I z toho lze usuzovat, že zájem českých domácností se bude dále zvyšovat."

Argumentovat Norskem co se týká teplot v zimě je zavádějcí. Stačí si náhodně v nějaký den a hodinu ověřit skutečné teploty v zahraničí a u nás v horské oblasti.
To že v Norsku dávají přednost elektřině je normální, mají ji až z 98% z vody a poměrně levnou.
Připraven je zákaz topení plynem.
Jejich výměníky čerpadel je možné zanořit do vody, která nezamrzá v tisících fjordů.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.