Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Obnovený Libušín vytápí tepelná čerpadla

Autor článku: Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Plné znění článku: Obnovený Libušín vytápí tepelná čerpadla
Anotace článku: Rekonstrukce vyhořelé národní panátky, útulny Libušín na Pustevnách, vstoupila do posledního roku realizace. Článek je zaměřen na rekonstrukci soustavy vytápění, která je založena na tepelných čerpadlech země-voda značky Vaillant.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: zvolený zdroj...
Autor: Josef Zapletal
Datum: 19.05.2019 23:40 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Tepelné čerpadlo země/voda nebyla dobrá volba. Na tomto projektu je přesně vidět jak se mrhá veřejnými prostředky. 1800 metrů vrtů + tepelné čerpadlo stálo jistě okolo 2,5 mil korun a systém je stejně vybaven el. kotlem. Spád otopné soustavy 55/45 pokud se tato dělá v rámci rekonstrukce nová je pro TČ z ekonomického důvodu naprosto nevhodný mělo být použito podlahového topení 45/35. Chata Libušín je v 1000 metrech nad mořem to není žádná vysokohorská poloha s extrémními mrazy je zde o 4°C chladněji než na vysočině. A tvrzení že při výšce sněhu 200 cm je problém s tepelným čerpadlem vzduch voda je směšné. Jednak venkovní jednotka se mohla umístnit na stěnu budovy a nebo pro ní postavit přístřešek. V každém případě například 3 jednotky Mitsubishi Zubadan s výkonem 48 kW při -15°C a provozem do -27°C by pro tuto lokalitu byly ideální. TUV by šlo předehřívat od topné vody a pak teprve dohřívat na konečnou teplotu. Cena při tomto řešení by byla na 30-40% investované částky se systémem země/voda a provozní úspora, kterou systém země/voda proti vzduchu dosahuje proti rozdílu ve zvýšené investici z veřejných zdrojů se během životnosti tepelného čerpadla nikdy nevrátí. Navíc vrty nejsou kamna a protože investor nemá v projektu dohřívání vrtů bude teplota solanky postupně klesat což se projeví sníženou efektivitou tepelného čerpadla , která se bude projevovat zejména na konci jeho životnosti pokles teploty vrtů je sice pomalý, ale stejně tak dlouho trvá i náprava...

V každém případě jsem si jistý že systém bude fungovat dlouhodobě a spolehlivě nicméně z ekonomického hlediska je to až neuvěřitelné mrháni veřejnými prostředky.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama