Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Fakta a mýty o obnovitelných zdrojích (I)

Autor článku: Prof. Ing. Pavel Noskievič, CSc., Prof. Ing. Jaroslav Kaminský, CSc.
Plné znění článku: Fakta a mýty o obnovitelných zdrojích (I)
Anotace článku: V roce 1999 zveřejnili autoři v časopisu Energie poměrně rozsáhlý článek, v němž upozorňovali na základě zahraničních zkušeností na nereálnost očekávaných příspěvků obnovitelných zdrojů do struktury spotřeby energie v České republice. Po pěti letech je možné se k této problematice kvalifikovaně vrátit s poznatky z prostředí české energetiky.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 91   starší >>
Příspěvky
Předmět: Větrné elektrárny? Nesystémové řešení
Autor: Pavel
Datum: 06.05.2004 22:42 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Doporučuji k návštěvě článek "EKOLOGIE: Vstoupím do strany Zelených?" na http://www.neviditelnypes.cz/ , zejména pak obsáhlou diskuzi k němu. Jsou tam velice zajímavé informace. Zajímavý je i odkaz na graf na http://www.enercon.cz/pic/24.jpg


Předmět: Re: Větrné elektrárny? Nesystémové řešení
Autor: petr kocina
Datum: 07.05.2004 06:26 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
dobra diskuze.dik za odkaz a ten graf bych tem propagatorum VE omlatil o hlavu.

Předmět: Re: Větrné elektrárny? Nesystémové řešení
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 07.05.2004 11:11 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Četl jsem několik článků pana Breziny. Obdivoval jsem ho, dokud nehrábl do tématu, kterému rozumím a mohl jsem si ověřit pravdivost jeho tvrzení. Ukázalo se, že vytrhuje z kontextu podružné informace a dělá z nich stěžejní. Například zabíjení ptáků: VE zabijí méně ptáků než výškové budovy nebo budovy s velkými skly.
Takže článek je bezcenný, zajímavá je diskuse. Neviditelný pes má příjmy z reklamy a ta se platí podle počtu čtenářů. Když se napíše kontroverzní článek, je k němu velká diskuse a roste počet čtenářů. Pan Brezina píše kontroverzní články, proto je vítaný autor, kvalita článků je vedlejší.

Předmět: Re (2): Větrné elektrárny? Nesystémové řešení
Autor: A. Žeravík
Datum: 07.05.2004 11:30 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Zajímavá je především diskuze. Zjevně přispívají ti, co o tom na rozdíl od autora článku něco vědí. Důležitá jsou především fakta o procentuální využitelnosti VE za rok. Dosahovaná výroba energie je zlomkem papírové jmenovité kapacity, a to nejen u nás, ale i v přímořských oblastech. Jednoznačný ekonomický efekt z VE mají firmy dodavatelů, pak "díky" nehorázné státní podpoře i "investoři" a následně zásluhou pokroucené cenové politiky provozovatelé. Nejsem odpůrcem VE ani jiných alternativních zdrojů. Ale kdyby se tato zařízení stavěla "za své" a s řádnou ekonomickou rozvahou, asi by si to každý skutečný investor třikrát rozmyslel. Než to u nás pochopí státní úředníci, bude promrhána spousta peněz a k ničemu to nebude. Totéž platí o fotovoltaice a nehoráznosti akcí typu Slunce do škol.

Předmět: Re (3): Větrné elektrárny? Nesystémové řešení
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 07.05.2004 11:38 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Taky bych si velkou VE nepořídil. Na druhou stranu bych rád znal toho, kdo si může dovolit postavit za své a bez podpory státu jadernou elektrárnu.

Předmět: Re (4): Větrné elektrárny? Nesystémové řešení
Autor: petr kocina
Datum: 11.05.2004 04:50 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
jsou to vsechny spolecnosti co maji v nazvu a.s.

doufam,ze si nemyslite,ze vsechny JE ve svete,by se bez pomoci statnich penez neobesly.pokud je mi znamo,tak elektrina z JE je nejlevnejsi.pokud vite o levnejsi rad bych vedel ktera to je.

Předmět: Re (4): Větrné elektrárny? Nesystémové řešení
Autor: Miloslav Bosek
Datum: 11.05.2004 07:03 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Kolega Kocina ma pravdu...Konecne v USA nestavi JE stat, ale vetsinou energeticke firmy, stat jim vetsinou prisnymi predpisy pekne "slape na presky". A jeste byla pred casem jedna moznost - sice pofiderni co do paliva a nakladani s nim, ale...nektere ruske jednotky mely k dispozici mobilni relativne male ( asi jako MEC 200 kVA s dieslem...) JEC 5 kW 3x220/120VAC s homogennim reaktorem ( napln uranovych soli jako palivo ); v r.90/91 jsem mel moznost jednu z nich videt, byla nacerno nabizena k prodeji, kdyz uz dotycni rusti lampasaci vedeli, ze se vrati na vychod...asi si chteli prilepsit, podobne jako v pripade rozprodavani vyzbroje atd. Cena pod rukou tehdy kolem 200000 Kcs...jenze co s tim z hlediska paliva, jeho obnovy a vubec...? Takze leccos existuje...ale problemy s tim spojene by byly obrovske, je to tak akorat pro armadu, ktera si s tim nedela velke problemy ( stejne je to vyhledove urceno ke zniceni, ze...) anebo pro kosmicky program...

Předmět: Re (2): Větrné elektrárny? Nesystémové řešení
Autor: Milan Bechyně
Datum: 07.05.2004 12:07 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Chtěl bych Vás plně podpořit v názoru na články pana Breziny. Před časem jsem na NP pročítal jeho diskuzní příspěvky u mého i u jiných článků a je to tak jak píšete p. Bechníku.

Předmět: Mýty a legendy
Autor: ing. Václav Vojtěch
Datum: 14.04.2004 23:24 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Fotovoltaická energie má dvě nevýhody: pořizovací cena solárních zařízení se dnes pohybuje dle jejich velikosti od cca 6 do 25 USD/W, což je hodně v porovnání s konvenčními zdroji, a není k dispozici (jednoduše řečeno) v noci. Pak má také dvě výhody: neprodukuje primárně žádné exhalace a palivo "padá" z nebe. Stačí si jen počkat, až tyto výhody převáží nad nevýhodami a PV se stane jedním z běžných a konkurenceschopných způsobů výroby elektrické energie.

Někde však nečekají s rukama v klíně (viz níže). Hraje se totiž mimo jiné o trh v zemích třetího světa, u kterého se předpokládá právě v PV v příštích 10 letech velký rozmach. Kdo bude mít technologie a výrobní kapacity, bude mít nové trhy. Z tohoto pohledu se určitě má smysl fotovoltaikou zabývat a investovat do jejího výzkumu a vývoje - a nevycházet ze špatné zkušenosti s jedním špatným projektem.
A nesrovnávat s Temelínem. Fotovoltaika je opravdu o něčem jiném. :-)

Viz třeba zde :
http://www.bpsolar.com/ContentDetails.cfm?page=51
http://www.solarcentury.co.uk/
http://www.uni-solar.com/
http://www.nrel.gov/pvmat/pvmat_frame.shtml?pvmatsolicit.html
http://www.sharpusa.com/solar/SolarLanding/0,2286,,00.html#


Předmět: Re: Mýty a legendy
Autor: petr kocina
Datum: 16.04.2004 09:27 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Hraje se totiž mimo jiné o trh v zemích třetího světa - predpokladam,ze FV neni vubec levna zalezitost co se tyce instalace i servisu.muzete nam vysvetlit kde tyto zeme na tyto veci sezenou penize ?????,kdyz je nemaji ani pro zakladni potreby svych obcanu.
nepredpokladam,ze by jim je firmy instalovali zdarma.velice jednoducha logika proc se to do tretich zemich behem 10let rozhodne nerozsiri.

Předmět: Re (2): Mýty a legendy
Autor: ing. Václav Vojtěch
Datum: 16.04.2004 20:28 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Existují například rozvojové programy Světové banky... ale i země, které "mají" na vlastní elektrifikaci, rády mnohdy sáhnou po PV řešení.
V řídce obydlených částech světa, bez fungující infrastruktury a mnohdy i bez např. potřebných zdrojů vody se křivka ceny energie z tepelné elektrárny a rozvodu VN o délce stovek kilomentrů do roztroušených vesnic ekonomicky jistě protne s křivkou ceny malé fotovloltaické elektrárny pro lokální potřeby. Půjdeme-li do zábavného extrému, představme si vesnici uprostřed savany s 340 dny slunečního svitu a 500 kilometry k nejbližšímu městu, kde má škola jeden počítač, náčelník televizi a místní doktor ledničku. Kolik by v naší vesnici stála energie přivedená dálkovým vedením po započtění náklaadů na jeho stavbu a údržbu, trafostanic, přenosových ztrát? Zde ekonomika výroby elektrické energie, jak jí známe ze středu zadrátované a přelidněné Evropy, opravdu poněkud selhává.

Předmět: Re (3): Mýty a legendy
Autor: petr kocina
Datum: 17.04.2004 06:31 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
urcite po svete takove vesnicky budou.spise ale ve vyspele zemi,nez v nejake rozvojove.
představme si vesnici uprostřed savany s 340 dny slunečního svitu a 500 kilometry k nejbližšímu městu - proc si treba nepradstavit sibiř,jenze tam uz by to silne pokulhavalo.
papir snese vsechno,jenze realita od papiru je nekdy znacne rozdilna :-((

Předmět: Re (4): Mýty a legendy
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 20.04.2004 08:00 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Představte si samotu v České republice, domácnost se špičkovou spotřebou cca 300 W a nejbližší vedení el. ve vzdálenosti 150 m. A můžete počítat, jestli je lepší spotřebu snížit na 100 W nebo se připojit k síti.

Předmět: Re (5): Mýty a legendy
Autor: Peter Svancarek
Datum: 20.04.2004 11:19 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Domacnost so spickovou spotrebou 300W? Na to sa vam nespusti ani cerpadlo na vodu a pracka uz tym padom nie. Aspon 3kW co je este stale malo na niektore spotrebice.

Předmět: Re (6): Mýty a legendy
Autor: Ing. A. Žeravík
Datum: 20.04.2004 17:54 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Nepochybně je správné zavádět všechna dostupná ekonomicky zdůvodnitelná opatření na snižování spotřeby energie (tepelné izolace, LCD monitory místo CRT, výbojky místo žárovek a podobně), ale podle dostupných informací i přesto spotřeba energií ROSTE. Kdo si dělá iluze, že tuto rostoucí potřebu pokryjí OZE nebo že dokonce nahradí jaderné elektrárny, je slušně řečeno naivní. Stejně naivní, jako vynálezci perpetua mobile, MEGu a jiných nesmyslů. Špičková spotřeba energie 300W v domácnosti by znamenala návrat do jeskyní a těch je dnes pro lidstvo málo...

Předmět: Re (6): Mýty a legendy
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 30.04.2004 12:17 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Motor pračky má cca 300 W, ten výkon se využije při ždímání, při praní motor sice žere stále hodně, ale mechanický výkon je nejvýše v desítkách Wattů. Čerpadla na vodu jsou už od 35 W (PV firmy nabízí i čerpadla s menším výkonem), ale čerpadlo nemusí běžet zároveň s pračkou. Větší spotřebič energie v domácnosti nemusí být.

Předmět: Re (7): Mýty a legendy
Autor: A. Žeravík
Datum: 30.04.2004 13:10 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Souhlasím, všechny el. spotřebiče omezit nebo zrušit. Žádné řezání dřeva na motorové cirkulárce. Kdo by snad chtěl "ekologicky" topit (=smradit sousedům do dvora), ať si to dřevo pořeže ručně, ev. topí celými kmeny. Už žádné 1kW rychlovarné konvice! Zavedl bych pomalovarné, s 25cm izolací a max. 20W. Kdo si počká, ten se dočká. Ostatně i ta pračka se dá pohánět klikou a ždímat se nemusí, uschne to samo. Žádné 35W čerpadlo, voda vyteče sama. Žehličky pouze na solární pohon. Když se uskrovníme, můžeme vyměnit jističe, doporučoval bych 1A. Stačí jen jedna fáze, k čemu tři? A tomu kdo překročí odběr za měsíc nad limit 5kWh, naúčtovat další kWh za 1000 Kč. Však oni si to příště pohlídají....

Předmět: Re (8): Mýty a legendy
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 30.04.2004 13:35 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Výborné nápady, je vidět, že máte hlavu otevřenou.
Taky jste zamlada strádal, protože jste doma neměli rychlovarnou konvici?
Nechápu, jak jsme mohli vyrůst bez mikrovlnné trouby, počítačových her, transplantací kostní dřeně a totálních endoprotéz kyčelního kloubu. My jsme dokonce neměli ani automatickou pračku. Musel jsem s tátou otročit v prádelně každou neděli 2-3 hodiny, abychom vyprali prádlo pro 9 lidí. Máma byla v domácnosti a furt nakupovala a vařila. Pak šla do práce a byl klid. Dřela jak mezek v zahradnictví, vydělala 2500 a my jsme mohli chodit do školní jídelny. Celkové náklady domácnosti vzrostly asi o 4000 měsíčně. Ale zvedla se zaměstnanost a HDP.

Předmět: Re (8): Mýty a legendy
Autor: ing. Václav Vojtěch
Datum: 30.04.2004 16:42 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Ach jo. Pokrok, milí mladí přátrelé, nemůže být příčinou omezování a snižování životní úrovně. Ba naopak. Moderní technologie přinášejí její zvyšování (se všemi negativy i pozitivy) a proto má cenu do nich investovat.

Smyslem fotovoltaiky není mít domek napájený panelem na střeše v ostrovním provozu a při zamračené obloze závistivě koukat přes plot k sousedovi, který si rožní chleba na toustovači. Je to o tom, že můžeme nezanedbatelnou část spotřeby el. energie na této planetě pokrýt jinak, než pálením uhlí. Právě globálně se zvyšující poptávka po energii je hnacím motorem (třetí svět, Čína...).

Předmět: Re (9): Mýty a legendy
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 04.05.2004 19:35 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Milý velebný kmete.
Vzhledem k tomu, že existují země, jejichž ekonomika roste při poklesu spotřeby energie, lze pouze tvrdit, že to, co nazýváte pokrok, je obvykle spojeno s růstem spotřeby energie. Tvrdit, že je tomu tak vždy je mylné.
Taky je to o tom, že nikdo neví, co se stane s klimatem, pokud výkon lidských energetických zdrojů začne být významný ve srovnání s přirozeným příkonem ze Slunce.

Předmět: Re (10): Mýty a legendy
Autor: ing. Václav Vojtěch
Datum: 04.05.2004 23:08 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Děkuji za pěkné oslovení, do kmeta mám daleko, ale měl jsem prostě pocit, že některé příspěvky píší středoškoláci :-)

Ale teď vážně. Asi jsem se nepřesně vyjádřil - nikoliv moderní technologie jako takové, ale jejich masové šíření má za následek rúst spotřeby. Neměl jsem také na mysli jednu izolovanou ekonomiku, ale Zemi jako celek. Spotřeba energie na Zemi globálně ještě dlouho poroste nikoliv proto, že by civilizované země plýtvaly a používaly zastaralé technologie, ale prostě proto, že cca 2 miliardy lidí na planetě dosud nemají k elektrické energii vůbec přístup a většina obyvatel planety má minimum domácích spotřebičů - což hodlají brzy napravit - a vykládejte Číňanovi, že tu televizi a ledničku fakt nepotřebuje... A to nemluvím o slévárnách hliníku a podobných provozech, které na Východě rostou jako houby po dešti a zvyšují hlad po jakékoliv energii. Pro ty lidi je to (třeba i bohužel, to nechci sodit) pokrok, stejně jako pro nás je pokrok, že máme doma oproti našim rodičům větší televizi, větší ledničku, počítač, myčku, sušičku, klimatizaci... a tohle všechno taky něco papá. Máte-li pro tento vývoj výstižnější a popisnější výraz, sem s ním, budu jen rád. Opravdu.

Přesto ale spotřeba nebude jen tak srovnatelná s příkonem ze slunce (urřitě ne v tomto století) protože na Zemi dopadá výkon cca 10 000x vyšší, než je veškerá současná energie námi vyprodukovaná. (viz např. http://www.solarcentury.co.uk/content.jsp?sectno=0&subno=5 )A v tom je právě ten optimistický moment, který by mohl časem nahrávat moderním technologiím typu fotovoltaika.

Jinak Vaše obavy o případné změny klimatu sdílím.

Předmět: Re (11): Mýty a legendy
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 05.05.2004 09:00 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Omlouvám se, reaguji jen stručnými poznámkami:
Někdy loni jsem četl článek, a teď na něj nemohu najít odkaz. Byl o tepelném znečištění: existují oblasti, v nichž je výkon antropogenních zdrojů srovnatelný s příkonem ze Slunce. Jedná se o velkoměsta a energetické zdroje, obojí jednoznačně ovlivňuje klima v širokém okolí.
Nové ledničky mají desetkrát menší spotřebu. Televize s LCD mají asi 1/4 ve srovnání s CRT... Číňan to vidí tak, že pořád jenom kecáme, že je třeba snižovat spotřebu, ale nic neděláme. Kdybychom začali opravdu snižovat svou spotřebu, co udělají Číňani? Komu budou prodávat své zboží? Z čeho by bin Ladin zbohatl, kdybychom nekupovali ropu?
Co se týče TV, je to pěkná ukázka, že skromnost je u nás penalizována. Máš pět televizorů nebo žádný, zaplatíš stejný poplatek. S energiemi je to úplně stejné, paušální poplatek je stejný, ať má domácnost spotřebu 50 nebo 500 kWh.
Skleníkový efekt způsobený zvýšením obsahu CO2 sníží tepelné vyzařování o cca 1 až 2 W/m2, což je méně než 1 % slunečního příkonu. Tato změna stačí ke zvýšení teploty o 1 až 5 °C (to je rozptyl odhadů). Kde je hranice, pod níž je vliv zanedbatelný? Je to 0,1 % nebo 0,001 %?
Když je sluneční příkon tak obrovský, proč vůbec pálíme uhlí? A proč žádná firma nevyrábí fotovoltaiku výhradně s použitím fotovoltaické elektřiny?


Předmět: Re (12): Mýty a legendy
Autor: xxx xxxx
Datum: 28.07.2008 19:02 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Slunecni prikon je obrovsky, nebot i nase planeta je obrovska - nebot ma 2/3 plochy jsou more a zbytek i lesy napriklad. Pouze v prepoctu na plochu je zhruba 1000W na m2 - jenze jen kdyz neni za mrakem.

Předmět: Re: Mýty a legendy
Autor: RNDr. Ing. Josef Doskočil
Datum: 16.04.2004 16:37 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Pane kolego, konečně normální příspěvek. Diskuse na tomto portálu lze totiž obecně přirovnat ke tlachání u piva. Totálně bez kontextu a jakýchkoliv souvislostí. Mám pocit, že je vedou lidé, kteří snad nemají v práci co dělat a tak se baví na netu. Ty pivní řeči totiž nic neřeší. Raději kdyby věnovali čas seriózní práci. Jejich myšlení má svůj horizont a ten nejsou schopni překročit. Tak to vždy bylo a bude i nadále. Stále stejná jména, která se dokáží vyjadřovat úplně ke všemu a vždy. Obnovitelné zdroje energie mají určitě své místo již dnes a ne jen v rozvojových zemích.

Předmět: Re (2): Mýty a legendy
Autor: petr kocina
Datum: 17.04.2004 06:19 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
na rozdil od tlachani u piva si to zde prectou seriozni lide(treba jako vy).casto u piva nepotkavam lidi s tituly,kteri necemu rozumeji :-((
Totálně bez kontextu - vy uz jste nejaky videl u nasich politiku????????????

v sobotnich Lidovych novinach vysel clanek PRINUTME POLITIKY PRACOVAT - doporucuji k prostudovani.
ZAVEREM O ZDEJSIM PLKANI JAKO U PIVA (a prostudovani clanku),NECHT UDELAJI CTENARI PORTALU.

Předmět: Re (2): Mýty a legendy
Autor: Pavel
Datum: 17.04.2004 21:48 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vážený pane doktore inženýre Doskočile, ve Vašem historicky prvním příspěvku na tomto portále jste se nezmohl na víc, než na přihlouplou kritiku ostatních diskutujících. Jaký je Váš přínos pro OZE?

Předmět: Elektřina z OZE bude brzy konkurenceschopná
Autor: Vetrny server
Datum: 14.04.2004 16:41 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...

Elektřina z OZE bude brzy konkurenceschopná
(18.03.2004)
Zdroj: Spolkový svaz pro obnovitelné energie BEE

Datum: 08.03.2004V příštím desetiletí bude elektřina z obnovitelných zdrojů levnější než elektřina z uhlí a jádra. Oznámil to Johannes Lackmann, prezident Spolkového svazu pro obnovitelné energie BEE v Německém spolkovém sněmu při dnešním slyšení odborníků k Zákonu o upřednostnění obnovitelných zdrojů (EEG). Lackmann: „Náklady na ekologickou elektřinu neustále klesají. Naproti tomu stoupají ceny elektřiny od firem e.on, RWE a dalších.“ Spotřebitelé elektřiny beztak obnovitelné zdroje cenově téměř nepociťují. Již dnes nemusí průměrná domácnost za čistou elektřinu platit více než jedno Euro měsíčně navíc. V nadcházejících letech se bude tento obnos snižovat plynule až k nule.

„Obnovitelné zdroje energie jsou motorem pro inovace v budoucím zásobování energií. Rozvoj výroby ekologické elektřiny s sebou přináší bezpečnost zásobování, ochranu klimatu, odklon od dovozů energie a tvorbu pracovních míst,“ říká Lackmann.

Zjevně se to vůbec nezamlouvá konvenční energetice. „Jak jinak si vysvětlit, že se v současnosti jako houby po dešti vynořují posudky na zakázku, které mají zpochybnit úspěchy zákona o ekologické elektřině,“ konstatuje Lackmann a dodává: „Když se dvorní odborní znalci jaderného a elektrárenského průmyslu ve svých tvrzeních odvolávají na vědeckou svobodu, je to samo o sobě pochybné. Když jsou za to ale jako v poslední době dokonce placeni spolkovým ministerstvem průmyslu, poukazuje to na jistou inkonsistenci v postupu vlády.“ Stanovisko BEE vypracované pro slyšení odborníků ve Výboru pro životní prostředí Spolkového sněmu můžete nalézt pod www.bee-ev.de .

(vice informaci je na http://www.vetrnyserver.cz/site/portal/default.aspx?pid=21&view=story#275Předmět: Re: Elektřina z OZE bude brzy konkurenceschopná
Autor: Jaroslav Špor
Datum: 15.04.2004 22:00 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Porovnávat pouze koncové ceny je dost krátkozraké, zvlášť když jsou silně pokřivené různými státními dotacemi. Navíc vůbec není zohledněn fakt, že většina z těchto zdrojů je silně nestabilních (musí svítit slunce, foukat vítr apod.)

Předmět: Re: Elektřina z OZE bude brzy konkurenceschopná
Autor: petr kocina
Datum: 16.04.2004 09:12 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
ten clovek vubec nevi o cem mluvi.jak si mam potom vysvetlit,ze v sobestacnosti el.energie bude za par let pouze Francie,Česko a Rusko.
nemecko tam nebylo :-((,nebo,ze by chteli pokryt celou zemi FV :-))))

Předmět: Re (2): Elektřina z OZE bude brzy konkurenceschopná
Autor: Miloslav Bosek
Datum: 16.04.2004 11:48 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
K tomu "aktivistovi" ze Vetrneho serveru....On to DOBRE vi, proc uvadi zcela nesmyslne udaje. Zase jde jen o prachy "az v prvni rade". Uz jsem se o tom pred casem zminil - pro lepsi pochopeni "proc" se musi videt ten experiment v Neunburgu im Wald ...pak se POCHOPI...

zobrazuji 1 - 30 z 91   starší >>
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama