Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: „Zrušení osvobození kotelen od daně bude mít pozitivní efekty pro naše životní prostředí i zdraví“

Autor článku: Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Plné znění článku: „Zrušení osvobození kotelen od daně bude mít pozitivní efekty pro naše životní prostředí i zdraví“
Anotace článku: Je zrušení daňového zvýhodnění plynových domovních kotelen správným krokem k ochraně ovzduší a snížení produkce CO2? Redakce TZB-info o tom pochybuje.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: Moderní CZT se neruší ale zdokonalujeJosef Hodboď30.07.2019 12:22
Moderní CZT se neruší ale zdokonalujeJozef Homola23.07.2019 08:07

Příspěvky
Předmět: Moderní CZT se neruší ale zdokonaluje
Autor: Jozef Homola
Datum: 23.07.2019 08:07 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
V mnoha zemích se neustupuje od centralizovaného zásobení z velké kotelny, která také pracuje kondenzačně a rozvod v místě sídliště nebo řadové zástavby vykazuje v mnoha parametrech lepší výsledky než mnoho cyklujících kondenzačních průtokových kotlů v mnoha domácnostech nebo bytech. Rozvody jsou natolik zdokonalené, že ztráty jsou i pod 0,5%. Používá se tzv "dvojče" a v nových instalacích teče voda 55/45°C do domovní jednotky. Ztráty v zemi jsou menší než vedení vzduchem. Je lepší provozovat velký kotel na ustálených parametrech než 1000 kotlů, které startují třeba 3x do hodiny a o údržbě se dá pochybovat.

Předmět: Re: Moderní CZT se neruší ale zdokonaluje
Autor: Josef Hodboď
Datum: 30.07.2019 12:22 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123662
reakce na ...
Moje konkrétní otázky, neboť obecné názory nemají význam:

- Uveďte prosím pár příkladů soustav dálkového zásobování teplem v České republice, které pracují trvale v kondenzačním provozu, a přitom garantují hygienický požadavek na přípravu teplé vody v bytovém domě, tedy její teplotu minimáně 50 st. C v napojených objektech? Budou představovat alespoň 20% dodaného tepla ze všech?

- Položil jste si otázku, zda by se vaše slova "o údržbě se dá pochybovat" nemohla stát předmětem žaloby od řady firem, které servis velmi kvalitně zajišťují, neboť jsou vystaveny konkurečnímu tlaku a hrozbě, že budou velmi rychle vyměněny? Což naopak bezprostředě přímo nemusí hrozit útvaru údržby dodavatele tepla?

- Položil jste si otázku, zda trvalá práce jednoho velkého kotle, či zdroje tepla, který musí pokrýt i požadavek toho technicky nejméně příznivě řešeného domu, může být ekologičtější pro řešení individuálních potřeb jednotlivých domů - jedná se o domovní kotelny! - oproti domovním kotelnám, které mohou mnohem přesněji reagovat na jiný stav zateplení domů, tedy přesněji řešit požadavek na provozní výši teploty otopné vody a tedy mít vyšší stupeň kondenzace? Přitom se nejdá o kotle v každém bytě, ale kotelny většinou pro desítky bytů?

- Položil jste si otázku, zda vámi uváděná výše ztrát z rozvodů se týká všech SZTE, když to tak zásadně tvrdíte?

Moderní soustavy SZTE mají budoucnost, o tom není pochyb. To, že cena emisních povolenek rychle stoupla za poslední 2, 3 roky je, konečně, výsledek toho, co bylo řešeno již dávno, při zahájení jejich fungování, tedy že jich bude méně a méně a budou dražší a dražší. Je divné toto prezentovat jako velké překvapení a zdůvodňovat tím potřebu zavést daň z plynu pro domovní kotelny.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama