Plné znění článku: Názor pracovníka z oblasti topných zdrojů na plnění a důsledky zákona č. 86/2002 Sb.
Pane Kučera, z Vaší reakce, na rok staré vyjádření k měření účinnosti spalování (zákon 86/2002 Sb. v platném znění)…
před 16 roky
každý vlastník domku a uživatel spotřebiče paliv je ze zákona povinen si objednat kominické práce sám - zapomel jsem…
před 16 roky
Každému je přece jasné, že tolik požárů od komínů, jako je dnes a otrav, nikdy nebylo. - chtel bych se zeptat a vite…
před 16 roky
26 odpovědí
Zobrazit všechny reakceJsem servisní technik plynových zařízení a mám za to, že v každém příspěvku je s čím souhlasit a o čem polemizovat. Mám celkem bohatou praxi nejenom z této profese a stále potkávám jak bezvadné fachmany na vysoké úrovni jak znalostí, tak i čistoty provedené práce, leč i lajdáky a fušery s "íčem". Znám bohužel i revizní techniky z obu táborů, kteří zrevidovali zařízení, aniž jej viděli. Tyto věci zde nevyřešíme. Leč, pokud budeme každý dělat tu svoji činnost s potřebnou profesní čistotou a chtít opravdu řešit daný problém, je potřeba vzít v úvahu jak poznatky kominíckých mistrů, tak i odborníků z druhého tábora, zkušenosti ze zahraničí které se zde nechají aplikjovat a získané poznatky si spíše předávat a spolupracovat. Jako servisní technik, souhlasím s tím aby měření prováděl kvalifikovaný kominický mistr. Důvody jsou popsány v ostatních příspěvcích. Bohužel, analyzátor spalin není levnou záležitostí a pro mnohé je ještě neznámou záležitostí. I zde je ke spolupráci o důvod víc.
Po přečtení článku autorky Ing. Renaty Strakové, kdy přepisuje názor Ing. Knoba k diskusi o kontrole a měření emisí malých zdrojů znečištění musím také reagovat.
Zavádějící je úvod článku, který necituje celé znění zákona 86/2002, §12(1) f), ale je jen zaměřen na měření emisí.
1) K článku č. 1 jen poznamenám, že jsou nové spotřebiče uváděny do provozu aniž by příslušný servisní tehcnik provedl kontrolní měření. Někteří nemají ani čím měření provádět. Takže diskuse o nových a starých spotřebičích a termínech měření není opodstatnená.
2) Myslím, že k tomuto odstavci se již dostatečně vyjádřili odborníci, kteří ve svém oboru již něco dokázali a znamenají a plně se s nimi ztotožnuji.
3) Mám jen několik postřehů. Proč je zmiňována skupina s oprávněním na střední a velké zdroje, která při měření také nezasahuje do spalovacího procesu. Stejně jako při technické prohlídce automobilu. V článku je velká starost až obava o zodpovědné jednání kominíka, který přebírá za svou práci plně odpovědnost a strach o to, co se mu stane, když neprovede řádně kontrolu. Myslím, že není veliký problém pro kominíky zvýšit si odbornou kvalifikaci tak, aby mohli zasahovat do plynových spotřebičů. Znám kominíky, kteří toto oprávnění již mají (nechtějí být mimo hru) a přesto neberou práci servisním tehcnikům.
4) Co se týče emisí a škodlivin z plynových zdrojů, že jsou nicotné a malicherné, mně připadá, joko když lékař řekne pacientovi, máte smrtelný virus, ale jenom nicotné množství a nestojí to za to, abysme vás lečili.
5) Nevím, zda autor je i politik, ale články 4 a 5 nepatří do odborných, ale do politických diskusí.
6) Z celého článku mám pocit, že autor nemá rád kominíky, nevím zda jimi byl v mládí strašen. Chtěl bych ho ubezpečit, že kominík je člověk stejně jako on a také, že nemusí mít starost o jejich vzdělání.
Jiří Kočička
Krátce k polemice o měření účinnosti spalování malých zdrojů.
Jsem nesmírně dojat snahou superservismana okecávat své schopnosti a důležitost servisu malých zdrojů znečištění spalujících plynné palivo. Pokud si ještě pamatuji jako začínající elektrikář, posléze určitý čas pracující s topenáři a plynaři, tak nevidím rozdíl ve vyúčních oborech napadajících se zde kvalifikací. Všechny podílející se obory jsou ve svém základu (elektrikář, plynář, topenář, kominík apod)pouze tříletým učebním oborem. Pak nastává doba praktického rozvoje toho kterého odborníka a nejsem přesvědčen, že zrovna superman plynař s kvalifikaci elektro, vyhl.50 s §8 je něco víc, než plně kvalifikovaný kominík se znalostí obdobnými, ne-li většími. Při své práci kominíka (notabene zrovna s kvalifikaci elektro §8) vidím mnoha "zvěrstva" různě naplácaných kotlíků, přemlouvání odběratelů o "jediném dobrém výrobku", servisu plynaře spočívajícím pouze v profouknutí spotřebiče, v lepším případě s použitím vysavače atd.
Vážení, pokud si superservisák myslí, že svede při rekvalifikaci oboru kominík dělat vše, pak nevidím důvod, aby si kominík, při rychlokurzu rekvalifikace plynaře prováděl seřizování a údržbu plynových spotřebičů paliv. Tudy asi cesta nepovede.?
Jak již zaznělo z některých příspěvků, je u mnohých vidět velmi malá sebeúcta a snaha o vlastní kvalitní práci. Mnohdy převažuje namyšlenost jedné profese nad druhou, místo součinnosti a odborné spolupráce. Je to asi v povaze malého českého člověka a lze pouze litovat, že snaha o zlepšení provozu mnohdy zanedbaných spotřebičů paliv a s tím spojená ochrana zaneřaděného životního prostředí může skončit na žabomyších válkách.
P.S. Zrovna dnes jsem prováděl revizi spalinové cesty kotle THERM 12 (20kW), rok výroby 1998. Ono to nějak nefungovalo, spaliny celou dobu unikaly přerušovačen tahu do komůrky, do které "plynař" pozapomněl provést díru pro přisávání vzduchu ke spalování a následnému prouděním komínem ven. Asi si dostatečně nepřečetl náležitostí spojené s prostorem pro instalaci spotřebiče paliv a přisáváním vzduchu pro spalování. Nebo za to může elektikář?, je to snad vina kominíka, který byl teprve dnes požádán o zkoušení spalinové cesty? Co vy na to pane superrevizáku.
ZA Zbyněk Adamus @zbynek.adamus523o rekvalifikacich si myslim taky svoje.to by clovek musel byt pro dany obor zapaleny,pak bych veril,ze muze byt dobry.skutecnost je bohuzel jina.
dik za dovetek PS.
Zaujal mě článek Ing. Josefa Knoba.
Komíny a komínovou technikou se zabývám od roku 1975, protože jsem nejen teoretik, ale i praktik rád bych k problematice řekl několik poznámek. Jako soudní znalec jsem prováděl řadu vyšetřování a expertíz v souvislosti s úmrtím z nadýchání CO od spalinových cest. Budu hovořit jen o plynových spotřebičích.
1. Zásadní problém u komínů odtahujících spaliny plynu je ten, že u jednovrstvých i vícevrstvých konstrukcí se tvoří v ústí pavučiny, které se časem zapráší a dokonale ucpou odtah. To zná každý kominík a také potvrdí že se to u větších průměrů nestává. Pavučina je tak pevná, že zejména spaliny od spotřebičů s atmosférickým hořákem a přerušovačem tahu nemají sílu ji protrhnout.
2. V minulosti jsem provedl mnoho školení o komínech a spalinových cestách plynařům, revizním technikům plynu ať na plynařském učilišti v Pardubicích, nebo školeních pro GAS, a s jistotou mohu potvrdit, že plynaři rozumí plynu a nerozumí spalinovým cestám. Málo který ví, o čem je řeč když se řekne náběhová výška, zastínění ústí, větrný úhel apod. A udělat kontrolní výpočet to už vůbec ne. Ale nemám jim to za zlé, každý je odborníkem ve svém oboru a v každém oboru pracují dobří i horší. Když bych se podíval do archivu znaleckých posudků otrav CO, snadno bych našel např. plynový ohřívač TUV MORA umístěný v nevětraném WC o rozměru 1,1 x 1,2 x 2,8 m, nebo horizontální vyústění kouřovodu do světlíku, kouřovod DN 150 mm zaústěný do sopouchu DN 120 mm uvedený plynařem bez rozpaků do provozu. Vzpomínám na situaci, kdy jsem přišel ke kotli na kterém byl 3 dny předem dělán servis a seřízení. Zjistil jsem, že komínová vložka je zdeformována a v komíně se sesunula o 3 m čímž byl odtah spalin dokonale znemožněn. A přes plynař vydal papír kterým osvědčoval, že je vše v pořádku.
3. Ke kotlům s označením modrý anděl. Jako autorizovaná osoba jsem cca před třemi týdny prováděl měření emisí a kontrolu spalinových cest v kotelně, kde byly osazeny čtyři plynové kotle, každý o jmen.výkonu 49,5 kW. Tři z nich pracovaly v naprostém pořádku, ale jeden měl takové množství ppm CO, že kouřovod i komín byl černý od sazí.
4. K odtahům turbokotlů. Výrobce určuje způsoby odtahu spalin, max.možnou délku, počet a úhly kolen. Mnohé firmy v praxi nevědí, že výška je omezená, že záleží na tom jestli spotřebič nainstalují v provedení „B“, nebo „C“. Tak klidně nainstalují kotel která má předepsanou max.výšku 3 m do sklepa dvoupodlažního domu se sedlovou střechou.
5. S tím i souvisí nešťastný výraz odkouření. Podotýkám, že naše legislativa a předpisy neznají výraz odkouření. Znají pouze komín, kouřovod a kouřovod plnící funkci komína, který je přesně definován. Pojem odkouření zlehčuje komín a kouřovod jako technické zařízení a v konečném důsledku to vede k závěru: „Tak tam vrzni nějakou rouru a jeto“.
6. Tomu, že kontrola spalinových cest v souvislosti s měřením je nutná, nasvědčuje množství závad, které byly mnou zjištěny při měření. Z 50-ti kontrolovaných spalinových cest vyhovělo pouze 9.
7. Kontrola spalinových cest rozhodně patří kominíkům, včetně odtahů od turbokotlů v koncentrickém uspořádání, vodorovném, či svislém. Vodorovné vyústění na fasády nemá budoucnost. V noci jsem se vrátil ze SRN kde byli účastni školení přední odborníci tří spolkových zemí, kteří potvrdili, že u nich vyústění na fasádu v podstatě již není možné. Kominíci tam provádí měření malých zdrojů již dlouhá léta a přes podobné názory a uměle vytvořené tlaky vláda usoudila, že jejich činnost se nebude měnit, poněvadž je všeobecně prospěšná.
Mám k dispozici seznam nových platných a připravovaných komínových norem, je jich 33 a není je možné brát na lehkou váhu. Komínové normy slouží především jako bezpečnostní prvek.
Souhlasím a plně se ztotožňuji s názory pana Jaroslava Schöna a Ing.Františka Jiříka a domnívám se, že článek Ing. Josefa Knoba je ryze účelový.
S velkým zájmem jsem si přečetl článek pana Knoba a rád bych na něj reagoval.
Zkusme si názory pana Knoba rozebrat bod po bodu v tom pořadí jak on sám je prezentoval.
1.O tom, které spotřebiče je třeba měřit ( podle jejich zařazení – ekologicky šetrný, modrý anděl apod.) se samozřejmě vedou debaty i ve státech EU, kde kominíci již dlouhé roky měření spalovacích zdrojů provádějí. Bylo by samozřejmě dobrým a užitečným řešením, kdyby se u určitého druhu výrobků – např. výrobky s modrým andělem, nebo s oceněním ekologicky šetrný výrobek apod., první měření tzv. odročilo např. na čtyři roky nebo podobně. To je věcí diskuze a kominíci jistě budou z těch, kteří toto budou plně podporovat – pokud ovšem ještě do toho budeme podle Vašich návrhů „mít co mluvit“. O tom, které zdroje ( z hlediska konstrukce – např. kondenzační apod.) se měřit mají a které ne, by se měla na základě již zjištěných přesných hodnot rozvinout solidní technické diskuze a to nejlépe na akademické půdě. Již v letošním roce byli kominíci iniciátorem změny Nařízení vlády 352/02 Sb. Tato změna se především týká technických podmínek jako jsou – výpočty účinnosti, limity CO, limity účinnosti atd.,atd.a jejich potřeba vyplynula z praxe a kdo jiný než ti co měření provádějí by na toto měli upozorňovat – pro Vaši informaci se jedná o snížení limitů účinnosti spalování u zásobníkových ohřívačů TUV, kogeneračních jednotek,teplovzdušných agregátů a technologických spotřebičů vůbec apod. I v limitech CO jsme navrhli změny. Takže. Kominíci budou určitě i v budoucnosti navrhovat změny v legislativních předpisech tak, aby uplatňování předpisů napomáhalo praxi a životnímu prostředí a ne naopak.
2. Oddělit ze systému palivo - spotřebič – odtah spalin, některou jeho část a předpokládat, že neexistuje funkční závislost mezi nimi, je pro mne zcela nepochopitelné zvlášť u někoho kdo je zaměstnancem společnosti která se výrobou dvou z těchto částí přímo zabývá. Pokud autorizovaná osoba, která provádí měření malých zdrojů není schopna odborně posoudit i odtah spalin, potom bude stále a stále docházet ke ztrátám lidských životů – otravy CO od plynových spotřebičů v důsledku nefunkčního odtahu spalin apod. Na rozdíl od zdrojů středních, které jsou umístěny v kotelnách s obsluhou, případně zabezpečovacími prvky – čidla úniku CO apod., je většina malých zdrojů umístěna v prostředí, kde lidé přímo žijí, či pracují. Proto ten ROZDÍL v metodice měření a v požadavcích na vzdělání.
V současnosti je na MŽP ČR autorizováno cca 200 osob – vyučených kominíků, kteří autorizované měření již nějakou dobu provádějí a v minulosti již prováděli. Jako jediné řemeslo mají kominíci již skoro 10 let v řemeslné náplni své živnosti i měření komínové ztráty. Možná i proto to byli právě kominíci – respektive Společenstvo kominíků ČR ( dále jen SKČR ), které za pomoci svých členů již zhruba před 10 lety provádělo měření malých zdrojů znečišťování a jako první v ČR se tímto problémem začalo v praxi a na své náklady zabývat. V roce 1998 byla Českou energetickou agenturou na základě podkladů právě od kominíků, vydána publikace , která o tomto problému ( znečišťování ovzduší malými zdroji ) pojednává a v závěru uvádí možné úspory paliv, dosažené pravidelnou kontrolou a servisem zmíněných spalovacích zdrojů. V SRN provádí kominíci měření komínové ztráty, množství CO a prachových částic již od roku 1972. Kominíci v ČR, se od svých kolegů z Bavorska díky naší velmi úzké mezinárodní spolupráci v rámci Evropské federace kominických mistrů učí tuto činnost vykonávat již od roku 1990 v každoročních týdenních kurzech v kominické škole v Mühlbachu. Co se týká možného vzdělání - od roku 2002 probíhá díky SKČR rekvalifikace na Stavebním učilišti v Praze, ve kterém je možno získat výuční list v oboru kominík. Pane Knob. Tuto informaci máte k dispozici – informoval jste se přímo na jmenovaném učilišti.I proto nechápu, jak můžete s čistým svědomím veřejně prohlásit, že získání vzdělání v oboru kominík je v reálném času ( co to je, reálný čas ?) nemožné. Rekvalifikace trvá cca 8.měsíců a jejím výstupem je výuční list v oboru kominík. Jak jsem již předeslal, v SRN je měření všech spalovacích zdrojů ( včetně domácností ) povinné a to jedenkrát do roka. Všichni výrobci proto na svá spalovací zařízení montují v ovládacích prvcích tzv. „kominíčka“, což není nic jiného, než možnost uvést zařízení do jmenovitého výkonu pouhým přepnutím tlačítka a to samozřejmě bez nutného zásahu servisu . U nás samozřejmě výrobci toto tlačítko ( které využívá i servis ) na ovládací panel spotřebičů nemontovali – no přece když neexistuje povinnost měření, tak proč. U spotřebičů zahraniční výroby jsou tato tlačítka ve většině případů. Asi bych v tomto bodě nehledal vážný problém. Spíš bych se snažil najít cestu, jak provozovatelům a kominíkům tuto situaci ulehčit. Po pravdě, já jsem ještě takový případ, který Vy popisujete ve své praxi neměl. Nicméně netvrdím, že tato situace nastat nemůže. Určitě ale nepůjde o masivní výskyt, který by ohrozil plnění ustanovení zákona tak, jak Vy ho vidíte ve svých katastrofických vizích. Pokud se totiž jedná o např. kaskádový systém, v žádném případě není kominík v dané kotelně sám, ale provozovatel mu tzv. přidělí toho, kdo spotřebič obsluhuje ( rozumějte má na starosti ) a který se vyzná v regulaci a v tom, jak spotřebič uvést do provozu.
Problém u měření tzv „Céček“ ( spotřebiče typu „C“ ) tak, jak je popsán ve Vašem příspěvku se netýká nesoustředných ( ne koaxiálních ) odtahů spalin. Co se týká spotřebičů „C“ se soustředným odtahem spalin snad jen tolik. Jistě není možné, aby měřící otvory u takto provedených odtahů spalin prováděli kominíci – autorizované osoby ( nejsem si ale jist zda Vámi navrhovaná změna – aby měření prováděli Ti, co měří střední zdroje, tento problém vyřeší – jistě ne všichni jsou i servisními techniky a mají tzv. „padesátku“ a díky tomu mohou zasahovat do spotřebičů ). Co se týká samotného provedení měření u spotřebičů „C“ se soustředným odtahem spalin a přívodem vzduchu z venkovního prostoru, tam se kontrola spalinové cesty provádí jednak vizuálně – kontrolou umístění vyústění spalinové cesty na fasádě či nad střechou podle ČSN a TPG, a jednak měřením množství kyslíku v přisávaném vzduchu zvláštní sondou k tomu určenou – tím lze velice přesně zjistit těsnost spalinové cesty. Proto není v žádném případě nutné kvůli kontrole spalinové cesty rozebírat spotřebič. Dodat do soustředného odtahu od spotřebiče typu „C“ tzv. kus na měření je otázka pro Vás sice neřešitelná, ale pro obyčejného dobrého praktika – „servisáka“, který má oprávnění zasahovat do spotřebiče je to rutinní pracovní výkon. Jen pro Vaši informaci některé firmy jako např. THERMONA, mají v cenících (přístupné na internetu ) koleno pro soustředný odtah spalin rozměrů 100/60 mm. se sondou pro měření za cenu 630,00 Kč. Jiný rozměr – 125/80 mm. je možno koupit u jiných vesměs zahraničních firem – jako např. u firmy BUDERUS. Někteří výrobci, kteří na trhu v ČR působí řadu let, již v minulosti upozorňovaly zákazníky, že mají na výběr – koupit si koleno bez měřících, nebo s měřícími otvory s tím, že v budoucnu je reálná změna zákona ve prospěch měření malých zdrojů. Rozdíl v ceně činil řádově stokorony ( cca 100 až 200 Kč ). Jestliže Vás dnes zákazník kritizuje, že musí financovat další úpravu není to věcí špatného zákona, nebo tím, že měření provádějí kominíci. Pokud jste na tuto možnost své zákazníky upozorňoval, pak Vám nemají co vyčítat. Jestliže jste sledoval situaci v Evropě, muselo Vám již v období před rokem 2000 dojít, že měření malých zdrojů se bude provádět i u nás v ČR. Nebo si myslíte, že stát Vás jako výrobce měl již několik let předem seznámit s možností,že se možná bude měření ze zákona provádět ? To přece neví ani navrhovatel zákona a do poslední chvilky není jisté v jaké podobě parlament zákon schválí. Proč si myslíte, že v celém světě jsou na tom nejlépe firmy, které zaměstnávají na technických postech výborné odborníky ? Předvídavost, technická zdatnost a mezinárodní přehled o situaci na trzích ostatních zemí je to, co si všechny firmy na světě u svých technických zaměstnanců cení nejvíce. Názor, že dobrý prodejce patří do terénu s tím, aby prodával, dobrého technika je třeba mít ve firmě aby technická úroveň a rozvoj firmy dokázali konkurovat ostatním a dobrý prodejce, který je zároveň i dobrým technikem patří do vedení firmy jasně ukazuje, že nejsem daleko od pravdy. Nainstalovat do soustředného odtahu spalin koleno, nebo tzv. měřící kus se sondou pro měření je prací pro servis a obchod pro výrobce. Nebo si snad myslíte, že se kominíci mají dále vzdělat a stát se servisními techniky a elektrikáři s možností provádět práce podle „padesátky“ ? Není to až takový problém. Když zvládli autorizace a dokázali se vybavit měřící technikou zvládli by i tohle. Tohle ale není řešení. Kominíci svou činností nechtějí ( a ani to nedělají ) brát někomu práci, či podvádět a vydírat zákazníky. Naopak . Naším cílem je zkvalitnit služby pro naše zákazníky a neplést se ostatním odborníkům tam, kde je jejich místo. Kontrola podle našeho názoru má být oddělena od možnosti opravit zjištěné závady. Je tomu tak proto, aby zákazník neměl pocit ( mnohdy i oprávněný – tady se podobnost s STK přímo nabízí ), že závady byly zjištěny pouze proto, aby mohl být proveden servis. Na místních úrovních je spolupráce mezi kominíky a servisními techniky dobrá, já osobně ji mám dokonce výbornou. Vzájemná důvěra a spolupráce mezi námi „odborníky“ pak přinese užitek a prospěch konečnému zákazníkovi a celé společnosti ( když máte tak rád to celospolečenské hledisko ).
3.Zdroje na jakákoliv paliva včetně zemního plynu, jsou potenciálním zdrojem poškozování životního prostředí a to ne pouze z hlediska vypouštěných škodlivin, ale hlavně z hlediska nutnosti palivo vytěžit a spálit. Zemní plyn patří samozřejmě z hlediska tvorby škodlivých látek ve spalinách mezi palivo tzv. „ekologické“, na rozdíl od uhlí . Nicméně i zemní plyn je palivo, které nepatří k tzv.obnovitelným zdrojům ( na rozdíl např. od biomasy ) a proto je velmi důležité pro nás i budoucí generace, kolik ho zbytečně bude spáleno. Každý ušetřený m3 zemního plynu je zároveň i úsporou finančních prostředků a to jak z kapes provozovatele zdroje, tak i z kapes nás všech. My samozřejmě vítáme vyhlášku o palivech. Mnoho kominíků je dnes již vybaveno např. vlhkoměry paliva, kdy mezi naše doplňkové služby zákazníkům patří i zjištění, zda jimi používané palivo – jedná se hlavně o dřevo, je dostatečně vysušené. Na rozdíl od Vás nechceme zákazníkům nabízet služby ve stylu změřím – špatný výsledek, potom spravím, znovu změřím – dobrý výsledek. Je jenom pro dobro zákazníka, aby stav jím provozovaného zařízení kontrolovala jiná osoba, než ta, která ho servisuje.
4.Měření pouze zdrojů určených k podnikání není dobré. V tom s Vámi souhlasím. Bylo by vhodné a tím myslím pro všechny – výrobce,servis,kominík, aby byly měřeny zdroje bez rozdílu na to kdo je provozuje – tak jak je to v SRN. Kominíci již dlouhé roky pracují na tom, aby si i provozovatelé malých zdrojů z řad fyzických osob uvědomili ( na rozdíl od Vás ), že služba měření a kontroly je službou především v jejich prospěch a ve prospěch životního prostředí – to samozřejmě sebou přináší i úspory finančních prostředků vynakládaných na obnovu životního prostředí .
5.Jistě, že měření účinnosti spalování, množství vypouštěných látek a kontrola stavu spalinových cest je z celospolečenského hlediska velice důležitým počinem. Malé zdroje znečišťování velmi podstatně ovlivňují kvalitu ovzduší a tím i množství prostředků, které je potom třeba vynaložit na zlepšování poškozeného životního prostředí. Pokud se podaří zajistit, aby se měření provádělo opravdu u všech zdrojů, potom bude samozřejmě toto mé tvrzení jednoznačně prokazatelné. Dalším velice důležitým pozitivem je i možnost zjistit,. jaký je skutečný stav znečišťování ovzduší v ČR, jaký je rozdíl mezi jednotlivými regiony, jaké druhy spotřebičů na jaká paliva jsou u nás v jednotlivých regionech používány atd., atd. To by mělo být důležitým pomocníkem pro státní správu, která bude v rámci EU rozhodovat o přidělování finančních prostředků jednotlivým regionům na zlepšování životního prostředí. I proto se SKČR rozhodlo všemi dostupnými prostředky v této činnosti státu pomáhat – SKČR je sběrným místem dat z měření, které po zpracování dále poskytuje ČHMÚ a MŽP ČR. Je zpracován systém, kdy jednotlivé autorizované osoby budou data z měření zasílat na sběrné místo elektronickou formou.
6.Mohu Vás ujistit, že vynaložené finanční prostředky na měření účinnosti a množství vypouštěných látek činí pro provozovatele v přepočtu na kalendářní měsíc cca 20,00 až 30,00 Kč. proto Vaše tvrzení o tom, že měření má vliv na ceny výrobků je přinejmenším zavádějící.
Vždy jsem byl a jsem přesvědčen o tom, že měření malých zdrojů a kontrola stavu spalinových cest přinese všem zúčastněným užitek. Jsem zcela vyveden z míry, že zaměstnanec společnosti, která by z hlediska svého vývoje,možnosti plánování výroby apod. měla měření malých zdrojů podporovat, prezentuje ve veřejném médiu svůj názor podpořený podle jeho prohlášení vedením firmy, který zcela jednoznačně vrací situaci tam, kde byla před rokem 2002, kdy si zákazníci rozhodovali sami o tom, zda si nechají spotřebič seřídit a vyčistit . Vaše doporučení, aby si zákazníci sami rozhodovali o tom, jestli vůbec a v případně že ano,tak v jakých intervalech budou měření a pravidelnou údržbu spotřebičů a spalinových cest provádět, není jistě v souladu s tím, čeho společně chceme dosáhnout. Jen díky měření jedné autorizované osoby se asi z cca 200 spotřebičů v posledních dvou letech vyřadili z provozu dva vadné spotřebiče starší výroby a byly nahrazeny moderními zdroji. V jednom případě dokonce došlo ke změně palivové základny a systému vytápění u celé výrobní firmy. Již nepočítám kolik bylo učiněno objednávek na seřízení a vyčištění spotřebičů. V budoucnosti je jen věcí státní správy, zda majitele starších zdrojů s malou účinností bude motivovat ke koupi nového zdroje, jehož návratnost bude pro provozovatele finančně zajímavá. Solidní argumenty podpořené nezpochybnitelnými údaji z měření a kontrol budou velmi důležitým argumentem při jednáních, která v budoucnosti jistě se státní správou na tato témata kominíci povedou. V jednom místním regionálním tisku, který vydává státní správa byl uveřejněn článek pracovníka odboru životního prostředí, který má na starosti malé zdroje znečišťování. V tomto článku upozorňuje uvedený pracovník Městského úřadu na povinnost měření malých zdrojů. Já bych si z dovolením vypůjčil poslední odstavec tohoto článku, kterým bych rád svůj diskusní příspěvek ukončil. Cituji :
„ Nezbývá, něž popřát aby příslušná měření dopadla se závěrem : Měřené spalovací zařízení splňuje požadavky dané zákonem č.86/02 Sb., a spalinové cesty aby byly bez závad. To přeji jak provozovatelům, tak i nám všem ostatním, kteří tady se svými rodinami žijí a ... dýchají. “
Jaroslav Schön
JS Jaroslav Schön @jaroslav.schonSugestivně podaný příspěvek,podporující snahu o ozdravění ovzduší.Ale proč jenom autor článku má dle Vás nesprávný přístup k problematice.Já-servisni technik-mám také připomínky a to dosti zásadní.Pokud si je znovu přečtete,tak zjistíte že jsem proti jakékoliv jednostranosti ze strany kominického cechu,daný mu zákonem a vyhláškou a MUSÍ /pokud chce zajistit kvalitní výkon/spolupracovat s odbornými profesemi.Tlačítko kominíček určitě není řešením odbornosti a náhradou kvalifikace.Aby mněla osoba znalá,nebo znalá s vyšší kvalifikací §50,musí splňovat jiné předpoklady,než rekvalifikační kurz kominík.Rozdíl je v tom,že kominík zjistí kontrolou a měřením-jak uvádíte-Ale NEOPRAVÍ.To musí provést odborná firma,nebo jste snad schopni nastavit a seřídit
hořák? Kolik je případů,že se na starším kotli vymění hořák za novější a pak se zjistí,že s kotlem se nemůže dosáhnou původní výkon.A měření neprovádí kominík,ten ani problém nevyřeší na to nemá. Musí nastoupit skuteční odborníci,né rekvalifikovaní auditoři.
Co se týká Měření.Zakoupením měřícího přístroje se majitel nestává odborníkem.Kotle a automatika používá čidla,pracující v určité třídě přesnosti a s přesně definovanou rychlostí přenosu a přechodovou charakteristikou.Měření je nutno provádět v Ustáleném stavu,né přechodném-jak dlouho budete držet tlačítko "kominíček" minutu,dvě nebo hodinu?Pokud chcete ověřit tyto čidla,musíte je ověřovat přístroji mající o třídu vyšší přesnost.Kapesní měřák to určitě nemá a pokud se tím kominík chlubí,špatně činí.
Závěr:Zdroj tepla chápat jako celek,kde vše souvisí se vším a kontroly provádět odborně po všech stránkách.Každý tento zdroj se ke svému odtahu chová tak,jak je hořák nastaven,nebo jak ho řídí automatika.Spolupracovat s odbornými firmami a nehrát si na vlastním písečku.Neuvádět v omyl provozovatele.A jak už jsem někde uvedl.Zdůrazňuji základní požadavek na jakoukoliv montáž,servis,údržbu-vlastní pečlivá práce a ÚCTA k práci jiných.
Zajímalo by mě jak to funguje, nejenom legislatvně, ale i v realitě, v ostatních zemích. Je to vlastně podobné situace jako u servisáků. Ten by měl umět spustit kotel, vědět i něco o hydraulice a topení a mít "padesátku" /elektro/. Vypadá to, že bude muset být ještě kominík.
Nevím, proč se pořád něčemu divíte. Snad byste nechtěli, aby zákony a vyhlášky dávali dohromady odborníci? Podívejte se na zákon o DPH a tu komedii kolem. Copak někomu z našich "zákonodárců" jde o něco jiného než o vlastní koryto????
Pokud chce někdo ze zákona peníze, tak ať si o ně řekne rovnou a uvidíme ?
Podobné vyhlášky na cokoliv jsou samozřejmě ke kompletnímu zrušení, a jejich strůjci budou potrestáni včetně náhrad škod.
Problém tady opravdu je.Pokud chce provozovatel povinnost z vyhlášky mu plynoucí splnit,měla by mu organizace,zajišťující tuto činnost nabídnout vedle zmíněné kominické kontroly a měření emisí,i servisní prohlídku kotle a spolu související revizi elektro a regulace.Pak to má smysl,je to však o penězích a povinnost dle vyhlášky se dostane do jiného spektra pohledu.TEĎ záleží na Provozovateli,zda to chce nebo né.Vyhláška mu velí ANO,kasa NÉ.
Na moderní kotle kominík nestačí,aby prohlédl spalinové cesty, a proto doporučí provozovateli,ať si Sám kotel rozebere a problém je na cestě./matice jsou vyhřáté a obyčejně upadnou/ pak je to o náhradních dílech a kdo je zajistí a zaplatí? Kominíci Né.A regulace? Prohlídky se dělají mimo topnou sezónu kdy je nutno s kotly jet v ručním provozu,teplo pouštět pryč a automatika nepustí kotel na max.výkon ke kontrole emisní. Dokáže to organizace kominická VŠE zajistit? Někde se stala chyba,ale kdo to napraví.Cech kominický je rád,že má zakázky, ostatní,včetně provozovatelů,jsou nespokojení -viz pravdivý článek-.
Jezdím už nějaký pátek po servisech elektro a regulací,ale nikde jsem se nesetkal s tím,že autorizovaný kominík udělal to,co předepisuje vyhláška,vždy přesune povinnost na provozovatele a ten se stará a platí.Je to záležitost kominická,nebo odbornostní?Kominík není elektrikář,ani výrobce kotle.Taky nemůže vydat osvědčení na činnosti,které dělat nemůže a v případě vyhrazených zařízení ani Nesmí.
Tady vidím nedúslednost a chyby ve vyhlášce,plynoucí ze zákona 86/2002Sb.
Nevhodný příspěvek
Pokud chcete upozornit redakci na diskusní příspěvek, který svým obsahem porušuje pravidla diskusí na portálu TZB-info, klikněte na tlačítko Odeslat. V diskusích jsou nepřípustné zejména příspěvky vulgární, urážlivé a nesouvisející s tématem dané diskuse.
Vyberte způsob sdílení
Přihlášení
nebo se přihlaste emailem
Nemáte účet?
Vypadá to, že nejste přihlášen
Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.
Technická podpora
Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.