Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Blackout a ostrovní provozy

Autor článku: Ing. Zdeněk Burdek, ČEZ Distribuce
Plné znění článku: Blackout a ostrovní provozy
Anotace článku: Článek se zabývá možnostmi využití různých typů ostrovních provozů jako jednoho z opatření pro minimalizaci následků rozsáhlého výpadku v zásobování elektrickou energií – tzv. blackoutu.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: Blackout - ostrovní náhradní zdrojeAndrea Borotea15.10.2019 07:13
PrahaAndrea Borotea15.10.2019 07:08
Krátkodobý paralelní provozJakub Šafanda14.10.2019 12:55
Blackout - ostrovní náhradní zdrojeKarásek Dalibor14.10.2019 11:04
FázováníVladimír Křen10.10.2019 09:41

Příspěvky
Předmět: Praha
Autor: Andrea Borotea
Datum: 15.10.2019 07:08 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 131048
reakce na ...
Jediné velké město v ČR nemá podmínky pro ostrovní provoz je Praha všechny výrobny dalo EPH do šrotu je závislá na energii jen zvenku. Podle dispečerského řádu ČEPS je až na 3. místě v obnově napětí. V případě blackoutu je Praha bez elektřiny, tepla, plynu, vody a někde i bez odvodu odpadních vod. Poslední kdo se o to zajímal byl primátor Hudeček, plánoval záložního zdroje na biolíh od Agrofertu.

Předmět: Krátkodobý paralelní provoz
Autor: Jakub Šafanda
Datum: 14.10.2019 12:55 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100165
reakce na ...
V bodě 2.2 se píše:
Druhým omezením, respektive zásadním požadavkem je zajistit, aby nedošlo ani ke krátkodobému paralelnímu chodu náhradního zdroje s elektrizační soustavou.
To podle mě není pravda. Většinou se připouští krátkodobý paralelní provoz do 100ms v aplikacích, které nejsou pro paralelní provoz schváleny. Je však třeba zajistit jisté podmínky takového přechodu.
Přechodu na náhradní zdroj v případě problémů s veřejnou sítí se to většinou netýká neboť málokdy je záložní zdroj připraven. Zde je většinou výpadek v desítkách sekund.
Při návratu pět, tedy na veřejnou síť je buď s krátkodobým výpadkem nebo úplně bez výpadku kdy se záložní zdroj jistou dobu provozuje v paralelu se sítí.

Předmět: Blackout - ostrovní náhradní zdroje
Autor: Karásek Dalibor
Datum: 14.10.2019 11:04 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 121977
reakce na ...
Dobrý den
V budovách vlastněných obcemi - městy jsou náhradní zdroje instalovány jen výjimečně. A pokud nejsou nové, tak ve většině případů nemají vnitřní okruhy dělené na zálohované a nezálohované. Tzn, že v objektech jako jsou domovy pro seniory je sice náhradní zdroj, ale protože je pro "krytí " potřeb celého domova, vydrží s pohonnými hmotami jen 24hod.
Řešení komplexní rekonstrukce v tomto duchu je extrémně finančně náročné

Dalibor Karásek
specialista pro energetiku
investiční odbor
Magistrát města Ostravy

Předmět: Re: Blackout - ostrovní náhradní zdroje
Autor: Andrea Borotea
Datum: 15.10.2019 07:13 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 131048
reakce na ...
V Praze a blízkém okolí nemá záložní zdroje žádný domov důchodců. Jen nemocnice a ty je mají ve stavu že 3 dny rozhodně provoz nevydrží.

Předmět: Fázování
Autor: Vladimír Křen
Datum: 10.10.2019 09:41 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Každý může mít svůj zdroj a spotřebič ale měl by být vybaven přepěťovou ochranou a frekvenční ochranou. Jeden zdroj a spotřebič je možné připojit k nadřazené sítí pokud malý zdroj pracuje na stejné frekvenci jako síť. Pokud bude mít malý zdroj drobnou odchylku frekvence od velké sítě tak se tako nic moc neděje. Když bude spojeno více zdrojů do malé sítě (nutno definovat do jakého výkonu se jedná o malou síť) budou všechny zdroje pracovat a nebude zde fungovat společná regulace frekvence všech malých sítí bude problematické malou sít připojit. Další problém nastává při opravách malé sítě. Co brání malým (domovním)sítím se připojit když jsou příhodné výrobní podmínky a zároveň se pracuje na blíže neurčeném místě místní sítě?

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama