Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Bilance fotovoltaického systému v rodinném domě vytápěném tepelným čerpadlem

Autor článku: Ing. Jiří Novotný, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí, doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze
Plné znění článku: Bilance fotovoltaického systému v rodinném domě vytápěném tepelným čerpadlem
Anotace článku: V příspěvku je představena analýza využití fotovoltaického systému bez bateriového úložiště k pokrytí spotřeby elektrické energie v rodinném domě pro čtyřčlennou rodinu s tepelným čerpadlem jako zdrojem tepla pro vytápění a přípravu teplé vody. Výsledek analýzy ukazuje na důležitost použití dostatečně krátkého časového kroku u odběrových profilů elektrické energie pro správné hodnocení solárního pokrytí spotřeby FV systémem. Pro účely možného zjednodušení byl vytvořen graf pro rychlý odhad solárního pokrytí spotřeby elektrické energie FV systémem v dané aplikaci (tepelné čerpadlo, uživatelská energie).

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
VZ orientaceRoman Kosa14.11.2019 09:27
Systém pro sledování výkonu FVEPetr Fojtíček15.10.2019 10:56
návratnostŠalý Jaroslav14.10.2019 19:11

Autor: Roman Kosa
Datum: 14.11.2019 09:27 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 118737
reakce na ...
Mě by třeba zajímala bilance tohoto systému, pokud bychom uvažovali východo-západní orientaci střechy se shodným počtem panelů na každé straně připojených do jediného střídače (viz https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/9667-fotovoltaicke-systemy-s-vychodo-zapadni-orientaci-a-pouze-jednim-stridacem). Vzhledem k orientaci panelu by čistě teoreticky mohlo docházet k lepšímu využití vyrovené energie přímo na místě, zvlaště v pozdně odpolední špičce.

Předmět: Systém pro sledování výkonu FVE
Autor: Petr Fojtíček
Datum: 15.10.2019 10:56 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 131049
reakce na ...
Moc by mě zajímala analýza, jak by to vypadalo, když by se použilo čerpadlo vzduch - voda a tepelné čerpadlo by při nadvýrobě EE z FVE se snažilo získat maximum a nadtopilo by akumulační nádrž?
Využití EE z FVE by mělo úplně jiné výsledky, jen ta návratnost je velká neznámá.

Předmět: návratnost
Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 14.10.2019 19:11 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 118337
reakce na ...
Když jsem tento systém počítal pro svůj dům, vyšla mi návratnost zařízení nad dobu životnosti. Paradoxně čím víc "šetříte", tím delší doba návratnosti.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama