Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Akumulace elektřiny – téma roku 2020 na TZB-info

Autor článku: Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Plné znění článku: Akumulace elektřiny – téma roku 2020 na TZB-info
Anotace článku: Pro rok 2020 jsme na TZB-info zvýraznili téma Akumulace elektřiny. Přehledná rubrika má za cíl přinést vyčerpávající informace k tomuto oboru. Na co se můžete těšit?

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: akumulace energieJiří Zilvar07.01.2020 11:46
akumulace energieVladimír Anděl06.01.2020 17:29

Příspěvky
Předmět: akumulace energie
Autor: Vladimír Anděl
Datum: 06.01.2020 17:29 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 101333
reakce na ...
Nejsem si jistý, jestli akumulace silové energie do baterek je ta správná cesta. Přece pro akumulaci "ve velkém" jsou určené mnohaletým provozem osvědčené přečerpávací elektrárny. Myslím si, že postavením několika dalších takových elektráren, jako jsou Dlouhé Stráně, které se už mnohonásobně zaplatily, by se problém s nepravidelností dodávek energie ze solárních a větrných elektráren vyřešil globálně. Potom bychom mohli mít skutečný net metering, tedy dodávat energii z malých solárních elektráren na střechách domů za stejnou cenu, za jakou ji od distributora bereme. Dodávat energi ČEZu za 40% odebrané energie je silně prodělečné.
Chápu, že i s přečerpávačkama jsou spojené nějaké náklady a jsou zde (i sporné) náklady na distribuci se zpětně dodávanou energií. Ta se převážně spotřebuje v blízkém okolí a přenosové trasy spíš odlehčí. Kdyby tyto náklady na sebe alespoň částečně vzal stát, nemusel by dávat žádné další dotace a solární elektrárny na střechách by vznikaly i bez velkých propagačních kampaní. Nebyly by tlaky ani na vznik komunitních center, které mají vlastní "malou" energetiku a využili bychom plně výhody globální sítě. Baterie bych nechal jen pro aplikace, kde to jinak nejde. Zařízení nepřipojená na el. síť, mobilní zařízení... ale je to jen můj názor a rád bych, kdyby mě někdo přesvědčil, že je to jinak.

Předmět: Re: akumulace energie
Autor: Jiří Zilvar
Datum: 07.01.2020 11:46 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120411
reakce na ...
Dobrý den,

samozřejmě se budeme zabývat i dalšími možnostmi uložení elektřiny, než jsou baterie, včetně mechanických, kam patří například přečerpávací elektrárna. Je to zmíněno jak v tomto článku, tak v úvodu do rubriky https://oze.tzb-info.cz/akumulace-elektriny , tak v příkladech akumulace v ČR https://oze.tzb-info.cz/akumulace-elektriny/20052-velkokapacitni-akumulatory-v-ceske-energetice . Dalšími způsoby velkokapacitní akumulace, nad nimiž se v Evropě uvažuje, je třeba power to gas, i jimi se budeme zabývat.

Menší úložiště v řádu kilowatthodin nebo megawatthodin však mají mnohem více možností uplatnění, než tyto velké mechanické typy akumulace. Ať už se jedná o vyrovnávání výroby obnovitelných zdrojů, poskytování podpůrných služeb distribuční a přenosové soustavě, pohon automobilů nebo o podnikové využití. Blíže třeba zde https://oze.tzb-info.cz/akumulace-elektriny/18524-matthias-vetter-vodik-si-schovejme-pro-letadla-v-osobnich-autech-nebude-potreba

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama