Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Sonnen: čím více přetoků, tím lépe. Jak to vypadá, když je fotovoltaika žádoucí

Autor článku: Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Plné znění článku: Sonnen: čím více přetoků, tím lépe. Jak to vypadá, když je fotovoltaika žádoucí
Anotace článku: Kdo má domácí elektrárnu s baterií a poskytne svou kapacitu na podpůrné služby, má elektřinu ze sítě zdarma a ještě si přivydělá. Bohužel ne v ČR.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: Mě to pro zákazníka výhodné nepřijdeFero Rudac06.10.2020 17:16
Re: Mě to pro zákazníka výhodné nepřijdeJiří Zilvar17.08.2020 16:16
Mě to pro zákazníka výhodné nepřijdeMilan Čermák02.08.2020 11:01
STORIONPavel Veselý06.05.2020 20:35
Re: zákazník z EUJiří Zilvar14.04.2020 14:05
zákazník z EUTomáš tom08.04.2020 12:03

Předmět: Mě to pro zákazníka výhodné nepřijde
Autor: Milan Čermák
Datum: 02.08.2020 11:01 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 132525
reakce na ...
10kW baterie vyjde bratru na cca 300 tis. Kč. Za opotřebovávání své baterie ročně dostanete 2,5 tisíce Kč a třeba 1000kWh, tedy další asi 3000 Kč, podle tarifu. Poplatky za distribuci platíte. Garance baterií 10 let, když vám ji za 10 let opotřebují, platíte dalších 300 tis. za baterii. To je výhodnější nemít elektrárnu.

Předmět: Re: Mě to pro zákazníka výhodné nepřijde
Autor: Jiří Zilvar
Datum: 17.08.2020 16:16 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120411
reakce na ...
Pokud vím, s tarifem sonnenFlat neplatíte ani za distribuci. Takže zaplatíte za elektrárnu a následně:
1) neplatíte nic za elektřinu, ani distribuční poplatky. Část spotřeby pokryje domácí elektrárna, zbytek příděl elektřiny ze sítě "zdarma".
2) dostáváte binusy za nespotřebovanou přidělenou elektřinu a za elektřinu poslanou do sítě
3) dostáváte 10 let paušál za "pronájem " baterie.

Záruka na baterii i paušál Sonnen je na 10 let. Takže byste měl mít minimálně 10 let nulový účet za elektřinu, + pár tisíc za pronájem a nespotřebovanou elektřinu.

Pokud vám baterka hned potom odejde, myslím, že za 10 let bude náhrada stát méně, než dnes. A naopak elektřina bude v příštích letech pravděpodobně zdražovat, tak byste měl každý rok ušetřit víc.

Předmět: Re: Mě to pro zákazníka výhodné nepřijde
Autor: Fero Rudac
Datum: 06.10.2020 17:16 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 133003
reakce na ...
Dobry den, dovolim si lehce nesouhlasit. Baterie namatkou vezmu 5 modulu Pylontech 2,4kW *5 *27k czk => ~135k czk vcetne DPH. Material atd (preci mam k tomu FVE) opravdu stoji neco malo navic. Souhlasim, ze to neni pro kazdeho, ale pro mnoho lidi s FVE urcite je! Dnes v CR je to proste bida.
Euro take nepocitam za 25czk (ale 27 dle CNB a to za posledni mesice).

Předmět: STORION
Autor: Pavel Veselý
Datum: 06.05.2020 20:35 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 132087
reakce na ...
můj systém STORION, který mám k naprosté spokojenosti instalován od roku 2017 je již součástí komunity STORION VPP. Je zcela dálkově ovladatelný, protože má vestavěno PLC, které vše zajišťuje a proto je již připraven na obchodování, sdílení energie o kterém píšete. Takže zde v Česku jen čekáme na zákony... hardware máme a obchodníkovi můžeme nabídnout volnou kapacitu baterií v zimě nebo přehršle energie v létě.

Předmět: zákazník z EU
Autor: Tomáš tom
Datum: 08.04.2020 12:03 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103641
reakce na ...
Už padli i energetické hranice a můžu se stát zákazníkem sonnen kdekoliv v EU i v ČR? Ale stejně musí platit za distribuci, uspoří jen na silovce?

Předmět: Re: zákazník z EU
Autor: Jiří Zilvar
Datum: 14.04.2020 14:05 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120411
reakce na ...
Dobrý den, pokud vím, služby Sonnen fungují v plném rozsahu jen v Německu, v omezeném rozsahu i v dalších zemích, viz celý rozhovor s provozním ředitelem sonnen: https://oze.tzb-info.cz/akumulace-elektriny/20528-oliver-koch-nakupujte-elektrinu-od-sousedu-je-cista-a-dostupna

Jinak co jsem dohledával, tak zákazníci s tarifem sonnenFlat opravdu neplatí NIC (tedy pokud se vejdou do přiděleného limitu), tedy ani distribuční ani jiné poplatky. Dává to smysl, síti poskytují podpůrné služby a zároveň do ní posílají čistou elektřinu.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama