Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

--:--


Diskuse ke článku: Proč se v místnosti po instalaci plynového kondenzačního kotle objevil zápach?

Autor článku: Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Plné znění článku: Proč se v místnosti po instalaci plynového kondenzačního kotle objevil zápach?
Anotace článku: Příčinou zápachu po generační výměně plynového kotle může být snížená výměna vzduchu v místnosti, nevhodně řešené odpadní potrubí, případně i nedostatečná hygiena. Úroveň úklidu a hygieny řeší uživatel bytu. Dostatečné větrání a úpravu odpadního potrubí, například vestavbu přivzdušňovacího ventilu, má navrhnout odborník.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (2): Poznatky z provozůJosef Vavra23.11.2020 21:41
Re: Poznatky z provozůJakub Šafanda16.11.2020 10:35
Poznatky z provozůJosef Vavra11.11.2020 10:12

Příspěvky
Předmět: Poznatky z provozů
Autor: Josef Vavra
Datum: 11.11.2020 10:12 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 133303
reakce na ...
Předně děkuji za zajímavý článek. Protože se v dané problematice také pohybuji, pokusím se popsat své poznatky podložené fyzikálním zdůvodněním.
Problémy s kanalizací znám velmi dobře z případů větví bez povinného odvětrání. Vysoké podtlaky způsobují slyšitelné až strašidelné zabublání bez zápachu. Naopak přetlak zabublá s výronem odéru. Jednoduchým řešením je ve skryté části domu instalovat kanalizační odbočku překrytou mikrotenovým sáčkem. Přetlak tento sáček rychle nafoukne a po pár vteřinách, protože v kanalizaci je v topném období podtlak (je chladnější, než dům) se zase sfoukne.
Nyní vše vyjádříme číselně. I ten nejmělčí sifon má výšku vodního sloupce 25 mm, tedy 250 Pa. Pokud bych ho měl vytáhnout např. digestoří, musel bych 60ky dveře držet za kliku silou 0,6 x 2 x 250 / 2 = 150N , tedy 15 kp. To možná urvu kliku a dveře neotevřu.
Je tedy zřejmé, že vnější vlivy sifony nevycucávají. maximálně po mnoha týdnech neužívání vyschnou.
Další zajímavou tématikou je větrání. Trvale vlhčená prostředí se suší postupně. Zapnout odtah na pár minut logicky nestačí a zůstává cítit zápach bakteriálních procesů.
Pokud v domě zavedu povinné větrání 0,1 probudím se ráno do zcela nového vzduchu. Za noc se vyměnil kompletní obsah domu. Energeticky to moc nestojí, ale dokáže to i z neizolovaných sklepů udělat voňavé prostředí vhodné např. k sušení prádla. Jako příklad máme kvalitně postavený dům 500m3 s Blower door testem 0,1 Pokud budu mít v domě kondenzační kotel s výkonem 50 kW zapojený jako typ B, tedy s nasáváním z místnosti, vytvoří tento kotel podtlak právě 50 Pa. Kotel je na tento sací tah stavěný, normy a požadavky jsou s přehledem splněny. Kotel tak kromě toho, že topí, plní funkci i trvalého, malého odtahu zajišťujícího pocitově perfektní vzduch. Problém normovaného větrání 0,3 je totiž v přesoušení sliznic a k vyšší náchylnosti k respiračním chorobám. Což je mnohem závažnější problém, než obsah CO2.
Všechny problémy se tedy dají vyřešit zapojením kotle jako typ B a u nevhodných kanalizací pomůže mikrotenový pytlík :-) Zatím mám odzkoušenou životnost 5 let(toho pytlíku :-). Pro bližší info googlit vavra kondenzace. Výkon kotle bývá nižší, rezervy splnění norem pro kominíka jsou tím pádem ještě výraznější.

Předmět: Re: Poznatky z provozů
Autor: Jakub Šafanda
Datum: 16.11.2020 10:35 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100165
reakce na ...
No jí tedy nevím jak jste pochopil článek vy ale o otm, že by ventiátor odsál vodu ze sifonu tam není ani slovo. Píše se tam o nepatrném pohybu hladiny a následném množení mikroorganosmů na tomto vlhkém povrchu.
Vysát vodu ze sifonu dokáže třeba spláchnutí WC pokud je nevhodně navrženo odpadní potrubí (a to i přesto, že potrubí má odvětrání mimo dům).
A taky nevím, proč zmiňujete 50kW kotel v 500m3 domě s BD testem. To by snad musely být stěny jen z igelitové folie...

Předmět: Re (2): Poznatky z provozů
Autor: Josef Vavra
Datum: 23.11.2020 21:41 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 133495
reakce na ...
Až 30 kW může být ohřev teplé vody. I pro tento případ musí být dostačující přívod vzduchu. Zajímavé je vlákno
https://forum.tzb-info.cz/148653-digestor-podtlak
Bacha na dveře :-)))
Kondenzák by přetáhl i tu digestoř s přehledem.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama