Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Návratnost fotovoltaiky: kdy vám ušetří statisíce a kdy se naopak nevyplatí?

Autor článku: Věra Kubátová, S-Power Energies, s.r.o.
Plné znění článku: Návratnost fotovoltaiky: kdy vám ušetří statisíce a kdy se naopak nevyplatí?
Anotace článku: Pokud uvažujete o střešní solární elektrárně, je právě teď nejlepší čas na její pořízení. Přes zimu vyřídíte instalaci a od jara už můžete využívat vlastní energii. Logicky ale přichází otázka, jestli se investice do vlastního zdroje opravdu vyplatí. Na rovinu: záleží na mnoha faktorech.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Spotřeba teplé vodyRadim Koutňák05.01.2021 12:56
Re: NavratnostJiří Zilvar22.12.2020 11:33
Re: muzeální technologieJiří Zilvar22.12.2020 10:58
muzeální technologieVladan Marcalík14.12.2020 15:39
5% procentní průměrný roční růst ceny el. energie?Miroslav Navrátil14.12.2020 14:56
NavratnostMarek Klein11.12.2020 10:06
Cena elektřiny u FVE bez akuJiří Zárybnický10.12.2020 22:50

Autor: Radim Koutňák
Datum: 05.01.2021 12:56 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 102015
reakce na ...
v článku uvádíte, že "jeden člověk denně v průměru spotřebuje 80 litrů teplé vody, pro čtyřčlennou rodinu je tedy ideální 240–320litrový bojler". Ovšem parametry NZÚ pro výpočet potřeby tepla na ohřev teplé vody jsou jen 40 litrů na osobu ...

Předmět: muzeální technologie
Autor: Vladan Marcalík
Datum: 14.12.2020 15:39 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 132498
reakce na ...
V kalkulacích jsou baterie LiNiMnCo ( LNMC ) - tyto jsou všeobecně označovány za nebezpečné pro instalaci v obytných budovách ve většině technologicky vyspělé Asii ( Korea, Japonsko, Čína ). LNMC jsou taxativně vyjmenovány jako hořlavé ( také jsou ve všech elektromobilech ). Jestliže Asie je globální lídr pak zcela odůvodněně zakazuje instalaci ( LNMC ) v obytných budovách.
dalším důležitým aspektem je využitelná kapacita LNMC baterií. Která je u těchto baterií z podstaty chemie elektrolytu kolem 60% ... zde prezentované výpočty "návratnosti" pak dostávají vážné trhliny.
LNMC lákají "byznysmeny" cenou. Jsou levné. Mají bohužel podstandradní počet cyklů na úrovni cca 4000 ( dnes je standardem 10000 a více cyklů ). Záruky pak jsou sepsány tak, aby břímě dokazování zůstalo na uživateli.
Agentura BLOOMBERG předpokládá pokles ceny Lithiových baterií do roku 2030 o cca 10% ... argumenty " pořiďte si levné, protože budou levnější" nejsou založené na nyní známých a reálných skutečnostech. Se zvyšující se poptávkou tj.rostoucí elekromobilitou nevznikne důvod snižovat ceny Lithiových baterií obecně ( hlavní tahoun a "odběratel" elektromobilita dnes akceptuje ceny a elektromobily kopírují ceny tradičních automobilů ). Dalším aspektem pro " nepokles" ceny baterií je 4x vyšší nárůst cenných kovů od roku 2016 a ... bohužel předpokládá se další nárůst ( v nestabilní Kongu se těží kobalt, tantal a niob ) globálním lídrem jež ovládá 90% trhu s drahými kovy je Čína - čili žádný prostor pro konkurenci.
Závěrem: pořizovatel levné skládanice si baterie zaplatí 2x v průběhu 4-5 let jak už se mnozí přesvědčili. Levné baterie jsou nutně vybaveny levnou elektronikou ... a uživatel bohužel si bude muset pořídit tytéž baterie.
Základní poučka investora zní : Investice do nových technologií se vždy vyplatí.
Skládanice (měnič+baterky) bez mozku jež jsou zahrnuty v kalkulacích PR článku jsou technologie bohužel 7 let za zenitem ...
Kdy se bateriové úložiště vyplatí ?
1/ Když bude využitelná a garantovaná ( ve smlouvě o dílo ) kapacita (nehořlavých výhradně LiFePO4 ) baterií v příštích 10 letech minimálně 90%
2/ Když po uvedené době 10 let bude minimální využitelná kapacita 80%.
3/ Když systém bude připraven pro dálkové ovládání na základě smluvního vztahu obchodníkem nebo distributorem a jednotlivé systémy budou tvořit infrastrukturu.
4/ Když se bude jednat o systém s řídící jednotkou nikoliv NEOVLADATLENÁ sestava měnič+baterky.
5/ Když systém bude nabízet dálkový přístup ( dálkový přístup není monitoring )
Pozn: V této době již jsou v Německu majitelé dálkově ovladatelných bateriových systémů ( nikoliv skládanic ) prosumery - tj. poskytují kapacitu domácích baterií obchodníkovi s energií, sdílejí energii (právě díky ovladatelnosti) ... a především inkasují dodatečný zisk, protože si pořídili ucelený produkt s vyšším stupněm technologie než je NEŘÍZENÉ nabíjení a vybíjení baterií ( navíc hořlavých ) podle odběru domu.

Předmět: Re: muzeální technologie
Autor: Jiří Zilvar
Datum: 22.12.2020 10:58 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120411
reakce na ...
Dobrý den, článek uvažuje domácí baterie obecně, žádná konkrétní technologie v textu zmíněna není.

Předmět: 5% procentní průměrný roční růst ceny el. energie?
Autor: Miroslav Navrátil
Datum: 14.12.2020 14:56 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 133689
reakce na ...
5% procentní průměrný roční růst ceny el. energie se mi zdá jako nepravdivé tvrzení, aby vám to vycházelo co nejlépe. Níže je graf ceny silové energie od roku 2008 a já tam teda žádný takový trend nevidím. Samozřejmě, že pro návratnost je nutné počítat s končenou cenou pro spotřebitele, ale předpokládám, že bude cenu silové energie víceméně kopírovat.

https://www.kurzy.cz/komodity/cena-elektriny-graf-vyvoje-ceny/1MWh-eur-30-let

Pokud se někde nemýlím tak by bylo vhodné příspěvek upravit aby neničil kredit který tzb-info.cz bezpochyby má.

Předmět: Navratnost
Autor: Marek Klein
Datum: 11.12.2020 10:06 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 133675
reakce na ...
O FVE už delší dobu uvažuji, ale k návratnosti jsem se ještě nedopočítal.
1. je mě jedno co ukazuje ERU nebo statistický úřad. Já mám podepsanou smlouvu na dodávku el. za 2000/MWh do roku 2022 (d45). Takže informace z článku s cenou 4500/MWh je pro mě úplně mimo.
2. Vytápění domu a ohřev vody mám elektrické. V létě určitě celou produkci z FVE nespotřebuji, hlavní spotřeba je naopak v zimě. Roční spotřeba cca 10 MWh.
Do sítě můžu dodávat za úžasných 450/MWh, což není ani ta částka kterou přispíváme na OZE.
Skladování el. energie v akumulátorech mi přijde s dnešními technologiemi jako zvrácené. Kolik těch bateriových úložišť má ČEZ nebo EON, když je to teď tak výhodné, že to podporují do každé domácnosti? ;-) Místo toho se uvažuje o dalších PVE..

Pokud si to ale neumím spočítat a má někdo propočet s návratností na můj případ, budu rád za něj. Do té doby budu "jen" odběratel.

Předmět: Re: Navratnost
Autor: Jiří Zilvar
Datum: 22.12.2020 11:33 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120411
reakce na ...
Dobrý den, hodnoty v článku jsou uvedeny jako příklady, ne jako výpočet pro konkrétní domácnost. Proto byla zvolena průměrná cena tarifu D02d, který je mezi českými domácnostmi nejčastější.

Reálná návratnost se samozřejmě pro každou domácnost liší. Jedna domácnost má levnou elektřinu kvůli přímotopům, jiná má zase nízkou spotřebu, třetí si pořídila levnější elektrárnu, v další jsou důchodci nebo se pracuje z domova, jinde mají elektromobil...

Předmět: Cena elektřiny u FVE bez aku
Autor: Jiří Zárybnický
Datum: 10.12.2020 22:50 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 133672
reakce na ...
Cena elektřiny u FVE bez baterie vám trochu uletěla. Předpoklad u této varianty je, že máte bojler. Pokud máte bojler, tak nejspíš máte i dvousazebni tarif např. D25d. Pokud ho nemáte, tak si ho pořiďte - je to mnohem výhodnější investice ;) No a pokud uvažuju, že většinu vyrobené elektřiny použiji na ohřev vody v bojleru, tak vyrobenou elektřinou nahrazují elektřinu, co bych normálně spotřeboval v nízkém tarifu. Což zdaleka nebude 4,75 Kč/MWh a už máme návratnost nad 10 let. Budu rád, pokud se mi paní Kubátová pokusíte tuto úvahu vyvrátit.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama