Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Problematika materiálu odvodu spalin při výměně plynových kotlů v rodinných domech

Autor článku: Ing. Waltr Sodomka, Veronika Buková, MESSY s.r.o. - dodavatel komínů
Plné znění článku: Problematika materiálu odvodu spalin při výměně plynových kotlů v rodinných domech
Anotace článku: S instalací kondenzačního kotle je spojena nutnost ověřit, zda stávající konstrukce systému odvodu spalin je vhodná. V článku je řešena materiálová problematika, není zde řešeno dimenzování, výška komína, vztahy k okolním konstrukcím, kontrolovatelnost, čistitelnost atd.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Autor článku hledi na kondez. kotel z pozice kominu - to je ale špatně.Karel Řežábek03.02.2021 16:43
Re: Materiál odvodu spalinKarel Řežábek03.02.2021 16:20
Kond kotel- odkouření vždy plast nebo nerez, spaliny jsou vždy vlhké- de facto kyselina dusičná.Karel Řežábek03.02.2021 16:10
Materiál odvodu spalinJiří Novák01.02.2021 13:58
Nepřesná definiceJozef Homola01.02.2021 07:41

Příspěvky
Předmět: Autor článku hledi na kondez. kotel z pozice kominu - to je ale špatně.
Autor: Karel Řežábek
Datum: 03.02.2021 16:43 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 112092
reakce na ...
Zdravím ještě jednou, nerozumím, proč autor počítá "se standardním kondenzačním kotlem o jmenovitém výkonu 24 kW, v teplotním spádu 80/60 °C, deklarovanou teplotou spalin 87 °C a hmotnostním průtokem spalin 10,1 g/s". To je nesmyslné a bere to do výpočtu stav, který téměř nenastane.
Kondenzační kotel má pracovat s teplotou spalin pod 54 st.C, kdy začínají kondenzovat. Pak má smysl, nezatěžuje ovzduší kysličníky dusíku a šetří mi náklady na plyn.
Poznámka: čím je menší zatížení výměníku kotle, čím lépe kondenzuje - protože teplotní spád na výměníku při menším přenosu tepla je menší. Tedy jak autor správně uvádí, provoz kondezančního kotele na plný výkon , kdy nekondenzuje, by mělo být jen výjimečně.

Předmět: Kond kotel- odkouření vždy plast nebo nerez, spaliny jsou vždy vlhké- de facto kyselina dusičná.
Autor: Karel Řežábek
Datum: 03.02.2021 16:10 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 112092
reakce na ...
Zdravím, tak složité výpočty jsou zcela zbytečné. Z principu každý kondenzační kotel vypouští vlhké spaliny, vyjma výjimečného velkého zatížení, kdy nekondenzuje - to je ale stav nežádoucí a výjimečný.
Proto jsou kondenz kotle "tlačeny" EU - aby se kysličníky dusíku zachytily v kondenzátu a nešly do vzduchu, kde je musíme dýchat. Jako dobrý přídatný efekt je výrzné zvýšení účinnosti kotle, dané lepším dochlazením spalin a odebráním kondez. tepla.
Spaliny jsou de facto zředěná kyselina dusičná, která samozřejme rozpustí hliník snadno. Na druhou stranu, není pravda, že odkouření musí být v nerezu. I sami výrobci nabízejí plast - polypropylen. Ten samozřejmě musí snést max. teplotu spalin kotle, a ta je u kondenzačního je relativně nízká - a proto to může být plast. Reálně i PVC by to snesl, viz níže, výrobci dávají PP.
Pozn: mám doma už 6 let PP odkouření u kondez, kotle Junkers, v pohodě. Měřil jsem pH kondezátu - je okolo pH 1- 2, tedy pěkně kyselé. A mám tam i přerušovač toku kondezátu, tedy vidím, jak hezky kape- kondenzuje, když pracuje. A také čídlo teploty spalin - jsou typicky okolo 35-42 st, tedy slušně pod 54 st.C, kdy kondenzace přestává.

Předmět: Materiál odvodu spalin
Autor: Jiří Novák
Datum: 01.02.2021 13:58 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 101807
reakce na ...
Článek zmiňuje dva materiály k odvodu z kond. kotle. A jak se chová Plastové potrubí pro odvod spalin pro kond. kotle?

Předmět: Re: Materiál odvodu spalin
Autor: Karel Řežábek
Datum: 03.02.2021 16:20 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 112092
reakce na ...
Plast v pohodě, viz můj příspěvek dnes.

Předmět: Nepřesná definice
Autor: Jozef Homola
Datum: 01.02.2021 07:41 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
"V souvislosti s nařízením Evropské komise č. 813/2013, které fakticky zakazuje od září 2015 výrobu a prodej plynových atmosférických a nízkoteplotních turbo kotlů, musí být v současné době tyto dosluhující kotle nahrazeny již pouze spotřebiči kondenzačními."

Tato definice není přesná. Atmosférické plynové kotle s odtahem do komína (přirozený tah) splňující nové emisní a účinnostní parametry se mohou prodávat. Takový výrobek má například Thermona, Junkers atd.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama