Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Likvidace a recyklace větrných elektráren na konci životnosti

Autor článku: Břetislav Koč
Plné znění článku: Likvidace a recyklace větrných elektráren na konci životnosti
Anotace článku: Větrné elektrárny postavené na přelomu tisíciletí jsou nahrazovány novějšími, výkonnějšími i efektivnějšími typy. Jak naložit s materiálem, který zbyde po starých elektrárnách?

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Autor: Jakub Šafanda
Datum: 15.02.2021 10:47 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100165
reakce na ...
Nejsem žádný odborník na sklolaminát nebo recyklace obecně (ale mám jisté technické vzdělání) ale jak to vidím já.
Nejprve je asi třeba se rozhodnout, jak tu elektrárnu dostanu na zem. Buď nechám přivézt jeřáb a vše snesu v zásadě neporušené dolů. To ale bude drahé, ceny jsou tuším někde 1M/den. Ona doprava a příprava takového jeřábu také není sranda, několik dní to celé zabere. Pak ty listy mohu nějak použít (to dále).
Nebo se pokusím celý stožár nějak odstřelit (jde-li to). Vyhnu se nutnosti použití velkého jeřábu. V tom případě ale přijdu o možnost nějaké díly použít jinde a také nejspíš přijdu o vnitřní zařízení věže (někdy se snad do paty věže instaluje trafo).
A co s listy? Nemohu si pomoci ale mě ty příklady použití připadají dost přitažené za vlasy.
- Animace mostu - takto umístěné listy se budou prohýbat v různých místech a celý most se bude kroutit
- List mezi domky. To má jako nahrazovat nějakou oddělovací zeď? Už takto je tam málo místa a ještě si polovinu ubrat tímto? No nevím.
- Dětské hřiště: Mám fotky jak vypadá list 3MW elektrárny z roku 2008. Uvnitř je přepážka a moc místa tam není. Navíc vnitřní plochy nejsou nijak hlazené, do toho nejde dítě bez dalších úprav pustit. Takže vyřezat a vytmelit nějakým epoxidem. Levné to nebude, to už asi přijde levněji udělat ty prolejzačky nové.
- Přístřešek pro kola. Připadá mi to z nouze ctnost. Velká obluda která chrání kola jen částečně. Spousta prostoru zabírá nevyužitá část listu.
- Polská lávka. Možné to asi je, otázka je, zda to ušetří nějaké peníze nebo je to zase jen hledání "kam s ním aby se to tvářilo jako dobrý nápad" ale lávka bez listů by vyšla levněji.
Fakt nevím, co s listy (tedy kromě rozemletí a nějakého dalšího zpracování toho materiálu). Možná jako podzemní nádrže... Ale ten list se velice rychle zužuje a využít víc jak jeho třetinu už bude problém.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama