Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Kvalita vnitřního prostředí v našich předpisech - mikroklima

Autor článku: Ing. Zuzana Mathauserová
Plné znění článku: Kvalita vnitřního prostředí v našich předpisech - mikroklima
Anotace článku: Kvalitu vnitřního prostředí v budovách upravují tři zákony a několik vyhlášek a nařízení vlády. Přesto je situace na mnoha pracovištích nevyhovující především z pohledu vysoké tepelné zátěže v letním období v důsledku nedostatečného nebo nevhodně řešeného větrání. Autorka v článku přehledně shrnuje aktuálně platné legislativní normy a konfrontuje je s poznatky získanými z praxe.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
prosba pro redakciKrybus Václav24.04.2009 08:16
Re: ParametryIng. Zuzana Mathauserová14.04.2009 11:50
ParametryHelena Barcalová11.04.2009 09:30
Re: vlhkost vzduchu v zimních měsícíchZ.Mathauserová08.02.2006 15:32
vlhkost vzduchu v zimních měsícíchIng. Radim Ledecký06.02.2006 19:04

Příspěvky
Předmět: prosba pro redakci
Autor: Krybus Václav
Datum: 24.04.2009 08:16 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den
pokud v oddílu "doporučujeme k přečtení" upozorňujete na článek starý několik let, bylo by vhodné uvést, že od té doby se změnila legislativa a některé v článku citované zákony a předpisy již jsou zrušené a nahrazené novými (i když data uvedená v článku se příliš nemění). Pokud si údaje čtenář neověří, může být Vašim doporučením zbytečně uveden v omyl.

Předmět: Parametry
Autor: Helena Barcalová
Datum: 11.04.2009 09:30 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
"I když měření prokáže splnění požadavků podle našich předpisů, stížnosti někdy trvají. Nespokojenost s mikroklimatickými parametry, způsobem větrání apod. se u velkoprostorových pracovišť stává občas zástupným faktorem jiných problémů, především ztráty soukromí na pracovišti, nespokojenosti s prací, nevyřešených sociálních problémů apod."
Tímto textem jste úroveň článku zbytečně shodila na laciné psychologizování. Nemůže být problém právě v nedokolonalých předpisech, když těch stížností je tolik?

Předmět: Re: Parametry
Autor: Ing. Zuzana Mathauserová
Datum: 14.04.2009 11:50 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vzhledem k tomu, že ve všech dalších typech vnitřního prostředí staveb mimo zmiňované administrativní prostory nevede splnění požadavků předpisů na mikroklima a větrání ke stížnostem, vstupuje zde do hry zřejmě nějaký další faktor, který můžeme najít při řešení problematiky tzv. "nemocných budov" - SBS syndromu. Ten je již mnoho let předmětem zkoumání na celém světě (protože uváděné potíže nejsou jen specializací ČR)a zatím nikdo jednoznačně nedokáže popsat příčinu potíží a nespokojenosti zaměstnanců na plně klimatizovaných administrativních pracovištích. Ovlivňujících faktorů je velmi mnoho a i ta zatracovaná psychika k nim patří.

Předmět: vlhkost vzduchu v zimních měsících
Autor: Ing. Radim Ledecký
Datum: 06.02.2006 19:04 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Postrádám jednoznačné, závazně zákonem, vyhláškou nebo jinak stanovené, limity pro vlhkost vzduchu v obytných prostorech a provozovnách umístěných v objektech, u nichž je větrání zajišťováno centrálně spolu s centrálním vytápěním, které by měl zajistit investor stavby (tedy kterým by měl podléhat i projekt VZT). Ve zmíněných prostorech není možné větrání okny (jsou neotvíratelná). Lze požadovat dodržení alespoň limitů 35 až 50% relativní vlhkosti vnitřního vzduchu? Možná, že je tato povinnost stanovena, ale nezjistil jsem kde a jaké jsou ev. sankce za nedodržení. Je povinností hygienické stanice (podle zák. č.258/2003 Sb.) posoudit, zda projekt VZT, předložený ke kolaudaci, zajišťuje (v uvedených a podobných případech) tyto podmínky? Lze vůbec kolaudovat objekt, u něhož není dodržení relativní vlhkosti zajištěno? Vycházím ze skutečné situace ve zkolaudovaném objektu na Slunečním náměstí v Praze 5, kdy rel.vlhkost uvnitř místností provozovny je trvale nižší než 20% (při vnější teplotě -10°C). Po přečtení některých příspěvků k této problematice mám dojem, že odpověď by zajímala i širší technickou veřejnost.

Předmět: Re: vlhkost vzduchu v zimních měsících
Autor: Z.Mathauserová
Datum: 08.02.2006 15:32 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Limity vlhkosti pro pracoviště, bez ohledu na způsob větrání, jsou celoročně požadovány v nařízení vlády č. 523/2002 Sb.: relativní vlhkost se má pohybovat v rozmezí 30 - 70 %. Stejný limit je i v dalších v článku uvedených vyhláškách, s vyjímkou vyhlášky č. 6/2003 Sb. (pobytové prostory), zde je 30 - 65 %.
Je-li ve Vámi uváděných prostorách nyní relativní vlhkost nižší než 20% a jedná-li se o prostory nuceně větrané (tedy ne o klimatizované s nuceným vlhčením), je to stav běžně se vyskytující ve všech nuceně i přirozeně větraných objektech v otopném období. Jedinou možnou nápravou je klimatizace s nuceným zvlhčením, trochu pomůže snížení vnitřní teploty vzduchu (samozřejmě na únosnou míru, jen odstranit přetápění).
Zaměstnanec zařízení ochrany veřejného zdraví (hygienik) se kolaudace objektu zúčastní - je podle §87 zákona č. 258/2000 Sb. odst.1g) oprávněn "v řízení podle stavebního zákona uplatňovat stanoviska, připomínky a námitky orgánu ochrany veřejného zdraví jako dotčeného orgánu státní správy". A je potom na Stavebním úřadu, jak s jeho stanoviskem naloží. otázkou, zda byly změřené hodnoty mikroklimatických parametrů prostředí ke kolaudaci vůbec někým předloženy. Hygienik si většinou dává podmínku, že chce doložit jejich měření v prvním zimním a prvním letním období po uvedení stavby do provozu. Celou situaci je tedy nutné řešit se Stavebním úřadem ve spolupráci s hygieniky.
Pro obytné prostory nemáme žádné závazné předpisy, pouze doporučení norem ve stejném rozsahu 30 - 70% relativní vlhkosti celoročně.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama