Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Zkušenosti s provozem pasivního domu - dřevostavby v České republice (I)

Autor článku: Martin Jindrák
Plné znění článku: Zkušenosti s provozem pasivního domu - dřevostavby v České republice (I)
Anotace článku: Tento příspěvek prezentovaný autorem na konferenci Dřevostavby 2005 ve Volyni volně navazuje na článek z loňského sborníku této konference, který podrobně rozebíral principy, význam a možnosti teplovzdušného vytápění vzhledem k parametrům nízkoenergetických (NED) a energeticky pasivních (EPD) objektů, vč. bilančního výpočtu větrání RD. Všechny zkušenosti a předpoklady dle tohoto loňského příspěvku byly použity i v přípravě projektu EPD v Rychnově u Jablonce nad Nisou.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 51   starší >>
Příspěvky
Předmět: Dotaz
Autor: Aleš Prášil
Datum: 05.03.2007 09:12 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den, jsou nějaké nové zkušenosti z provozu domu? Co cena, na kolik se finálně vyšplhala? Díky za info.

Předmět: Teplovzdušné vytápění koupelen
Autor: Koutňák
Datum: 22.07.2005 22:56 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
V článku píšete, že "Teplovzdušně jsou vytápěny všechny obytné prostory s výjimkou koupelny v podkroví a technické místnosti v přízemí, kde jsou instalovány otopné žebříky (předpisy ČR neumožňují přímé teplovzdušné vytápění těchto prostor)." Velmi by mne zajímalo, jaký předpisem není povoleno či je zakázáno teplovzdušné vytápění koupelen. Projektuji již 25 let, ale nikdy jsem o ničem takovém neslyšel.

Předmět: Re: Teplovzdušné vytápění koupelen
Autor: Martin Jindrák - ATREA
Datum: 26.07.2005 06:54 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vyhláška MMR/99 Sb. Oddíl 2 §23 - Denní osvětlení, větrání a vytápění:

Záchody, prostory pro osobní hygienu a pro vaření, spíže a komory na uskladnění potravin musí být účinně odvětrávány. Záchody, prostory pro osobní hygienu a pro vaření musí být dostatečně vytápěny s možností regulace tepla.

Záleží na výkladu a posouzení příslušných hygieniků (setkali jsme se různými názory). Při odvětrávání by sice přívod vzduchu byl << než odsávané množství; v případě čisté cirkulace ( u nás režim provozu č.3) by docházelo k průniku vzduchu z WC, koupelny do ostatních částí domu. Tím nesplňujeme tuto podmínku.

Předmět: Re (2): Teplovzdušné vytápění koupelen
Autor: Koutňák
Datum: 26.07.2005 11:40 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
A kde v onom § vidíte zákaz teplovzdušného vytápění? Že nelze vzduch odsávaný z WC či koupelny použít k cirkulaci je samozřejmé, ale to WC/koupelnu musíte větrat tak jako tak. Takže čistou cirkulaci vzduchu v domě nemůžete nikdy použít, protože odsátý vzduch z hygienických zařízení musíte nahradit čerstvým. A tím pádem můžete i teplovzdušně vytápět WC či koupelnu.

Předmět: Re (3): Teplovzdušné vytápění koupelen
Autor: Martin Jindrák - ATREA
Datum: 26.07.2005 12:08 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Máte pravdu, platí to ale jen v některých režimech provozu.
Nemusíte totiž větrat stále. A v tom to je.
Pokud by jste na vytápění přiváděl např. 40m3/ a odsával z koupelny (atd). 60 m3/h, rozdíl (cca 20m3/h) bude přisáván např. chodby. Tím je zaručeno, že drtivá část vlhkosti a pachů bude z koupelen odvedena a nedostane se do ostatních částí objektu.
Pokud ale větrat nebudete a budete jen topit (námi zmiňovaný cirkulační režim č.3), pak by jste přiváděl topný vzduch do koupelny. Následně by tento vzduch byl přetlačován do obytné části a tím tuto podmínku nesplníme.
Bylo by nutné použít trvalé větrání, pak by mohli nastat problémy s vlhkostí vzduchu atd.

Předmět: Ohřev TUV
Autor: Aleš Hebelka
Datum: 08.05.2005 09:10 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den, výborný článek, díky.
Zajímalo by mne, jak Vám funguje ohřev teplé vody v době, kdy není nádrž ohřátá slunečními kolektory. Zmínil jste se, že natápíte nádrž na 42°C, a protože pro přípravu TUV je Ve vašem řešení použit průtokový ohřev, bude výstupní teplota určitě nižší - víte o kolik? Momentálně je teplota TUV u nás nejkontroverznějším tématem tohoto řešení, které hodláme letos na pozdim nasadit také.

Předmět: Re: Ohřev TUV
Autor: Martin Jindrák - ATREA
Datum: 09.05.2005 07:38 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
V objektu je použit akumulační zásobník IZT (f. ATREA). Princip je založen na nahřátí akumulační náplně vody. Jako zdroj tepla jsou pro zimní období použity el. spirály (celkový příkon 10 kW), pro letní období pak solární panely. V přechodových obdobích to bude kombinace el. spirál a solárních panelů.
IZT využívá akumulace tepla ve vodě. V horní části IZT plotu je vložen CU výměník pro průtočný ohřev TUV, ve spodní části je vložen další CU výměník pro solární systém. Nádrž je nutné v době NT elektro zahřát na takovou teplotu, aby v době VT (dohřev odstaven) bylo k dispozici dostatečné množství nergie potřebné pro temperování objektu a k průtočnému ohřevu TUV. Velký vliv na "natápěcí " teplotu má proto tepelná ztráta domu a také zvolená sazba elektro. Pro standardní dům (ztráta cca 4-7 kW) bych doporučoval min. D35 -NT tarif 16 h/den.
U EPD Rychnov jsme dostali sazbu D 25 (NT 8h/den). Vzhledem k nízkým tepelným ztrátám domu stačilo vyhřívat v nejstudenějším období nádrž na cca 70°C. Bez ohledu na teplotu nahřátí IZT je díky směšovacím ventilům a jejich nastavení v rozvodu TUV teplota vody max. 50°C, UT pak cca 42°C (spád 42-35°C)- samozřejmě za předpokladu, že teplota akumulační vody je vyšší, než tyto hodnoty. Pro standardní dům, díky delší doby využití NT je pak možné nahřívat na např. 65°C.
Při pokusech jsme zkoušeli i min. teplotu v IZT tak, aby bylo možné napustit vanu a nebo se sprchovat (v té chvíli jsme nepředpokládali UT). Pro komfortní teplotu ve vaně stačilo, aby IZT bylo na telotě cca 52-47°C. Pro sprchování pak stačila teplota vody v IZT na úrovni cca 43°C. Teplota z rozvodu TUV byla o cca 4-5 °C nižší. Vzhledem k teplotnímu rozvrstvení ale neodpovídá teplota např. 50°C teplotě v celé nádrži - ve spodní části je teplota v ustáleném stavu o cca °15-20°C nižší.
Při sazbě D25 (NT tariv v době 0:00-6°° a cca 13:30-15:30)a zvolené teplotě natápění nebyla večer v cca 22°° po odpoledním "topení" a večerním koupání/sprchování v nádrži teplota nižší než 50°C = k dispozici byla vždy dostatečná rezerva. Pro objekt s vyšší tepelnou ztrátou je pak nutné zvolit jinou sazbu elektro.

Předmět: Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: Oliver Knapp
Datum: 05.05.2005 13:35 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Konecne niekto vystupil "do platzu" s realnymi skusenostami s pasivnym domom v Cechach (v SR zatial nie). Za pasivny dom je vacsinou povazovany taky dom, kde nie je ziadne kurenie. Vy ste tam uz cez zimu byvali, takze budete vediet povedat, keby ste tam nemali ziadny, ale naozaj ziadny dohrev (cisto len rekuperaciu), nebola by tam v zimnom obdobi vo vnutri zima? Ceze, ci by len prevadzka domacnosti a teplo produkovane ludmi stacilo na pokryvanie tepelnych strat celeho domu?

Dalej by ma zaujimalo pouzitie slnecnych kolektorov a IZT v PD. Nie je to podla vas prilis vysoka investicia s ohladom na tak nizke energeticke potreby domu? Vsak tie slnecne kolektory su prakticky LEN (a tym skor pre PD) na pripravu TUV (pretoze ked by aj mohli podporovat vykurovanie, tak v tom case su vonku zvycajne nepriaznive podmienky pre ich vyuzitie - inymi slovami: "vykurovacia sezona" sa skracuje na obdobie, kedy produkuju najmenej tepla).

Předmět: Re: Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: Martin Jindrák - ATREA
Datum: 06.05.2005 06:28 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Osobně bych nazval pasivní dům jako dům téměř bez topení. V druhé části článku, který by měl být zveřejněn v pondělí 9.5. na tomto portále, bude kapitola, která částečně odpoví na Váš dotaz. Výsledky měření pak budou zveřejněny později, předpokládá se během června.
Pokud bychom v domě neinstalovali žádný systém dotápění, pak by v domě zima byla. Nejedná se o tzv. kvazinulový dům, ale "jen" o dům energeticky pasivní. Solární zisky přes zimu jsou prakticky nulové (nebo jen v krátkých časových úsecích, neumožňující dostatečné prohřátí interiéru na delší dobu), zisky z provozu domácnosti běžně nestačí. Vyjímkou je víkend, kdy při delším vaření stačí teplo z této činnosti (občas je nutno i chladit).
U solárních panelů je to skutečně na diskuzi s více uživateli , popř. odborníky z této oblasti. Přes zimní období jsou zisky téměř nulové. Několik málo slunečních dní v únoru letošního roku prakticky nic neznamenali. Protože se v domě od začátku dubny netopí, jedná se nyní o ohřev TUV. V posledních třech týdnech solární panely pokrývají tento požadavek z cca 70 - 80 % (od středy je ale zataženo, hlavní slovo má elektrika). Takže realizace je s důrazem na TUV, pro UT bude spíše případným přilepšením v přechodných obdobích. Trochu vliv má i sklon kolektorů (střecha má 38°). Kdyby byla strmější, zisky by byla markatnější i o něco dříve.

Předmět: Re (2): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: petr kocina
Datum: 06.05.2005 06:57 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
me by zajimal ZR,ale ten tam asi nebude co?
jsem zvedav na vysledky mereni.teplota v takovem RD by nemela poklesnout pod 15st.myslim,kdyz je prazdny a rodina je treba na vikendu u rodicu.

Předmět: Re (3): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: Martin Jindrák - ATREA
Datum: 06.05.2005 09:20 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
V druhé části bude i popsán realizovaný cirkulační ZR, je tam i zmínka o poklesu teplot. Na Vámi uváděnouo dobu jsme bez topení dům neprovozovali, trvá pak delší dobu, než se opět zvedne teplota standardně použitým systémem topení - opět - viz. II. část, která bude v pondělí.

Předmět: Re (4): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: petr kocina
Datum: 06.05.2005 14:52 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
to je to co by me hlavne zajimalo.
mohu odjet na zimni dovolenou a nemusim mit obavy z vymrznuti baraku a temperaci.

Předmět: Re (2): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: Jaroslav Špor
Datum: 06.05.2005 19:23 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Myslím že je škoda, že jste nezvolil větší prosklenou plochu, sluneční zisky by byly znát a z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že na ztrátách se to projeví mnohem méně než ukazují výpočty (zisky to zachrání). Alespoň zkušenost z letošní zimy to ukazuje - netopíme od půlky března (minimální interiérová teplota 21 stupňů) a když jsme v únoru byli na dovolené, teplota v domě klesla na přijatelných 15 stupňů. Podotýkám že se zatím nejedná o pasivní dům (chybí polovina izolace stěn, v horní části dokonce 3/4). Výpočtově splňuje jen tak tak nízkoenergetický standard.

Předmět: Re (3): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: Martin Jindrák - ATREA
Datum: 06.05.2005 20:33 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Přeji hezký den pane Špor. Vzduchotechnika u Vás funguje tak jak má?
Co se týká vašeho dotazu k velikosti prosklenní. Tato otázka byla dloho a důkladně při přípravě domu posuzovaná. Jedním hlediskem byl venkovní vzhled domu. Dalším , a poměrně výrazným, byla právě otázka vnitřních zisků. Je velký rozdíl porovnávat solární dům v Alpách, NED dům v oblasti kolem Kladna, nebo EPD.
V Alpách je velký předpoklad slunečních dní a také nízké venkovní teploty. Solární zisky zde jsou velmi vítané. U nízkoenergetického objektu (ztráta cca 4 kW) pak jsou rozumné zisky také na místě (je to v zásadě tak, jak uvádíte). Ztráty prostupem přes noc jsou v určitých slunečních dnech bohatě vyváženy. Také umístění domu hraje velkou roli. Ve vaší oblasti jsou venkovní teploty vyšší než u nás. I slunečních dní je pravděpodobně více, navíc slunce necloní kopce jako u nás pod Jizerkama.
U EPD v Rychnově je použito zasklenní tak, abychom zabezpečili parametry pro celkové splnění standardů EPD.Díky vnitřním ziskům zbývá na vytápění minimální potřeba tepla (v řádu několika stovek W). Nízké slunce nad obzorem, které se v lednu a únoru dokonce několikrát objevilo, stačilo dodat takové množství energie, že v těchto dnech nebylo nutné topení použít (i při venkovní teplotě dopoledne kolem -16°C). V březnu slunce bylo již více nad obzorem + slunečných dní také přibylo. Ale nastal trochu problém, který trval cca 7 - 10 dní. Obývací pokoj se začal přehřívat na tepolotu 23°C, nárazově až 24°C. Jakmile slunce se opět "zvedlo", tepelné zrcadlo v oknech začalo více záření odrážet + díky přesahu střechy začali okna být částečně zastíněny. V současné době (i při slunečném počasí minuleho víkendu 1-2.5.05) se vnitřní teplota bez problému udržuje na 22 - 22.5°C. Co do velikosti zasklenní se naše předpoklady potvrdili, absolutně nelitujeme, že prosklenní není větší.
Co se týká poklesu teplot - ukázalo se nám, že je lepší nechat pokles na max. 19°C. Náklady na udržování teploty 19°C a na dohřátí prostoru byli nižší, než nechat dům vychladnout na cca 17°C a pak zvedat nárazově na provozní teplotu.

Předmět: Re (4): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: Jaroslav Špor
Datum: 09.05.2005 13:35 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Také přeji hezký den. Vzduchotechnika ještě bohužel nefunguje, zatím mám pouze realizovány rozvody. Nějak se k instalaci jednotky nemůžu dostat, pořád se objevuje něco, co má vyšší prioritu.:-(
S Vaším příspěvkem souhlasím (i když by se dalo polemizovat o počtu slunečních dní u Vás a u mně, viz. http://re.jrc.cec.eu.int/pvgis/pv/countries/maps/g13y_cz.png ). Já jsem částečně navazoval na příspěvek pan Knappa o nulovém domě - myslím si že toho se dá dosáhnout právě bohatým jižním prosklením u parametrově pasivního domu. Pokud Vám stíní kopce, je to samozřejmě nesmysl, ale pokud dům zastíněn není, je energetický přínos skel podstatný a o dost převyšuje tepelné ztráty. Při použití kvalitního zasklení s hodnotou U = 0,5 a g = 55 (tedy trojskla - HM skla jsou nevhodná pro nízké g) v bezrámovém provedení (nebo s rámem zcela překrytým tepelnou izolací), budou ztráty jednoho metru čtverečního skla 0,5*1*(21-(-18)) = 19,5 W, vezmu-li jako průměrnou teplotu v lednu a únoru -2 stupně (minimum za posledních 10 let), dostanu 0,5*1*(21-(-2)) = 11,5 W, zatímco průměrné zisky v nejstudenější části zimního období (prosinec, leden), vyjdeme-li z hodnoty 30 kWh za měsíc (dopadající na vertikální plochu) jsou 0,55*30000/(31*24) = 22,2 W, tj. dvakrát víc než ztráty při průměrné teplotě a dokonce o malinko víc než ztráty při teplotě minimální (-18). Průměry jsou sice trochu ošidné a nepochybně se může stát, že bude extrémně nízká teplota při velmi malém slunečním svitu přes den, ale takových dní moc nebývá - nejnižší teploty velmi často bývají při bezmračné obloze, tj. při naprůměrném slunečním svitu přes den. Každý metr čtvereční skla přináší tedy v zimním období 10 W výkonu (průměr za celých 24 hodin), v reálu tedy 30 W pouze přes den (8 hodin). Pokud udělám jižní stěnu, dejme tomu 50 m2 celou prosklenou, získám průměrně 1,5 kW po dobu 8 hodin denně. To (ve spojení s vnitřními zisky) pokrývá celé tepelné ztráty pasivního domu. Samozřejmě je nutné pro letní období použít nějaké stínění.

Předmět: Re (5): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: Martin Jindrák - ATREA
Datum: 09.05.2005 20:06 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Uvádíte plochu prosklenné fasády 50 m2. Vypočítáváte zisky. Ty by ovšem neměli žádný smysl, kdyby jste je nemohl akumulovat. V lehké dřevostavbě, kde je jen několik mětráků sádrokartonů to je poměrně problém. Navíc, tak jak říkáte, průměrování je velmi ošidné. Stejnou plochu prosklenné fasády (50m2) mají i dva "NULOVÉ" domy v městě Trignupa ve Švýcarsku. Tamní zkušenosti z provozu ve zkratce hovoří o tom, že v listopadu a prosinci musí uživatelé "hospodařit" s teplem, větrat jen velice krátce atd. Při dodržení všech zásad by pak teplota interiéru neměla klesnout po dobu 5-ti bez slunce o více než 2°C. Na dohřev a naakumulování by pak měli postačovat dva dny se slunečním zářením (min. 4h/den). Tepelně-izolační parametry k-cí těchto objektů budou pravděpodobně lepší, než EPD Rychnov. Akumulační hmota bude také větší. Touto cestou jsme jít přímo nechtěli.
Pozn na závěr -v lednu v období od cca 11 - 17 .1 u nás prakticky slunce nezasvítilo.

Předmět: Re (6): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: Peter Švančárek
Datum: 10.05.2005 09:43 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Nevidim dovod preco by bolo treba akumulovat, inde nez do vzduchu v dome. Pri dobrej izolacii nie je unik tepla velky.
Dlhodoba akumulacia do stavebneho materialu nie je velmi rentabilna- akumulovane teplo tiez uchodi do vonkajsieho prostredia.

Předmět: Re (6): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: Jaroslav Špor
Datum: 10.05.2005 10:07 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Akumulační schopnost dřevostavby není nulová. Sádrokarton i dřevo na tom s akumulací nejsou tak špatně. Kromě toho máte jistě nějakou dlažbu, dřevěnou podlahu, nábytek,... V pasivním domě nepotřebujete akumulovat nějaké šílené gigajouly ve stěnách (k čemu by byly při tepelné ztrátě v řádu stovek wattů?). S tou dobou "bez slunce" to také není tak hrozné, i při zamračené obloze slunce poskytne nějakých 30 W/m2 plochy. To je při g skla 55 procent nějakých 16 W, což je pořád víc než tepelné ztráty při běžných teplotách, které bývají při zamračené obloze (-18 s nejvyšší pravděpodobností nebude). Jaká byla venkovní teplota v uvedeném období 11 - 17.1 (denní a noční nebo průměr)?

"...že v listopadu a prosinci musí uživatelé "hospodařit" s teplem, větrat jen velice krátce atd."
Tam není instalováno řízené větrání s rekuperací?

Předmět: Re (7): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: Martin Jindrák - ATREA
Datum: 10.05.2005 16:32 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
K akumulaci - samozřejmě, že i dřevostavba ji částěčně má.V EPD Rychnov v hlavní obytné části jsou koberce na dřevěné podlaze. Psal jsem , že v "domě je několik metránků sádrokartonů". Je znát i tato drobná setrvačnost. Uvádíte zisky při běžných teplotách (ve zmíněné době byla pčůměrná denní teplota - 3,3 °C). Bohužel, celý den zatažená obloha, zisky nefungovali.Také jsem popisoval pokles teplot v interiéru za období od cca 16°° do 6°° následujícího dne. Nulové domy, závislé pouze na slunečních ziscích , musí mít k-ce ještě kvalitnější, aby ztráta prostupem byla skutečně "nulová".
Co se týká Vašeho dotazu, zda v domech ve městě Trignupa je instalované větrání s rekuperací, tak musím říct, že nevím - to jsem nezjistil. V každém případě, i při větrání s rekuperací tepla o určitou část tepla přicházíte. I při účinnosti kolem 90% přivádíte do interiéru bez dohřevu vzduch o teplotě cca 2-3°C nižší, než vzduch odvádění. A věřte, toto proudění je cítit. Sice ho nelze změřit, ale lidské tělo je dost dobrý indikátor.

Předmět: Re (8): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: petr kocina
Datum: 10.05.2005 20:57 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
dost dobre bych si nulovy dum nedokazal bez rekuperace predstavit.
vetrat proste musite,pokud se nechcete udusit.

Předmět: Re (8): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: Jaroslav Špor
Datum: 11.05.2005 11:42 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
I při zatažené obloze jsou solární zisky (viz můj předchozí příspěvek). Uvedených 30 W/m2 je pesimistická hodnota při hodně zatažené obloze a bez sněhu na zemi. Aby nebyly zisky žádné, musela by být tma. U Vás to dost kazí ta HM-skla svým nízkým g. U solárních domů se používají trojskla, často jsou skla navíc zbavena železa (solární - jako se používají u kolektorů), tím je možné dosáhnout hodnoty g přes 60 procent (u trojskla).

Solární domy to konstrukcí rozhodně zachraňovat nemohou, protože naprostou většinu ztrát u nich představují právě prosklené plochy, kde by další zlepšování U představovalo za prvé neúměrné prodražování (zdvojené zasklení, čtyř- nebo více-sklo, případně plněné xenonem) a za druhé snížení hodnoty g, což není žádoucí. Vezmu-li jako příklad můj dům, po dokončení izolací stěn bude výpočtová tepelná ztráta domu (bez větrání, pouze prostupem) 3,0 kW, z toho ale 1,4 kW představuje prosklená plocha (77 m2). Zdvojnásobením izolační vrstvy neprůhledných konstrukcí (tj. aplikací šílených 70 cm izolace) bych tepelnou ztrátu snížil pouze o 0,8 kW, tj. celková by byla 2,2 kW, tedy pořád od nuly docela vzdálená.;-)

"I při účinnosti kolem 90% přivádíte do interiéru bez dohřevu vzduch o teplotě cca 2-3°C nižší..."
Při jaké intenzitě větrání? Mohu přeci přes den pouze přimíchávat hygienicky nutné množství vzduchu do cirkulace a v noci "točit" pouze vzduch cirkulační (při objemu vzduchu v domě téměř 600 m3 se rozhodně neudusíme). V takovém případě je v noci přiváděná teplota shodná s odváděnou a ve dne nebude snížení tak velké, aby to nezvládly "dotopit" okna.

Každopádně asi nemá cenu se dohadovat na teoretické úrovni. Už příští zima ukáže, jestli je to reálné. Možná ze svého nadšení tvrdě vystřízlivím.:-) Ostatně, fakt, že instaluji do domu jednotku s dohřevem je důkazem toho, že své vlastní teorii tak úplně nevěřím...;-)

Předmět: Re (9): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: Petr Vorlíček
Datum: 13.05.2009 14:58 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Váš příspěvek je přesným důkazem toho, jak to dopadne, když se myšlenka pasivního domu zvrtne... Základní podmínkou pd je přeci užitná hodnota vnitřního prostředí, tedy i ideální mikroklima v interieru. Opravdu si myslíte, že budete mít ideální mikroklima s uzavřeným oběhem vzduchu v nočním provozu? (a v denním polo - uzavřený???)Myslíte si, že jediné, co člověk provádí při dýchání se vzduchem je odběr kyslíku? To byste se možná divil... Tak to přeji hodně štěstí z uspořených korunek,možná je budete na stáří potřebovat pro investice do zdravotnictví...

Předmět: Re (10): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: Jaroslav Špor
Datum: 13.05.2009 17:13 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Budete se asi divit, ale opravdu si myslím, že i s uzavřeným oběhem v nočním provozu dobrého mikroklimatu dosáhnu. Uvědomte si, že dům má objem vzduchu 600 m3, a celý tento objem využívám, tj. je to stejné, jako když spím v jedné velké místnosti. Představte si tedy pět lidí spících ve veliké místnosti o rozměrech dejme tomu 10x10x6 metrů - máte pocit, že když se taková místnost (která byla celý den dostatečně větraná) večer uzavře, tak že tam za 8 hodin bude nějaké špatné klima?
Odpovím Vám z praxe - nebude. Dokonce si troufám tvrdit, že rozdíl mezi večerním a ranním klimatem nepoznáte, a to ani když v obou případech přijdete zvenku.

Naopak si troufám tvrdit, že špatného klimatu dosáhnete, pokud budete i v zimě trvale větrat - budete mít totiž příliš nízkou vzdušnou vlhkost. To lze samozřejmě řešit i jinak (rekuperace vlhkosti, zvlhčovače apod.), ale většinou se to nedělá.

Jen poznámka:
Rozhodujícím faktorem pro intenzitu větrání není odběr kyslíku. Není jím ale ani produkce pachů (u nekuřácké domácnosti) ani produkce vlhkosti (kromě koupelen), ale produkce CO2 - ta má na větrání nejvyšší nároky. Mrkněte sem:
https://www.tzb-info.cz/3042-bytove-vetrani-ve-vztahu-k-produkci-co2-vlhkosti-a-skodlivin-ii

Předmět: Re (2): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: Ing. Miloslav Mužík
Datum: 09.05.2005 22:01 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den pane Jindrák a také ostatní diskutující.
Dovolím si připojit několik poznámek k otázce solárních zisků. První je k solárním ziskům okny. Před časem jsem se seznámil s projektem RD Gradient od p. Kramoliše z Rožnova. Je zde velmi pečlivě řešena otázka oslunění okenních otvorů. Jde zejména o propočty přesahů střechy tak, aby se v zimních měsících slunce dostalo co nejvíce do interiéru, v létě jsou širokou střechou okna cloněna. Velice esteticky působí celková architektura domu.
Druhá připomínka je k aplikaci solárních kolektorů. Pokud se použije IZT 615 litrů, pak lze instalovat pouze 3 ks kolektorů (při větší ploše se v letních měsících nádrž přehřeje). Jejich výkon pak pokrývá cca těch 60% spotřeby energie na ohřev TV jak uvádíte. Pro ÚT je využití v tomto případě velmi sporadické, nebo téměř nulové.
Pokud by měl solární systém "přispívat" i pro topení, je třeba instalovat 4 kolektory a použít IZT 950 litrů. (U Mgr. Březiny -Ostravice ještě přídavná nádrž). Jejich energetický zisk činí v průměru 4.450 kWh. Myslím, že přibližně stejnou hodnotu uvádí ve svých materiálech Atrea. Při hodnocení přínosu solárního zařízení je třeba si uvědomit, že největší zisky solárního systému jsou při jeho práci do "nízkých" teplot, pro což je systém Atrea perfektní. Je jasné, že solární systém je závislý na intenzitě a době slunečního záření a může být proto jen doplňkovým zdrojem energie. Bohužel řada stavebníků se domnívá, že pokud kolektory nepokryjí 100% jejich spotřeby, pak jsou k ničemu. S tím sklonem kolektorů máte pravdu, ale hrozím se toho, že stavebníci, či realizační firmy začnou montovat na 38 střechu "oslí uši" = kolektory se sklonem 70 stupňů bez ohledu na estetický vzhled.(a už jsem jich viděl dost a dokonce se tím někdo chlubil v nějakém časopise o bydlení). Raději bych doporučoval použít vakuové kolektory, ale zase to má své technické podmínky a jejich použití nemusí být vždy ideální.
Ještě jednu připomínku k otázce pana Knappa. Máte pravdu, že výkonnostní charakteristika solárních kolektorů nekoresponduje zcela s potřebou tepla. K systému Atrea se však připojí pouze 3-4 kolektory a pár metrů trubek. Vstupní investice může být cca 70.000,-Kč. Při reálné životnosti kolektorů, která již překročila 30 let 70 000/(30*4450)= 0,52Kč/kWh. No a srovnejte si to třeba s nízkým tarifem za elektřinu.

Předmět: Re (3): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: Oliver Knapp
Datum: 10.05.2005 07:40 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vazeny pan Muzik. Ano, naklady na samotne kolektory nie su vysoke. Ale kolektory tvoria tak zhruba polovicu ceny celeho systemu (niekedy aj menej ako polovicu) menovite: treba k investicii pripocitat tubky, ventily, IZT, riadenie, pracu a naklady na miesto v dome (IZT s rozvodmi a manipulacnym priestorom zaberie cca z dispozicie 2-4m2, a ked pocitam za 1m2 domu cca 15000,- Sk, tak je to 30 -60 tisic). Tiez som rozmyslal nad kolektormi, vravel som si to iste co pisete, ze 16000,-Sk za vakuovy kolektor nie je vela, budem potrebovat 2-3ks, ake celkova instalacia by stala minimalne 150.000,-Sk a to bez zapocitania nakladov na priestor. A ked ratam, ze za TUV dam maximalne 400Sk/mesiac pri sucasnej cene plynu, tak prosta navratnost mi vychadza 31 rokov a to je pre 100% pokrytie potreby TUV. Preto si myslim, ze pokial to nie je dotovane statom, tak len pre TUV je to zbytocny luxus. A to nehovorim o tom, ze na systeme je dost vela veci, ktore sa mozu pokazit a opotrebovat...

Předmět: Re (4): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: Ing.Majchrák Ondrej
Datum: 10.05.2005 22:37 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vážený pán Knapp.
Zaoberám sa montážou sl.kolektorov už vyše 20 rokov,a za tú dobu som namontoval tisíce metrov kolektorovej plochy.Montoval som kolektory luďom ktorí zarábajú miliony ale aj luďom ktorí sú na tom nie nejak "ružovo".Ono to nie je len o peniazoch ale aj o celkovom postoji človeka k spoločnosti,prírode...Vždy sa musím pousmiat ked sa začne niekto vzrušovat nad cenou kolektorov,návratnostou...Určite máte auto ktorým jazdíte,určite to nie je Trabant,položili ste si niekedy otázku kedy sa Vám vrátia náklady na auto? Prečo nechodíte peši?...Prečo si nikto nepoloží otázku kedy sa mi vráti náklad na ústredné kúrenie?kotol?...a pritom aký je rozdiel medzi kotlom a kolektorom ?...takto by sme mohli polemizovať aj celý večer.Ale poďme konkrétne k Atrei a solárom.My montujeme ako firma aj kolektory aj teplovzdušné vykurovanie ,hlavne systém ATREA,pretože s ním máme najlepšie skúsenosti.Keď zoberiem cenový rozdiel,pre konečného užívatela v ČR ktorý má namontované samostatné teplovzdušné vykurovanie bez kolektorov a druhý ten istý systém + solár/4 ks kolektory... /a uplatnil si štátnu dotáciu/podla mojej skúsenosti je úspešnost získania dotácie cca 90 %/ , je rozdiel v cene cca 40 tisíc !!! A za túto cenu máte kompletný solárny systém,ktorý vám dokáže ročne ušetriť cca 35 % nákladov na kúrenie a cca 60-70% nákladov na ohrev TUV.Ešte pár slov ku kolektorom.Vy aj pan Mužík uvažujete o vákuových kolektoroch.My sme prevádzali ročné merania dvoch 24 m solárnych systémov. Jeden bol vákuovy , druhy ploché kolektory.Kolektory boli na streche vedľa seba.Schválne neuvádzam typ aby ste to nebrali ako reklamu.Rozdiel v zisku bol od jary do jesene cca 5%,v zime max.15% v prospech vákuových.Ale rozdiel v cene? Skoro 100 % ale v prospech plochých kolektorov.A nakoniec životnosť.Neviem kolko máte rokov,ale kolektory ,ktoré sa teraz vyrábajú Vás určite prežijú a to Vám želám pevné zdravie.Nemá sa tam čo pokaziť.
Viac na našej stránke:www.heliostar.cz

Předmět: Re (5): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: petr kocina
Datum: 11.05.2005 05:49 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
je rozdiel v cene cca 40 tisíc !!! A za túto cenu máte kompletný solárny systém. -
- neco o dotacich vim,takze vas kompletni system stoji 80 000kc se ČTYŘMI panely.to je ale celkem slusna cena :-),zacnu o nich vazne uvazovat.jen aby to za tu cenu nebylo home made.
dotace na slunecni kolektory je totiz 50% v pripade TČ je 30%

Předmět: Re (6): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: Ing.Majchrák Ondrej
Datum: 11.05.2005 08:32 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
fígel je v tom,že akumulačná nádrž IZT sa presunie komplet do solárneho systému-ako súčasť a tak sa vztahuje dotácia na celý systém,včetne nádrže,ktorá by inak bola ako súčasť vzduchotechniky bez dotácie ! Dotácia može byt až 100 000 Kč.Zoberme si príklad:Solárny systém včetne IZT 950 l by stál 200 000 Kč / a to by musel byt sakra velký/ odrátajte dotáciu 100 000,ostáva Vám 100 000 Kč ale v tej cene máte aj IZT 950 ktoré samotné stojí cca 60 000 Kč a inak je súčasťou vzduchotechniky a museli by ste si ho aj tak kúpiť!Tak že rozdiel je 40 000 Kč ktorý zaplatíte za samotný solárny systém!Príjemný deň.

Předmět: Re (7): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: Oliver Knapp
Datum: 11.05.2005 09:50 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Zdravim vas pan Majchrak. Priznam sa, ze doteraz som nevedel o tom, ze existuju dotacie pre solarny system na Slovensku. Ked som staval dom, takato dotacia nebola. Keby bola, urcite by som o tom uvazoval, pretoze v mojom pripade bola ta investicia pre mna spominanych 200.000,-Sk, na co som peniaze nemal. Mam nainstalovany system Atrea, ale IZT nemam, takze nie je celkom pravda, co pisete, ze IZT si musite k vzduchotechnike aj tak kupit, takze ta navysena investicia by bola v mojom pripade nie 40 000,- ale 100 000,- co je stale dost. Dalej co pisete v odpovedi na moju otazku o par riadkov vysiie 10.05.2005 22:37 : "A za túto cenu máte kompletný solárny systém,ktorý vám dokáže ročne ušetriť cca 35 % nákladov na kúrenie a cca 60-70% nákladov na ohrev TUV." S tou TUV suhlasim, ale tych 35% nakladov na kurenie je v NED (co bol aj moj pripad) neralnych, takze kolektory by na 95% sluzili LEN na pripravu TUV. V klasickom dome tie cisla mozu byt realne, o tom nepochybujem.
Dalej, ako spominate, je tam to hladisko celkoveho postoja cloveka k prirode. Proti tomu nenamietam nic. Ja setrim energiu tym, ze mam zaizolovany dom a mam male tepelne straty, niekto moze setrit tak, ze vacsie straty pokryva zo zdrojov, ktore vyrobi ekologicky cistou cestou. Vysledok je vsak, podla mojho nazoru, rovnaky.

Předmět: Re (8): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: Ing.Majchrák Ondrej
Datum: 11.05.2005 11:43 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Zdravím.
Samozrejme že IZT nemusí byt ako súčast vzduchotechniky,ale ked sa bavíme o soláre,tak niekde tú energiu musíte akumulovat.Okrem toho každý dom je iný.To čo sa hodí Vám nemusí sa hodiť inému.Ten príklad,čo som uviedol,je teplovzdušné vykurovanie systém ATREA za použitia IZT 950 + slnečné kolektory na ohrev TUV,prikurovania + ohrev bazénu/aj bazénový výmeník je súčasť soláru a je naň dotácia v ČR . Na Slovensku si dotáciu musíte vybavit.V tom Vám nepomožem/.Ale vo Vašom prípade,ak používate kolektory len na ohrev TUV,tak Vás firma čo Vám robila montáž musela ˇozbíjať viac ako nebohý Jánošík ! Neviem akú máte spotrebu teplej vody ,ale napr.na ohriatie 200 l bojlera Vám stačí jeden kolektor SunWing o ploche cca 2,2 m štvorcového,cena je 12.500 Kč ! Bojler si do baráku vačšinou kupujete aj tak,tak že na vyše máte konštrukciu,trubky,izoláciu,nejaké armatúry , automatiku... Ak si to viete zmontovať sám,bez problémov sa aj na Slovensku dostanete do ceny 40 000 Kč.A ak sa Vám dá využiť samotiaž,tak aj lacnejšie!A ručím Vám za to,že minimálne od jary do jesene máte o teplú vodu postarané.Pracuje za Vás slnko.Prajem slnečný deň.

zobrazuji 1 - 30 z 51   starší >>
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama