Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Zkušenosti s provozem pasivního domu - dřevostavby v České republice (I)

Autor článku: Martin Jindrák
Plné znění článku: Zkušenosti s provozem pasivního domu - dřevostavby v České republice (I)
Anotace článku: Tento příspěvek prezentovaný autorem na konferenci Dřevostavby 2005 ve Volyni volně navazuje na článek z loňského sborníku této konference, který podrobně rozebíral principy, význam a možnosti teplovzdušného vytápění vzhledem k parametrům nízkoenergetických (NED) a energeticky pasivních (EPD) objektů, vč. bilančního výpočtu větrání RD. Všechny zkušenosti a předpoklady dle tohoto loňského příspěvku byly použity i v přípravě projektu EPD v Rychnově u Jablonce nad Nisou.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 51 z 51
Příspěvky
Předmět: Re (9): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: Oliver Knapp
Datum: 11.05.2005 12:52 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
V prvom rade vam dakujem za rychlu odpoved, pan Majchrak. Som velmi rad, ze sa otvorila takato diskusia, pretoze toto je najlepsia cesta, ako sa dostat k praktickym informaciam a osobne rad ziskavam nove informacie.

Samozrejme, ak je v dome bazen pouzitie slnecnych kolektorov je viac ako na mieste.

Ako som pisal, ja slnecne kolektory nemam nainstalovane, takze ma nastastie nikto neozbijal.... Ale v baraku nemam bojler, len 120l zasobnik na TUV, ktory uz mam kupeny. Bolo by podla vas rozumne v mojom pripade instalovat slnecny kolektor na takyto 120l zasobnik? Ak ano, aka by asi bola priblizna cena za 1 kolektor+nejake trubky, ventily a ine potrebne prislusenstvo dokopy?

Předmět: Re (10): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: Ing.Majchrák Ondrej
Datum: 11.05.2005 22:28 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý večer.
Na 120 l zásobník Vám úplne postačuje 1ks kolektora Heliostar -výrobca Thermosolár Žiar nad Hronom /podla sposobu a miesta umiestnenia si vyberte typ kolektora/ a ak si to dokážete sám namontovat ,tak cena materiálu by nemala byt vyžšia ako 20-25000 Kč za komplet systém.

Předmět: Re (7): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: petr kocina
Datum: 13.05.2005 05:44 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
vite v cem je prave problem,
ze tech 200 000kc malokdo vynda.kdyby musel vyndat jen tech 40 000kc,tak do toho jdu taky.jenze ja dam 200 000kc a je ve hvezdach,jestli mi tech druhych 100 000kc ministerstvo vrati.jelikoz nejsou penize v rozpoctu vubec na nic a kdyz tak jen za cenu zadluzovani,strasne bych se divil kdyby je v soucasne dobe nekdo dostal.
zrejme je nodostal nikdo,jinak by se snad nekdo ozval,jak to s temi dotacemi v soucasne dobe je.

Předmět: Re (8): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: A.Ruta
Datum: 26.07.2005 11:43 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Tuto zajímavou diskusi bych rád doplnil o informaci, která je v záplavě technických dat také neméně půvabná. Od 1.4.2005 je pozastaveno přijímání žádostí o dotace na pořizování tepelných čerpadel, solárních systémů atd. viz. www.sfzp.cz Pokud se výrazně nezmění příliv peněz do SFZP, budou volné prostředky pro realizace, kde dosud nebyla podaná žádost o dotaci, nejdříve v roce 2007. Škoda, rád bych byl optimistou...

Předmět: Re (5): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: V.Prečan
Datum: 19.05.2005 08:50 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den pane Majchrák,
obecně musím souhlasit s Vaším vstupem do diskuze i se zmíněnou účiností 24m2 kolektorů SunWing T2. Rozdíl pořizovacích nákladů je pro potencionálního investora více než markantní.
Přeji úspěšné slunečné dny.

Předmět: Re (4): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: Ing. Miloslav Mužík
Datum: 12.05.2005 10:29 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vážený pane Knapp, Zřejmě jsme si nerozuměli v několika detailech. IZT máte již jako součást dodávky zařízení od Atrea a kvůli kolektorům ji již nepořizujete. Ty se pouze k této nádrži připojí potrubím v délce cca 20 m (když to přeženu i s izolacema 2.000,- Kč.) Regulace je zcela jednoduchá (2.300,-)Poněkud dražší je instalační jednotka s čerpadlem a zabezpečovacími prvky (Regusol jednovětvová cca 5.000,-). Poslední rozpočet na instalaci solárního systému pro Atreu se 4 kolektory máme za 73.310,-Kč (na klíč).
S tím vákuovým kolektorem je třeba poněkud opatrně. Má sice v zimních měsících vyšší účinnost ale pokud jste ve sněhové oblasti, kolektor Vám zapadá a vzhledem k tomu, že je "studený", sníh z něj nedostanete (sklon střechy není tak velký aby sjel a zahřát kolektorovou plochu není jak). Takže v takovém případě je kolektor díky zasněžení mimo provoz. U klasických plochých kolektorů můžete na několik minut sepnout regulaci do ručního režimu, vyhřejete tak mírně kolektor a sníh Vám sám sjede dolů. Vakuový kolektor je vhodný pro větší sklon, kdy má také v zimních měsících (slunce nízko nad obzorem) lepší energetické zisky (kolmý dopad paprsků na kolektorovou plochu).
Přiznám se, že nerozumím těm nákladům na prostor. Kolektory jsou na střeše a v podstatě v interiéru máte tak maximálně expanz (a ta se dá instalovat i v nevyužitém prostoru na půdě).
Možná opět uvažujete s prostorem pro IZT ale tuto nádrž jak jsem již řekl stejně u systému Atrea máte.
K věcem, které se mohou pokazit. Během své 14 leté praxe jsem měnil několik elektronických regulací a asi dvě oběhová čerpadla (ale ta byla na systému ohřevu bazénové vody a s tímto problémem to tedy nemá žadnou spojitost). Ty regulace byly ze strany výrobce vždy řešeny jako "reklamace" a tedy pro zákazníka bez nákladů. Pravdou je, že po 6 letech je třeba měnit nemrznoucí kapalinu a přito obvykle měníme i část tepelné izolace na střeše, kterou poškodí ptáci. Ale myslím si, že takovýto servis potřebuje každé zařízení.

jinak děkuji za doplnění panu Majchrákovi, jen u toho 120 litrového bojleru nevím, zda je použitelný pro napojení soláru (má k dispozici odpovídající výměník?).
Hezký den přeje

Ing. Miloslav Mužík
-MMM- SOLAR Ostrava

Předmět: Re (5): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: Oliver Knapp
Datum: 12.05.2005 11:27 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vazeny pan Muzik. Ako som uz vyssie spominal, IZT nie je vzdy sucast dodavky v zariadeniu od Atrey a ja ho ani NEMAM. Obstaraval by som si ho len v prípade, keby som planoval slnecne kolektory.
K tomu miestu v zastavanej ploche domu. Mate pravdu, mal som na mysli ten IZT s rozvodmi a manipulacnym miestom, ktory teraz nemam a musel by som ho mat v pripade pouzitia kolektorov. Takze to som mal na mysli.
Dalej co sa tyka toho 120l zasobnika TUV: ma len 1 vymennik, ktory je samozrejme napojeny na kotol, takze neviem ci je v tom pripade vhodny na pripojenie s kolektorom. Ak by sa to vsak spojit dalo a investicia by nepresiahla 30 - 40 tisic Sk s DPH, potom by som urcite vazne uvazoval o jeho pouziti.

Předmět: Re (5): Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: petr kocina
Datum: 13.05.2005 06:30 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Pravdou je, že po 6 letech je třeba měnit nemrznoucí kapalinu - to jako z duvodu "vodnateni".
jaka je hustota kapaliny pred uvedenim do provozu a potom tesne pred vymenou?

Předmět: Re: Realne skusenosti s prevadzkou PD
Autor: Don peter
Datum: 24.09.2007 23:54 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Ked Vas zaujima realna prevadzka nemam sice pasivny dom , je len zatepleny (8 cm) a vymenene okna. Na streche je nainstalovaných 8m2 kolektorov cca 4-4,8 kW v závislosti od podmienok. Podlahove kurenie rata so spotrebou 4,6 kW+klasicke radiatory 14kw. V obdobi od februara do polovice novembra podstatne pomáha solar (celkovo v tomto obdobi bolo treba dohrievat TUV cca 14 dni) samozrejme dokázal aj prikurovat a tepelnu energiu ulozil do 80m2 betonu :) . Podla prepoctu aj realneho spravania vychadza sucasna strata okolo 10-11kW

Předmět: Okna
Autor: Jaroslav Špor
Datum: 04.05.2005 13:16 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Z fotografií je zřejmé, že rámy oken nejsou překryty izolací domu. Jaké rámy oken a skla byly použity?

Předmět: Re: Okna
Autor: Martin Jindrák - ATREA
Datum: 04.05.2005 13:26 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Přeji hezký den pane Špor.
V Rychnově jsme použili okna firmy SLAVONA Slavonice, dřevěná, profil EURO 78, materiál MERANTI. Sklo HEAT MIRROR U= 0,62, folie TC 88. Termofasáda byla vytažena 40 mm na rám okna.

Předmět: izolace
Autor: petr kocina
Datum: 03.05.2005 23:11 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Řez šikmým stropem podkroví - tak to by me zajimalo na cem tech 240mm drzi?
snad ne lepidlem?

Předmět: Re: izolace
Autor: Martin Jindrák - ATREA
Datum: 04.05.2005 07:14 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Lepidlem na šikmém stropě izolace samozřejmě nedrží.Rohože jsou poskládány vedle se kolmo na hřeben, přesahují ze samonosného šimého stropu na vodorovný strop. Díky technologii montáže domu se veškerá izolace (kromě izolace přímo v panelu šikmého stropu - 60mm, která je součástí panelu přímo z výroby) pokládala z venkovní strany. Odpadá tedy obtížný a náročný postup při zaizolování k-ce ze strany podkroví (montáž tzv. nad hlavou). Vrstva 2x120 mm se pokládala (se vzájemným přeložením styků) před osazením krokví, další vrstva (50+120 mm) pak mezi krokve před montážní střešní folie a krytiny. Celková doba na zaizolování podkroví pak byla pro 4 montážníky cca 2 h.

Předmět: Re (2): izolace
Autor: Peter Švančárek
Datum: 05.05.2005 08:07 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Ale ako tam drzi? Je na nejakom hustom drevenom roste, alebo OSB doske alebo na drevenom debneni alebo na com?
Pockat spominate panel... Skladate strechu pomocou zeriavu z velkoplosnych panelov, predpripravenych v nejakom zavode? V tom pripade by som nehovoril o dobe izolovania podkrovia ale o dobe zostavenia strechy...

Předmět: Re (3): izolace
Autor: petr kocina
Datum: 05.05.2005 08:19 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
dobry postreh,taky tomu moc nerozumim.
zrejme nejaka specialni technologie.

Předmět: Re (4): izolace
Autor: Martin Jindrák - ATREA
Datum: 05.05.2005 09:07 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Je to tak, jak uvádíte pane Švančárek. Ve výrobním závodě je vyroben šikmý panel (nebo obv. stěna,vnitřní nosná stěna, vnitřní dělící příška, stropní panel). Max. výška prvku z důvodu přepravy je cca 2700 mm, délka až 13 bm (např.vodorovný strop nad přízemím nebo podkrovím se běžně realizuje rozměru 2,4x12 bm, obv. stěna 2,7x11 bm, šikmý strop výšky dle sklonu střechy a typu domu /od cca 1,8 - 2,6/, délka obvykle 5 bm). Samotná složení takto připraveného domu (v zásadě hrubá stavba, ale už s kompletním zaizolováním ) trvá cca 1,5 dne, samotná montáž tzv. na klíč (vč. dlažeb, kuchyně, dveří atd.) obvykle 14 pracovních dní.
Při montáži se na připravené kotvení na obvodové stěně pomocí jeřábu osadí šikmý strop.Ten už obsahuje první vrstvu izolace tl. 60 - 80 mm (dle typu) Tím je vytvořena pevná podložka pro uložení další izolace. Z vodorovného stropu podkroví se pak rozbalují rohože skelné (popř. minerální) izolace, které se kladou vedle sebe. Další vrstva začíná z druhé strany, tím jsou překryty spáry. Dle typu domu jsou různé počty těchto vrstev. Pak se osadí krokve (obvykle průřezu 60x180 mm),které jsou opět prefabrikované (osedlané, předvrtané otvory pro kotvíci hřeby), povchově upravené - viditelné konce natřené. Do mezery mazi krokve se pak pokládá z hora další vrstvy tepelné izolace. Následně se překrývá difúzní folií a pokračuje se střešním pláštěm.
Doba od položení šikmého stropu, izolace, osazení krokví po možnost pokládání střešní folie je cca 2 h. Pokrývači ale mezitím již začínají osazovat štítové podhledy atd. takže čekací čas omzen na minimum.(krytina je dokončena většinou třetí den od začátku montáže). Třetí den montáže je také dům připraven pro nástup termofasádníků na provedení FINÁLNÍ VRSTVY (omítky) , pátý den je z extriéru dům hotový.
Není to žádná speciální technologie, "pouze" dokonalá organizace a návaznost prací a využití prefabrikace ve výrobních halách.

Předmět: Re (5): izolace
Autor: petr kocina
Datum: 05.05.2005 09:39 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
takze to neni neco na zpusob vaznikove strechy a mezi tim izolace ?
je videt,ze se ATREA cini.cas jsou penize.do slova a do pismene.kdyz tomu bude odpovidat i kvalita prace,tak budu smekat klobouk jako u SLAVONA.

Předmět: Re (5): izolace
Autor: Peter Švančárek
Datum: 05.05.2005 10:53 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
To je rychlost!
Ja by som dal asi prednost SIP panelom... http://www.zlaty-dum.cz/stavebniny/strechy%20izolace/novop/novopstrecha.htm Predsa len EPS je EPS. Taka sip250-tka a odspodu nalepit este 20cm EPS... ale ked to robim klasicky (vyplnanie medzikrokvovych a podkrokvovych priestorov) tak to vychadza lacnejsie... Rychlost vystavby vsak potom nie je nijako oslniva. Sam svojich 126 m2 zvladam za cca 120hodin(vypocitane podla toho ako mi to ide). Este to mozno skratim, lebo som sa najprv vrhol do najzlozitejsich casti zateplenia.

Předmět: Re (6): izolace
Autor: Martin Jindrák - ATREA
Datum: 05.05.2005 11:02 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Ne, nejedná se o vazníkovou střechu, ale o klasickou krokvovou soustavu se středními vaznicemi a podpěrou na OS.

Předmět: dotaz
Autor: Aleš
Datum: 06.05.2005 12:26 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den , článek se mi velmi líbil . Rád bych se Vás pane Jindrák zeptal , jaké byly celkové náklady na výstavbu tohoto domu.


Děkuji.

Předmět: Re (8): dotaz
Autor: Martin Jindrák - ATREA
Datum: 06.05.2005 20:08 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Cena realizovaného provedení by byla zavádějící, protože některé postupy a materiály byly použity v rámci ověření a vyzkoušení v praxi. Dle slibu obchodního ředitele firmy, dodávající hlavní část horní stavby by během pondělí 9.5. měla být k dispozici skutečná cena (získaná na základě zkušeností), za kterou by byli schopni realizovat stejný objet. Jakmile bude k dispozici, bude zvěřejněna.

<< novější   zobrazuji 31 - 51 z 51
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama