Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Větrací systémy s rekuperací odpadního tepla pro bytovou výstavbu - teorie, návrh a použití (I)

Autor článku: Martin Jindrák
Plné znění článku: Větrací systémy s rekuperací odpadního tepla pro bytovou výstavbu - teorie, návrh a použití (I)
Anotace článku: Článek porovnává používané centrální systémy nuceného větrání s rekuperací odpadního tepla pro současné nízkoenergetické a pasivní rodinné a bytové domy. Podrobně je popsán vliv větrání na relativní vlhkost v interiéru a koncentraci CO2, včetně vlivu vzduchotěsnosti stavebních konstrukcí po teoretické stránce. Článek je úvodem k dalšímu pokračování porovnání těchto VZT systémů v praktickém provozu.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (3): Sensory CO2 ?Renata Gazdová18.12.2012 15:38
Re (3): Ceny rekuperačních jednotek ?Ivan SIM19.12.2007 21:22
Ceny rekuperačních jednotekDaniela Semi31.08.2007 16:44
Re (4): Sensory CO2 ?Vladislav Cizek16.02.2007 04:04
Re (3): Sensory CO2 ?Vladislav Cizek16.02.2007 04:04
dilemaPetr Zelenka14.05.2006 23:01
Re (4): Ceny rekuperačních jednotek ?Vladimír Štefek25.04.2006 01:43
Re (3): Ceny rekuperačních jednotek ?Aleš Pokop23.04.2006 06:52
Re (7): autor Milan BechyněAleš Pokop23.04.2006 06:32
Re (3): Sensory CO2 ?Patek30.01.2006 15:58
Re (3): Ceny rekuperačních jednotek ?Miroslav11.09.2005 23:31
Re (7): autor Milan BechyněMilan Bechyně08.09.2005 23:31
Ceny rekuperačních jednotek ? to: autor Milan Bechyněrys08.09.2005 22:01
Ceny rekuperačních jednotek ? to: autor rysMilan Bechyně12.08.2005 10:16
Re (5): Ceny rekuperačních jednotek ? odpoveď na "autor Ing Petr Moravek CSc." z 29.7.05Pavel Junek05.08.2005 10:57
Re (4): Ceny rekuperačních jednotek ? odpoveď na "autor Ing Petr Moravek CSc." z 29.7.05rys29.07.2005 20:42
Re (3): Ceny rekuperačních jednotek ? - odpoveď na "autor rys" z 28.7.05ing. Petr Morávek, CSc.29.07.2005 09:41
Re (2): Ceny rekuperačních jednotek ?rys28.07.2005 15:06
Re (3): Ceny rekuperačních jednotek ?Ivan21.07.2005 20:21
Re (3): Sensory CO2 ?Martin Jindrák - ATREA12.07.2005 06:50
Re (2): Ceny rekuperačních jednotek ?Novák06.07.2005 20:16
Re (2): Sensory CO2 ?Novotny01.07.2005 22:52
Re: Sensory CO2 ?Martin Jindrák - ATREA01.07.2005 12:12
Sensory CO2 ?Novotný30.06.2005 09:29
Re: Ceny rekuperačních jednotek ?Konečný29.06.2005 10:04
Re: Ceny rekuperačních jednotek ?Martin Jindrák - ATREA29.06.2005 07:09
Ceny rekuperačních jednotek ?Konečný29.06.2005 00:49

Autor: Daniela Semi
Datum: 31.08.2007 16:44 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,
z každého článku je asi pravdy něco.Člověk zvažuje co by rád v domě měl a pak zvažuje svou zručnost a finanční otázku.

Chystáme se stavět a rádi-bychom si pořídili TČ vzduch-voda a rekuperační jednotku.Také budeme příležitostně využívat krb.
Dům bude z Porotherm 40P+D a tepelné ztráty jsou 5kw.
Tepelné čerpadlo se nám podařilo sehnat za slušnou cenu(100000,-)-tedy dvě čerpadla s nižším výkonem,jak nám bylo doporučeno a teď nám chybí firma,která by nám navrhla a naistalovala rekuperační jednotku.
Je možné ji se vším všudy pořídit do 40tisíc?Okolí Prostějova.
Děkuji

Předmět: dilema
Autor: Petr Zelenka
Datum: 14.05.2006 23:01 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Řeším problém větrání RD. Buď použít větrání s rekuperací (např. ATREA) nebo použít systém, který ohřívá primární okruh tepelného čerpadla. Poradí někdo ?

Předmět: Sensory CO2 ?
Autor: Novotný
Datum: 30.06.2005 09:29 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Když už se tu probírají ceny, prozradi mi někdo za kolik prodává firma Altera cidla CO2?

Děkuji

Předmět: Re: Sensory CO2 ?
Autor: Martin Jindrák - ATREA
Datum: 01.07.2005 12:12 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Doporučuji Vám podívat se na www. stránky firmy Siemens a Protronix. Porovnávali jsme obě čidla CO2, výstup je (alespoň z našeho pohledu) srovnatelný.
Ceny těchto čidel se pohybují v řádu 6 - 8 000 Kč.

Předmět: Re (2): Sensory CO2 ?
Autor: Novotny
Datum: 01.07.2005 22:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
No vida, pokud by jste meli zajem jsme schopni dodat cidla CO2 350 az 5000ppm tj. modernejsi a kvalitnejsi nez ty od Protronix v cenach pod 4000 Kc.

Předmět: Re (3): Sensory CO2 ?
Datum: 12.07.2005 06:50 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Přeji hezký den.
Zájem bychom měli, pošlete prosím na naši firmu (napr. ) Vaše podklady + případně i vzorek čidla na naše otestování v provozu konkrétního domu.

Autor: Patek
Datum: 30.01.2006 15:58 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Prosim o blizsi informaci, kde lze koupit cidlo CO2 v rozsahu 350 - 50000 ppm pro ventilacni ucely v cene do 4000Kc.
Dekuji.

Předmět: Re (4): Sensory CO2 ?
Autor: Vladislav Cizek
Datum: 16.02.2007 04:04 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Omlouvam se.

Autor: Vladislav Cizek
Datum: 16.02.2007 04:04 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pane Novotny,
mohl byste mi prosim zaslat podrobnosti o Vasich vyrobcich, o Vasi firme a cenik?
Dekuji.

Autor: Renata Gazdová
Datum: 18.12.2012 15:38 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 111693
reakce na ...
Dobrý den, sice jde o dost starý příspěvek, ale byla bych také ráda za tip, kde sehnat čidla za tuto cenu.

Předmět: Re: Ceny rekuperačních jednotek ?
Autor: Konečný
Datum: 29.06.2005 10:04 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Děkuji za pozvání, příspěvek jsem v žádném případě nemyslel jako útok na výrobce o to méně na vaší firmu, sám podnikám a tak mi ani nemusite popisovat co vše je třeba v CR promitnout do ceny, na druhou stranu nemohu neviděl, že me cena rekuperační jednotky překvapila.
Srovnával jsem z situaci na trhu tepelných čerpadel, který je v CR do značne miry deformovám a uplatnují se na něm praktiky, typu: hadice běžně dostupná v ceně x Kc /m se firmami zabývajicimi se TČ prodává za dvoj až třínásobek této ceny, protože to "mlžení" okolo TČ dovoluje.
Na druhou stranu nemužu vyloučit, že jsem tak trochu přestřelil, cenu jsem odhadoval podle obrazků ve vašem katologu, protože jsem zatím s rekuperací u svého domu nepočítal, ale při snaze omezit prašnost v projektu postupně přecházím na úvahy o nuceném oběhu vzduchu a když už budu mít oběh vzduchu tak stoji za uvahu uvažovat o rekuperaci a teplovzdušném vytápění , zvláště pokud plánuji R stěn 5-7.

Předmět: Ceny rekuperačních jednotek ?
Autor: Konečný
Datum: 29.06.2005 00:49 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Díval jsme se na ceny rekuperačních jednotek Duplex RD a popravdě mi ceny okolo 50.000 Kč tak trochu vyrazily dech, co je na tom tak drahého ? Na prvni pohled jde o plechovou pixlu s 2ks ventilátorů s cenou maximalně 15000-20000 Kč.

Přehledl jsme něco ?
Jsou jednotky Altera tak výjmečné ?
Je myšlenka nechat si u klempíře udělat bednu a namontovat 2ks ventilatoru zcestna ?

Děkuji za info

Předmět: Re: Ceny rekuperačních jednotek ?
Datum: 29.06.2005 07:09 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Přeji Vám hezký den pane Konečný.
Zvu Vás na návštěvu naší firmy, aby jste si udělal představu, co všechno je potřeba zajistit při výrobě takovýchto rekuperačních jednotek (počínaje odvody státu, povinnou certifikací jednotek, používání dílů s atesty atd). Sami bychom rádi viděli ceny nižší. Pokud by jste dokázal vyrábět, cituji Vaše slova "plechovou pixlu s 2ks ventilátorů s cenou maximalně 15000-20000 Kč", budeme první, kteří od Vás tyto jednotky s požadovanými a garantovanými parametry vč. servisu a výzkumu budeme odebírat.
Zkuste provést porovnání i s jinými výrobci stejných zařízení.

Předmět: Re (2): Ceny rekuperačních jednotek ?
Autor: Novák
Datum: 06.07.2005 20:16 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Hezký den všem!
Myslím, že si asi každý uvědomujeme co je třeba zahrnout do ceny konečného produktu, výzkumem počínaje a marží obchodníka konče, jak výstižně popsal pan Jindrák. Záleží však také na strategii firmy a její cíle v rychlosti návratnosti investic a zisku, či zaplnění trhu.

S kolegou stavíme RD a počítáme s rekuperací. Bohužel ceny jednotek jsou trochu nad naše možnosti a tak nezbývá, než je za výrazně nižší cenu nechat udělat na zakázku, podle dodaných (kvalitních) výkresů, u řemeslníka. Předpokládáme o něco málo nižší účinnost, ale ne nijak závratně. Raději bychom sice zakoupili jednotky (i za přiměřeně vyšší cenu než u řemesníka) u firmy se zkušenostmi a podpořili tak i vývoj v této oblasti a možnosti pro další snižování cen, ale bohužel, pokud firma preferuje vyšší zisk z jednotky a menší počet prodaných kusů, je to jen její volba a zákazník to buď přijme nebo ne.

Domnívám se ale, že firmy prodávající rekuperační jednotky pro nízkoenergetické a pasivní rodinné domy by se měli orientovat spíše na zákazníky s nižšími příjmy. Ti kteří si staví villu o devíti ložnicích a třech kuchyních pravděpodobně o ekologii či úsporách ve vytápění asi příliš přemýšlet nemusí.

Předmět: Re (3): Ceny rekuperačních jednotek ?
Autor: Ivan
Datum: 21.07.2005 20:21 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,
znám také nabídku od firmy ATREA a ceny jejich výrobků se mi zdají taktéž nad mé možnosti. Pátral jsem po konkureční nabídce a v našich luzích a hájích jich mnoho není. Vypátral jsem však firmu na slovensku: www.vano.sk, kde komponenty a celé řešení rekuperace vychází cenově zajímavěji. Možná, že dovoz bude lepší než samovýroba s ohledem na záruční a pozáruční servis, dodávku ND, apod.
Plně se ztotožňuji s názorem pana Nováka týkající se orientace na zákazníky s nižšími příjmy. Bohužel asi podobná strategie firem vládne i v oblasti tepelných čerpadel. Zde bych chtěl upozornit na firmu ELTEX-KM pana ing. Žeravíka, který staví TČ svépomocí (skládá z komponent) a také publikoval hezkou knížku o stavbě TČ. Závěrem podotýkám že nejsem nijak zainteresován na výše jmenovaných firmách, pokusil jsem se pouze o radu stejně "postiženým".

Autor: Ivan SIM
Datum: 19.12.2007 21:22 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vážený pane Nováku,

mám dotaz k Vašemu 2 roky starému email. příspěvku ohledně vlastní stavby rekuperátoru. Pokud jste vlastní rekuperátor postavil a máte ho v provozu, byl byste ochoten zveřejnit zkušenosti s jeho stavbou a provozem (především ty negativní) ???
Zatím jsme 3 potenciální stavitelé rekuperátoru, k tomu nás vedou nejen nezanedbatelná cena seriových, (byť kvalitních výrobků), ale možnost nezvyklých technických řešení, menší rozměr. možnosti apod.

Předmět: Re (2): Ceny rekuperačních jednotek ?
Autor: rys
Datum: 28.07.2005 15:06 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
50 tisic korun za rekuperacni jednotku neni podle meho nazoru mozno charakterizovat jinak nez legalni zlodejna. Komu nedela problemy anglictina muze si ceny rekuperacnich jednotek (Energy Recovery Ventilator, Heat Recovery Ventilation System a podobne)na americkem trhu zkontrolovat na priklad na: http://www.iaqsource.com/index.php?module=products&prod_cat=43
Je to internetovy prodej a ceny jsou od USD 400 nahoru (Pri dnesnim kurzu cca 10000 korun a to je jiz konecna cena pro zakaznika vcetne obchodnikovy marze - typicky 30%). Ja osobne rekuperaci nemam, kdybych ji instaloval pouzil bych jednotku od firmy Aprilaire (Model 8100). Ta sice stoji USD 850, ale mam od stejne firmy zvlhcovac vzduchu a centralni filter. Jejich vyrobky jsou obecne hodnoceny jako spickove.
Vyrobci jako Atrea by si meli uvedomit, ze je to jen otazka casu nez se najde obchodnik, ktery priveze takove nebo podobne konkurencni vyrobky na evropsky a cesky trh (muj nazor).

Podrobnejsi (anglictina) informace na Aprilaire 8100 jsou na:
http://www.aprilaire.com/product.asp?ID=C80A4BDAF31E426399117EFAF5F263B5&categoryID=9DDC176A7AD948DCB0D14F348EB3FF1e

Předmět: Re (3): Ceny rekuperačních jednotek ? - odpoveď na "autor rys" z 28.7.05
Autor: ing. Petr Morávek, CSc.
Datum: 29.07.2005 09:41 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pominu úroveň vyjadřování nepodepsaného autora "rys". Zmíněná cena 50.000,- Kč je za teplovzdušnou jednotku Duplex RC, která zajišťuje kompletně teplovzdušné vytápění, větrání s protiproudým výměníkem až s 90% účinností rekuperace, cirkulační rozvod tepelných zisků (externích i interních) v dome, odsávání sociálních zařízení a chlazení pasivní (přes ZR). Jednotka obsahuje teplovodní ohřívač, servomotorické klapky, by-pass, pomaluběžný ventilátor cirkulace, ventilátor odsávání a komfortní digitální systém regulace. Naproti tomu nepodepsaný autor "rys" cenově porovnává čistě větrací jednotku Aprilaire 8100 bez jakéhokoliv příslušenství, s běžným křížovým rekuperačním výměníkem (žádné údaje nejsou na www k dispozici), bez by-passu, bez klapek, bez regulace. Tento systém jednoduchého větrání však vždy nutno doplnit dohřívačem, a hlavně samostatnou otopnou soustavou v domě, jejiž cena v ČR je minimálně 60-100.000,- Kč (dle systému), navíc se samostatnou regulací a rozvody. Předkládám tato fakta technické veřejnosti, ať si sama udělá vlastní názor o tom co lze a nelze porovnávat.

Předmět: Re (4): Ceny rekuperačních jednotek ? odpoveď na "autor Ing Petr Moravek CSc." z 29.7.05
Datum: 29.07.2005 20:42 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vazeny pane inzenyre,

Je evidentni, ze se Vas muj nazor na cenu 50 tis korun za rekuperacni jednotku dotkl. Je mi lito, ale nevidim potrebu se omlouvat. Zvykl jse si jiz v mladi nazyvat veci pravymi jmeny – tak jak to vidim a dnes jiz mi nestoji za to se pokouset o neco jineho. Udelal jsem si tim behem zivota dost nepratel, ale to nebyli lide, jejichz pratelsvi by stalo za to. Mnohem vice lidi, ktere radim mezi sve pratele vedi, ze to co rikam, je to co si myslim a vetsina, mozna ze vsichni, otevrenost ceni (i kdyz mozna nekdy trochu podle okolnosti trochu neprijemnou). Pokrytectvi, bez ktereho nebylo dost mozno normalne v byvalem rezimu existovat byl jeden z duvodu, proc jsem z republiky odesel.

Ale k veci. Mozna, ze by neskodilo, kdybyste si precetl znovu vsechny predchozi komentare k puvodnimu clanku “Větrací systémy s rekuperací odpadního tepla pro bytovou výstavbu - teorie, návrh a použití (I)” pana Martina Jindraka. Svym prispevkem do diskuze (asi trochu opozdenym) jsem se snazil ukazat, ze jsou jinde ve svete (tam kde existuje jiz dlouhou dobu skutecna konkurence mezi mnoha vyrobci podobneho zarizeni) volne na trhu zarizeni, ktera by za mnohem prijatelnejsi cenu splnovala to co chtel pan Konecny (jeho prispevek s 29.6. “Ceny rekuperačních jednotek ?” zacal toto “vlakno”).

Jen pro uplnost, tady je text toho prvniho prispevku:

“Díval jsme se na ceny rekuperačních jednotek Duplex RD a popravdě mi ceny okolo 50.000 Kč tak trochu vyrazily dech, co je na tom tak drahého ? Na prvni pohled jde o plechovou pixlu s 2ks ventilátorů s cenou maximalně 15000-20000 Kč. Přehledl jsme něco ? Jsou jednotky Altera tak výjmečné ? Je myšlenka nechat si u klempíře udělat bednu a namontovat 2ks ventilatoru zcestna ?
Děkuji za info”

Vy tvrdite ve vasi odpovedi, ze DUPLEX RC za 50000 korun obsahuje cituji “Jednotka obsahuje teplovodní ohřívač, servomotorické klapky, by-pass, pomaluběžný ventilátor cirkulace, ventilátor odsávání a komfortní digitální systém regulace.”

Mozna ze je to jen maly, neumyslny omyl. Mozna. Ve Vasem ceniku je cena za nejmensi jednotku DUPLEX RC 1400 /370 za 50800 korun ceskych. Podle toho co je v ceniku napsano, ale v teto cene jiz “komfortní digitální systém regulace” neni. Ten by vyzadoval dalsi vydani za:

- Digitalni Regulacni Modul Obj. Cislo A170250 za 9250 korun
- Regulator CP 05 RD Obj. Cislo A170252 za 4200 korun
- Digitalni cidlo ADS 11 Obj. Cislo A170256 za 1100 korun – povinne prislusenstvi pro digitalni regulacni modul.

Takze mluvime o cene zarizeni (bez instalace, bez DPH a bez dopravy) 65350 korun (77766 korun vcetne DPH). Cena ne tak docela lidova, ktera je asi docela prijatelna pro tech hornich 10 tisic ale alespon podle meho skromneho nazoru dost tezko prijatelna pro tech spodnich 10 milionu.

To je to, o co v tech nekolika predchozich prispevcich slo. Ma ATREA zajem prodavat sve vyrobky co nejvetsimu okruhu zakazniku? A nebo se proste soustreduje na tu horni (movitou) vrstvu pro kterou je cena druhotnou zalezitosti?

Myslim si ze vami citovana “technicka”, ale i laicka verejnost si umi odpovedet.
Ja jsem uvedl priklad vyrobku ktere jsou k dostani na americkem trhu. Rekuperacni jednotka “Suncourt AIRIVA™ HE150 Heat Recovery Ventilation System” stoji USD 399 by splnila to co hledal pan pan Konecny (viz jeho prvni prispevek tohoto vlakna) – pixli a dva ventilatory s vymenikem.

Nabizi ATREA neco podobneho za 10 tisic korun? Ja jsem nic takoveho v ATREA katalogu nenasel. To by byl vyrobek urceny pro tech spodnich deset milionu. DUPLEX RC 1400 /370 s prislusenstvim za 65 tisic pro vetsinu proste neni.

Jeste mala poznamka k Vami citovane cene cituji:

“samostatne otopnou soustavou v domě, jejiž cena v ČR je minimálně 60-100.000,- Kč (dle systému)”.

Pred necelymi dvema lety - na podzim 2003 jsem vymenoval plynovy “teplovzdusny topny agregat – angl. “furnace” za novy.

Mel jsem na vybranou:

1. Nejlevnejsi ne-kondensacni, s jednostupnovym horakem, jednim ocelovym vymenikem a ventilatorem s nekolika pevnymi rychlostmi a ucinnosti asi 80% (proti spalnemu teplu, ne proti vyhrevnosti) cca USD 575 (pri dnesnim kurzu bratru 14 375 korun).
2. Neco mezi 1 a 3.
3. Kondensacni dvoustupnovy se dvema vymeniky (druhy kondensacni vymenik je z nerezu – oba vymeniky maji celozivotni zaruku) elektronicky rizeny motor ventilatoru s plynulou volbou rychlosti a plynulym startem s vyhrevnosti 92.5% (znovu pripominam ze ucinnost ze v USA pocita proti spalnemu teplu a ne vyhrevnosti – vypoctem ucinnosti podle ceskych zvyklosti proti vyhrevnosti plynu lze dosahnout ucinnosti pres 100% coz je z technickeho hlediska nesmysl). Dvojrychlostni ventilator spalin. Elektronicke zapalovani. Pridavna rele pro ovladani zvlhcovace (v zime) a elektronickeho filtru a ultrafialoveho svetla kdykoliv bezi ventilator. Zvlhcovac, elektronicky filtr a ultrafialove sanitujici svetlo nebyly soucasti dodavky.

Zvolil jsem varinatu 3. Stal me USD 1150 (pri dnesnim kurzu bratru 28 750 korun) - (Model GMNTE 100-4 asi 29 kW)

http://www.angelfire.com/sd/aph/goodman.html

Soucasna cena USD 1110. Kdyby zde v USA nebyly ctyri (mozna vice) velke firmy, ktere musi delat vsechno proto, aby byly jejich vyrobky cenove pristupne pro co nejsirsi verejnost, ale jen jedna ktera, si pro nedostatek skutecne konkurence muze uctovat co se ji zlibi, tak bych zcela urcite zaplatil nekolikanasobne vice.

Mate nejake dobre vysvetleni, nebo zduvodneni proc lze takove zarizeni vyrabet a prodavat v USA (kde jsou prumerne platy = cena lidske prace) 3x az ctyrikrat vyssi? Ja mam, jmenuje se konkurence.

A take mam vysvetleni, proc jsou takova zarizeni nekolikrat drazsi v Ceske republice. Je to nedostatek konkurence. Nedostatek konkurence, ktery umoznuje firmam jako ATREA proste uctovat co chteji. A nedostatek konkurence, ktery umoznuje firmam jako ATREA existovat. Situace se nezmeni, dokud se nezmeni ceske ekonomicke podminky a konkurence ze zbytku sveta nezacne opravdu ceske vyrobce tlacit. Kdy se toho obyvatele ceske republiky dockaji? Nemam tuseni – kdybych byl pesimista rekl bych ze mozna nikdy. Zda se ale, ze v nekterych odvetvich, jako na priklad v nabytkarskem prumyslu, to ale i v Ceske republice zacina fungovat. Neni to nic prijemneho pro ty co prijdou o zamestnani, zdroj obzivy nebo i o firmu. Ale na druhe strane to umozni tem spodnim deseti milionum si poridit neco, na co drive nemeli.

Nakonec jeste jednu poznamku. Nejsem zadny “nepodepsany autor” jsem jeden z mnoha, kteri povazuji TZB-ifo portal za velmi cenny zdroj informaci a pokud prispivam svym nazorem do nejake diskuse pouzivam prezdivku (screen name) “rys”.

Pouzivani plneho jmena a jinych osobnich udaju na internetovych portalech je mozna stale jeste bezne v Ceske republice, ale jinde jiz dlouho ne. Je to otazka, nakolik si kdo ceni sveho soukromi. Jestli mate nejakou skutecnou potrebu vedet kdo jsem, napiste Vasi emailovou adresu a ja Vam za predpokladu, ze budete ochoten akceptovat to, ze nebudete dale me osobni udaje rozsirovat, mozna poslu moje cele jmeno i s titulem.

Hezky den

rys

Předmět: Re (5): Ceny rekuperačních jednotek ? odpoveď na "autor Ing Petr Moravek CSc." z 29.7.05
Autor: Pavel Junek
Datum: 05.08.2005 10:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vářený pane inženýre Morávku, budete prosím reagovat na předchozí příspěvek (autor: Rys)? Myslím, že na vaši reakci nečekám sám a že by byla přinejmenším vhodná.

Předmět: Ceny rekuperačních jednotek ? to: autor rys
Autor: Milan Bechyně
Datum: 12.08.2005 10:16 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
K Vašim diskuzním příspěvkům bych si dovolil mít několik poznámek.

1/ Možná si to ani neuvědomujete, ale diskuze dvou lidí, kde jeden vystupuje pod značkou a druhý pod plným jménem a navíc jako známá osobnost v oboru je velmi nerovná. Diskutér, který má smysly pro fair-play v takových případech buď odkryje svoji identitu, nebo alespoň nezneužívá svoji anonamity pro urážky a napadání partnera v diskuzi nebo jeho firmy.

2/ Měl byste si uvědomit skutečnost, že větrání jako technický obor je v ČR oproti USA a Kanadě daleko, daleko pozadu po stránce technické i obchodní. Německo, Rakousko a ČR se historicky orientovalo na teplovodní vytápěcí systémy Pokud budete tedy provádět srovnání, tak jak jste je provedl, budete mít možná i pravdu. Ale bude to trochu podobné, jako když budete srovnávat úroveň letecké dopravy v USA a v Kongu.

3/ Přičítat vysoké ceny jednotek a nedostatek konkurence za vinu firmě ATREA a obviňovat ji ze zlodějny je z Vaší strany obzvláště sprosté. Pokud to nevíte, tak právě tato firma se již řadu let snaží něco konkrétního v ČR oblasti větrání vytvořit a právě díky vysokému osobnímu nasazení Ing. Petra Morávka a jeho spolupracovníků se jí už dost podařilo. Z Vašeho amerického pohledu je to ale asi nutno podrobit rázné kritice.

Předmět: Ceny rekuperačních jednotek ? to: autor Milan Bechyně
Datum: 08.09.2005 22:01 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
K Vasi "razne kritice" meho "americkeho pohledu" bych si take rad dovolil par poznamek. Trochu opozdene - byl jsem na dovolene a Internet jsem ignoroval.

Vas vyraz "razna kritika" mi silne pripomina jiste casove obdobi (dnes jiz dost vzdalene ~25 let). Myslim si, ze "Rude Pravo" se v te dobe hemzilo raznou kritikou vseho druhu. Je nas na svete jeste dost co si ten slovnik pamatujeme. Mozna, ze byste mel byt ve vlasnim zajmu trochu vybiravejsi ve volbe vyrazu.

Tim, ze jste nazval muj nazor na cenu konkretnoho vyrobku firmy Atrea sprostym jste podle mne prekrocil hranice slusnosti dost hrubym zpusobem. Napadate mne namisto abyste ojektivne oponoval mym nazorum nebo udajum, ktere jsem ve svem prispevku uvedl. Na mnoha diskuznich forech by Vas prispevek byl vymazan moderatorem. Vulgarni napadani ucastniku diskuze vetsinou neni tolerovano. (Na TZB ma asi vetsi nadeji byt vymazan prispevek muj)

Priklad: http://townhall-talk.edmunds.com/direct/view/.ee93ee8

Prispevek c: 5492 note from host by Mr_Shiftright HOST

Text v anglictine: A few posts have been deleted for "flaming". Edmunds does not encourage any type of post that criticizes other in a personal way. Remember, attack ideas, not people, and try to remain civil in debate.

Text cesky: Nekolik prispevku bylo vymazano pro “ flaming = prilis zhave komentare ??”. Edmunds nepodporuje zadne typy prispevku, ktere osobne kritizuji ostatmi (ucastniky diskuze). Pamatujte si, oponujte (napadejte) ideje ne osoby, a snazte se zustat pri diskuzich civilizovani.

To jsou duvody proc jsem byl puvodne rozhodnut na Vas prispevek ani nereagovat. Ale zmenil jsem nazor. I na neslusne prispevky je treba odpovidat – jinak by se za chvili slusni lide mohli zacit obavat vyjadrit sve nazory na diskuznim foru, protoze by jim mohla hrozit “razna kritika”.

Ted jeste k jednotlivym bodum:

1/ Souhlasim s Vami ze “diskuze dvou lidí, kde jeden vystupuje pod značkou a druhý pod plným jménem a navíc jako známá osobnost v oboru je velmi nerovná”. Jenze ta nerovnost jde presne naopak ten neznamy je ve znacne nevyhode. Kdybych ja ve svem prispevku neuvadel zjevna fakta vcetne Internetovych stranek, kde je mozno me udaje overit povazovali by me pravdepodobne mnozi ostatni ctenari tohoto portalu za kecalka, jehoz komentare je lepe preskocit.
Pan Ing Moravek ma dobre duvody vystupovat pod svym jmenem - dela zde na tomto portale levnou a pravdepodobne dost ucinnou reklamu sve firme a vyrobkum. Nic proti tomu, je to pravdepodobne alespon jeden z ucelu tohoto portalu umoznit vyrobcum TZB aby predvedli “lidem z oboru” co je noveho.
Ja mam zase dobre duvody zustat jen jeden z ctenaru a obcasnych prispivatelu tohoto potalu, protoze me tematika zajima a navic jsem toho v zivote jiz dost videl, cetl a prozil. Take mam s teplovzdusnym vytapenim a chlazenim osobni zkusenosti (jak jiste pripustite neco co neni tak obvykle v ceskych zemich), ktere mohu sdilet s temi, kteri maji zajem. Jak jsem jiz uvedl v me odpovedi Ing. Moravkovi: “Pouzivani plneho jmena a jinych osobnich udaju na internetovych portalech je mozna stale jeste bezne v Ceske republice, ale jinde naprosto ne. Je to otazka, nakolik si kdo ceni sveho soukromi. Jestli mate nejakou skutecnou potrebu vedet kdo jsem, napiste Vasi emailovou adresu a ja Vam za predpokladu, ze budete ochoten akceptovat to, ze nebudete dale me osobni udaje rozsirovat, mozna poslu moje cele jmeno i s titulem.”
Z memo komentare bylo snad kazdemu jasne, ze ziji v USA a neco jsem v oboru TZB jiz videl a slysel. Nevidim nejmensi duvod pro uvadeni meho plneho jmena – nic neprodavam ani v oboru TZB ani jinem.

2/ S Vasim ze “větrání jako technický obor je v ČR oproti USA a Kanadě daleko, daleko pozadu po stránce technické i obchodní” souhlasim. Ktere obory nebyly v roce 1989 pozadu za tou “vyspelou casti sveta”

Jak by se Vam libilo, kdyby jediny automobile na Ceskem trhu dnes byla 4x predrazena skodovka a jenom jeden model.

Jak by se Vam libilo, kdybyste si sel koupit sekacku na travu a jediny model na trhu (Cesky) by stal 50000 CZK protoze “historicky” jsme se na motorove sekacky na travu drive “neorientovali”. Davat rovnitko mezi USA verus Ceska republika a USA versus Kongo nepotrbuje asi vubec komentar.

3/ Bez komentare – na osobni urazky nereflektuji.

Mozna ze byste si znovu mel precist cely tento link. Jini ucastnici meli vyhrady k cene jednotky Duplex RD. Zda se ze Atrea si toho byla vedoma jiz drive a nabidne brzo to o cem tato diskuze byla – DUPLEX 220 rekuperacni jednotku za cca 20 tisic. –

https://www.tzb-info.cz/2654-jaky-vetraci-system-pro-nizkoenergeticke-domy

Mozna ze cela ta kritika k necemu byla. Mozna to jen urychlila. Pan Ing Moravek by mozna mohl rici, kdy zacali vyvijet DUPLEX 220.

Hezky den.

Předmět: Re (7): autor Milan Bechyně
Autor: Milan Bechyně
Datum: 08.09.2005 23:31 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Děkuji za poučný návod na moderování diskuzí. Považuji ho za rozumný a určitě ho do budoucna budu používat. Když si pozorněji přečtete text mého příspěvku nenajdete tam žádnou urážku Vaší osoby, ale pouze můj osobní názor na jeden Váš výrok v diskuzi. Další diskuzi považuji za ztrátu času.
I Vám přeji krásný den.

Předmět: Re (7): autor Milan Bechyně
Autor: Aleš Pokop
Datum: 23.04.2006 06:32 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pěkny den všem diskutujícím.
Mám na vás otázku, existuje vůbec někdo na Ostravsku, kdo je schopen za "normální" peníze (tedy ne pro horních 10 tisíc) projekčně zpracovat a i doporučit realizzátora systému ( teplovzdušný krb + solární kolektory + klimatizaci s rekuperací - popřípadě s kombinací zemního předehřevu) pro provozovnu o objemu 1200m3 při R=5,5?
Za všechny kontakty, nabídky i rady děkuji.
Jsem laik v oboru, ale už jen přístup něktrých projektantů (kteří lobují pro některé firmy) mi způsobil mnoho bezesných noci...nemluvě o částkách, které bych měl platit.

Autor: Miroslav
Datum: 11.09.2005 23:31 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,
cením si Vašich příspěvků do diskuze.
Nyni k věci, zařízení které jste doporučoval má jeden "malý" problém. Je určeno pro síť se 120 Volty a 60 Hz. Můžete mi poradit jak by se to dalo vyřešit, nebo jestli je možno koupit jiné zařízení od jiného výrobce fungující na evropské normě ale za obdobnou cenu tj. 400 USD.
Děkuji

Autor: Aleš Pokop
Datum: 23.04.2006 06:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pěkny den všem diskutujícím.
Mám na vás otázku, existuje vůbec někdo na Ostravsku, kdo je schopen za "normální" peníze (tedy ne pro horních 10 tisíc) projekčně zpracovat a i doporučit realizátora systému ( teplovzdušný krb + solární kolektory + klimatizaci s rekuperací - popřípadě s kombinací zemního předehřevu) pro provozovnu o objemu 1200m3 při R=5,5?
Za všechny kontakty, nabídky i rady děkuji.
Jsem laik v oboru, ale už jen přístup něktrých projektantů (kteří lobují pro některé firmy) mi způsobil mnoho bezesných noci...nemluvě o částkách, které bych měl platit.

Předmět: Re (4): Ceny rekuperačních jednotek ?
Autor: Vladimír Štefek
Datum: 25.04.2006 01:43 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den pane Pokope,

pravdou je, že projektantů zabývajících se poradenstvím, návrhem a projekcí všeho, co byste rád ve svém objektu, není mnoho. Já se ve svých návrzích snažím vždy na začátku nejprve definovat obvodovou "slupku" domu, která nám defacto dotváří z velké části náš výsledek z hlediska tepelnětechnického, a pak na základě toho optimalizovat celý systém, to znamená vyřešit kvalitně větrání, což je dle mého soudu základ mít zdravé mikroklima a následně vytápění s ohřevem TUV. Určitě by se dalo o těchto věcech psát dalekosáhlé spisy, ale to v tuto chvíli není účel. Nejlepší je osobní setkání. Pokud budete mít zájem o zpracování projektu vč. poradenství, popř. doporučení solidní firmy na zpracování, napište prosím na můj email, popř. zavolejte. Číslo je 774988068. Zdravím do Ostravy, Vl. Štefek

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama