TZB-info - TZB-info - Stavebnictví.…
Denně aktuální informace z oborů stavba budov, vytápění, větrání, klimatizace, voda, kanalizace, obnovitelná energie, výtahy.
Kam dál pro informace ze stavebnictví
Plné znění článku: Elektromagnetické pole a zdravotní rizika (III)
http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs296/en/index.html Přibližný překlad zajímavé části pro ty, kteří vůbec…
před 15 roky
V mikrovlnce je pulsní zdroj ? Ve který proboha ?
před 16 roky
Proboha jak jsi na to přišel ? Čím vyšší kmitočet, tím hůře se přeci šíří skrze překážky :-))) Navíc je ta anténa…
před 16 roky
26 odpovědí
Zobrazit všechny reakcehttp://www.who.int/mediacentre/factsheet…
Přibližný překlad zajímavé části pro ty, kteří vůbec neumí anglicky.
Byla provedena řada studií, kde byly citlivci, vystaveni EMF podobnému tomu, jemuž připisují symptomy. Cílem bylo vyvolat příznaky za kontrolovaných laboratorních podmínek.
Většina studií ukazuje, že citlivci nemohou zjistit, EMF expozici přesněji než ostatní lidé. Dobře řízené a prováděné dvojnáobně lepé studie prokázaly, že příznaky nejsou korelovány s expozicí EMP.
To by mohlo nament, že příznaky, které zažívají někteří jedinci by mohly vzniknout z faktorů životního prostředí nesouvisejících s EMP. Příkladem může být "blikání" od zářivek, odlesky a další vizuální problémy s před počítačovým monitorem, a špatný ergonomický design počítačových pracovišť. Jiné faktory, které mohou hrát roli, mohou být horší kvalita vzduchu v místnosti nebo stres na pracovišti nebo životní prostředí.
Existují také některé náznaky, že tyto příznaky mohou být způsobeny předcházejícím stavem (v psychiatrckém smyslu) nebo jako stresová reakce v důsledku obav ze zdravotních účinků EMP, spíše než jako důsledek samotné expozici EMP.
Poradili byste mi, prosím, kde by se dali zjistit podrobnější informace výkonu vysílače Hlásná Třebáň-Rovina ?
Jde o relativně malý vysílač využívaný kabelovou televizí IMPERIUM TV pro šíření signálu a možná i pro GSM???
Děkuji
S pozdravem
Josef Plachy
Vážený pane Michale, 1.9.2005
konkrétně jsem se zdravotními riziky sítě Wi -Fi nezabýval .Myslím si, že ucelené pojednání k této problematice asi nenajdete. Pokud se mně podaří najít článek o záření Wi-Fi antén, ve kterém by se autor pokusil stanovit míru škodlivých vlivů záření této bezdrátové sítě, tak Vám jej pošlu.
Já Vám doporučuji provést měření EMP a hodnotu ve V/m, v místě kde pracujete, mi sdělte, abych mohl provést zhodnocení Vašich možných zdravotních rizik na základě svých desetiletých zkušeností. Je-li pro Vás tato záležitost tak velice důležitá a máte zdravotní potíže, třeba i subjektivní, obraťte se na Vaši příslušnou krajskou hygienu, nebo zdravotní ústav s žádostí o provedení měření EMP (ze zákona to musí provést bezplatně).
Dochází li u Vás k rušení radiového příjmu, patří tato záležitost do kompetence ČTU nebo Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a ČOI má ze zákona provádět dozor. Žádejte proto o sjednání nápravy, uvedené instituce provedou rovněž měření EMP a Vy budete mít oficielní údaje o úrovni EMP v místě Vašeho bydliště.
Co můžete očekávat? Hygienici naměří např. úroveň 1V/m, zdravotní limit je 137 V/m pro pásmo 2,4 GHz, takže Vám sdělí, že máte větší než 100% zdravotní rezervu a nic Vám nehrozí. Pokud dochází k rušení, tak hodnoty se budou pohybovat kolem 3V/m. ( to je limit pro domácnost a v nejhorším případě může být 10Vm což je limit pro průmysl.)
Na závěr upozorňuji na to, že dodavatelé bezdrátových technologií nemají z pohledu zdravotních rizik žádná omezení a proto mohou jít až na hodnotu 137 V/m. Naštěstí podle technických norem EMC nesmí překročit 10V/m. Dlouhodobě upozorňuji na tuto disproporci viz podrobný popis v části 3.) ale nikoho to nezajímá pokud nedojde k nějakým problémům, které budou medializovány. (Jako např. v Italii v souvislosti s Vatikánskými vysílači, kde byl prokázán nárůst dětské leukemie v oblasti kde byl silný signál). Na závěr uvádím, že nejsem žádný odpůrce rozvoje informačních technologií, ale jsem přesvědčen, že pro trvale udržitelný rozvoj by měl být nárůst EMP plošně monitorován, jinak bude docházet nárůstu znečišťování životního prostředí.
NJ Novák Jaroslav @novak.jaroslavTake bych jakekoliv informace na toto tema uvital. Bydlim v nejvyssim patre paneloveho domu a nad hlavou mam WiMAX antenu, jejiz lalok vyzarovani s nejvetsi pravdepodobnosti prochazi prave pres nas byt.
Zajimalo by me, jak se lze tomuto branit, pripadne ja snizit propustnost treba stropu pro elektromagneticky smog v pasmu kolem 3.5 GHz. Pokud vim, tak cim vyssi frekvence, tim lepsi pruchod (zelezo)betonem.
Dekuji
Tom
Elektromagnetická kompatibilita (EMC) mobilního telefonu s kardiostimulátorem.
(návrh na ověření)
V předloženém dokumentu se snažím zodpovědět otázku, zda kardiostimulátor je schopen uspokojivě pracovat v elektromagnetickém poli, které vytváří mobilní telefon.
Každý z uvedených přístrojů plní jiné funkce a s jejich slučitelností mohou být vážné problémy, pokud mobilní telefon přiblížíme na několik centimetrů ke kardiostimulátoru.
Kardiostimulátor trvale snímá elektrické projevy srdeční činnosti, podle níž řídí svoji funkci. Jedná se o velmi citlivé zařízení na elektromagnetické pole (EMP) a stimulační elektrody se mohou chovat za určitých okolností jako přijímací dipól. (vztah vlnové délky λ s délkou elektrod). Kardiostimulátor musí zajistit dle platných evropských norem odolnost proti rušení 10V/m.
Naproti tomu mobilní telefon má povoleno vyzařovat hodnoty EMP 41- 58V/m (to jsou zdravotní limity dle nařízení vlády č. 480/2000 Sb.) což je hodnota 4-6x větší než odolnost kardiostimulátoru. Tímto silným signálem mobilního telefonu lze narušit funkci kardiostimulátoru.
V další části úvah se pokusím odpovědět na častou otázku a to do jaké vzdálenosti od kardiostimulátoru se může přiblížit mobilní telefon (který je v režimu vysílání) aniž bychom způsobili poruchu snímání srdečního signálu, poruchu funkce senzoru, či v nejhorším případě poškodili elektronické obvody kardiostimulátoru.
Bezpečná vzdálenost se dá orientačně stanovit výpočtem, který lze experimentálně klinicky ověřit a výsledky konfrontovat s protokolem o měření EMC dle normy ČSN EN 60601-1-2 „Zdravotnické elektrické přístroje“.
Kardiostimulátor je zařazen do kategorie přístrojů k udržování životních funkcí a jeho elektromagnetická odolnost se zkouší v pásmu: 80 MHz - 2,5GHz na úroveň 10V/m. (Protokol o měření EMC je součástí prohlášení o shodě a výrobce či dodavatel kardiostimulátoru má povinnost tento dokument předložit.)
● Požadovanou bezpečnou vzdálenost odečteme z přiložené tabulky „ Výpočet intenzity elektromagnetického pole mob. telefonu E [V/m] “ a to tak, že např. pro výkon mobilního telefonu 0,25W pro intenzitu pole 11V/m odpovídá vzdálenost 25 cm. Nás zajímá hodnota 10V/m, to znamená, že bychom neměli přibližovat mobilní telefon ke kardiostimulátoru na vzdálenost menší než 25 cm. Je nutné vědět, že mobilní telefony nejsou nastaveny na konstantní vyzařovaný výkon, ale jejich výkon se mění podle pokynů základnové stanice, prostřednictvím které jsou momentálně zaregistrovány do sítě GSM. Proto z tabulky můžeme z metodických důvodů odečítat bezpečné vzdálenosti pro šest možných výkonů. Nejnepříznivější případ by byl pro vyzářený výkon 2 W, kde ve sloupci pro 10,3 V/m odpovídá vzdálenost 75 cm. (V tomto případě je nutné používat handsfree sadu, aby nedošlo k poškození kardiostimulátoru.) Z uvedené tabulky vyplývá, že bezpečné vzdálenosti mobilního telefonu od kardiostimulátoru se pro různé výkony mobilního telefonu 0,25 – 2W pohybují v rozsahu 25-75 cm.
● Tento výsledek je nutné klinicky ověřit experimentem, např. tak, že snímáme u pacienta impulsy řízené kardiostimulátorem a se zapnutým mobilním telefonem se přibližujeme ke kardiostimulátoru. Na monitoru sledujeme stav, kdy zaznamenáme první rušivý signál. V tomto momentě se zastavíme a odečteme vzdálenost mezi mobilním telefonem a kardiostimulátorem. K verifikaci výsledků tohoto měření by bylo nutné přesně nastavit u mobilního telefonu fixní výkony dle tabulky 0,25W – 2 W, což stávající mobilní telefony bez specielních úprav neumožňují.
● Ve třetím kroku provedeme analýzu výsledků výpočtů a klinického ověření porovnáním s protokolem o měření EMC, které vydalo akreditované pracoviště EMC pro příslušný typ kardiostimulátoru. Domnívám se, že tímto postupem (trojnásobnou kontrolou) vyloučíme možné chyby jednotlivých metod a získáme ucelenou představu o bezpečné vzdálenosti mezi kardiostimulátorem a mobilním telefonem, kdy nedochází k poruchám při snímání srdečního signálu.
Definice EMC (obsažené v normě ČSN IEC 50(161)+A1):
Elektromagnetická kompatibilita (EMC) je obecně definována jako schopnost zařízení nebo systému fungovat vyhovujícím způsobem ve svém elektromagnetickém prostředí bez vytváření nepřípustného elektromagnetického rušení pro cokoliv v tomto prostředí.
Tato definice zahrnuje elektromagnetické rušení, elektromagnetickou interferenci a odolnost (proti rušení).
Elektromagnetická interference je zhoršení činnosti zařízení, přenosového kanálu nebo systému, způsobené elektromagnetickým rušením.
Elektromagnetické rušení je jakýkoli elektromagnetický jev, který může zhoršit provoz.
Odolnost (proti rušení) je schopnost přístroje, zařízení nebo systému být v provozu bez zhoršení charakteristik za přítomnosti elektromagnetického rušení.
Jinak řečeno, zařízení musí být schopno práce v okolí, které je „zarušeno“ elektromagnetickými signály vytvořenými jinými zařízeními a samo nesmí okolí rušit více než je nezbytně nutné pro jeho funkci.
Kritická poznámka:
Aplikovat uvedené definice EMC na náš případ je problematické. Kardiostimulátor nemá schopnost uspokojivě pracovat v blízkém elektromagnetickém poli mobilního telefonu. Jeho odolnost je 10V/m a „zarušení“ mobilním telefonem, (dle nařízení vlády č. 480/2000 Sb.) je povoleno až na hodnoty 41-58 V/m.
V souvislosti s bouřlivým rozvojem třetí generace bezdrátových informačních technologií (IT) nevyhovuje ani zkoušený kmitočtový rozsah kardiostimulátoru (80 MHz – 2,5 GHz), protože pacienti budou v terénu vystaveni elektromagnetickým polím až do 30 GHz.
Rovněž úroveň EMP na začátku 21.století narůstá nelineárně. (viz.www.tzb-info.cz Elektromagnetické pole a zdravotní rizika). Legislativně dnes nic nebrání tomu, aby odolnost 10V/m byla během několika let trvale překračována s možnými nepříznivými dopady pro pacienty s kardiostimulátory. Upozorňuji na tuto skutečnost na základě vlastních zkušeností z vývoje elektrostimulátorů a sledování úrovně elektromagnetického pozadí (elektrosmogu).
V této souvislosti cituji vizi dohledné budoucnosti informatiky pronesenou Billem Gatesem: „Informace budou ve vzduchu, bez drátu, široce dostupné. Nositelem informací bude všechno, co má elektromagnetické vlny....“ S možnými problémy s EMC, či se zvýšením zdravotních rizik si oficielní místa nedělají zatím starosti, protože limity se v legislativě pravděpodobně upravují podle potřeb mobilních operátorů, ( viz literatura [ č. 3 ] ).
Koncepce stávajících kardiostimulátorů byla poprvé aplikována již před padesáti lety, (průběžně docházelo k modernizaci zásluhou rozvoje mikroelektroniky) ale na začátku 21. století již tato koncepce, vzhledem k současnému enormnímu nárůstu umělých zdrojů EMP, nemusí vyhovovat. Doufám, že výrobci a dodavatelé kardiostimulátorů tento fenomén včas zaregistrují a připraví zásadní inovaci přístrojů (na př. na bázi nanotechnologií).
Smyslem této analýzy není zneklidnit pacienty s kardiostimulátorem.Chtěl jsem jen na konkrétním příkladě upozornit na možná rizika rušení kardiostimulátorů externími zdroji záření EMP v souvislosti s tím, jak těchto zdrojů (na př. mobilní telefony, mikrovlnné trouby, vybavenost domácností elektrickými spotřebiči, zabezpečovací systémy atd.) neustále přibývá.
Literatura:
[ 1 ] Jan Bytešník, Robert Čihák: Arytmie v medicínské praxi.
[ 2 ] Jan Lukl a spolupr.: Srdeční arytmie str. 177- 186 (nakladatelství Grada 1996)
[ 3 ] Jaroslav Novák : Elektromagnetické pole a zdravotní rizika (Elektroinstalatér č. 1/05) [ 4 ] ČSN IEC (161) + A1
[ 5 ] Polina Vaculíková: Elektromagnetická kompatibilita (Grada 98)
Vypracoval: Ing. Jaroslav Novák Brno.
Březen 2005.
novak104 at email.cz
Konzultováno :
Výpočet intenzity elektromagnetického pole mob.telefonu E[V/m]
Vzdálenost od ant.mob.tel
pol. r [ m ] Výkon mobilního telefonu P [ W ]
0,25 0,50 0,75 1,00 1,50 2,00
0,05 54,8 77,5 94,9 109,5 134,2 154,9
0,08 34,2 48,4 59,3 68,5 83,9 96,8
0,10 27,4 38,7 47,4 54,8 67,1 77,5
0,25 11,0 15,5 19,0 21,9 26,8 31,0
0,50 5,5 7,7 9,5 11,0 13,4 15,5
0,75 3,7 5,2 6,3 7,3 8,9 10,3
1,00 2,7 3,9 4,7 5,5 6,7 7,7
PS: V roce 2005 již postupně dochází k „přesycení elektrosmogem“, např. ve středu Brna, kde se pohybuje veliké množství lidí se zapnutými mobily.(nám.Svobody, Masarykova ulice). Přesvědčil jsem se o tom pomocí tužkového indikátoru, který stále v těchto místě blikal a před Dietrichsteinským palácem svítil trvale.
Pacienti s kardiostimulátorem mě upozorňují na rizika interferencí v dopravních prostředcích, kde současně telefonuje několik osob. Vagón tramvaje nebo vlaku působí jako Faradayova klec a mobilní telefon automaticky přepíná na vyšší výkon 1-2W, aby bylo zajištěno spojení. Tyto poruchy se dají ověřit-zaznamenat Holterem EKG a vyhodnotit pro konkrétní situaci.
NJ Novák Jaroslav @novak.jaroslav338Pane Nováku, asi jste narazil na dost velký problém - nekompatibilita norem.
Tento příspěvek je spíše na samostatný článek, protože ukazuje na problematiku z aktuálního zdravotního hlediska.
Jen bych chtěl podoktnout, že používání hands-free sady je stejně nebezpečné, protože funguje jako anténa, tj. naměříte v jejím okolí stejné hodnoty jako u antény mobilního telefonu, v některých případech i vyšší než bez ní.
Rušení v centru Brna bych přičítal spíše jiným frekvencím než mobilním (člověk co netelefonuje - nevysílá kromě občasného roamingu na jinou buňku), ale to je možné zjistit pouze pomocí spektrálního analyzátoru.
skoda,ze si to neprectou hlavne ti,co si chteji zadratovat podlahu el.topenim
v minulosti ty debaty o smogu byly opravdu vasnive a tech teorii byla spousta.ze by to dnes uz nikoho nezajimalo?!?!
PK petr kocina @petr.kocinaA jaký el. mag. smog generuje podlahové topení či fólie?
Přečtěte si prosím příspěvky od výrobce, pana Smítala z FenixGroup: "...Co se týče EMC, EM je možno měřit, ale naměřené hodnoty jsou zanedbatelné, nechávali jsme si u hygienické stanice tyto měření provádět, a výsledek byl, že hodnoty jsou mimo rozsah měřícího přístroje..."
https://forum.tzb-info.cz/100338-muze-mi…
Tj. naměříte řádově více od puštěné televize, než u elektrického topení, něměřit v běžném životě to není možné, protože úroveň el.mag. pozadí bude vždy vyšší, než to co generuje elektrické topení - podlahové nebo fólie.
Zkrátka tepelné záření není elektromagnetické záření, i když se stále jedná o fotony - tj. kvanta záření...
A elmag. záření je nebezpečné v tom, že se jedná o záření s vyšší energií, takže objekt, který záření přijímá musí podle kvantové teorie přijmout celou dávku a počínaje ultrafialovými paprsky je tato dávka tak velká, že narušuje živou tkáň.
Takže pane Kocino, oprášení základů fyziky by neškodilo, než vynesete takovéto soudy...
UMTS - síť třetí generace. S uvedením do provozu došlo ke skluzu, takže se zavedením se počítá až v roce 2006 - T-MOBILE uvede sit do provozu v prubehu zari rijna.cena pripojeni k internetu 300kc/mesic.
delam denne s prumyslovou radiostanici a pri vysilani se znacne rozhodi i obraz monitoru,ze bych ale na sobe pozoroval nejake zhorseni zdravotniho stavu za tech 13 let jsem si jaksi nevsiml.
nevylucuji ale,ze co neni muze casem byt.
zacinam mit podezreni,ze ten elektrosmog bude mit asi neco do sebe.
Bezdrátové sítě pracují v pásmu 2400 MHz. Mobilní telefony pracují na kmitočtu 850/900/1800/1900 MHz, běžně jen 800 a 1900MHz. Jde o zcela rozdílné kmitočty a je vyloučeno, aby byly mobilní telefony rušeny WiFi sítěmi v pásmu 2,4 GHz. V praxi dochází spíše k rušení WiFi sítí mikrovlnnými troubami a bezdrátovými zařízeními jako jsou domácí radiotelefony. Výkon vyzářený WiFi zařízeními může při amatérské instalaci snadno překročil limity povolené ČTu,což ale (dle mého názoru) zdaleka neznamená zdravotní riziko. Pro srovnání - výkon vysílaček tzv radioamatérů se běžně pohybuje v řádu stovek W a nikdo se nad tím nepozastavuje. V poslední době se růst amatérských bezdrátových sítí výrazně zpomalil, zejména kvůli rozšiřování ADSL jako formy připojení k internetu. Oproti tomu podnikové bezdrátové sítě se stávají bežným vybavením pracovišť.(Jsem specialista na digitální komunikace, na zdravotnictví nikoli).
ST Stepan @stepan667říkají vám něco interference a harmonické frekvence? Zkuste příjem /vysílání SMS u televizní antény a kontrolujte obraz na různých kanálech... A to nemluvím o CDMA a TV vysílání...
Jinak mobilní telefony u nás pracují (a v celé Evropě viz normy ETSI) v pásmu 900 a 1800 MHz, vámi udávané hodnoty používají v USA...
Ohledně antén - znáte vyzařovací diagramy a směrové charakteristiky wi-fi směrových antén a všesměrových antén?
U kW výkonů radiomatérů jsou použity stožárové antény a využívání odrazu od ionosféry + bezpečné vzdálenosti, stačí se podívat do požadavků na provozování těchto zařízení. Nehledě na rozdíl ve spektrální hustotě při vysílání v KV nebo VKV a v pásmu Wi-Fi.
Příměr - Laserová dioda má výkon v řádu mW oproti 100 W žárovce, ale do laserového paprsku asi koukat nebudete...?
pracující v pásmu 2,4 GHz. K zařízením se často přidělávají antény s vyšším ziskem a vysokou směrovostí, případně dělané amatérsky (například z plechovky od párků), ale často není následně upraven (nebo dané levné zařízení to ani technicky neumožňuje, či uživatel to neví, nebo tomu nerozumí) vysílací výkon a zařízení pak vysílá řádově jiný výkon (povolený 100 mW EIRP, se zvýší až na jednotky W). Vzhledem k cenám těchto zařízení (v současné době kolem 1.000 Kč), nebo jejich integraci do Notebooků či počítačů se velmi rychle zvětšuje EMP v tomto pásmu a v některých místech je zarušení tak silné (např. některé části Pardubic), že ovlivňuje i příjem mobilního či radiového signálu.
RP Radek Pirochta @radek.pirochtaMam na vas prosbu , ktera je pro me velice dulezita potreboval bych nejakej clanek o zareni wifi anten - do jake miry je to skodlive atd. Vlastne bych o tomto tematu potreboval co nejvice informaci,byl bych vam moc zavazan kdyby jste o necem vedel a poslal mi to na mail.Dekuji
Nevhodný příspěvek
Pokud chcete upozornit redakci na diskusní příspěvek, který svým obsahem porušuje pravidla diskusí na portálu TZB-info, klikněte na tlačítko Odeslat. V diskusích jsou nepřípustné zejména příspěvky vulgární, urážlivé a nesouvisející s tématem dané diskuse.
Vyberte způsob sdílení
Přihlášení
nebo se přihlaste emailem
Nemáte účet?
Vypadá to, že nejste přihlášen
Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.
Technická podpora
Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.