Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Kotle na biomasu - teorie a schémata (II)

Autor článku: Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Jan Schwarzer, Ing. Bořivoj Šourek
Plné znění článku: Kotle na biomasu - teorie a schémata (II)
Anotace článku: Další díl seriálu popisujícího schémata zapojení otopných soustav s alternativním zdrojem energie je věnován systému zapojení kotlů na biomasu se směšovacím ventilem a akumulačním zásobníkem.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: Malá akumulační kotelnaJirka Studánka11.01.2006 22:51
Re: Papír snese všechnoSourek27.11.2005 22:11
Papír snese všechnoIng. A. Žeravík27.11.2005 22:04
Re: Start dřevokotleFilip26.10.2005 20:07
Re (2): nový příspěvekZdeněk Lyčka26.10.2005 09:57
Re: nový příspěvekRenata Straková25.10.2005 14:25
nový příspěvekIng.Lyčka Zdeněk24.10.2005 21:49
Malá akumulační kotelnaJirka24.10.2005 21:25
Re: Start dřevokotleBorivoj Sourek24.10.2005 14:47
Start dřevokotleRadim Koutňák24.10.2005 11:13

Autor: Ing. A. Žeravík
Datum: 27.11.2005 22:04 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Obrázky s chybami a texty v seriálu svědčí o velice malých praktických zkušenostech autorů. To už se opakuji.
Chtěl jsem jen podotknout, že dvě paralelně zapojené nádrže se zcela jistě nebudou ohřívat současně a stejnoměrně. Opět je to zkušenost z praxe, měl jsem přesně tak zapojené dvě nádrže po 750 litrech. Tento názor mi později potvrdilo několik lidí z PRAXE, se kterými jsem tuto otázku konzultoval. Dnes mám zapojenu jen jednu.

Předmět: Re: Papír snese všechno
Autor: Sourek
Datum: 27.11.2005 22:11 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Z PRAXE mame zapojeno nekolik solarnich soustav s paralelenim razenim aumulacnich nadob (45 kolektoru v Chebu, 50 kolektoru v Blatne) a kupodivu to funguje. Kdyz ma byt neco paralelne, nestaci, ze to stoji vedle sebe. Musi to byt paralelne i hydraulicky, tzn. symetricky provedene zapojeni.

Předmět: nový příspěvek
Autor: Ing.Lyčka Zdeněk
Datum: 24.10.2005 21:49 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Předpokládám, že pánové Matuška,Schwarzer a Šourek splnili své "doktoranské" povinnosti ohledně publikace svých "dlouhodobých" studií ohledně spalování biomasy. Nicméně si myslím, a to je otázka především na pana ing.Bechyně, zda portál, který měl ještě donedávna punc velice kvalitního a profesionálního média, má zapotřebí publikovat takovéto příspěvky. Každý den "otvírám" stránky TZB-INFO s tím, že se dozvím nové informace z oboru. Bohužel po přečtení podobných "odborných příspěvků" na Vašem portálu si někdy připadám , že si z odborné veřejnosti děláte jenom srandu pánové.

Předmět: Re: nový příspěvek
Autor: Renata Straková
Datum: 25.10.2005 14:25 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,
kromě aktuálních informací se snažíme postupně web naplnit statickou základnou - řekněme teorií výpočtů a schémat. Je to určeno nejen praktikům, ale hlavně i studentům a to jak vysokoškolákům tak středoškolákům. Vzhledem k tomu, že kdybychom toto umístili na web najednou v rámci množství informací by tato teorie zapadla a ani by se nám na ni nepodařilo sehnat finanční prostředky jako postupným uveřejňováním. ... v příštím roce se doufám podaří v rámce praktických realizací zase nabídnout něco pro Vás možná zajímavějšího.
Ekonomika Vás nebavila? Ta je přece docela zajímavá a povědomí odborné topenářské veřejnosti velmi špatné.
Správce oblasti jsem nyní já. Uvítám další náměty.

Předmět: Re (2): nový příspěvek
Autor: Zdeněk Lyčka
Datum: 26.10.2005 09:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,
Vašeho portálu si vážím pro jeho vysokou profesionalitu, proto jsem od článku týdne, který zpracovali vysokoškolští pedagogové, očekával odbornější informace, než jen konstatování všeobecně známých faktů. Nicméně s Vašim vysvětlením musím samozřejmě souhlasit (máte pravdu že ekonomika mne nebavila, ale jako OSVČ ji relativně zvládám).V žádném případě jsem nechtěl snižovat Vaši práci, či odbornost autorů. Pokud to tak vyznělo, tak se všem omlouvám.

Předmět: Malá akumulační kotelna
Autor: Jirka
Datum: 24.10.2005 21:25 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Něco podobného jsem hodil na web, nejde však o teorii, ale o praktické zkušenosti http://home.tiscali.cz/cz056018/akumulace/akumulace.htm

Předmět: Re: Malá akumulační kotelna
Autor: Jirka Studánka
Datum: 11.01.2006 22:51 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Až dnes jsem objevil tento web, na Vaš stránku jsem se podíval. Shodou okolností se mi podařilo uvézt do (zatím) poloručního provozu také akumulátor 4m3, s Atmosem 25kW. Spoustu věcí jsem si musel dovodit, vymyslet a i vyrobit sám, důvody jsou na delší povídání.Výsledky: "ladomat" v ceně materiálu cca 5500,-Kč, oříškem byla expanzní nádoba- vlastní systém v přibližné ceně 3000,-Kč. Topení- kromě odstranění prblémů s kotlem -dehtování, regulace, přetopení,mohu odpovědně říct, že poměrně kvalifikovaný odhad 30% minimální úspora paliva v období venkovních teplot pod nulou, okolo ní. Při silnějších mrazech bude úspora nižší, při teplotách nad nulu ještě nevím, ale myslím si, že se bude blížit 50%. V současnosti se snažím zjistit chování systému a automatizovat vše, co půjde. Elektroniku si také navrhuji a vyrábím sám.
Zdravím.

Předmět: Start dřevokotle
Autor: Radim Koutňák
Datum: 24.10.2005 11:13 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
V případě zapojení kotle s akumulační nádobou postačuje v přechodném období jen občasný provoz kotle, který potřebné teplo dodá akumulační nádobě. Jak jsou pro tento provoz "ošetřeny" současné typy kotlů na peletky či štěpku? Umí se automaticky zapálit? A pokud ano, jak to dělají?

Předmět: Re: Start dřevokotle
Autor: Borivoj Sourek
Datum: 24.10.2005 14:47 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jedna z možností jak to funguje
https://www.tzb-info.cz/vyrobky/atmos#sk10

Předmět: Re: Start dřevokotle
Autor: Filip
Datum: 26.10.2005 20:07 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dalším rozšíreným systémem automatického zpálení kotle je použití horkého vzduchu za pomocí zabudované "horkovzdušné pistole" která u mého kotle k zapálení potřebuje necelou minutu.
Ideálním se mi jeví kombinace solárního ohřevu TUV, popř i přitápění kdy kotel je vypnut od brezna do rijna.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama