Diskuze ke článku: Normy pro oběžné výtahy, tzv. páternostery

Autor článku: Milan Kužel
Plné znění článku: Normy pro oběžné výtahy, tzv. páternostery
Anotace článku: Nový páternoster není v právním významu výtah, předpisy pro klecové výtahy se na něj tudíž nevztahují a žádné jiné nařízení, norma ani vyhláška nebrání uvádění nových oběžných výtahů na trh a uvedení do provozu a už vůbec neupravuje provoz současných oběžných výtahů.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Páter noster a požární bezpečnostJan Masojídek06.01.2010 10:18
Re: paternosteryDavid Kabele (http://paternoster.archii.cz)05.01.2006 20:21
paternosteryVaněk05.01.2006 09:17

Příspěvky
Předmět: Páter noster a požární bezpečnost
Autor: Jan Masojídek
Datum: 06.01.2010 10:18 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den, jen doplním, že chodby do kterých ústí vstup - výstup ze zdvihacího zařízení pater noster jsou včetně šachty jeden požární úsek. Navíc objekty, kde byly instalovány, vznikly před účinností současných předpisů. Požární bezpečnost tudíš legislativně nemohou porušovat. Dovolím si odhadnout, že i v případě zachování nechráněných únikových cest v objektech po případné rekolaudaci by pater noster mohl přežít. Přilehlé prostory byly obecně navrhovány bez požárního rizika - bez požárního zatížení, tím by mělo být požární riziko eliminováno a při nezvyšování požární bezpečnosti např. z důvodu změny využití objektu, nebude nutné radikálně měnit stávající stav.
Je z podivem, že mnohdy sto let staré budovy svou dispozicí a vybaveností splňují současné požární normy.
A hořlavý materiál - dřevo u pater nosterů lze stejně nalézt u výtahů v celé řadě obytných domů.

Ing. Jan Masojídek

Předmět: paternostery
Autor: Vaněk
Datum: 05.01.2006 09:17 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Paternosterů je v provozu v celé České republice cca 40, některé z nich dokonce slouží jako pohyblivé muzeum – to v případě tohoto zařízení v tak zvaném „Baťově mrakodrapu“ ve Zlíně.
Zařízení postupně dožívají a nečeká je nic jiného než stárnutí a jejich postupná likvidace.
Handicapuje je několik faktů – malá dopravní rychlost, nemožnost jejich užívání osobami se sníženou schopností pohybu a orientace,, jejich vlastní provedení – dřevo – jsou snadno hořlavé - volné šachty nezabrání průniku požáru, nemožnost uzavření výstupu ve zvoleném podlaží, kdy si uživatel tohoto podlaží nepřeje možnost výstupu, absence – nedostatek originálních náhradních dílů, jejich neznalost běžnými uživateli – panické chování a možnost vzniku úrazu – poslední v Praze v červnu 2005 atd.
Shrnuto:
Paternostery jsou dnes již technická památka, nebezpečí pro uživatele je u nich více než u běžných výtahů a jejich obnova v podstatě není možná.
Leccos z našich životů zmizelo a zmizí i ony.

Václav Vaněk

Předmět: Re: paternostery
Autor: David Kabele (http://paternoster.archii.cz)
Datum: 05.01.2006 20:21 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Reaguji na předchozí příspěvek od Václava Vaňka.
1. Přestože rychlost oběžného výtahu je pouze 0,25 až 0,30m/s oproti běžnému výtahu, který se pohybuje rychlostí 0,5 až 1,6 m/s, páternoster nemá ztrátové časy rozjezdem a dojezdem klece, otvíráním a zavíráním dveří, nastupováním a vystupováním osob ze stojící plošiny.

Rychlost se vyjímá zejména u menších mezipodlažních vzdáleností, kde je hlavním přínosem to, že se na výtah nemusí čekat a je okamžitě k dispozici.
2.Osoby se sníženou schopností pohybu a orienatace, pro ně není páternoster "nevhodný", je dokonce zakázaný. V každé budově (alespoň co jsem viděl) je však vždy k dispozici také normální výtah.
3. Hořlavost: to je sic pravda, ale napříklav v KM na Václavském náměstí to vymysleli jednoduše. Jako vtipné řešení problémů s požární ochranou, jsou v každém patře nad vstupy do kabin oběžných výtahů ohnivzdorné rolety, které se v případě požáru stáhnou, a zabrání tak možnému rozšíření plamenů do dalších podlaží pomocí výtahové šachty. (viz. http://paternoster.archii.cz/pn-komercni-banka.html)
4. Náhradních dílů je nedostatek? Můžete to nějak prokázat?

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 

Aktuální články na ESTAV.czArchitektonicky zdařilou továrnu na zpracování bambusu postavili z betonuObjem veřejných stavebních zakázek do června vzrostl o 82 procentPožadavky na doplňování pitné nebo užitkové vody do vodovodu – V.Bezúdržbové terasy Terrace Massive Pro