Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Reakce na komentář Energetického regulačního úřadu ke zvýšení cen elektřiny od 1.1.2006

Autor článku: Jan Kaiseršat
Plné znění článku: Reakce na komentář Energetického regulačního úřadu ke zvýšení cen elektřiny od 1.1.2006
Anotace článku: Článek navazuje na autorovu původní analýzu zvýšení nákladů domácností na elektrickou energii od 1.1.2006 publikovanou na portálu TZB-info dne 19.1.2006. Autor se pozastavuje nad vysvětlením Energetického regulačního úřadu ohledně průměrného navýšení cen.

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 60   starší >>
Příspěvky
Předmět: vlastní elektrárna
Autor: Eva Fridrichová
Datum: 07.03.2006 16:13 upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den chtěla bych se zeptat co říkate na vynález roku 2006 od pana Jana Touše z Brna který si naechal patentovat bezhlučnou větrnou elektrárnu Roswell, která může být v hustě zabydlené oblasti a vyrábí dostatek energie i pro výkup.Uvažuji o koupi i přes vyšší cenu ale ta úspora mě fakt nenechá spá

Předmět: Re: vlastní elektrárna
Autor: Jindřich Matějka
Datum: 11.03.2006 08:52 upozornit redakci


reakce na ...
Pro paní Frydrichovou: To, že se vykupuje elektřina dráž než prodává může fungovat jen proto, že se téměř nevykupuje. Je to paradox a rozhodně bych nesázel na to, že takový princip dlouho vydrží. Je jen otázkou času, kdy někdo pravidla změní. Investoval bych do toho jedině v případě, že bych od distributora el.enenrgie měl smlouvu na výkup energie v ceně 3x vyšší než je cena prodejní a to na celou dobu životnosti elektrárny. Jinak je to ekonomická sebevražda - alespoň tak to vidím já.

Předmět: příspěvek ke zdražení elektrickéenergie
Autor: Jan Unger
Datum: 27.02.2006 13:45 upozornit redakci


reakce na ...
Vážení přátelé portálu TZB-info, navrhuji autorovi "rozpoutat"
válku s ERU resp. dalšími státními orgány způsobem příznačným
v nejrozvinutějších ekonomikách demokratického světa .Vážený autore , prosím sdělte e-mailové adresy / pokud je znáte / ,
odpovědných osob či celé organizace za tuto lež a nechť všichni , jež jsou nespokojení / avěřím,že jich bude dostatek /, mohou emailovat
svá vyjádření ke zdražení el. energie přímo orgánům činným v této záležitosti, třeba se pohnou ledy. V mnoha státech toto funguje velmi úspěšně, ovšem chce to masovost, což mi umíme, když chceme . J.H.U.

Předmět: Re: příspěvek ke zdražení elektrickéenergie
Autor: petr kocina
Datum: 27.02.2006 14:21 upozornit redakci


reakce na ...
vazeny pane, ERU s temi cenami moc nepohne,to je jako by jste chtel nadavat na to,ze je draha ropa !!!zrejme nesmysl co.
dostatek jich zajiste bude,ale budete se muset smirit s tim,ze cena energii proste poleti nahoru.ja uz to tu propaguji nejakouá dobu,ale nikdo me nebral vazne :-(((
JEJICH SKODA.
emaily si v pohode sezenu na jejich strankach,to je nemusim zverejnovat i kdyz to samozrejme jde.problem to neni.

ten štěk,mi ale pripada,jako kdyz se zdrazuje voda.to, ze se voda zdrazila podstatne razantnejsim zpusobem nez energie nikoho celkem nezajima.divne co.

jinak vas ubezpecuji,ze se ledy nepohnou.to je, jako by jste chtel ovlivnovat cenu ropy,nebo nedej boze celosvetovou burzu s komoditami.

Předmět: Re (2): příspěvek ke zdražení elektrickéenergie
Autor: Standa Janda
Datum: 01.03.2006 12:30 upozornit redakci


reakce na ...
S tou ropou ,jako příkladem ,se Vám to moc nepovedlo.Elektřinu vyrábíme sami a ještě ji prodáváme.

Předmět: Re (3): příspěvek ke zdražení elektrickéenergie
Autor: Frenky Frenky
Datum: 05.03.2006 10:06 upozornit redakci


reakce na ...
A nejen to, přímo se podílíme na zisku ČEZu v desítkách miliard korun.
Za toto je zodpovědná vláda a ta za to musí být "odměněna" tím, že dostane ve volbách padáka.

Předmět: Re (4): příspěvek ke zdražení elektrickéenergie
Autor: petr kocina
Datum: 16.04.2006 10:06 upozornit redakci


reakce na ...
primo se taky podilite na spotrebni dani z benzinu a jak vypadaji silnice vime snad vsichni a to je jen ten nejkriklavejsi pripad.
o CEZu si nejdrive neco zjistete,nez zacnete placat nesmysly.
nikdo vam taky nerika,aby jste od nich odebiral elektrinu,klidne si ji vemte od EON,RWE,EDF .... ,ale at se vam nad cenou pak neprotoci panenky :-)))))))))))))),rad potom utecete k CEZ :-)))

Předmět: Re (3): příspěvek ke zdražení elektrickéenergie
Autor: petr kocina
Datum: 06.03.2006 11:29 upozornit redakci


reakce na ...
jenze cena energii se odviji od ceny ropy.

Předmět: Re (3): příspěvek ke zdražení elektrickéenergie
Autor: Emil Watt
Datum: 06.03.2006 15:41 upozornit redakci


reakce na ...
Přidávám ještě další jobovku pro nové budoucí majitele bytů a RD.Připojení nového odběru el.en. u jističe např. 3x25A vzrostlo o 1250%.Jo vidíte dobře z 1.000,-Kč na 12.500,-Kč.
A to od 1.3.2006.

Předmět: Novináři
Autor: Rico Via
Datum: 16.02.2006 12:01 upozornit redakci


reakce na ...
Já bych se především obával o schopnost novinářů cokoliv spočítat. Možná polovna z nich šla na tu školu jen proto, že "tam nebyla matika". Tak se dočkáme toho, že VŠ vzdělaný člověk (díky bohu netechnicky) počítá obsah obdélníku jako součet délek jeho stran (osobní zkušenost).

Předmět: Re: Novináři
Autor: Martin Novotný
Datum: 16.02.2006 14:30 upozornit redakci


reakce na ...
Vy si opravdu myslíte, že čeští novináři něco vystudovali?

Předmět: energie a čez
Autor: Michael
Datum: 09.02.2006 00:00 upozornit redakci


reakce na ...
http://www.penize.cz/info/zpravy/zprava.asp?IDP=1&NewsID=3574

Předmět: Re:ceny energií
Autor: Petr Bořek
Datum: 06.02.2006 10:53 upozornit redakci


reakce na ...
Ti, co tu pláčou nad cenami tepla z CZT, které jsou jen díky diskriminační DPH 5% pro panelákové topitele ještě přijatelé by měli své nářky zaměřit nikoliv na starost o DPH ale na to, co všechno je v ceně jejich tepla zahrnuto. Dodavatel tepla má ze zákona povinnost předložit k nahlédnutí cenové kalkulace kterémukoliv z odběratelů (nikoliv kterémukoliv panelákovému spotřebiteli ale příslušnému správci budovy, který figuruje jako smluvní odběratel). Za zmínku také stojí, že položky, které jsou oprávněnou součástí cenové kalkulace určuje opět nechvalně známý ERÚ a pokud k nim přistupuje stejně jako ke zdražování elektřiny, není se čemu divit. Jsou případy, kdy dodavatelé (výrobci) tepla mají kromě tohoto hlavního předmětu podnikání řadu bočních aktivit, často ztrátových, které se do ceny tepla dají dovedně vpašovat, aniž by na to kontrolní orgán (v tomto případě příslušné Finanční ředitelství) v reálném čase a při svých personálních i odborných kvalitách někdy přišel. Např. součástí ceny tepla jsou odpisy investic; zda cena investic skutečně odpovídá vynaloženým nákladům a co všechno se do konkrétní investice do tepelného hospodářství podařilo investorovi "vprasit" navíc ví jenom on sám a nikdo jiný. Nebo snad někdo z účastníků diskuse zná konkrétního výrobce tepla, resp. jakékoliv energie, který by se nechvástal slušnými zisky a výplatou slušných dividend svým akcionářům? Od státních i regionálních monopolů s energiemi budou občané tohoto státu okrádáni vždy, ať je u kormidla levice nebo pravice a vzpomínané máchání ve Vltavě nebo defenestrace zcela jistě nebude mít kýžený účinek. Zatímco při zkaženém masu v supermarketech startují kontrolní instituce do terénu se zpožděním několika hodin či dnů, okrádání VŠECH občanů tohoto státu v segmentu dodávky energií je považováno za prvek vyspělé demokracie, takže v zájmu jejího udržení nelze ze strany státu očekávat jakékoliv kroky, které by ji mohly ohrozit. Pokud tento trend bude pokračovat dál, možná se dočkáme chvíle, kdy z každého panelákového okna bude trčet plechová roura napojená na "vincka" v místnosti a statečně dýmající, jak je už dnes vidět nad neustále větším počtem domků na vesnici. Jen tak dál, hrdinní rekové z ČEZu, E.ONu a další jim podobní.
Co se týče věrohodnosti statistických údajů, téměř každý druhý občan s údivem zjišťuje, že se nachází za hranicí směrodatné odchylky, tj. mimo statisticky sledovaný soubor a to jak např. ve vztahu k průměrné mzdě, tak ve vztahu k průměrným nákladům na domácnost, k průměrné nemocnosti, k průměrnému růstu životní úrovně, k průměrnému důchodu atd. Skoro jako by ČSÚ zpracovával podklady nikoliv z Česka, ale direktivy z příslušného abteilungu EÚ. Stejně jako v případě tvorby ceny tepla ani v případě činnosti statistického úřadu se nikdy nikdo nedozví, jakáže to čísla byla použita, kde se vzala a kdo je kontroloval. Není se čemu divit. Kdo někdy vyplňoval statistická hlášení, kdy počet a rozsah jejich tiskopisů každoročně stoupá geometrickou řadou a pomalu vyžaduje u každé povinné instituce statistika-specialistu ví, že zjištění řady relevantních údajů je časově i technicky natolik náročnou záležitostí, že se vyprodukují "kvalifikovaným odhadem", stejně jako v dobách budování socialistického až komunistického státu. O kvalifikaci odhadce si každý může udělat obrázek sám. Stejně zbytečná instituce ten ČSÚ, stejně jako ERÚ, NKÚ a další ...Ú. Ú..dy jsou nezničitelné a nezrušitelné, protože slouží jako dobře placená odkladiště neschopných a neúspěšných politiků; a že jich každý rok a po každých volbách přibývá a přibývat bude! Pokud by někdo našel způsob, jak nad takovou správou věcí veřejných vyzrát, budiž mu přiřknuta dynamitová cena pana Nobela; možná by byla jednou z mála, udělených zaslouženě.

Předmět: Re: Re:ceny energií
Autor: Jiří Tůka
Datum: 06.02.2006 13:27 upozornit redakci


reakce na ...
Neházejte všechny výrobce do jednoho pytle. Menší společnosti, které zásobují teplem malá města, jako je např. Tachov, zcela jistě nemají žádný zisk z prodeje tepla. Obvykle se jedná o systémy s výtopnou na ZP, která byla rekonstruována v devadesátých letech. Cena plynu stoupla, poměr mezi cenou plynu pro malé odběratele a tyto malé teplárenské společnosti není příliš výrazný a tyto společnosti nyní stojí před hrozbou odpojování odběratelů a faktickou likvidací sítě CZT. Cena je pak kalkulována tak, aby pouze pokryla vsechny náklady (palivo, údržbu, úroky z úvěrů apod.). Tam potom ERÚ může stanovit ceny jak chce vysoké, tyto společnosti už dnes mají tak nízké ceny, jak jsou schopny. Nemyslím si, že od těchto společností by byli lidé okrádáni. Cena tepla je sice vysoká, na vině jsou však chybné investice v minulých letech (pouze monovýroba tepla) a zajímavá cenová politika tohoto státu (malá kogenerace se prakticky nevyplácí).

Předmět: Re (2): Re:ceny energií
Autor: Pavel
Datum: 06.02.2006 13:46 upozornit redakci


reakce na ...
jak píšete, to je přesně obrovský problém! politika státu, jak může někdo investovat v horizontu 10-15 let, když se každých 3-5 let totálně mění zejména daňová politika a nikdo není schopen v těchto podmínkách jakkoliv rozumně kalkulovat? nemluvě o dalším zdanění v rámci podpry OZE a k tomu ještě různé zelené daně, které se budou zavádět, v takovém prostředí skutečně umí podnikat jen státní podniky, které mají ze svého statutu zajištěno, že stát proti nim nepůjde a ve všem jim vyhoví a samozřejmě kdo to zaplatí všichni víme. Nejhorší je to, že jakákoliv nová technologie snižující energetickou náročnost obvykle vede k tomu, že dojde ke zdražování, ale kolik málo procent má tu novou technologii? navíc obvykle předraženou? raději končím

Předmět: Re (3): Re:ceny energií
Autor: vladimír
Datum: 13.02.2006 20:00 upozornit redakci


reakce na ...
Máte pravdu dnes jsem to propočítal a na sazbě d55 pro tepelná čerpadla zaplatím při stejné spotřebě jako loni o 10000kč víc.Nemám halu,ale domek loni to stálo 21500kč/veškerá energie teplo-elektro-ohřev vody. To je podpora nových technoligií.Měl jsem se vybodnout na tep.čerpadlo a začít pálit to co je při ruce.Vím je to hrozná myšlenka,ale mnoho lidí přesně takhle přemýšlí.Nevím co si o této podpoře životního myšlení myslet.Asi jde také o to že státní kasa dostane ne málo na DPH.Tak proč takovouto regulaci ze strany státu potažmo regulátora nepodpořit.Tak co s tím ?????

Předmět: Re (4): Re:ceny energií
Autor: Pael
Datum: 13.02.2006 20:14 upozornit redakci


reakce na ...
To, že stát pomůže, svědčí o moudrosti vlády a převídavosti strany která vládne. Více se vyjadřovat nebudu. V zemích, které tyto vlády nemají (Kubou a Ruskem počínaje) si musí chudáci obyvatelé pomoci sami. Pokud možno si zavést nové technologie, (utajit je, aby snad z nich nemuseli platit daň) a nezapomenout a využít voleb. Díky, že je máme! A občasných petic. A besed poslanců a senátorů s občany...
Nezapomeňte, náš hlas má cenu mnoha set tisíc korun, které poslanci mají jako platy a kterými každého z nás také zadluží...
Musíme si zavádět tchnologie dle svého rozumu a za své, ony se pohatě zaplatí - to je vidět na Vašem příkladu... Kdybyste neměl čerpadlo, kolik by činilo zvýšení?

Předmět: Re (4): Re:ceny energií
Autor: Jindřich Matějka
Datum: 01.03.2006 17:03 upozornit redakci


reakce na ...
Dal jsem si tu práci a přepočítal jsem reálné spotřeby konkrétního domu podle cen 2005 a 2006. Jedná se o nadstandardní RD, podlahově vytápěný, zateplený, tepelné čerpadlo země-voda 11kW. Skutečné spotřeby činí 1100kWh ve VT a 11000kWh v NT ročně. Při kalkulaci platné pro rok 2005 vychází celková platba včetně DPH na 20922,-Kč, při kalkulaci podle poněkud složitých pravidel pro rok 2006 vychází 21434,-Kč. Tedy nárůst cca 2,5%. Zdrojem bylo skutečné vyúčtování, kde jsem ověřil správnost kalkulace. Pro majitele tepelných čerpadel je to snad dobrá zpráva. Cenovou politiku státu rozhodně nehájím, jsou to kotrmelce od zdi ke zdi, ale TČ snad výrazně znevýhodněny nebyly...

Předmět: Re (5): Re:ceny energií
Autor: Jaroslav Straka
Datum: 08.03.2006 08:58 upozornit redakci


reakce na ...
Přiznám se, že se mi výsledkům Vašeho výpočtu nechtělo ani uvěřit. Přepočítal jsem tedy celkovou platbu za oba roky a došel jsem ke stejnému (na korunu) výsledku jako vy. Hodnoty platí pro sazbu D55 a velikost jističe 32A. Co mě však udivilo nejvíce je snížení platby elektrické energie ve vysokém tarifu. V roce 2005 4,46 Kč za kWh, v roce 2006 1,98 Kč za kWh. Že by chtěl ČEZ dát dárek svým zákazníkům? Nebo udělal při stavovení tarifu chybu, kterou se bude snažit brzy napravit? Jsem zvědavý na další vývoj. Osobně tipuji, že sazbu D55 brzy zcela zruší. (V sazbě D 56 by byla platba při stejném odběru 28 537,- Kč, což je ovšem navýšení 36 %).

Předmět: Re (6): Re:ceny energií
Autor: Pavel První
Datum: 08.03.2006 10:35 upozornit redakci


reakce na ...
ono je třeba si uvědomit, že v tarifu D55 je mnohem méně zákazníků než v D56, protože velký boom TČ mají poslední 2-3 roky s uváděním do provozu a žádáním o tarif poslední 1-1,5 roku a hodně lidí se nechalo zlákat a bude uvádět do provozu, trochu zapláčou, ale s tím se nedá moc dělat, státní dotace jsou a vždy budou věc nejistá závislá na rozhodnutí jak se zrovna nějaký stupidní, dobře placený, nic nedělající úředník regulátora vyspí a kolik mu včerejší večer zaplatili na účet nebozí výrobci a dodavatelé energie, aby jeho rozhodnutí bylo druhý den správné. trochu mi to připomíná poměry ve fotbale a pověstné kapříky a spol.

Předmět: Re (2): Re:ceny energií
Autor: Aleš
Datum: 06.02.2006 13:53 upozornit redakci


reakce na ...
CZT využívající zemní plyn v obcích s rozvodem plynu jsou vysoce neefektivní, protože jediná jejich funkce je zdražení vytápění pro obyvatele zásobovaných objektů. a větší celková spotřeba plynu vlivem ztrát v rozvodu.
Kdyby nevydělávali nebyly by provozovány , často provozovatel město a nájemce , který bývá obvykle s městem spřízněn, dělá všechny možné obtrukce pro to , aby nevznikaly automomní plynové kotelny v jednotlivých domech. CZT jsou vysoce ziskové !!!!!!!!!!!
Uvědomte si , že cena tepla z CZT je vyžší než cena el. energie - přímotopná sazba , takže jedni lidé dokážou vyrobit el. en. , rozvédst jí přes polovinu republiky až k vám a jsou levnější než druzí, kteří obsluhují pouze velký teplovodní kotel a zpravují v zemi zakopané většinou 20 let staré vedení do kterého nikdy neinvestovali.

Předmět: Re (3): Re:ceny energií
Autor: Jiří Tůka
Datum: 07.02.2006 08:29 upozornit redakci


reakce na ...
Několik kalkulací ceny tepla jsem viděl a nemyslím si, že tam byl někde ukryt zisk. Dominantní částky byly náklady na zemní plyn, elektřinu a splátky úvěrů. Provozovány jsou obvykle právě proto, aby byly zaplaceny úvěry, za které obvykle částečně ručí město. Položky jako údržba či režie se na výsledné ceně podílejí pouze malou částkou, pokud by v těchto položkách byl schován případný zisk, tak na ceně tepla se to projeví pouze v desítkách haléřů či několika málo korun na GJ.
Jinak s Vámi souhlasím, smysluplnost těchto systémů je diskutabilní. Snad jediným přínosem jsou nižší emise oxidů dusíku. Tyto systémy CZT by v budoucnu měly využívat buď kogenerační výrobu nebo by se měla změnit jejich palivová základna (např. biomasa).
Obstrukce jsou jasné. Kdyby mně někdo chtěl narušit můj byznys, také bych se bránil.:-)) Legislativa je v tomto případě poměrně nejasná. Hovoří pouze o úhradě veškerých vyvolaných nákladů dodavatele tepla odběratelem. Nikde už však tyto vyvolané náklady nejsou specifikovány. Může to být jenom samotné uříznutí trubky s teplem, ale může to být chápáno i jako podíl na investici do zdroje tepla, podíl na režijních nákladech a další položky. Smyslem patrně bylo, aby se po odpojení odběratele nezvýšila cena tepla pro ostatní odběratele.

Předmět: Re (4): Re:ceny energií
Autor: Pavel
Datum: 09.02.2006 09:47 upozornit redakci


reakce na ...
nechci Vám brát iluze, ale dělali jsme některé kalkulace tepla a je zajímavé, že si žádný orgán nevšimne, že do cenu plynu kalkulujeme z tabulkových údajů dodavatele pro maloodběratele a ne pro velkoodběr, který je s cenou o řádově 30% níž a další kouzlíčka, zejména daňové odpisy nikdo nekontroluje, taky kdo by si to troufl, když většina těchto firem je napojena na obce a kdo by šel z úředníků finančáku proti obci? jinak se do toho dají krásně namotat platy magistrátních či obecních úředníků, kteří s výrobou tepla vůbec nekorespondují a to už všechno ve výše uvedeném dokáže klidně udělat reálný zisk 10-15% nad úrovní kalkulované a deklarované bezziskové činnosti. nebuďte tak naivní, navíc dělat šéfa tepelné provozovny je vhodné přihodit spřátelenému člověkovi a pak se dá plat 50-80 tis. na menším městě, když je to v rodině, tak proč ne a odběratelé to zaplatí. co je problém je, že se žádným způsobem neinvestuje do topných kanálů, které jsou obvykle 20-25 a více let staré až se začnou rozpadat, tak to teprve začne zábava, navíc ztráty a neefektivnost tohoto systému je šílená - celková účinnost někde kolem 60% a méně je dost hrozná...

Předmět: Re (4): Re:ceny energií
Autor: Tom áš
Datum: 03.03.2006 17:02 upozornit redakci


reakce na ...
Dělali jste kalkulaci tepla? Řeknu vám kde mohl být ukrytý zisk a velký. Asi jste kalkulaci tepla dělali bez DPH jak se ve firmách počítá. No a rozdíl vratky DPH asi nikdo neviděl 19-5=14% Tak že nákup proti prodeji dělal třeba rozdíl jen 10%(dle vás malá částka souhlasím) a skrytých dalších 14% z obrovského oběmu peněz, nepředstavitelný balík.

Předmět: Odpověď pro ing. Pešata
Autor: Jan Kaiseršat - autor
Datum: 05.02.2006 18:54 upozornit redakci


reakce na ...
Velmi mne potěšily diskusní příspěvky pana ing. Pešata, jsou věcné a rád
sdělím svůj názor na otázky. Samozřejmě lze očekávat další zdražovací trend
energií, vyhovuje to jak státu, tak i mopolu. Ostatně generální ředitel ČEZ
se stím nijak netají a má k tomu svoje vysvětlení, kterému snad věří jen on
a jeho kolegové na MPO. Podstatné je, zda diskuse na těchto stránkách povede
ke všeobecné informovanosti a následně kvalifikovanému tlaku na stát
(jakoukoli vládu). Občané (zákazníci) nemohou být donekonečna klamání, řada
z nich má dostatečné argumentační schopnosti a může na kompetentních
orgánech žádat vysvětlení (ERÚ, úřad vlády, premiér, statistický úřad aj.) Z
vlastní zkušenosti vím, že mnohdy narážím na systém "Já o voze a oni o
koze". Pouze informovanost a občanský tlak mohou zamezit tomu, aby systém
skrytých manipulací měl dále zelenou. Za velmi účinnou bych pokládal další
diskusi (a nejen na tomto portálu) o věrohodnosti statiských údajů, tj.
pravdivosti vstupních údajů do statistiky a věrohodnosti roční inflace ČR
cca 3%. Je logické, že energie jsou strategickou komoditou a velmi silně
ovlivňují konečné statistické číslo ČR. To úzce souvisí s opačným trendem
růstu cen, vyrovnávací složkou tj. růstem mezd, platů, důchodů a podobně.
Nabízí se otázka, "nejde o záměrné zkreslování statistiky ?, v čím zájmu by
to mělo být ? To už by mohly být i náměty pro kompentní orgány EU. Není
přece normální, když statisický úřad dostává silně podhodnocená čísla, jak
jsem uvedl v analýze. V podstatě jde o to, aby občan a stát spolu hráli
seriózní hru a to z mého pohledu určitě neděje. Budování vize ekonomicky
úspěšného státu na úkor občana nepřijímám, to už tady bylo. Myslím si, že ve
věci mohou mít důležitou roli novináři.

Předmět: Re: Odpověď pro ing. Pešata
Autor: Pavel
Datum: 06.02.2006 10:47 upozornit redakci


reakce na ...
Já bych nespoléhal na novináře, jejich úroveň co se týče odborných znalostí a schopnosti používat selský rozum je daleko tomu, co by se mohlo hodit lidem. Navíc si uvědomte, že státní úřady, ministerstva a různé firmy propojené se státem dělají pro novínáře různé víkendové pobyty, tiskovky, rauty, večírky a další, cílem samozřejmě není objektivní informace, ale vytipování si novinářů, kteří pak kopou za tyto firmy, píší "objektivní" články o nich a jsou jim k tomu poskytovány údaje a hlavně různé motivační odměny ve formě pobytů ve školících střediscích těchto firem, u zahraničních spřátelených firem atd... stačí si přečíst většinu článků na toto téma - obvykle se jedná o články, napsáné PR oddělením těchto firem a úřadů a vydávaných za článek zmíněné skupiny novinářů. celkem humus

Předmět: Re (2): Odpověď pro ing. Pešata
Autor: Martin Novotný
Datum: 10.02.2006 12:27 upozornit redakci


reakce na ...
Skutečnou práci většiny novinářů jste popsal naprosto přesně.

Předmět: ceny energií
Autor: Ing Pešat
Datum: 05.02.2006 17:50 upozornit redakci


reakce na ...
Vážený pane "staticu" ,promiňte mi to oslovení,neznám Vaše jméno,ale velmi rád bych se s Vámi podílel na zvýšení úrovně věcné diskuse - jak sám naznačujete. Pojďme to tedy zkusit.
1/ Jakou má majitel např. RD možnosti? Ať zvolí co chce,u automatického způsobu vytápění je všude 19% daň.I u obnovitelných zdrojů - což už nechápu vůbec.Může se samozřejmě uchýlit ke spalování plastů,kalů a pod. pod heslem "spal co můžeš" a tím ušetřit. To jste měl na mysli? Jinými slovy - Při stanovování daňového zatížení se automaticky předpokládalo,že to bude běžná praxe. Je to tak? Tak proč nyní takový údiv,že si mnozí pomáhají,jak umí?
Věřte mi, že jako zodpovědný občan,který se chce chovat kulturně k ŽP,nemám o nic více variant z hlediska zajištění
tepla (v automatické dodávce),než obyvatel bytového domu.
2/ Víte,pane "staticu", mám velmi často možnost navštívit byty v panelákových sídlištích a mohu vám dosti přesně sdělit,že jsem velmi udiven,jak se přetápějí. Teploty 23°C a více nejsou výjimkou,o nočních regulovaných útlumech mám svůj názor.
Podle staré topenářské příručky platí,že každý °C v teplotě bytu si vyžaduje 6% paliva,mohlo by se v těch sídlištních domech ( které jsem měl možnost navštívit) ušetřit 36% nákladů na topení. Myslíte si že je to nereálné ? Nemyslíte, že jeden z důvodů,proč nájemníci bytových domů platí více za teplo,je ten výše uvedený?
3/ Váš další důvod,že obyvatelé bytových domů nemají jinou možnost,jaký druh vytápění zvolit rovněž neobstojí. Znám konkrétní případ,kdy k tomu došlo.A funguje to.
4/ Aby bylo úplně jasno - nejde mi vůbec o to,aby se dodávané teplo zdaňovalo ve vyšší daňové skupině,považoval bych ale za naprosto logické,aby pro všechny občany platila stejná sazba,
jinak tam bude vždy zaznívat jasný diskriminační prvek.

Předmět: Re: ceny energií
Autor: Tomáš
Datum: 05.02.2006 19:39 upozornit redakci


reakce na ...
Máte pravdu nehledě na to že paneláky jako takové mají díky tomu že jsou jako velké celky a byty jen s jednou tepelně namáhanou stěnou mají nebo by měly mít spotřebu tepla mnohem menší. Vím ale že ti co na tom budou zřéjmě nejlíp jsou nejspíš teplárny. Tak jako všude kde je Rozdíl mezi DPH 19% a 5%. Málokdy jsem se setlal s tím že by ve stavebnictví, mi řemeslník nebo firma rozdíl reálně vrátila. Vždy cena za práci byla našponována tak aby rozdíl 18% nyní 15% dostala provádějící firma. Je to už takový folklór. Nesmím se ale na druhé straně divit podkapitalizované firmě že to tak dělá. Kdyby dělala "zadarmo" cca 200Kč/hod a čekala jen na vratky DPH určitě by to neustála. Např. Montéři oken by museli při montáži oken za 100000,- bez DPH což umí za jeden den udělat ve dvou lidech. Odložit na DPH 14000,- no -4000,- za práci tak že 10000,- denně.

Předmět: "Deregulacia cien"?
Autor: Daniel Banas
Datum: 05.02.2006 14:12 upozornit redakci


reakce na ...
Sledujem vašu debatu zo Slovenska a musím sa trochu pousmiať nad vašimi nárekmi nad zvýšením cien energií - teraz ste sa dostali cenovo zhruba na našu úroveň (SR). My sme si zvýšenie cien "vytrpeli" postupne salámovou metódou. Mne sa to zdá logické, keď bola deregulácia cien odkladaná z politických dôvodov, že k nej prišlo okamžite ako k tomu bolo možné po privatizácii a uvoľnení regulácie. Asi ťažko bude dlho udržateľný stav, že na našich trhoch sa budú predávať energie za niekoľkonásobne nižšie ceny ako je tomu o bohatších susedov - elektrina prejde hranice veľmi rýchlo, rýchlejšie ako naši občania za lepším zárobkom do Rakúska alebo Nemecka. Je len logické, že vládne kruhy budú tlačiť na "skrášlenie" zdraženia, dvojnásobne pred voľbami. Myslím, že rozumnej reakcie z ERU sa nedočkáte. Takže bohužial, žiadne rozumné riešenie ma nenapadá a asi dlho ešte nebudeme kúriť za podobnú cenu v porovnaní s výškou platu ako napr. v Nemecku. Nechcete postaviť nejakú elektráreň a predávať energiu lacno?

K plánovanému vývoju cien energií - pozrel som sa do Nemecka, konkrétne na stránky EON Bayern. Okrem normálnych sadzieb za elektriku a plyn ponúkajú aj sadzby s 3-roky garantovanými cenami. Ceny sú zhruba o 60-80% vyššie ako u nás (ČR, SR) ale pomer ceny plynu a elektriky je zhruba podobný ako u nás. Podľa mňa z toho vyplýva, že v krátkodobom horizonte môžme v strednej európe očakávať doťahovanie cien energií na ceny na západných trhoch, pričom pomer cien plynu a elektriky zostane zhruba zachovaný, zvýšenie z dôvodu rastu cien na trhu asi nebude také veľké. V ďaľších rokoch cenu v EON-e asi radšej pre zákazníkov neodhadujú, určite sa pripravujú na jej zmenu (asi skôr nahor). Burzový špecialista by asi vedel z pomeru cien garantovaných a negarantovaných sadzieb odhadnúť mieru rizika rastu cien - pravdepodobne to majú poistené nejakým produktom kapitálového trhu.

Z porovnania cien plynu a energií v Nemecku a u nás mi zhruba vychádza, že náklady na energie (kúrenie, TÚV, elektrické spotrebiče) sú v prípade spotreby cca. 10.000kWh na kúrenie a ohrev TUV a cca. 3.000kWh na spotrebiče (čo zhruba zodpovedá nízkoenergetickému domu pre 1 rodinu) všade zhruba rovnaké pri porovnaní elektrika vs. plyn (nie sú tam zarátané investičné náklady). Čiže nemecké "gunstig" pre plyn platí v Nemecku skôr pre staršiu výstavbu.

zobrazuji 1 - 30 z 60   starší >>
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama