Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Porovnání výpočtů tepelných ztrát podle ČSN 06 0210 a ČSN EN 12831

Autor článku: Ing. Zdeněk Ryšavý
Plné znění článku: Porovnání výpočtů tepelných ztrát podle ČSN 06 0210 a ČSN EN 12831
Anotace článku: Na základě testovacích výpočtů prováděných pomocí programu Tepelný výkon (TV v.1.0.0), firmy PROTECH spol. s r.o. autor upozorňuje na možné rozdíly a na oblasti, ve kterých dochází k rozdílným výsledkům při hodnocení dle ČSN 06 0210 a ČSN EN 12831 a absenci potřebných hodnot součinitelů prostupů tepla lineárních vazeb.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Diskuze k praktickým výpočtům podle nové normyVít Lelek22.08.2006 21:10
Re: Realita a teoriePetr Fodor05.06.2006 12:33
Realita a teorieJaroslav Holub29.05.2006 09:55

Příspěvky
Předmět: Diskuze k praktickým výpočtům podle nové normy
Autor: Vít Lelek
Datum: 22.08.2006 21:10 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Založil jsem diskuzi k praktickým výpočtům:
https://forum.tzb-info.cz/103566-vypocet-tepelnych-ztrat-podle-csn-en-12831

Předmět: Realita a teorie
Autor: Jaroslav Holub
Datum: 29.05.2006 09:55 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Přemýšlím nad tím jaký vliv má nová metoda výpočtu tepelných ztrát. Něco podle ní spočítáme. Ale praxe. Zednící něco postaví, mnohdy jinak než uvažujeme my, v domě bydlí obyvatel, který se chová všelijak, počasí se chová naprosto nepřidvídatelně. Další věcí je například. Pokud si někdo dá obraz na stěnu změní se tepelný odpor. Ano, obraz je tam třeba rok a nebo 20 let není to zabudovaná konstrukce ale přece. A co nábytek. Skříň plná oblečení je skvělý izolant. Je opravdu nutné postupovat takto detailně. Není to mrhání času. A v případě, kdy jsou zráty opravdu malé, stačí pusitit vysavač, nebo uvařit vodu a " nemusím topit ". Je to jako s konstrukcemi přilehlými k zemině jednou se počítá odpor zeminy, pak se počítá jen po hydroizolaci, potřetí je to zase jinak. Mám pocit, že si hrajeme s detaily a při tom máme ohromné množství nepřesných a nedefinovatelných vstupů.

Předmět: Re: Realita a teorie
Autor: Petr Fodor
Datum: 05.06.2006 12:33 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Bohužel máte naprostou pravdu. Je to pouze obraz podobných norem a předpisů, potažmo zákonů. V praxi to funguje tak, jak píšete. Otopná tělesa se vyrábějí v typových rozměrech, podlahové vytápění vychází při rozteči zabraňující tepelným rozdílům při našlápnutí také předimenzovaně apod. Jistě se dá argumentovat, že tepelná ztráta je důležitá i pro další návrhy (zdroje vytápění atd..), ale v praxi opět dochází například k snížení počtu osob v objektu (mladší generace se odstěhuje) a následně třeba pouze k temperaci některých místností. Určitě by přispělo zjednodušení výpočtu TZ k rychlejšímu vypracování projektové dokumentace i dalších návrhů rekonstrukcí objektů apod. Ale určitě se najde i mnoho rozdílných názorů a oponentů, kterým tento stav vyhovuje. Stejně jako ve všech odvětvích. Opět - bohužel.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama