Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Aktuální komentář - Jak jednoduše ušetřit za teplou vodu

Autor článku: Dr. Ing. Zdeněk Pospíchal, qzp s.r.o.
Plné znění článku: Aktuální komentář - Jak jednoduše ušetřit za teplou vodu
Anotace článku: Čtyřlenná rodina může denně snížit bez jakéhokoliv dopadu do samotné obslužnosti 4 x 12 litrů teplé vody = 48 litrů/den, tj. 48 x 30 = 1.440 litrů teplé vody/měsíc. Cena ušetřené teplé vody/měsíc je 252 až 690 Kč, za rok 3 - 8 tis. Kč.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Je to celé hloupost.....nebo spíš jednostranné vidění.Ludvík Deutsch09.08.2009 21:42
Příprava TUVVinařDiSJiří Vinař Jiří02.06.2007 16:04
blbostmiki miki16.06.2006 14:57
Re (3): komentářAleš Aleš13.06.2006 15:56
Re (2): komentářPetr Čížek13.06.2006 12:43
Re: komentář Honza honza13.06.2006 12:11
Re: komentář Petr Čížek12.06.2006 12:04
Re: Zelení v tom mají jasno.Aleš Aleš12.06.2006 11:43
Zelení v tom mají jasno.Pavel Ploc11.06.2006 23:32
Re (2): komentářAleš Aleš09.06.2006 15:49
Re: komentář Stan daS09.06.2006 13:06
komentář Aleš Aleš09.06.2006 12:20

Předmět: Je to celé hloupost.....nebo spíš jednostranné vidění.
Autor: Ludvík Deutsch
Datum: 09.08.2009 21:42 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Autor článku zapoměl na to nejdůležitější. Pokud by všichni chtěli nahradit ty své cca 2-3 baterie doma novými, termostatickými, tak by musel výrobce ty stotisíce baterií vyrobit, někdo by na ně musel zpracovat a vytěžot surovinu, někdo by to vše dopravit k výrobci, někdo by musel vyrobit obaly, a posléze dopravit dále k prodejci, atd atd.
Troufnu si tvrdit, že tím by životní prostředí bylo zatíženo daleko víc, než spotřebou za teplo v jakékoliv formě. To co předvedl autor článku, je typická zelená demagogie, která nedomýšlí následky toho, co tvrdí až do konce. Zaplať bůh je tu dost lidí kterým to myslí ještě normálně a nenechají se tím "zblbnout".

Předmět: Příprava TUV
Autor: VinařDiSJiří Vinař Jiří
Datum: 02.06.2007 16:04 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Text mě zaujal a rád uvítám další na podobné téma. Vinař Jiří

Předmět: blbost
Autor: miki miki
Datum: 16.06.2006 14:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Chyba neni ve vypoctu ale v pricipu a to dvakrat

1.
mám doma nekoli baterii: na WC, Koupelna umyvadlo, koupelna vana, kuchyne

Na wc si jen myju ruce - to by slo, umyvadlo v koupelne asi taky ale obcas potrebuji i studenou nebo hodne teplou vodu, u vany se pri dvou malych detech urcite nedohodneme na teplote vody a v kuchyni je to taky nemozne

takze z celkoveho mnozstvi odtecene vody jen cast protece supr hlavici vetsi mnozstvi akoze odtece

2.
pokud nekdo pouziva obycejne pakove baterie tak presne ji jednoduse posune do presne polohy podle toho jak teplou vodu chce a vi, ze voda s pozadovanou teplotou casem potece

vypocet je mozne aplikovat na standardni kohoutky ale pak mal byt clanek napsan tak pred deseti lety

Předmět: Zelení v tom mají jasno.
Autor: Pavel Ploc
Datum: 11.06.2006 23:32 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Nedávno nám na ČT Barbara Šámalová radila : snižte vytápění o 1 st. (V mém případě bych topil na 19 st.) a já radím snižte vytápění o 10 st., umývejte se studenou vodou a ušetříte daleko nejvíc.

Předmět: Re: Zelení v tom mají jasno.
Autor: Aleš Aleš
Datum: 12.06.2006 11:43 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Přesně tak ..

Předmět: komentář
Datum: 09.06.2006 12:20 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Sazba na ohřev TUV v bojleru je asi 1,3kč/kW z povahy ohřevu jsou ztráty stále konstantní 200l bojler má ztrátu cca 800W/den (dle typu) AŤ vodu odebíráte nebo ne. Měrné ztráty tedy klesají se spotřebou.

Ušetřit ročně 8 tis. Kč na ohřevu TUV je nereálné
za 8 tisíc korun totiž ohřejete 10 550 litrů vody , tedy 289 litrů denně. Což je asi 2x více než je reálná spotřeba celé rodiny....

Uroveň článku je ubohá. A je určen nemyslícím , kteří uvěři nesmyslu , že mohou ušetřit 8tis /ročně aniž jim dojde že 8tis za rok za TUV ani nezaplatí !!

Z toho co jsem napsal vyplývá , že ti co jsou připojeni na teplárnu , která jim dodává TUV za přemrštěné ceny si mohou zakoupit 80litrový bojler a , ušetří mnohem více než kdyby se pokoušeli šetřit vodou jak píše autor!!
Navíc získají časově omezenou ,ale levnou elektřinu pro celou domácnost , ( pračky myčky... ) )

Návod platí u pro bytové domy , tam lze s výhodou umístnit velkooběmový bojler do suterénu.

Přeji hezký den a jasnou hlavu ...

Aleš Aleš

Předmět: Re: komentář
Autor: Stan daS
Datum: 09.06.2006 13:06 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Z pohledu spotřebované energie máte pravdu - nevychází to. Ale zapomínáte na cenu samotné odteklé vody ;-) V textu je výpočet popsaný - ukažte, kde je v něm chyba?

Předmět: Re (2): komentář
Datum: 09.06.2006 15:49 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Máte pravdu to jsem opoměl , 856kč úspora za šetření vodou. Ale to platí obecně i o studené vodě!

Jednoduše za dá ušetřit nespotřebou za cokoli, chtěl jsem v příspěvku poukázat na fakt , že existují jiná rešení , která šetří finanční prostředky aniž by člověk musel omezovat svůj komfort. A nemusí to být vůbec na úkor životního prostředí. Když použijeme k předehřevu TUV na 40° TČ vzduch /voda získáme velice levný a ekologický zdroj TUV po celý rok , navíc šetříme životní prostředí!. Hodí se pro větší bytové domy.

Autor: Petr Čížek
Datum: 12.06.2006 12:04 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Souhlasím s Alešem. Mám instalovaný pomocný elektroměr u boileru. Za uplynulých deset let má naše čtyřčlená rodina průměrnou roční spotřebu na ohřev TUV 4000 kWh, aniž bychom se jakkoliv omezovali ve spotřebě. Proto skutečně úspora 3- 8 tis. uváděná v článku je dosti nereálná.

Autor: Honza honza
Datum: 13.06.2006 12:11 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Celkem s Alesem souhlasim, jen je tam drobna chybicka:
"za 8 tisíc korun totiž ohřejete 10 550 litrů vody , tedy 289 litrů denně. Což je asi 2x více než je reálná spotřeba celé rodiny...." Asi tam uletela desetinna carka-vychazi to na 28,9 litru vody denne, coz neni tak nerealne...Samozrejme, ze je nutno pocitat s asi trosku jinymi cenami...

Předmět: Re (2): komentář
Autor: Petr Čížek
Datum: 13.06.2006 12:43 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
chybičky se vloudí... :-) já bych spíš řekl, že ta desetinná čárka má být posunutá v množství vody, takže ne 10 550 litrů ale 105 500, z toho pak skutečně vychází 289 l/den, tak jak uvádí Aleš.
Záleží samozřejmě na tom, jak vodu ohříváme. Na ohřev 1000 litrů vody z 10 na 60°C je třeba 58 kWh energie, při ceně elektřiny na ohřev TUV cca 1,60/kWh to je 93 Kč/1000 l, takže za 8000 Kč ohřejeme elektřinou (přimotopná sazba) 86 000 l vody, což je 235 l/den. Ohřev plynem bude zřejmě o něco levnější, záleží na celkové účinnosti kotle+zásobníku na TUV, ale nedělám si iluze, že to bude výrazně lepší (jak tvrdí výrobci plynových kotlů). TUV z centrálního zásobování, navíc při započtení ztrát z cirkulace, je naopak výrazně horší, z čehož plyne, že chcemeli šetřit, začněme tím že budeme připravovat TUV v místě spotřeby, tyto úspory budou daleko vyšší než při použití speciálních baterií.

Předmět: Re (3): komentář
Datum: 13.06.2006 15:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jo ulétla mi jedna nula , omlouvám se počítal jsem 105 500 tedy cca 290 litrů denně a sazbu pro TUV tedy 8hod nízký tarif cca 1,3kč /kWh.
[8000/1,3] /[(4,2x50)/3600)]

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama