Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Parametry tepelných soustav zvyšující účinnost kondenzačních kotlů

Autor článku: Ing. Vladimír Valenta
Plné znění článku: Parametry tepelných soustav zvyšující účinnost kondenzačních kotlů
Anotace článku: Kondenzační kotle jsou moderními zdroji tepla, které podstatně zvyšují využití energie, která je obsažena v zemním plynu. Na úspěšné či naopak neúspěšné funkci kondenzačního kotle se podílí zejména projektant tepelné soustavy.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: Návratnost investiceStefan Billik03.10.2006 09:56
Názor na článek Parametry ... kondenzačních kotlů (KK)Jan Plašil02.10.2006 11:06
Návratnost investiceEidž Eidž02.10.2006 08:03

Předmět: Názor na článek Parametry ... kondenzačních kotlů (KK)
Autor: Jan Plašil
Datum: 02.10.2006 11:06 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Článek se mi ne zcela líbí. Jsou v něm obecné pravdy, které platí jen za určitých okolností.
Například kapitola o řízení kaskády kotlů "je lépe spustit více kotlů". Toto však platí pouze v některých aplikacích, obzvlášť v laboratorních podmínkách. Pokud je spuštěno více kotlů, je také více čerpadel v provozu. V závislosti na hydraulickém zapojení a aktuálních průtocích se zvyšuje teplota zpátečky. Tím se snižuje rapidně účinnost. Nehledě na to, že platím za elektrickou energii. Proto se mě článek nelíbí, že je příliš dogmatický.
Nelíbí se mě zapojení řešící minimální průtok kotlem. Podle mého názoru v době eletkroniky a moderní topenařiny se jedná o krok zpátky. Snímač průtoku je zbytečný. Nízký průtok se detekuje rozdílem teplot výstupu a zpátečky. Neumím si dost dobře představit algoritmus řízení čerpadla bypassu. Lehce se to řekne, ale když přijde na věc, je skutečnost jiná. U jednoho kotle jsem proto, aby se ochrana neřešila vůbec. Radši bych tlačil výrobce, aby vyráběli kotle, které vydrží delta T na kotli aspoň do 35K. Při větším rozdílu >40°C se jedná o poruchu. U kaskády kotlů jsem pro zapojení s HVT a řízenými kotlovými čerpadly. Tím se zajistí "vždy" nižší průtok v kotlovém okruhu. Pozor tento můj názor neplatí pro všechny aplikace s KK, ale podle mých zkušeností o většinu.

Předmět: Návratnost investice
Autor: Eidž Eidž
Datum: 02.10.2006 08:03 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Nepopírám modernost a účinnost kondenzačních kotlů, ale použitím nízkoteplotního kotle získám i možnost přípravy TUV do zásobníku, což považuji za výhodnější, než průtočný způsob. Pokud existuje kondenzační kotel s přípravou TUV do zásobníku, prosím o info.
Když třeba uvažím nabídku fy Viadrus, tak mě kondezační kotel + zásobník na TUV vyjde o cca 33 tis. dráž, než např. řešení od Prothermu Tiger.
Když na stránkách TZB provedu orientační propočet ceny plynu, vychází roční úspora cca 2000 Kč pro kondezační kotel. Tj. návratnost investice mi vychází na cca 13 let.
Pokud jsem v úvahách udělal chybu, prosím o příspěvek, svůj názor nikomu nevnucuji, ale nějak mi finančně nevychází výhodnost kondezačního kotle.
Účinnost nízkoteplotního kotle se udává kolem 92 %, kondenzační od 102% do 108%. Tj. rozdíl 10 % (až 16%).

Předmět: Re: Návratnost investice
Autor: Stefan Billik
Datum: 03.10.2006 09:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Prave preto treba vykurovanie riesit ako komplex - navratnost KK znizim pouzitim podlahovky v celom dome (vylucim rozdelovac, zmesavac), zhustenim vykurovacich trubiek (budem kurit na 40st). Vtedy sa uspora plynu priblizi k deklarovanym 30% oproti konvencnemu rieseniu (radiatory + zmiesavac + podlahovka). Financne je to na tej istej urovni (plusminus autobus).

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama