Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Vrty do horninového masivu - zdroj energie pro tepelná čerpadla (VI)

Autor článku: Ing. Jiří Ryška, CSc., recenzent: doc. Ing. Karel Brož, CSc.
Plné znění článku: Vrty do horninového masivu - zdroj energie pro tepelná čerpadla (VI)
Anotace článku: Důležitým parametrem pro dimenzování vrtů je celkový teplotní odpor Rb vrtu vůči přestupu tepla z hornin do nemrznoucí směsi proudící v kolektoru. Z hlediska efektivního přestupu tepla z hornin do kolektoru je žádoucí, aby Rb byl co nejnižší.Dimenzování vrtů je téma dnešního dílu.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: Obrázek v článkuMatej Cerny10.11.2016 14:50
Obrázek v článkuRNDr. Petr Čížek22.11.2006 18:01

Příspěvky
Předmět: Obrázek v článku
Autor: RNDr. Petr Čížek
Datum: 22.11.2006 18:01 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Chtěl bych trochu upřesnit popis obrázku č. 12.
V levém rámečku jsou profily zemské teploty naměřené v Elggu ve vzdálenosti 1 m od 110 m hlubokého vrtu, použitého k vytápění rodinného domu. Křivka „December 1986“ znamená teplotu v prosinci 1986, naměřenou těsně před zahájením první topné sezóny, ale ostatní křivky nebyly naměřeny během chodu tepelného čerpadla, nýbrž vždy v září, po předchozím zimním provozu a následující letní relaxaci, těsně před zahájením nové topné sezóny. Proto začínají u vyšší teploty nežli „neovlivněná křivka“.
V pravém rámečku jsou výsledky měření, provedených ve Schwalbachu v topné sezóně 1986 – 1987 kolem 50 m hlubokého vrtu, obklopeného 9 pozorovacími vrty, vzdálenými od něj 2,5m, 5m a 10 m. Na každém vrtu, včetně pozorovacího, bylo ve dvoumetrových hloubkových rozestupech umístěno 24 čidel, takže se naráz získávaly údaje z 240 pozorovacích podzemních bodů. Levý graf znázorňuje rozložení teplot kolem vrtu asi 2 hodiny po spuštění tepelného čerpadla, zatímco pravý graf byl sestrojen z teplot naměřených o šest měsíců později, na konci první topné sezóny. Izolinie které jsou nejblíže k vrtu, nevypadají hodnověrně. Buď to způsobily nesprávné údaje čidel, nebo jejich chybná interpretace, anebo byly na plášti kolektorů veliké teplotní ztráty.

Předmět: Re: Obrázek v článku
Autor: Matej Cerny
Datum: 10.11.2016 14:50 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 113043
reakce na ...
jeste bych doplnil, že z uvedené citace pro Obr. 12 pochází jen dva obrázky vpravo. levý např. v Eugster & Rybach: SUSTAINABILITY ASPECTS OF GEOTHERMAL HEAT PUMPS, PROCEEDINGS, Twenty-Seventh Workshop on Geothermal Reservoir Engineering, Stanford University, Stanford, California, January 28-30, 2002.

na researchgate je to citovano jako: Eugster and Rybach, 2000

nebo

Eugster and Rybach, Sustainability aspects of geothermal heat pump operation, with experience from Switzerland, Geothermics 39(4):365-369, December 2010

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama