Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Komentář k růstu cen elektřiny v roce 2007

Autor článku: Jan Kaiseršat
Plné znění článku: Komentář k růstu cen elektřiny v roce 2007
Anotace článku: Energetická cenová politika státu dále oslabuje český trh. Pokřivené ceny elektřiny nelze logicky zdůvodnit, protože se vyvíjejí divoce, nesouměrné s kupní sílou obyvatelstva. Takový je názor autora, který provedl porovnání reálných nákladů na elektřinu v roce 2006 a 2007.

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 51   starší >>
Příspěvky
Předmět: růst cen elektřiny
Autor: Jan Hekela
Datum: 10.01.2007 23:32 upozornit redakci


reakce na ...
Většina příspěvků je tristní v tom ohledu, že s tím patrně nic nemůžeme dělat.Kořenovým problém všech těchto potíží je mylná teze liberalismu, že to co není zakázáno zákonem je povoleno.
Klamavá reklama, podvody, nepřehledné ceníky,triky a přímé zlodějny ovšem mají nekonečně mnoho podob a proto není v lidských silách je všechny postihnout legislativou. Neviditelná ruka trhu může fungovat jen tehdy podaří-li se v příslušném odvětví vytvořit přiměřenou konkurenci. Nemusí vždy jít o monopol nebo kartelovou dohodu, stačí když v dané lokalitě nebo podnikání je jen jeden nebo několik poskytovatelů, trh je rozdělen a náklady vstupu jsou dostatečně vysoké, aby se konkurence nikdy neobjevila.
Typickým zdejším monopolem je polostátní ČEZ, který domácnostem chystá drastické zdražení elektřiny. Argumentuje tím, že poptávka v západních zemí EU nabízí ceny cca o 15% vyšší. Ovšem elektřina byla vyrobena v Česku, tepelné elektrárny zatížily naše životní prostředí, naši lidé za práci dostali asi 3-5 nižší mzdu než je obvyklé na západě atp. Elektřina by tedy měla být spotřebována v Česku a ve zdejších cenových relacích. Parádním číslem chamtivosti je také v loňském létě publikovaná odměna, možná opce, generálního ředitele ČEZ ve výši 300 mil. Kč. Aby taková odměna byla vyplacena musí s ní souhlasit představenstvo a dozorčí rada, složená z řad politických exponentů, současných či bývalých. A aby oni souhlasili museli dostat tučnou odměnu také. Není tedy divu, že náklady prudce stoupají a musí se hledat solventnější klienti na západě. Přesnější čísla by měly mít státní orgány a především antimonopolní úřad. Ale ti bohužel nekonají a možná ani nechtějí, poněvadž mantrou je klientelismus. V USA existuje mnohem přísnější antimonopolní úřad, ale i legislativa, např. Sarbanes-Oxley Act z roku 2002 atp.

Srdečně zdraví
Jan Hekela

Předmět: Re: růst cen elektřiny
Autor: kocina petr
Datum: 11.01.2007 01:45 upozornit redakci


reakce na ...
co kdyby jste se na to podival i zdruhe stranky veci.takhle se na to bohuzel kouka 95% lidi v tomto state.myslim,ze je to chyba.
byvaly predseda Zeman udelal dobrou vec,ze tenkrat CEZ neprodal,od te doby hodnota CEZu vystoupila na vice jak DVOUNASOBEK.myslite si,ze az se pak proda,ze ty penize schrabnou poslanci do svych kapes?
jenze kdyby se ta elektrina nevyvezla,tak nasi o praci prijdou.
pokud by CEZ vyrabel jen elektrinu pro nas,tak by to moc hospodarny nebylo,nemyslite??
pokud CEZ proda elektrinu na burze,tak na tom vydela vice.
Parádním číslem chamtivosti - co je na tom chamtivyho??? to jako podnikani pana Soudka a pana Stehlika schvalujete a to byli najaci giganti,mam na mysli ty fabriky a kde je jim dneska konec.
reditel Roman je podle vas gauner a lump za to,ze zvednul hodnotu firmy od nastupu na nekolika nasobek???? skoda,ze takovych gauneru nema republika alespon 10 !!!!! po prodeji tech firem by se stat (poslanci) aspon oddluzil,jinak to budou splacet jeste vnoucata.
A aby oni souhlasili museli dostat tučnou odměnu také - ta tucna odmena je pro soucasne statni zamestnance jiz zakazana.
pokud by Zeman CEZ tenkrat za pakatel prodal,tak si doufam uvedomujete,jaky by to melo nasledky.urcite by jste nemel elektrinu za tuhle cenu,co vam ji dodava CEZ.

Předmět: Re (2): růst cen elektřiny
Autor: Jan Hekela
Datum: 11.01.2007 22:18 upozornit redakci


reakce na ...
V podnikání existují dlouhodobé a krátkodobé zisky. Vaše odpověď je založena na krátkodobém pojetí.
-ČEZ je gigantický letitý monopol, budovaný dlouhá desetiletí
-jeho cena (hodnota na kapitálovém trhu) je závislá na vztahu poptávky a nabídky a dlouhodobém očekávání, vliv top managementu je okrajový, pokud nejde o tunelování nebo přímou sabotáž
-klesne-li poptávka v Česku, v důsledku vysokých cen, může snadno prodávat do bohatších zemí EU
-prodej ČEZu zahraničnímu investorovi je myslitelný jen tehdy dojde-li k jeho demonopolizaci, tedy k rozdělení do několika částí, které si budou prokazatelně konkurovat alespoň v Česku
-bude-li prodán jako jednolitý monopol, třeba i za 10násobek původní ceny udělá vláda hrubou chybu: podniky a domácnosti se stanou rukojmím jeho chamtivé monopolní politiky
-o tom, že by generální ředitel byl gauner a lump není v mém příspěvku ani slovo
-o jeho nepřiměřené chamtivosti ovšem nelze pochybovat, jeho způsob řízení, vysoké odměny, obchodování s akciemi by měly být předmětem nezávislého auditu a kontroly z hlediska správy cizího majetku
-pánové Stehlík a Soudek nespravovali ohromný tržně zavedený monopol, ale podnikali v odvětvích (ocelárna a strojírenství)vystavených nemilosrdné globální konkurenci, jejich úkol byl tedy o několik řádů obtížnější
-jak dopadl pokus o demonopolizaci Č. Telecomu víme, t.zv. poslední míle (linka od digi ústředny k telefonu v podniku nebo v domácnosti) je stále v rukou nového vlastníka O2, zde je ovšem situace podstatně lepší, poněvadž existují i konkurenční bezdrátové technologie jak pro přenos hlasu tak dat. Existuje snad něco takového v oblasti výroby a distribuce eletřiny v Česku?
Zdraví J.H.

Předmět: Re (3): růst cen elektřiny
Autor: Tom áš
Datum: 11.01.2007 23:18 upozornit redakci


reakce na ...
Prodejte mi ČEZ za bilión já to z vás už dostanu. Jasně máte pravdu to samé se stalo s vodným a stočným, plynem, poplatky bankám, uhelná loby, ... Jen si nejsem jistý tím rozprodejem ČEZU více subjektům. Mám obavu že kartel nebo tichý kartel funguje všude. Firmy se už naučily, dobrý příklad v malém, řemesla, združená v ceších, právníci...

Předmět: Re (3): růst cen elektřiny
Autor: kocina petr
Datum: 11.01.2007 23:58 upozornit redakci


reakce na ...
ze by byl CEZ gigantem nekolik desetileti o tom pochybujte.tim gigantem se stal az teprve v poslednich par let.slovo gigant by jsme ale musely dat do uvozovek,takove RWE,EDF,EON jsou nekolika nasobne vetsi a CEZ je proti nim trpaslik.klidne by ho koupili cely tak jak je a nijak velke sousto by to pro ne nebylo.
-pokud si myslite,ze jde o sabotaz ci tunel,mel by jste podat trestni oznameni
-klesajici poptavka po elektrine v Cesku v nejblizsich letech rozhodne nehrozi,oproti zapadu mame jeste co dohanet.staci se podivat ma stranky CEZu jak u nas stoupa spotreba.
-lump a gauner jste vyslovene nepsal,ale v tomto duchu to takto vyznelo.
bude-li prodán jako jednolitý monopol, třeba i za 10násobek původní ceny udělá vláda hrubou chybu - toto si rozhodne nemyslim.cely problem ve zvysovani cen energii je jeho nedostatek,ale hlavne v OZE.
- stehlik - soudek???? - nemilosrdné globální konkurence ??? :-))))
a co takhle Světlík (vitkovice) a Mittal (nova hut) pred par lety byly ceny techto spolecnosti na 6kc/akcie a druha na 15kc/akcie.podivejte se kde jsou dnes.ty podle vas tedy v globalni konkurenci obstaly.to je mi tedy zahadou proc Poldi a Skoda zkrachovala,ze by to bylo v tom nic nedelajicim topmanagementu :-))))
privatizace telekomu je taky o necem jinem.jiste si vzpominate za kolik se dal prodat pred internetovou bublynou v roc 99.jenze to CSSD tenkrat prosvihla a danove poplatniky pripravila o hezkych par desitek miliard !!!
problem elektriny je v tom,ze se neda skladovat.pokud by se vyresilo toto,je v tu ranu po problemech.proto radeji nez rvat prachy do OZE,tak to radeji do vyzkumu !!!!!

Předmět: Re (2): růst cen elektřiny
Autor: Aleš Bílý
Datum: 18.01.2007 15:26 upozornit redakci


reakce na ...
Pane Kocino,
myslím, že jste trochu mimo. Zvednout hodnotu monopolního výrobce a dodavatele lze poměrně snadno tím, že si diktuji ceny, za které svůj výrobek prodám. A u elektřiny je dvojnásob jednoduché, protože třeba televizi nebo kolo si koupit nemusíte, ale bez elektřiny to dneska už opravdu nejde ani na vesnici.
Zkuste se na to podívat takhle - když mám monopol a špatně nebo marnotratně hospodařím, prostě zvednu ceny! Nemusím nikde šetřit a hledat postupy, jak vyrábět levněji. Ostatně za to platíme my všichni (67 % vlastníci této firmy) zhoršením životního prostředí a vyrabováním všech dostupných ehergetických zdrojů.
Vždyť elektrárny si mohou dovolit přeplácet štěpku a další obnovitelné zdroje, protože si to pak napálí do ceny, zatímco občané a obce musí šetřit.
Zkuste prosím vás použít mozek a selský rozum, možná to jednou pochopíte, váš Aleš Bílý

Předmět: Re (3): růst cen elektřiny
Autor: kocina petr
Datum: 20.01.2007 02:04 upozornit redakci


reakce na ...
Vždyť elektrárny si mohou dovolit přeplácet štěpku a další obnovitelné zdroje - kdyz za to dostavaji dotace v podobe vyrobene energie z obnovitelnych zdroju,tak se pak nedivte.
je strasne moc zajimavy,ze cena vody se oproti elektrine zvedla nekolikanasobne a nikomu to nevadi :-(((
s distribuci vody je to podstatne horsi,tam si dodavatele nevyberete.

Předmět: Re (4): růst cen elektřiny
Autor: Pavel Pleva
Datum: 20.01.2007 09:57 upozornit redakci


reakce na ...
Problém není v tom, že si mohou uhelné elektrárny dovolit přeplácet štěpku, když za to dostávají dotace. Problém je v tom, že
1. dotace jsou spočítány tak, aby se uživily malé zdroje elektřiny, odkud se nemusí elektřina daleko rozvádět a kam se nemusí palivo svážet zdaleka.
To má nejen výhodu ekologickou, ale i tu, že potom nevypadne v obci úplně všechna elektřina, když se stane něco s dálkovým vedením. Je to něco jako daň kterou platíme i udržováním armády, sklady CO, vakciny proti ptačí chřipce atd. Aby velké havárie nebyly absolutní.
Tyto elektrárny mají fungovat obdobně jako kogenerační výtopny - což, jak každý uzná, je inteligentnější využití plynu, než pouhé spalování.
2. Spalovat dřevo v kotlích na uhlí je pitomost, protože vyletí komínem bez ekonomického spálení. ČEZ to nedělá, protože má ekologické cítění.
3. ČEZ má ekonomické cítění. Stačí zvednout cenu dřeva o trošku a rázem zablokuje výstavbu malých, konkurenčních elektrárniček - a ty stávající přivede na buben... To jenom proto, že v zákoně se nemluví o účinnosti. A obyvatelstvo (které dotace nemá, protže elektřinu nevyrábí) místo aby si pořídilo kotle na dřevo, bude topit elektřinou... Já jednání ČEZu pokládám za zvrhlé a odporné a soudím, že jsou věci, které se nedělají, i když je zákon nezakazuje.
To vše je také chybou někoho, kdo buď do zákona nedal větu o kotlech na dřevo, nebo o poslanci, který to vyškrtl pozměňovacím návrhem. A chybou MŽP, které to už dva roky není schopno napravit. Pokud by k nápravě došlo, pokládal bych zákon za dobrý.
Nelze přehlédnout, že chyba je v naší společnosti. Nelze přece na vše dělat zákon, vše řídit zákonem, jak chtějí socialisté. Dobředu nelze promyslet všechny varianty života, co vš se může stát.

Předmět: Re (5): růst cen elektřiny
Autor: kocina petr
Datum: 20.01.2007 18:05 upozornit redakci


reakce na ...
male zdroje elektriny ??? to si mam jako predstavit,ze pokud nejake mesto spaluje bioplyn ze skladky a do site dodava nejakych 50kW,ze to to mesto spasi ????
nebo,ze spaluje stepku a dodava do RD centralni teplo ???
CEZ bezne pridava drevni hmotu do kotlu,kdyz jsou za to dotace,tak proc ne.chova se ekonomicky.kdyby to nedelal on,bude to delat nekdo jiny.nedelam si iluze o ekonomicke moralce u zadne subjektu.nebude to CEZ,bude to nekdo jinej.
CEZ nezveda cenu dreva,tu zveda samotny trh a kdyz si predstavim,kolik krbu se za posledni roky instalovalo v ruznych objektech,tak si nemyslim,ze to je cena konecna.
obyvatelstvo naopak cim dal tim vice prechazi na topeni drevem,nez na topeni elektrinou.vidim to jen kolem sebe.nejake statistiky jsem ale nehledal.
jinak s temi zakony souhlasim.

Předmět: Re: růst cen elektřiny
Autor: Jan Altman
Datum: 21.11.2007 15:59 upozornit redakci


reakce na ...
To byste stejně tak mohl argumentovat u kterékoli jiné firmy: "Škodovka by měla na domácím trhu prodávat auta levněji, protože zaměstnancům platí méně, než třeba VW a její výroba zatěžuje naše životní prostředí".

Ale v tom cyba není. Problém je ve státu, ne ve volném trhu. ČEZ opravdu prodává za světové ceny a konkurenci má (na rozdíl od rozvodných společností). To stát (politici) ten monopol vytvořili a udržují. To stát, stejně jako v připadě Telecomu, prodá monopol raději jako celek, protože TEĎ shrábne více peněz. A co bude POTOM je politikům jedno - svede se to na "zlé kapitalisty co bijou černochy". Politiky dlouhý horizont nezajímá, nejsou vlastníky země, jsou jen dočasnými správci. Vyšší cenu elektřiny v budoucnu ochotně vymění za vyšší výnos nyní - za okamžité peníze si mohou koupit voliče pomocí dávek, dotací a dalšího rozhazování - vyšší cena energie v budoucnu je tak v podstatě "odloženou daní". Stejně jako třeba předražené mobilní licence - to je v podstatě také jen daň, protože to v cenách hovorného nakonec všichni zaplatíme.

Příčina je tedy hlubší - systémová. Problém není v trhu, ale v antitržním státním zřízení, v pokračujícím centrálním plánování (vláda či ČNB jsou centrální plánovači).

Předmět: Re (2): růst cen elektřiny
Autor: petr kocina
Datum: 12.12.2007 07:02 upozornit redakci


reakce na ...
tohle byl vynikajici a pravdivy poznatek.

Předmět: Re (3): růst cen elektřiny
Autor: Aleš Kolář
Datum: 12.12.2007 14:18 upozornit redakci


reakce na ...
Rok 2007 končí,tak co dál s cenou el.energie.Jediné východisko vidím v dostavbě 2 bloků atomovky a nebo rovnou postavit novou.A samozřejmě zvětšit vykon rozvodné soustavy.Do té doby cena poroste,ikdyž pokud se potvrdí kartel mezi el.giganty mohlo by být vše jinak. Ale na to nevěřím.Takže můj odhad je takový,že v roce 2009-10 se srovnají ceny s evropou/2014 začátek stavby elektrárny/do té doby ždímání ČEZ peněz no a pak prodej.
P.S.Zateplil jsem si barák,koupil nový okna,radiátory ,ale jak mám ušetřit cca.30-40%za el.energi to se prostě nikde nedozvím.Proto někdy používám Čez na burze.Takže já šetřím takto a jde to.
Přeji všem všechno nejlepší v ROCE 2008.

Předmět: Re (4): růst cen elektřiny
Autor: petr kocina
Datum: 12.12.2007 15:56 upozornit redakci


reakce na ...
vysvetlete tohle ale zelenačům a potazmo i cely Evrope v cele s Nemeckem.
ja bych byl okamzite pro dostavbu a stavbu dalsi AE.
v kartel neverim je to proste o dimenzich jak soustavy,tak i o zdrojich.pokud budem preferovat vitr a fotovoltaiku,tak se proste NEDOPLATIME !!!!!
s tim prodejem bych to taky tak videl i kdyz kdo vý.rozhodne to bude gigant,na ktery jen tak nekdo mit nebude.

na notebook,TV,ledmici a vareni nijak setrit nemusim ostatni je zdarma :-).obehova cerpadla v par W do toho nepocitam.

taky preji vsem dalsi rok 2008 bez nervu a hlavne v pohode :-)
to je totiz dulezitejsi nez jakekoli zdrazovani :-))
v pekle uz vas zdrazovani nebude zajimat :-)) a to uz je pozde :-(((((

Předmět: Re (4): růst cen elektřiny
Autor: Pavel Pleva
Datum: 12.12.2007 16:19 upozornit redakci


reakce na ...
Jako byste neznal ČEZ! Bude stavět jednu elektrárnu vedle druhé, dokud nebudou mít po celé Evropě levný proud z Čech. Potom bude vyvážet elektřinu přes Turecko do Saudské Arábie a i do Číny si najde cestu. Jo, Indii jsem opomenul. Všude je žízeň po energii a poroste. My budeme mít stejně elektřinu čím dál dražší (někdo přece bude muset ty investice financovat, že?). Jenom jedno by se změnilo: platy manažerů a povinnost Vašich dětí financovat zalévání betonem jedné nebo mnoha betonových radioaktivních reaktorů.
Nebo snad myslíte, že se z toho Čez šikovnou transformací na něco jiného nevyvlékne?

Předmět: Re (5): růst cen elektřiny
Autor: petr kocina
Datum: 12.12.2007 16:32 upozornit redakci


reakce na ...
pokud takto premyslyte,nic vam nebrani v tom koupit si nejaky akcie CEZ a vydelate na tom i pro svoje deti :-))

ja o tom uz ale pri soucasnych cenach nejsem tak zdaleka presvedcen.
pokud se vyvine nova technologie treba na uchovani energie,vase cenne papiry se razem stanou bezcenne :-( a cena elektriny pomasti dolu.proste se to rozsype jako domecek z karet.

doporucuji vsem at neco malo ze svych uspor investuji do akcii,ci komodit cehokoli a uvidi jak se veci maji,kdyz pujde o jejich penize.

Předmět: Změna ceny elektřiny
Autor: Josef Hasík
Datum: 09.01.2007 16:33 upozornit redakci


reakce na ...
10 dní od zvýšení cen el. energie a můj dodadavatel, který ode mne inkasuje ročně cca 70 000 Kč. se neobtěžuje mne o této změně informovat. Nemít internet nevím nic. Ale mají všichni přístup k internetu? A umí ( zvláště ti starší, kteří po létech dřiny s uhlím přešli na el. vytápění ) s počítačem ? Jak to s námi tito monopolní dodavatelé jednají ? Tolik peněz ode mne nedostane žádný jiný a přesto mne, většinou písemně o změnách informuje.( kab. TV, voda)
Ovšem korunu všemu nasadil E-on tím, že neprovádí ke dni změny odečet a pro fakturaci si " vyčaruje " čísla z historie spotřeby odběrného místa. Co se k tomuto dá dodat?

Předmět: Změna podmínek pro d26
Autor: Jaroslav Süss
Datum: 04.01.2007 10:07 upozornit redakci


reakce na ...
Protože v loňském roce přešlo hodně odběratelů z d25 na d26,přichystala ČEZ distribuce od nového roku změnu přiznání sazby:
Pro přiznání sazby D 26d musí součtový příkon elektrických akumulačních spotřebičů činit nejméně 55 % celkového instalovaného příkonu na OM, pokud zákazník neprokáže nižší tepelné ztráty objektu – platí pro žádosti o přiznání distribuční sazby předložené po 1. 1. 2007.
Tak nebuďte překvapeni.

Předmět: Re: Změna podmínek pro d26
Autor: Pavel Janeček
Datum: 04.01.2007 12:13 upozornit redakci


reakce na ...
akorat, ze nikde neni definovano, co znamena nizsi tepelne ztraty. Chystam se na stredocechy, tak uvidime.

Předmět: Re: Změna podmínek pro d26
Autor: Rostislav Bialek
Datum: 26.01.2007 12:07 upozornit redakci


reakce na ...
Umožňuje stávající legislativa takovéto chování distribuční společnosti? Žádnou zmínku v podmínkách poskytnutí distribuce elektřiny jsem nepostřehl.

Předmět: Cena elektřiny
Autor: Jan Sokol
Datum: 03.01.2007 18:34 upozornit redakci


reakce na ...
Měl jsem dlouho doma schovaný článek z Mladé fronty Dnes, kdy tehdejší obchodní řidilel ČEZu tvrdil, že po dostavění Temelína se dá v ČR očekávat pokles ceny el. energie o 20 - 25 % a stagnace její ceny po hezkou řádku dalších let. A jaká je skutečnost vidíme dnes všichni.
Struktura cen skutečně nemá žádnou logiku ani opodstatnění. U sazby D45d opět došlo k snížení rozdílu mezi tarifem VT a NT.
U ČEZu je rozdíl dnes už jen cca 20 hal (ještě loni to bylo 35) za KWh. Existence dvou sazeb u tarifu určeném k vytápění elektřinou tak začíná postrádat jakýkoliv smysl.....

Předmět: Re: Cena elektřiny
Autor: kocina petr
Datum: 07.01.2007 15:16 upozornit redakci


reakce na ...
Existence dvou sazeb u tarifu určeném k vytápění elektřinou tak začíná postrádat jakýkoliv smysl..... - to uz jsem vysvetloval hodne lidem,ale nema to smysl.porad si melou svou o NT a VT.
financne uz je to celkem zanedbatelna vec a VT s NT bude za chvilku hystorii.

Předmět: Re (2): Cena elektřiny
Autor: Petr Kyselka
Datum: 18.01.2007 18:33 upozornit redakci


reakce na ...
Ale VT a NT je zatím stále skutečnost i když čímdál tím více ztrácí navýznamu....

Předmět: Re (3): Cena elektřiny
Autor: kocina petr
Datum: 18.01.2007 19:24 upozornit redakci


reakce na ...
cim uspornejsi budou stavby tim vice pozbyde vyznammu.
v mem pripade VT a NT uz vyznam nema.

Předmět: elektřina
Autor: David Vybíral
Datum: 01.01.2007 07:14 upozornit redakci


reakce na ...
Tento článek je pravda pravdoucí a už by někdo měl těm darmořroutům v Praze (myšleno ve vládě-nic proti Pražanům) zakroutit krkem. Nestála by za úvahu taková "pražská defenestrace"???

Předmět: judge@humanity.world, True Judge
Autor: True Judge
Datum: 31.12.2006 11:18 upozornit redakci


reakce na ...
Dobry den,

lidi divite se co se deje. Tenhle scenar co je u nas jen v daleko pomalejsim meritku muzete sledovat od 80tych let v kazde jedne "vyspele" kapitalisticke zeme.

Zkupovani malych spolecnosti po cele EU velice malou skupinkou velkych korporaci OVSEM s tym, ze odkoupene spolecnosti nechaji pod svym jmenem aby mne divak = obcan porad pocit, ze zijeme v trznim hospodarstvy. Vse ovsem vlastni skupinka anonymnych akcionaru (i ja, jelikoz vlastnim par akcii jedne z techto korporaci) kterym jde stejne jako i jim o vlsatni zisk z divident a tak tlacime na vedeni systemem cim vic nam vydelas, tym vetsi budete mite premie, nic jineho se nepocita, vedeni jsou nasi zamestnanci.

TEMTO LIDEM JDE O MAXMIMALNI ZISK (coz je zakladni cil vsech obcanu kapitalizmu), a nadale udrzeni domnele "virtualni" konkurencie a trhu, i kdyz jiz dnes je skoro vse MONOPOLNI postaveni 1 az 3 korporaci s danou komoditou na trhu CR = MONOPOL. Pak je potreba zamlzit cenu, vytvorit spoustu "Vyhodnych" balicku a tarifu, pak je jeste rozdelit na distruibuci, stale platby, cena za silovou energii, dale pak urcite pribude polozka povinne ekologicke platby a tak podobne... a to vse vede k tomu co vidime na celosvetovem upadku kapitalistickych krajin a propad vsech kapitalistickych men (hodnota penez) hlavne diky inflacy vznikle tistenim dalsich nekrytych penez do obehu kterymi stat hradi schodek v rozpoctu ktere pak nazyva AKTIVA, ktere mi obcane zname pod jmenem INFLACE 6-10% rocne.

Filozofie k preziti je jednoducha, vytezte pro sebe co muzete a pak s penezmi co vydelate se prestehujte nekde do socialisticke nebo komunisticke zeme, a mate do smrti pokoj a vystarano. Tohle neni vtip, takhle resi jiz dnes duchodci z nejvyspelejsich zemi jako USA ci UK jak se zabezpecit na DUCHOD. Z penez co strkame do kapes soukromym korporacim jako nase budouci penze/pojisteni, neuvidi nikdo z nas za 20-30let nic, nebude existovat ani jedna. Tyto korporace neruci v pripade krachu zadnym majetkem takze o vse prideme. A stat nas do toho tlaci, jen aby jsme nedopadli jako ARGENTINA a stat vyhlasi BANKROT. Jen dal privatizujme a zijme ve virtualnim trznim hospodarstvy, ve svete monopolu, kartelovych dohod a nekrytych penez, nic dobreho z toho nekouka.

Předmět: Cenzura na TZB-INFO
Autor: Petr Měchura
Datum: 26.12.2006 15:59 upozornit redakci


reakce na ...
Vážení přátelé,

Můj původní článek ze 16. května t.r. v sekci vytápění „Spalování biomasy v rodinných domcích s účinností 110 % - sen a nebo realita?“ vzbudil u vás obrovský zájem, jak dokládá to, že stal ihned nejčtenějším článkem s nejširší diskusí. Proto, abych nemusel odpovídat na obrovské množství Vašich otázek, tak jsem ihned připravil komplexnější materiál, kde naleznete na většinu svých otázek vyčerpávající odpovědi. Ten jsem již před prázdninami odevzdal redakci TZB-INFO k uveřejnění a bylo mě i Vám redakcí písemně slíbeno, že tento materiál bude otištěn na pokračování jako redakční článek nejpozději začátkem prosince. Bohužel se tak nestalo a asi už nestane. Ptáte se proč? Protože máme totiž opět cenzuru!

Redakce totiž patrně na zásah některých výrobců kotlů nejprve dala můj článek k posouzení Technické univerzitě v Ostravě v bláhovém domnění, že tamní odborníci jim vyjdou vstříc a označí můj článek přinejmenším za fantasmagorie. Když se toho však ani po půl roce nedočkali a blížil se termín slíbeného otištění, zasáhli ještě tvrději a donutili redakci TZB-INFO, aby od publikování mých článků zcela bezdůvodně nadobro upustila. A redakce, při vědomí toho, že část jejích příjmů tvoří právě platby za reklamu a sponzoring od výrobců kotlů, raději je poslechla a počátkem prosince mi sdělila, že mé články neotiskne.

Došlo tím ke skandální situaci, kdy hlavní topenářský server (alespoň se za něj TZB-INFO vydává – viz článek týdne šéfa serveru ing. M. Hořejšího: Při srovnání začátků před pěti lety a současné podoby portálu si dovolím tvrdit, že se nám podařilo se velmi přiblížit původnímu cíli - stát se nejnavštěvovanějším portálem, který bude přinášet opravdové novinky z vybraných stavebních oborů souvisejících s TZB a úsporami energií.) odmítl bezdůvodně otisknout mé zásadní původní články převratného významu k vytápění, které v jeho dosavadní historii, podle mého mínění, nemají obdoby. A jestli si někdo myslí něco jiného, tak ať takový článek obdobného významu uvede! Redakce TZB-INFO má sice na tento postup samozřejmě plné právo, akorát pak už nemá právo se vydávat za nezávislý topenářský server a měla by jasně deklarovat, že pod hlavičkou TZB-INFO se skrývá vlastně server některých výrobců kotlů (a měla by je jmenovat, aby nedocházelo k pošpinění jména těch solidních), takže vše, co jde proti nim, se tam samozřejmě neobjeví. A to i na úkor navštěvovanosti a citovanosti tohoto serveru. Takže pokud někdo hledá opravdu nezávislé, objektivní informace o vytápění, tak je musí bohužel hledat jinde.

Naštěstí takové nezávislé servery ještě existují, takže jsem rád, že Vám mohu sdělit, že pokud si chcete avizované a neotištěné články přečíst, tak stačí vyťukat www.biom.cz a pod názvem „Topenářský axiom konečně prolomen!“ si je můžete v klidu přečíst včetně tolik požadovaných schémat zapojení. A za pár dní tento článek tam doplní i stať „Voda jako palivo“ – a jestliže ani tato část nemohla být publikována na serveru TZB-INFO, tak to už hovoří za vše! Proto jako bonus jsem pro tyto výrobce kotlů ještě připravil porovnání tabulkových a reálných účinností krbů a kotlů na pevná i plynná paliva k vytápění rodinných domků, která tam opublikuji na přelomu roku, aby bylo každému hned jasné, čím v novém roce topit. Některým výrobcům kotlů z TZB-INFO to totiž již jasné je, a právě proto to nesmím na TZB-INFO publikovat, asi aby nepřišli o zakázky na své kotle…

Jinak pro ty, kteří server www.biom.cz dosud neznají, tak ten se z poloviny zabývá právě energetickým využíváním biomasy (tedy spalováním dřeva, obilí, slámy apod.) a publikují zde především odborníci z výzkumných ústavů i z praxe. Proto Vás mohu ujistit, že všechny otištěné články (tedy i ty moje) tam sice též procházejí redakční radou, složenou z odborníků na spalování biomasy (a též z některých rozumných výrobců kotlů, kteří pochopili, že pokrok zastavit nelze, ale naopak lze ho využít i pro kotle), nikoliv však za účelem odborné cenzury vydavatele, resp. sponzorů, jako na TZB-INFO, takže se tam můžete dozvědět i spoustu dalších odborných informací, které přispívají ke kultivaci zvědavých čtenářů v oblasti vytápění, a za to patří tomuto severu (jistě nejen můj) dík.

Příjemné čtení a pohodový zbytek roku 2006 a především lepší rok 2007 přeje
Petr Měchura.

Předmět: Re: Cenzura na TZB-INFO
Autor: Petr Měchura
Datum: 29.12.2006 11:28 upozornit redakci


reakce na ...
Právě byl opublikován na portálu www.biom.cz další ze serie mých článků, které nemohly být (zatím) opublikovány na portálu tzb-info.

Článek má název "Voda jako palivo" a opravdu nevím, proč nemůže být též publikován zde, když, jak tvrdí správkyně portálu Vytápění ing. Straková, zde přece žádná cenzura není a recenze k tak jednoduchému a jednoznačnému článku nemůže přece trvat přes půl roku?.

Přátelé (i nepřátelé), zkuste si ho přečíst a napište portálu své mínění!

Předmět: Re (2): Cenzura na TZB-INFO
Autor: Aleš Kolář
Datum: 30.12.2006 13:29 upozornit redakci


reakce na ...
Moc vám děkuji za výborné informace.Taky mám krbovou vložku a zápasím s některými neduhy.Jen aby takových lidí jako VY bylo více.INFOTERMA 2007 Ostrava-opět je zahltím dotazy!Přeji příjemně strávený rok 2007.

Předmět: komentář
Autor: Aleš Kolář
Datum: 25.12.2006 11:14 upozornit redakci


reakce na ...
Všichni si prosim uvědomte,že vláda,makléři a všichni kdo měli eminentní zájem na raketovém vzrústu akcií ČEZ.Ti to všichni hnáni svými zisky-ano ti zato můžou.A to se ještě má elektřina prodávat ne na aukci,ale přes burzu.Čili srovnání cen bude rychlejší.Na zvyšováni cen se musíte dívat zevšech úhlu.A to je třeba jeden z nich.

Předmět: Re: komentář
Autor: Tom áš
Datum: 25.12.2006 21:20 upozornit redakci


reakce na ...
Přes burzu? Tak že se může stát že spekulant koupí celou kapacitu a všichni zhasnem. Není to nějak ujeté?

zobrazuji 1 - 30 z 51   starší >>
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama