Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Rozdíly v kvalitě a energetické výtěžnosti vrtů pro tepelná čerpadla

Autor článku: Milan Trs
Plné znění článku: Rozdíly v kvalitě a energetické výtěžnosti vrtů pro tepelná čerpadla
Anotace článku: Autor poukazuje na značné rozdíly v provedení a ziskovosti vrtů. Ty je dle jeho mínění nutné hledat nejen v provedení, ale i v použitých materiálech. „Profesionální vystrojení vrtu tvoří 3 % z ceny celého systému, je tedy jasné, že improvizace a nevhodná řešení jsou zbytečná!“

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (2): vrtyVít Malý15.05.2010 17:28
Re: vrtyŠtefan Horký06.05.2010 11:23
Vhodný materiálTomáš Plíštil26.02.2007 12:24
Re: vrtyMilan Trs23.12.2006 20:13
Re: to je dílo!Milan Trs23.12.2006 20:09
to je dílo!Aleš Aleš19.12.2006 14:50
vrtyJan Linha18.12.2006 10:13

Příspěvky
Předmět: Vhodný materiál
Autor: Tomáš Plíštil
Datum: 26.02.2007 12:24 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den,

je vhodné osadit 80 m vrt sondou LDPE 40x3,7 PN10 a zajistit interval 0-15 m pod terénem technickou kolonou Fe168? Hadice vložené do vrtu budou ve spodní části (dno vrtu) propojeny kolenem ze stejného materiálu.

Děkuji.
S pozdravem,
Tomáš P.

Předmět: to je dílo!
Autor: Aleš Aleš
Datum: 19.12.2006 14:50 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Ceny vystrojení vrtu jsou mnohem vyšší než zmiňovaná 3% , nebo snad firma Gerotop prodává vystrojení do 100 metrového vrtu za 3 tisíce ? ? Dle ceníku této firmy stojí vystrojení vrtu 26 118 Kč tj. 31 tis s DPH. tedy CELÝCH 31% celkové ceny díla !!!
Myslím, že taky autor článku Pan Trs naprosto bez skrupulí a úmyslně lže, dovoluji si ho proto přímo označit za lháře. ( jste lhář pane Trs )

Také chyba portálu - ověřujte si informace! Podle tohoto článku 1OOm vrt stojí milion korun!


http://www.gerotop.cz/dalen/usr/a/vystrojeni-vrtu/Cenik_GVS.pdf


Firma Gerotop prodává věci s puncem tepelné čerpadlo, mnohé z nich jsou naprosto obyčejné komponenty, které můžete koupit kdekoli od Českých výrobců za polovinu ceny , např: trubky pro zemní kolektory PE100 jsou toho příkladem. Proč vyhazovat peníze oknem ?

trubka PE100 40mm SDR 17 tlakovaná 1 atmosférou vydrží, při správné pokládce 2 metry pod zemí stovky let! Nemusím si jí proto kupovat 2x tak draho...

Předmět: Re: to je dílo!
Autor: Milan Trs
Datum: 23.12.2006 20:09 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Omlouvám se za chybně uvedená 3%. Z textu asi nebylo dostatečně zřejmé, že celý systém obsahuje také TČ, vrtné práce, nemrznoucí směs, rozdělovač/sběrač a montáž primárního okruhu. V případě poruchy vystrojení ve vrtu, je zbylá část systému bohužel nefunkční.
Jistě, že si každý může srovnat ceny, které vždy aktuální uvádíme na našich www.gerotop.cz.


K potrubí pro plošné kolektory:

Ano, stejně jako Trabant, který dojede z Prahy do Brna podobně jako většina vozů. Proč vyhazovat peníze oknem za jiné vozy?
Opravdu teď vážně. Ano, potrubí PE 100 je již na vysoké úrovni a v zemi vydrží při správné pokládce možná i stovky let. Důležité je zdůraznit slova - správná pokládka! Správná pokládka znamená především pískové lože ve výkopu, do kterého je potrubí uloženo. Na obyčejné PE 100 nesmí být dlouhodobě tlak kamene zrnitosti větší jak 22 mm, proto pískové lože.

Firma GERODUR v Německu a HAKA.GERODUR ve Švýcarsku je výrobcem potrubí pro zemní plošné kolektory, které je na tlak kamene několikanásobně odolnější než běžná potrubí z PE 100. Je tak zaručena vyšší bezpečnost v případech, kdy se nezajistí dokonalé pískování. Mnohdy se do pokládky kolektorů i v zahraničí pouští sami investoři pro dosažení úspory peněz a s potrubím neodborně manipulují. Výrobce potrubí tedy předchází následkům neodborné práce s potrubím tím, že nasadí speciální materiály.

Naše cena potrubí pro plošné kolektory je v současné době 27 Kč/m bez DPH za dimenzi d 32 (Pohyb ceny potrubí kopíruje růst cen u ropy – vstupní surovina pro výrobu.) Pro kolektor běžného RD je potřeba 400 – 800 běžných metrů potrubí – investice 10.800 až 21.600 Kč. Kdo viděl připravené pole pro kolektor, určitě nebude mít zájem hledat na výše uvedených metrážích problém a připlatí si za jistotu v podobě kvalitnějšího materiálu.

Podotýkám, že pro objektivní porovnání ceny je důležité uvádění stejných tlakových řad potrubí.

Další naše produkty - části primárního okruhu, jak vy říkáte s puncem tepelné čerpadlo jsou nabízeny v kvalitě a provedení zaručující dlouhodobý bezproblémový provoz tepelného čerpadla (odolnost proti lihovým směsím, tlakové ztráty, těsnost a další).

Dle Vaší odbornosti (usuzuji z Vašich komentářů, kde v každém článku na TZB, máte pokaždé co říci) bude vhodné, když Vám o vlastnostech materiálů zašlu podrobné testy a porovnání. Zašlete mi adresu a nakonec můžeme třeba i spolupracovat.

Předmět: vrty
Autor: Jan Linha
Datum: 18.12.2006 10:13 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den pane Trs,
můžete mi prosím vysvětlit, proč se v EU nesmí vrty provádět jinak než s tamponováním a kde je to stanoveno?
Děkuji, Linha.

Předmět: Re: vrty
Autor: Milan Trs
Datum: 23.12.2006 20:13 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vážený pane Linha,

injektování vrtů se provádí z důvodů ochrany geologického poměru lokality (spodní voda) a přenosu energie, kde injektáží nahrazujeme vytěženou horninu. Nikdo nemůže zaručit zvodnění vrtu za 10 – 30 let nebo injektování nahradit v případě, že ve vrtu není dostatek vody nebo zcela chybí. Pouze odborný geolog by v místě realizace mohl postupy injektáže upravit. Není ale vždy možné jeho účast během vrtání zajistit.

Injektování popisují:

VDI 4640 předpis dimenzování primárního zdroje TČ
Předpis kvality prováděných instalací TČ země-voda vydaný FWS Švýcarsko.
Asociace DE vrtných společností provádějící vrty pro TČ

Mohu zaslat překlady.

Předmět: Re: vrty
Autor: Štefan Horký
Datum: 06.05.2010 11:23 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Tamponování je hlavně věcí zdravého rozumu. Vrazit statisíce do systému TČ bez zajištění vhodného způsobu přenosu tepla ze země do okruhu čerpadla je vyhazováním peněz. Navíc je neutěsněný vrt časovanou bombou, v Německu už o tom vědí své. Množství nesprávně provedených vrtů, které se v nedávné minulosti musely nákladně sanovat je opravdu neuvěřitelné.
Takže jednoznačně tamponovat kvalitním materiálem, který dokáže přenášet více tepla než bentonitové výplně a hlavně vydrží mnohonásobně déle!

Předmět: Re (2): vrty
Autor: Vít Malý
Datum: 15.05.2010 17:28 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Já osobně mám dobrou zkušenost s materiálem ThermoCem. Nechal jsem se ukecat prováděcí firmou a jsem více než spokojen. Teď jen lituju, že tenhle materiál nebyl na trhu když jsem nechával dělat první TČ na chalupě.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama