Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Nová norma ČSN EN 806-3 pro dimenzování vnitřních vodovodů

Autor článku: Ing. Jakub Vrána, Ph.D.
Plné znění článku: Nová norma ČSN EN 806-3 pro dimenzování vnitřních vodovodů
Anotace článku: Protože v nynější době není pro celou EU přijatelná podrobná výpočtová metoda (včetně výpočtu tlakových ztrát v potrubí), byl nový návrh, po úpravách schválený a vydaný jako EN 806-3, zpracován podle metody zjednodušeného dimenzování potrubí, jež se ve Švýcarsku používá již řadu let.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: Výpočet
Autor: Bezděk Miroslav
Datum: 03.10.2007 14:55 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
V odstavci 4.4 normy ČSN EN 806-3 se uvádí přípustné průtočné rychlosti 2,0 m/s (ležatá, stoupací, rozvodná potrubí) resp. 4,0 m/s (připojovací potrubí). Tabulka 3, dle které se určuje průměr potrubí, z těchto rychlostí vychází. Zajímalo by mě jestli je tato tabulka zpracována s ohledem na jednotlivé materiály. Jak je známo, u mědi při rychlostech nad 1,2 m/s dochází k důlkové korozi. Ocelové pozinkované potrubí je nad 1,0až1,5 m/s hlučné.

Nezvýší se u rozvodů dimenzovaných dle této normy rychlost proudění vody a tím i hlučnost rozvodů? Předpokládám táké snížení životnosti potrubí.

Při dimenzování rozvodu touto metodou jsem dokonce v polovině budovy raději přestal, a začal "nanovo" dle německé DIN. Dokonce i dle této DIN, která předpokládá menší jmenovité výtoky (rozděluje TV a SV)vyšly větši průměry potrubí.

Když počítám dle německé DIN, tak před odbočkou pro ohřev TV, uvažuji se součtem průtoků SV a TV. Jaký ale zvolit postup při dimenzování dle ČSN EN 806-3? Obě normy totiž mají mnohem nižší hodnoty jmenovitých výtoků (téměř poloviční) než ČSN 73 6655.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama