Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Proč projektanti vytápění nenavrhují zdroje tepla využívající jako palivo pelety?

Autor článku: Lubomír Klobušník - energetický poradce ECČB
Plné znění článku: Proč projektanti vytápění nenavrhují zdroje tepla využívající jako palivo pelety?
Anotace článku: Autor se v článku zamýšlí nad vyřčenou otázkou. Shrnuje současné výhody a možnosti využití tohoto novodobého paliva a apeluje na větší snahu současných projektantů zabývat se myšlenkou ekologického přijatelného tuzemského paliva.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 43   starší >>
Příspěvky
Předmět: Pelety
Autor: Filoušová Martina
Datum: 14.05.2009 13:28 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den,
nemáte někdo kontakt na peletky v Jihomoravském kraji.
Děkuji

Předmět: Re: Pelety
Autor: Radek Dušek
Datum: 14.05.2009 14:34 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Fotogalerie:
Dřevní pelety pr. 6 mm. Cena s dovozem je 4,6 Kč/kg (kraj JM, OL, HK, Vysočina). Pardubicky kraj je cena 4,4 Kč/kg. Dodávka 15 q (1 500 kg) po 15 kg. Ucelená cena 6 600/6 900 Kč. Cena s DPH. Podrobnosti na www.dufakamna.cz nebo tel.: 465 320 154. Při dodání s kamny je cena 3,9 Kč/kg. AKCE jaro 2009

Předmět: Info kotel na pelety
Autor: jiří Paleček
Datum: 04.03.2009 23:11 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Kdo máte kotel na pelety prosím o radu , musí mít kotel komín? Nebo stačí jen sání k turbu vyvedeno někam ven? Musí mít samostatnou místnost? Psal jste někdo že kotel jede sám i týden ale při spotřebě pelet to musí umistění kotle být v hangáru.Stavíme malý rodiný dům a rozhodujeme se jestli plyn nebo pelety . Plyn je veden kolem ale přípojku nemáme zbudovanou takže taky náklady které nejsou zanedbatelné na zbudování. Kotel na pelety se nám libí jen jsme trocha zmateni co je pravda a co ne viz- T Č-plyn- pelety . předem díky za všechny nazory a rady. J:P

Předmět: Re: Info kotel na pelety
Autor: Škeřík Jaro
Datum: 05.03.2009 00:19 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
No, plyn, pokud je v těsné blízkosti, je určitou výhodou v tom, že se nemusíte vůbec o nic starat. Žádný nákup pelet, skladování, tj. prostory, plnění násypky. Plnění do bungrů u nás prakticky vůbec nefunguje, takže v pytlích. Nějaká starost a práce s tím vždy bude spojená. Pokud máte kvalitní plynový kotel, náklady vyjdou přibližně stejně. Plyn má o trochu větší rozsah regulace. Doprava pelet je zpravidla zdarma, pokud toho vezmete celý kamión, tedy i s návěsem, což je pro potřeby RD docela dost.

Pro mne by pelety v RD měly smysl při použí krbu nebo kamen na pelety. Oheň má něco do sebe a je to pohodlnější než práce s otevřeným ohněm. Plyn do budoucna bude určitým rizikem. Už se zase hádají s Ukrajinou a dá se předpokládat, že brzy se z toho stane každoroční evrgrín k vydírání a pod. Lelpší bude, své domácnosti nečinit závislé na těchto politicko-vyděračských sporech.

A co třeba TČ vzduch voda? Dnes tomu dávám přednost před plynem. Jednak součet nákladů na přípojku a kvalitní kondenzační kotel mi dává cenu TČ vzduch /voda. Je to taky bezobslužné zařízení a provz vyjde dokonce levněji.
Pokud se vám líbí pelety můžete to kombinovat. Automatická kamna na pelety do interéru pořídíte za 30 - 50 tisíc. Zpravidla mají zásobník až na dva dny nepřetržitého chodu. Pokud budete topit TČ + podlahovka a k tomu krbová kamínka na pelety použijete občast pro radost nebo při silných mrazech, bude vám stačit zásoba pelet, kterou si dovezete na vozíku za autem. Navíc tu máte pojistku. při poruše jednoho systému, topíte dočasně druhým.Krbová kamna na pelety jsou hezkám doplňkem, některá mohou mít teplovodní výměník nebo dokonce jsem na netu viděl s teplovzdušným výstupem do dalších místností.
Jo, já to asi udělám právě takhle.

Předmět: Cena peletek v Královéhradeckém kraji...
Autor: Kluger Jaroslav
Datum: 03.01.2009 15:38 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaká je cena peletek v Královéhradeckém kraji a kde se dají sehnat?Prosím o kontakt, nebo adresu na výrobce.Děkuji Kluger.

Předmět: Re: Cena peletek v Královéhradeckém kraji...
Autor: Pavel Kusý
Datum: 08.03.2009 09:10 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Například Ždírec nad Dobravou.
Letní cena (2008) 3.000,- s DPH za tunu
Zimní cena (2008) asi 4.300,- s DPH za tunu

Dále firma Pelletia (u HK) a pak něco u Trutnova


S pozdravem Pavel

Předmět: Re (2): Cena peletek v Královéhradeckém kraji...
Autor: Jiří škuta
Datum: 08.03.2009 14:19 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
a kolik spotřebujete za zimu?

Předmět: Re (3): Cena peletek v Královéhradeckém kraji...
Autor: Pavel Kusy
Datum: 08.03.2009 17:45 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Viz. moje příspěvky na:

https://forum.tzb-info.cz/108974-interierova-peletkova-pec/vsechny-prispevky#text41

S pozdravem Pavel K.

Předmět: Topení peletkami
Autor: Ing. Tomáš Teska
Datum: 29.10.2008 23:20 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Už druhý rok topím peletkami a jsem velmi spokojen. kotel jsem pořídil kompletní v akci u výrobce ve Valašském Meziříčí za 53000,-Kč. V topné sezóně jednou týdně doplním palivo do 200l násypky, prohlédnu hořák a případně jej vyčistím, naplněný popelník 25l vyhodím na kompost nebo záhon 3x za celou topnou sezónu. Špína z popele je minimální, při neopatrné manipulaci se může trochu vysypat ale vysavač zjedná nápravu. Peletky čím světlejší, tím lepší. Spotřeba 5t/rok včetně ohřevu TUV.

Hodnocení: Velmi čisté a levné topení za 50-70% proti pynu. Velmi spolehlivé a bezpečné, lehce jej obsluhuje i manželka. Návratnost investice do dražšího kotle asi za dva roky.

Předmět: Re: Topení peletkami
Autor: Václav Staňko
Datum: 27.12.2008 15:16 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Uvažuji taky o výměně kotle za automatický na peletky.Mám však trochu obavu z množství spotřebovaných peletek a z něho vyplývajících nákladů na vytápění.Zajímaly by mně proto parametry vašeho domu,které určují spotřebu peletek (tzn.tepelné ztráty a vytápěná plocha).

Předmět: Re: Topení peletkami
Autor: Milan Dvořák
Datum: 10.01.2009 12:01 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den,mohu se zeptat na typ a výrobce vámi zminovaného kotle?V letošním roce plánujeme stavbu menšího rod.domku typu bungalov(cca100m obytné plochy)ale jaký způsob vytápění máme zvolit?Přípojka plynu je,elektrika samozřejmně taky ale co použít to je dilema !!!Díky

Předmět: Re (2): Topení peletkami
Autor: Vladimír Říha
Datum: 10.01.2009 13:30 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Zřejme se jedná o kotel firmy Ponast z Valašského Meziříčí,
která již několik let tyto kotle na peletky vyrábí a exportuje.
www.ponast.cz/termo.php

Předmět: poněkud fantastické?
Autor: rudolf kováč
Datum: 11.08.2008 01:13 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
je možné aby odborník napsal že v 1 tuně pelet jsou 4 plnometry dřeva ? Jaké dřevo má hmotnost 250 kg na plnometr ? To je sláma ?

Předmět: Re: poněkud fantastické?
Autor: Ing. Tomáš Teska
Datum: 29.10.2008 23:34 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Nevím to přesně ale odhadem má autor pravdu. Peletky jsou podstatně těžší než voda, neplavou a velmi dobře vyplňují prostor. Metr dřeva váží asi 500kg.

Předmět: TČ nebo kotel na pelety?
Autor: Škeřík Jaro
Datum: 11.07.2008 00:06 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
To se mi líbí, jak se tu do sebe pustili dva zastánci odlišnéch způsobů vytápění - vytápění peletami a tepelným čerpadlem. Přesně tohle dilema totiž řeším já. Argumenty na obou stranách jsou vskutku zajímavé.

Potřebuji topení pro novostavbu rekreačního objektu v Krkonoších. Bude zde 5 bytů apartmánového typu.

Objekt bude dobře zateplen, ale nutno počítat s ohřevenm TUV. Rekreanti s teplou vodou moc nešetří.
1. topný systém by měl vydržet aspoň týden bez obsluhy (týdenní cyklus)
2. investice by měly být na přijatelné úrovni
3. komín stavět budu, dokonce dva, aby byla v budoucnu možnost byty vybavit krbem.
4. Prostoru není nikdy dost, ale nepovažuji to zase za tak velký problém. Pozemek je velký dost.
5. Tepelné čerpadlo vzduch-voda jsem vyloučil. Topit potřebuju hlavně v zimě a v zimě je jak známo zima, hlavně na horách. Efekt takového čerpadla, které musí navíc odmarazovat námrazy je dle mého názoru mizernej. Jedinou rozumnou alternativou je teda vrt, takže prvních 180 000 dám za vrt. No myslím, že pod 300 000 to všechno nepořídím, což je přece jen dost hodně.
Naproti tomu si nedovedu představit, jak bezproblémově celý týden pojede kotel na pelety, když tam týden nebudu, tak z toho mám fakt obavu. Nemám s tím žádnou zkušenost.

Předmět: Re: TČ nebo kotel na pelety?
Autor: Vladimír Říha
Datum: 06.08.2008 16:21 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Asi bych přece jenom raději zvolil kotel na peletky a kombinovaný ohřev TUV solár-kotel-elektro. Vaše obavy z týdenního provozu bez obsluhy a eventuálních poruch platí pro oba systémy. Pokud vypadne elektřina, neběží Vám nic - ani kotel, ani tepelné čerpadlo. Pokud půjde do poruchy tepelné čerpadlo, je to stejné, jako když půjde do poruchy kotel ;-).
Nepřetržitý provoz peletkového kotle lze zajistit pomocí vhodného automatického podávání peletek ze zásobníku nebo ze sila.

Předmět: Re (2): TČ nebo kotel na pelety?
Autor: Škeřík Jaro
Datum: 12.08.2008 13:11 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Totéž to není, protože kotel má nepatrnou spotřebu el., což utáhnu jednoduchým záložním zdrojem nebo agregátem. U Tč už je příkon poněkud vyšší. Přijde mi, že TČ má levnější provoz než kotel na pelety, kotel má zase nižší investiční náklady. Problém je však se skladováním pelet. Ten objem je dost velký, navíc v ČR to vozej jen po pytlích. Sice můžu mít dopravu zdarma, ale přijede návěs s dvaceti paletami. No a tu hromadu pytů musí někdo dříve nebo později dopravit do zásobníků.

Předmět: Re (3): TČ nebo kotel na pelety?
Autor: Vladimír Říha
Datum: 12.08.2008 14:31 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Jedná-li se o novostavbu většího rekreačního objektu, máte jistě projekt od specialisty, se kterým jste celou záležitost konzultoval. Nebo je to zatím pouze investiční záměr?

Předmět: Re (4): TČ nebo kotel na pelety?
Autor: Škeřík Jaro
Datum: 12.08.2008 15:15 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Jedná se o novostavbu, ale projekt jsem si dělal sám, resp. pro účely zatím územního řízení mi ho jeden známý konstruktér zkontroloval a opatřil kulatým razítkem, takže žádnýho specialistu nemám. Tepelné ztráty jsem odhadl objemovou metodou. Sice jsem si stáhnul dva programy (jeden v exelu) pro přesnější výpočet, ale tam bylo potřeba zadat tolik pro mne neznámých údajů a parametrů, že jsem to vzdal. Hlavně příliš těm výpočtům specialistů nevěřím. Mám už jeden penzion v Krkonoších, který je z 30 cm porotherm a zateplen 9 cm vatou. Topenářská firma mi spočítala kotel a plochu radiátorů a vše instalovala. Když je potřeba dům natopit, tak dávám teplotu vody na 65, pak už jen na 45 - je to silně předienzováno. Velká plocha topných těles mi nijak nevadí, ale kotel mohl být možná i poloviční. Plánovaný nový objekt buude větší a ještě o něco lépe zateplen. Předpokládám 30 cm ytong + 10 cm izolační vata. S plynem se tam už tahat nechci, tak zvažuji TČ nebo pelety. Asi to vyhrae TČ. Je to sice investičně dražší, ale zase bez starostí s nákupem a skladováním pelet. Jenom nevím, jak určit potřebný výkon. Nevím, zda bude 16 kW stačit.

Předmět: Re (5): TČ nebo kotel na pelety?
Autor: Vladimír Říha
Datum: 12.08.2008 15:27 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Přeji mnoho štěstí !

Předmět: Proč projektanti vytapeni
Autor: jura škuta
Datum: 05.01.2008 10:43 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Předmět: Kotel na pelety
Autor: Vlado Kurtiš
Datum: 05.01.2008 07:55 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Hezký a ekologický nový rok přeji. Chystám stavbu RD, a tak řeším i způsob vytápení. Vaše diskuse mi pomohla k rozhodnutí. Díky za ni.

Předmět: Re: Kotel na pelety
Autor: Adam Fojtík
Datum: 08.02.2008 10:36 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
A můžu se zeptat, pro jaký způsob jste se nakonec rozhodl?Já si myslím, že vytápění peletami rozhodně nevyjde na cenu plynu, jak tady někdo uvádí. Vidím je jako adepta číslo 1 na palivo pro dům, který bych chtěl v horizontu 2 let stavět. Výhodné tarify energie pro TČ taky nejsou nijak zaručené a plyn poleze nahoru taky neustále. Takže ohřev TUV přes solar v létě a přes kotel v zimě a topit peletami + krbová kamna na dřevo s výměníkem k přitápění a efekt.

Předmět: jak je to ve skutečnosti
Autor: jiří škuta
Datum: 25.12.2007 02:01 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Předmět: Jak je to ve skutečnosti
Autor: Krajča Ivo
Datum: 03.09.2007 20:48 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Děkuji za zaslání kontaktu na peletky v "přijatelných" cenách. Bohužel tato cena - jak vyplývá z předchozího příspěvku - je stále ještě mimo moje ekologické myšlení. Opravdu se mi zdá rozdíl téměř 100 % proti uhlí dost vysoký a tak nadále zůstanu u uhlí.
K dalšímu bych jen na základě svých zkušeností dodal, že ač nejsem nijak zainteresován na prodeji výrobků Lingh, splnil by tento výrobek pravděpodobně všechny Vaše požadavky bez námahy. Ověřeno praxí!!!

Předmět: topení peletkami nebo uhlím?
Autor: Ing.Zdeněk Kulhánek
Datum: 13.08.2007 22:40 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Do června 2006 jsme poměrně velký objekt zemědělské usedlosti vytápěli zemním plynem. Ročně jsme za něj zaplatili cca 70 000 Kč. Po nainstalování automatického kotle Ling 25 z Krnova, (za nějž jsme s materiálem, prací a 200 litrového boileru zaplatili 100 tisíc korun jsem zavřel plyn, nechal navézt 100 q drobného ledvického uhlí uhlí za 12 500 Kč: Za obdobně výhřevné peletky bych zaplatil 3-4x více. Takže při topení uhlím, což nikdo podle (téměř neviditelného ) kouře nepozná, mám kotel zaplacený za pouhé dva roky, při topení peletkami by to bylo za 3-4x delší dobu. Cenu skladovacího prostoru neřeším, beoť sklep mám dost prostorný.
Na topení peletkami bych přešel tehdy, pokud by se jejich cena přiblížila ceně uhlí, např. i prostřednictvím snížení sazby DPH. 10-20% vyšší cenu peletek ve srovnání s uhlím už bychom unesli.
Řešení: Snížit DPH na peletky, podpořit jejich výrobu účelnou dotací.

Předmět: Re: topení peletkami nebo uhlím?
Autor: Aleš Aleš
Datum: 21.08.2007 15:56 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Pro podobný dům jsem také uvažoval o koupi tohoto kotle , je to bezkonkurenčně nejlevnější způsob vytápění a v některých parametrech 10x ekologičtější než spalování uhlí v klasickém kotli. Já jsem se však nakonec rozhodl pro tepelné čerpadlo. Jednak kvůli využití přilehlého podmáčeného pozemku ( louky) a dále kvůly sazbě pro el. energii pro celu domácnost.
také jsem hledal řešení pro neomezené časové období.
Přímé náklady na vytápění mám podobné jako Vy. Nicméně investiční náklady , když nepočítám vlastní práci , kterou jsem vynaložil a čas do studia problematiky o nějakých 100 tis vyšší. Vlastní návratnost proti Vašemu řešení je tedy zajištěna sníženou sazbou el. energie a vychází při současné ceně a spotřebě el. energie asi na 10 let.

Předmět: Jak je to ve skutečnosti
Autor: Aleš Aleš
Datum: 13.08.2007 10:28 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Proč se netopi peletami

1 ) topení není bezobslužné

2) obsluha je stejně náročná jako obsluha utomatického kotle na uhlí

3) nároky na prostor jsou podobné jako u uhlí , 1 m3 v novostvavbě stojí více než 8000Kč, při požadavku 10m3 zaplatíme 80tis kč jen za prostor pro palivo.

4) cena paliva je vyšší než cena uhlí a celkové náklady vytápění jsou podobné jako u plynu , instalace je podstatně dražší.

5) teoretický nárok na dotaci má pouze speciál na pelety , univerzální automat uhlí + pelety je za stejnou cenu , neznám investora , který chce být závislý na 1 typu paliva když nemusí!

6) jedná se o omezený zdroj - čím se bude více využívat , tím bude jeho cena vyšší , stát podporuje jeho využívání = budoucí růst cen!

7) drahé bezobslužné tepelné čerpadlo , jak se píše v článku vyjde dnes na 150 tis kč včetně instalace ( vzduch /voda ) , cena za topení je minimálmě poloviční oproti peletám a cena instalace kotle na pelety je následující

cena za prostor pro plaivo 80 tis
cena za kotel 60 tis
cena za komín ( vč. oplechování ) 40 tis
celkem ................................... ....180tis + cena připojení kotle.

závěr pelety jsou nekonkurenceschopné i se 100% dotací na kotel !
k T Č navíc máte levnou el. energii pro celý dům .

Proč projektanti nenavrhují topení peletami to už snad pochopí každý ...

Předmět: Re: Jak je to ve skutečnosti
Autor: tom tomas
Datum: 13.08.2007 10:58 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Proč jsou tedy v zahrančí více peletky využívány a našim výrobcům se je vyplatí vyvážet do zahraničí?

Předmět: Re (2): Jak je to ve skutečnosti
Autor: Aleš Aleš
Datum: 13.08.2007 13:52 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Protože v zemich jako je rakousko , které trpí nedostatkem el. energie a těžba uhlí také není "právě rozšířená" můžete v oblastech kde není plyn topit pouze pelety nebo LTO. Navíc v zemích EU jsou stále ceny energii vyšší než u nás , včetně cen zemního plynu.

zobrazuji 1 - 30 z 43   starší >>
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama