Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Vodní kola se nemusí točit naprázdno

Autor článku: Břetislav Koč
Plné znění článku: Vodní kola se nemusí točit naprázdno
Anotace článku: V severoněmeckém městě Flensburg, ležícím severně od Hamburku na německo-dánské hranici, na konci zálivu Baltického moře, se uprostřed městské dlažby živé přístavní čtvrti rozvážně a vytrvale otáčí ocelové vodní kolo.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Vodní kola, MVEZdeněk Kučera02.01.2015 22:13
Re: Dotaz na návrh vodního kolaPřemysl Socha24.01.2010 17:13
Dotaz na návrh vodního kolaKvětoš Hejny24.01.2010 14:46
Výroba a zprovoznění vodního kola - MVEPetr Moravec02.08.2009 14:55
Případným zájemcům o koloIng.Přemysl Socha02.04.2009 19:44
Re (2): Zájemci o návrh kolaIng.Přemysl Socha02.04.2009 19:39
Re (4): Zájemci o návrh kolaIng.Přemysl Socha02.04.2009 19:19
Re (3): Zájemci o návrh kolaPetr Moravec25.03.2009 11:18
Re: Zájemci o návrh kolaJan Vančata24.03.2009 13:16
prosba o informaceIng. Jiří Krist03.12.2008 18:18
Re (5): Zájemci o návrh kolaIng.Přemysl Socha02.12.2008 17:34
Re (4): Zájemci o návrh kolaBohumír Jarošík24.11.2008 19:49
Re (3): Zájemci o návrh kolaIng.Přemysl Socha02.11.2008 22:07
Re (2): Zájemci o návrh kolaZdeněk Kučera12.10.2008 22:06
Re (2): Zájemci o návrh kolaIng.Přemysl Socha17.09.2008 19:12
Re (2): Zájemci o návrh kolaIng.Přemysl Socha17.09.2008 19:03
Re: Zájemci o návrh kolaRoman Škorňák16.09.2008 12:17
Re: Zájemci o návrh kolaBřetislav Koč15.09.2008 18:04
Zájemci o návrh kolaIng.Přemysl Socha14.08.2008 19:26

Autor: Zdeněk Kučera
Datum: 02.01.2015 22:13 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 118465
reakce na ...
Pro majitele mlýnů. Pokud mně napíšete adresu vašeho mlýna a na jakém je potoku, vyhledám vám údaje o vodním
motoru, který tam kdysi byl, jaký měl výkon včetně vody
a spádu. Také kdo ho vlastnil v roce 1930.

Předmět: Dotaz na návrh vodního kola
Autor: Květoš Hejny
Datum: 24.01.2010 14:46 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den.
Zvažuji výstavbu MVE s vodním kolem. Mám lokalitu s parametry H=1m, Q=0,5m3. Prosím Vás o radu jeké vodní kolo použít, jaké bude mít rozměry a jaká může být pořizovací cena.
Předem děkuji.
S pozdarevm
Květoš Hejny

Předmět: Re: Dotaz na návrh vodního kola
Autor: Přemysl Socha
Datum: 24.01.2010 17:13 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Nabízí se dvě možnosti. Kolo na dolní vodu Ponceletovi konstrukce a Zuppingerovi konstrukce. Jednoduchý výpočet prvního je na stránkách Abeceda vodních pohonů a pro druhé je velikost asi R=2,75m a šíře asi 0,6m. Pokud budete mít další dotaz, kontaktujte mne na email uvedený na mách stránkách. Přeji úspěšnou realizaci.

Předmět: Výroba a zprovoznění vodního kola - MVE
Autor: Petr Moravec
Datum: 02.08.2009 14:55 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Umíme Vám nabídnout zhotovení vodního kola od velikosti - průměru 50 cm do 5 000 cm.Sami doděláváme kombinovanou průtokovou elektrárnu na laby.Základem je vodní kolo a průtoková kaplanova turbína.Jestli má někdo zájem - umíme udělat i sprovoznit.Nashledanou Moravec.
Ps:Ať je vody dost, nám ku prospěchu a pro radost, hloupých a závistivých úředníků málo.
E-mail:

Předmět: Případným zájemcům o kolo
Autor: Ing.Přemysl Socha
Datum: 02.04.2009 19:44 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pro momentálně zvýšený ohlas na tuto tématiku jsem narychlo založil stránky, kde se budu snažit podat více informací k tématu, co vás zajímá. Je tam i kontakt na mne, takže dotazy směřujte na můj email a já ty opakující se budu vkládat do jedné ze stran, aby to k něčemu bylo. Adresa je výmluvná www.vodnikola.cz. Časem z toho udělám i nějaký příspěvek do TZB.

Předmět: prosba o informace
Autor: Ing. Jiří Krist
Datum: 03.12.2008 18:18 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Česká televize Ostrava hledá informace o fungujících instalacích vodních kol s výrobou elektřiny, případně jiným energetickým využitím (pohon tepelného čerpadla aj). Mužete, prosím, poskytnout adresy zařízení, na můj mail: , nebo přímo CT Ostrava, paní Millerová. Děkuji za spolupráci.

Předmět: Zájemci o návrh kola
Datum: 14.08.2008 19:26 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jen dodávám, že vodní kola svojí účinností dnes dosahují hodnot jednodužších typů vodních turbín (až asi 87% u OSW). Kola jsou však levnější, a to o to více, pokud je použito kolo na horní vodu. Klesají tak náklady na výrobu vlastního kola a není nutné takové technologické vybavení na vstupu vody (česle, regulace, atd.) Vodní kola mají také zajímavější rozsah své účinnosti. Podobá se do jisté míry Bánkiho turbíně (strmý nárůst již při malém průtoku a zachování takové účinnosti i při větším). Hranice použitelnosti se udává různá, ale rozhoduje vždy ekonomické posouzení. Zhruba platí hranice 35kW. Pak je lepší investovat do turbín.
Zajímalo by mne, zda je o vodní kola zájem i u nás. Dlouhodobě se o ně zajímám a již jsem viděl spoustu lokalit ležet ladem, kde by takové kolo plně uspokojilo energetické potřeby přilehlého domu a nebo něčí peněženku. Pokud by jste někdo měl zájem, rád Vám zkusím navrhnout takové vodní kolo. Literaturu mám a autorizaci ve vodních stavbách také. První realizace bude zajímavá pro obě strany. Rád sdělím i základní informace pro případné kutily.
Tak ať se točí!

Předmět: Re: Zájemci o návrh kola
Autor: Břetislav Koč
Datum: 15.09.2008 18:04 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
TO: Ing. Přemysl Socha

Vážený pane inženýre,
jsem zvědav, zda Vás kontaktoval nějaký zájemce o využití vodního kola k výrobě elektrické energie - ať už pro vlastní potřebu, nebo do sítě. Sám po takovém příkladu v Česku pátrám, zatím neúspěšně, pokud by byl, rád bych o něm napsal, mohl by to být příklad pro ostatatní. Uvítám i přímé spojení na Vás osobně.
Břetislav Koč, autor článku o vodních kolech v tzb-info

Předmět: Re (2): Zájemci o návrh kola
Datum: 17.09.2008 19:03 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Tak zájemce je zatím jen jeden, a to ten, kterého vidíte v této diskuzi. Moc lidí si zatím myslí, že vrabec v hrsti není pro ně a hledají toho holuba na střeše. Během svého putování po domovině jsem se setkal pouze s amatérskou výrobou, která byla spíše pro okrasu, než funkčně dokonalé kolo pro pohon. Dokonce i na Čertovce se prý kolo točí spíše díky motoru, než vodní silou, ale to můžou být jen drby. Rád Vás budu informovat, pokud něco objevím. Kontaktovat mne je možné na . Jsem neustále po stavbách, tak se nezlobte, když hned neodpovím.

Autor: Zdeněk Kučera
Datum: 12.10.2008 22:06 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, vodním kolem se zabývám už několik let. Sice se mě ještě žádné netočí a to kvůli úřadům, se kterýma zápasím až o 300 litrů vody. A to bývalý mlýn stojí přímo na toku . Umím to vše spočítat i nakreslit . Mám rozpracovaných několik projektů . Zatím jsem se nedomluvil ani na ministerstvu zemědělství. Ne že neni voda , ale neni zájem podpořit tyto malé zdroje, kterých je hodně v celé republice .

Předmět: Re (3): Zájemci o návrh kola
Datum: 02.11.2008 22:07 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,
můžete blíže specifikovat, včem Vám úřady dělají problém? Většinou narážím na podobné neochotné úředníky, ale trochu někde jinde. Rád se připravím dopředu na další možné problémy. Děkuji.

Předmět: Re (4): Zájemci o návrh kola
Autor: Bohumír Jarošík
Datum: 24.11.2008 19:49 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Bydlím na starém bývalém mlýmě a pokouším se marně sehnat kohokoliv, i laika, kdo by mi pomohl spočítat vodní kolo, které by zde fungovalo. Jsem truhlář a výroba promne mení problém. Navíc bych potřeboval poradit co s úředníky. Děkuji

Předmět: Re (5): Zájemci o návrh kola
Datum: 02.12.2008 17:34 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Rád se tohoto ujmu. Již jsem to tu nabízel. Stačí prohlédnout lokalitu a zjistit nějaké informace o průtocích, které jste schopen využívat, případně si rovou říci, k čemu kolo bude sloužit. Kontak jsem tu už uvedl, ale pro jistotu znovu uvádím . Tak přeju, aby Vám zápal vydržel a s těmi úřady to taky nějak zkusíme. :)

Předmět: Re (3): Zájemci o návrh kola
Autor: Petr Moravec
Datum: 25.03.2009 11:18 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Rád bych s Vámi navázal dialog po internetu.Vodní kolo na řece.Nashledanou Moravec

Předmět: Re (4): Zájemci o návrh kola
Datum: 02.04.2009 19:19 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Prosím. Kontakt na mne je uveden v příspěvcích, případně mi zašlete kontakt na sebe. Přeji příjemný den.

Autor: Roman Škorňák
Datum: 16.09.2008 12:17 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
V posledních týdnech jsem se rovněž trochu ve svém volném čase začal zajímat o využití vodních kol v současné době a souhlasím s Vaším názorem. Již mám i vytypovanou lokalitu, kde by se dalo pravděpodobně kolo využít. Mým cílem by bylo přeprodávat celkovou vyrobenou ČEZu. Nečekám od toho žádné velké finanční zisky, ale i tak si myslím, že příspěvkem to může být zajímavým ve zvláště vhodných lokalitách. V mé vyhlédlé lokalitě by se dalo použít Ponceletovo vodní kolo s průměrem 3-4m, což si musím ještě ověřit což by mělo zhruba stačit podle mě pro výkon vyráběné energie cca okolo 6kW (možná se mýlím, sám zatím nevím). Rovněž teď teprve sháním informace o tom jak dále postupovat, takže mě berte zatím spíše jako fandu, ale pokud máte zájem, rád bych se s Vámi spojil, třeba e-mailem či telefonicky a zeptal se na pár otázek popř. i možné spolupráce. Můžete mě kontaktovat emailem na roman.skornak(ZAVINAC)seznam.cz. Těším se na Vaši odpověď.

Datum: 17.09.2008 19:12 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Tak pokud to správce skousne, tak kontakt je v mé odpovědi na předchozí reakci, ale jakmile budu mít jen chvilku klid, tak se Vám vrhnu odpovědět. Z údajů, které jste mi poslal vychází spád vody asi do jednoho metru a průtok asi 1m3/s při šíři kola něco přes 1m. Účinnost kola bude malá, ale bývá i 60%. Jen pozor, zda Vám teče tolik vody po dostatečnou dobu v roce a zda se dolní voda nemůže moc zvednout a zatopit lopatky. Pak výkon prudce klesá. Ale to vše vyřešíme pak po emailu. Rád Vám pomůžu a rady dávám zadarmo. :)

Autor: Jan Vančata
Datum: 24.03.2009 13:16 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Mám zájem s vámi probrat otázku vodního kola na řece(potoce)
Klejnárka.Moje tel.č.605445785
S pozdravem Vančata

Datum: 02.04.2009 19:39 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Momentálně jsem velmi vytížen, ale ozvu se Vám. Pokud chcete, můžete mne zatím kontaktovat na uvedený email a já Vám zodpovím alespoň základní dotazy. V blízké době se mi možná naskytne cesta do Církvice, takže bych to spojil s případnou konzultací s Vámi přímo na místě.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama