Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Problematika bytového větrání

Autor článku: Ing. Hana DOLEŽÍLKOVÁ, Ph.D., doc. Ing. Karel PAPEŽ, CSc.
Plné znění článku: Problematika bytového větrání
Anotace článku: Článek shrnuje hlavní legislativní a normativní předpisy související s bytovým větráním v ČR. Autoři správně konstatují, že pro větrání bytů nejsou v naší zemi jednoznačná pravidla. K vyjádření účinku větrání na koncentrace oxidu uhličitého (produkovaného osobami) v bytě použili autoři program Contam 2.4.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 36   starší >>
Příspěvky
Předmět: Nátěr
Autor: Taťána Miklasová
Datum: 01.07.2012 11:57 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110066
reakce na ...
Nezkoušeli jste někdo ten nátěr na stěnu který má prý pomoct čistit vzduch tam, kde se špatně větrá?

Předmět: OKNA Suchánek s.r.o.
Autor: registrator registrator
Datum: 08.01.2010 01:54 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Prodáváme plastová okna a dveøe z kvalitního profilového systému GEALAN a VEKA. Kompletní realizace zakázek, zaměření oken, konzultace, zpracování cenových nabídek.

http://www.oknatabor.cz
http://www.oknasuchanek.cz
http://www.plastovaoknatabor.cz

Předmět: Plastová okna a stoletý dům
Autor: Ilona Mašková
Datum: 11.11.2008 19:59 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Mám dotaz, s manželem jsme odizolovali , zateplili dům - podlaha- polystyrén podl. 7cm, strop - nafoukaná kamenná vlna, zdi - 80 cm - obložené fasádním polystyrenem a plastová okna. Jak takovou budovu větrat. Je možné používat mikroventilaci u plastových oken tzn mít kličku nastavenu na 45 stupňů a ještě k tomu samozřejmě pravidelně větrat. Má to nějaký efekt, když bude páčka u oken nastavena na 45 stupňů anebo ne?

Předmět: Hádanka
Autor: Pavlík Peter
Datum: 02.03.2008 10:47 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Aké sú najlepšie okná, plastové alebo drevené? Správna odpoved - netesné.:-)

Předmět: Re: Hádanka
Autor: Bedřich Mikulík
Datum: 02.03.2008 10:55 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Cha, cha,cha,cha, ..... Pěkné, dávám 1* !!

Předmět: Málo větráte..?! Vaše vina!!!?
Autor: Bedřich Mikulík
Datum: 02.03.2008 09:50 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Mám pocit, že tzv. odborníci nemají schopnost analyzovat a vidět věci do hloubky problémů.

K tomu, čím se všichni ohání, že lidi mají - lépe že MUSÍ větrat...!? Nikdo nevidí - lépe nechce vidět tu problematiku do hloubky...

Jen připomenutí: např. staří lidé-kteří si ani nevzpomenou na základní životní povinnosti; handicapovaní lidé či invalidé; děcka která zůstávají doma protože rodiče jsou v práci; anebo byty zcela jen tak opuštěné z různých důvodů na delší dobu; je mnoho jiných situací kdy nejde fyzicky větrat; atd, atd....?!

Nakonec i staré panelákové větrací systémy zaručovaly přirozené dostačující větrání bez nuceného zásahu fyzické osoby. Takže vlastně "automatika"! Chá - chá ...!

Kdyby se v Americe měli řídit zásadami, že o větrání se musí starat každý sám, tak by tam nepostavili jediný mrakodrap....! Ta asociace je ne čistě náhodná, neboť obaly tohoto druhu budov v Americe (a jinde) jsou také zcela těsné a je samozřejmé, že jsou doprovázeny moderními automatickými klimatizačními systémy! Což by se samozřejmostí mělo platit i u nás pokud zcela utěsníme obaly budov! Bohužel, neplatí...!

A vo, vo, vo tom to je... Argumenty diletantů, argumenty firem které se napakovaly z dobrého businessu, argumenty vedoucích činitelů kteří se napakovali z relativně pro ně dobré korupčního businessu jsou směšné a zároveň kruté pro většinu lidi kteří se neumí bránit obvinění, že plísně si zavinili sami.

Já netvrdím nic jiného než, že když se ty králíkárny utěsňují, tak souběžně s tím musí být vyřešen nový automatický systém větrání, například tak, jak se uvádí v
https://www.tzb-info.cz/4448-revitalizace-panelovych-domu-a-jeji-dopad-na-bytove-vetrani
a vlastně i v tomto článku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Že se to prodraží o dalších 20-30 tis. Kč. není argument k tomu, abychom nezodpovědně vyměnili okna a neřešili větrání s cynickým svalováním viny z fatálních následků na lidi...

A to tady v ČR nechce nikdo brát na vědomí včetně zodpovědných institucí, které mají na starosti dodržování zákona O zdraví lidu (hygieny, zdravotní ústavy). Jak to, že už dávno nebyl vydán nový hygienický předpis na tyto změny?!

Předmět: Plastová okna-souběžně nové systémy větrání!?
Autor: Bedřich Mikulík
Datum: 02.03.2008 09:34 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Podle mně spárová průvzdušnost, jak se ukazuje, je pro rovnoměrné přirozené větrání infiltrací u dřevěných oken spíše ku prospěchu než na závadu.V opačném případě je třeba u plastových oken to řešit dle odborníků způsoby eliminující důsledky či následky které jsou uvedeny zde, anebo v
https://www.tzb-info.cz/4448-revitalizace-panelovych-domu-a-jeji-dopad-na-bytove-vetrani

Jak už se tak delší dobu zabývám těmi problémy pastových oken přicházím na to, že důsledky nedodržování montážních technologií jsou fatální...!Tepelné mosty, které z toho titulu vznikají, umožňují fyzikálně-technicky snadnější možnost "přemostit"-či přesunout rosný bod předáváním nízké teploty vedením, ale i prouděním (duté rámy) na povrch z relativně tenkých a snadno prostupných plastových rámů a křídel než u plnohmotných dřevěných okenních rámů a křídel! Pak ovšem samozřejmě logicky vznikají problémy s tou kondenzací vlhkosti, což se stává velmi často! Snad by tomu měly zabránit izolační pásky a termopásky, které ovšem většinou firmy vůbec neaplikují pro jejich vysokou cenu...

Ale i kdyby byla plastová okna namontována správně - nechtěl bych je v paneláku za žádnou cenu nejméně z těchto důvodů:

• dochází k zamezení přirozené výměny vzduchu okny a dnešní samočinné systémy větrání bytů (dnes funkční společné střešní ventilátory) přestávají účinkovat
• bez souběžného řešení nového samočinného systému větrání se vytváří podmínky pro vznik plísní
• bez souběžného řešení nového samočinného systému větrání se vytváří podmínky pro vznik alergií a zhoršení astmatických potíží
• pokud není nově řešeno dostatečné samočinné větrání je prokázáno nejen enormní zvýšení relativní vlhkosti, ale až trojnásobné zvýšení kysličníku uhličitého (CO2), který snižuje schopnost obnovování buněk v lidském těle (rychlejší stárnutí organismu)
• pokud není nově řešeno dostatečné samočinné větrání, tak dle požadavků odborníků se musí nejméně 6x za den po dobu 15 minut větrat - což je nutnou podmínkou prevence proti vzniku plísní Důsledkem jsou opakovaně vysoké ztráty tepla již vytopené místnosti!
• je prokázáno, že zabudovaná mikroventilace u plastových oken je nedostatečné řešení pro odpovídající větrání. Modulované spáry u plastových oken pak zvyšují tepelné ztráty na úroveň spár dřevěných oken.
• žaluzie nejsou namontovány mezi okenními skly, ale volně na straně vnitřního skla v místnosti (nebo i vně). V důsledku všudypřítomné statické elektřiny jsou pak nesnadno čistitelné. Cena asi 1000 Kč/1 okno se hradí samostatně nájemcem mimo rozpočet oken.
• rámy ani okenní křídla se nedají opravovat. Lze sice vyměnit instalovaná dvojskla či trojskla za nové, ale jsou nemožně drahé
• pokud není nově řešeno dostatečné samočinné větrání, tak v důsledku zvýšené vlhkosti dochází k rosení skel a stékání vody zejména v místech spodního rámu oken
• vysoké náklady, neověřená dlouhodobá životnost a krátké záruční podmínky.
Západní státy EU s montážemi plastových oken již dávno skončily neboť jsou nevyhovující!

A to co se tady u nás děje není nic jiného než plastová loby hysterie a pak platí :

Lidi neblbněte s plastovýma oknama...! Je to celostátní dlouhodobá hysterie s aplikací překonaných západních technologií a hloupá východní Evropa to zbaštila, baští a bude baštit aj s navijákem...! Tak jako mnoho jiného tzv. špičkového sortimentu všeho možného druhu. Jóóó kapitalismu a businessu se ještě budeme dlouho učit...! Učit se, učit se , učit se nenechat se oblbnout businessem, to Lenin neučil...! Chá chá ...!

Předmět: Re: Plastová okna-souběžně nové systémy větrání!?
Autor: Pavel Kohohut
Datum: 04.03.2008 19:04 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Pane Mikulík,
vidíte to až moc tragicky. Bydlím v zatepleném paneláku, mám plastové okna a na alergii, sennou rýmu, plíseň a nevím na co ještě jsem dosud neumřel.
Stačí používat mozek. Větrat, nešušit doma prádlo atd. Mám funkční digestoř, axiální ventilátory na WC a v koupelně a nemám problém. Centrální VZT v paneláku samozřejmě nefunguje, jak je obvyklé.
Pokud se bavíme o oknech, tak nevím, proč zmiňujete jen plastová okna a paneláky. Tento problém se týká všech objektů. Pokud budu bydlet RD, budu mít nová těsná dřevěná eurookna a nebudu větrat, tak budu mít stejný problém jako když mám v paneláku plastová okna a nevětrám.
Několikrát níže zmiňovaná rekuperace je pěkná pohádka. Možná se někde několik paneláků vybaví VZT se ZZT, ale za jaké peníze. Kdo to zaplatí. Paneláků jsou tisíce a nejsou peníze ani na základní údržbu. Nedovedu si představit, že by někdo do mého bytu nainstaloval rekuperační VZT jednotku a rozvody vzduchu. Kam? Kdo se bude starat o výměnu filtrů? Kolik výměna filtrů bude stát? Jak bude řešena regulace?
Kdysi na tzb-info vyšel článek o rekonstrukci obytného vícepatrového domu, kde byla použita rekuperační jednotka. Když jsme se dočetl že používají fitry EU4, tak jsme se zasmál. EU4 do města? To bych chtěl za pár měeíců provozu vidět, jak rozvody vzduchu budou vypadat uvnitř.

Předmět: Re (2): Plastová okna-souběžně nové systémy větrání!?
Autor: Bedřich Mikulík
Datum: 04.03.2008 19:31 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Kolik je vám let? Nebojte, nebojte, já taky neměl problémy... teda ne, že bych je někomu přál...!! Až Vám zjistí, že máte chroniku, tak už je fatálně pozdě!!! Jinak prosím čtěte všechno a nedělejte předčasné závěry.....
A to nemluvím o problémech s kvalitou plastových oken, které se dnes a denodenně čím dál více objevují například na
https://forum.tzb-info.cz/stavba-obecne
ale ji jinde.

Předmět: Re (3): Plastová okna-souběžně nové systémy větrání!?
Autor: Jan Nastas
Datum: 05.03.2008 12:31 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Za 15 let jsme namontovali a dodali do německa a ostatní evropy, jako součást staveb několik tisíc plastových oken dále nekolik set hliníkových a pár desítek dřevěných. Pokud jde o kvalitu tak reklamace na plastová okna prakticky nejsou. Hliníková a dřevěná okna mají větší procento reklamací většinou na povrchové a vzhledové závady. Nedávno jsem byl na stavbě vedle níž byla jedna z našich prvních, cca 18 let stará okna jsou bez závad. Sám jsem stavěl rodině a známým několik domů, když se mě někdo zeptá zda dřevěné nebo plastové, tak mu odpovím otázkou: Chceš je každé 3-4 roky natírat? Pokud jde o plesnivění a kondenzaci tak není rozdíl mezi okny ale pouze rozdíl mezi kvalitou staveb a kvalitou lidí kteří je obývají.
Sám jsem bydlel v paneláku a jeden z nájemníků si stěžoval, na plíseň a potom se zjistilo, že vůbec nevětrá (dřevěná okna byla slepená ještě od posledního nátěru). nejste vy také takový případ?

Předmět: Re (4): Plastová okna-souběžně nové systémy větrání!?
Autor: Bedřich Mikulík
Datum: 05.03.2008 14:26 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Samozřejmě, od Vás nelze čekat ani nic jiného než samochválu...!? Ale já to chápu, náročný business v CZR si to vyžaduje. Pak už jen rozhoduje kteří blbečkové vám to baští aj s navíjákem...!

Mám ve svém okolí desítky případů nekvalitních plastových oken v panelácích a už po roce vznik plísní.... Při dřevěných oknech nic takového neměli a větrali podle libosti. Za nová okna zaplatí hříšné peníze a za odměnu je buzerují firmy (které se na nich napakovaly) že nevětrají. Člověče ani trochu se nestydíte za takový přístup...?

Mám přítele ve Švédsku který se mi směje jak jsou Češi, Poláci a celá východní Evropa blbí...! Plastová okna měl také a pak mu je vyměnili za dřevěná Eurookna. A v bytě má automatický lokální horizontální větrací systém. Vše bez problémů...!Ve 21. století vymlouvat se na to že zákazník nevětrá - óóóóó jak ubohé.... Chá - chá ...!

Předmět: Re (5): Plastová okna-souběžně nové systémy větrání!?
Autor: Jan Nastas
Datum: 06.03.2008 09:57 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
OK souhlasím s tím, že je lepší mechanická výměna vzduchu, ale jestliže si myslíte, že plesnivění způsobují plastová okna, tak jste mimo mísu. Mezi okny plastovými a dřevěnými není z hlediska výměny vzduchu žádný rozdíl.

Předmět: Re (6): Plastová okna-souběžně nové systémy větrání!?
Autor: Bedřich Mikulík
Datum: 06.03.2008 10:41 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
To já nikde netvrdím..?! Nejlepší to vyjádřil pan Pavlík Peter zde nahoře v příspěvku této diskuze ze dne 2.3.2008: "Aké sú najlepšie okná, plastové alebo drevené? Správna odpoved - netesné." A to se mi strašně líbí..! Vystihuje to podstatu problémů které vznikají při totálním utěsnění obalů budov! A vo, vo, vo, tttom to to to je..! Chá chá ...!
Pěkný den přeji, a také hodně úspěchů ve smysluplném podnikání!

Předmět: Re (6): Plastová okna-souběžně nové systémy větrání!?
Autor: Martin Šperl
Datum: 07.03.2008 09:03 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Pokud chcete využívat u ventilačních systémů rekuperaci, je zapotřebí maximálně těsná okna (celý objekt). Při využití větracího systému plísně nevznikají bez ohledu na použitý materiál na výrobu oken.

Předmět: Re (7): Plastová okna-souběžně nové systémy větrání!?
Autor: Bedřich Mikulík
Datum: 07.03.2008 10:28 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Nemusí to být jen při rekuperaci.Prostě těsný obal budovy (včetně oken) vyřadí napříkladu u paneláků původní přirozené větrací systémy z provozu. Nestačí ani mikroventilace, ani modulované spáry oken. A vo .. vo ..ttom tto... tto ..to je...! Chá - chá ...!
Tento článek navíc prokazuje, že provoz finálního ventilátoru lokálního horizontálního větrání bytu by měl být asi řízen nejlépe podle koncentrací CO2, ne podle relativní vlhkosti tak jak je doporučováno v
https://www.tzb-info.cz/4448-revitalizace-panelovych-domu-a-jeji-dopad-na-bytove-vetrani

Předmět: Větrání z hlediska alergologie
Autor: Bedřich Mikulík
Datum: 01.03.2008 09:28 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Myslím si, že je dobré doplnit tento vynikající článek také dále o podrobnější dopady z nevětrání na lidské zdraví:

Kvalita vzduchu v interiéru je velmi důležitá. Větrání a topení zamezuje tomu, aby se v místnostech udržovali zejména roztoči a vzdušné plísně. V opačném případě se zvyšuje koncentrace alergenu roztočů a prach. V prašném prostředí je aktivní bílkovinný alergen, hlavně jeho polyproteiny a polysacharidy.
V kobercích, ve starších matracích nebo třeba na záclonách se drží roztoči - živočichové o velikosti 0,3 mikronu. Mají rádi teplo a vlhko. Obvzlášť rychle se množí, když se po létě začne topit. Mají několik tříměsíčních stádií, takže se jich často těžko zbavujeme. Když je nějakým desinfekčním přípravkem vyhubíme. z larev se po třech měsících vylíhnou noví roztoči.

Důležité je větrání a izolace
Další hrozbou jsou interiérové plísně. Drží se v nevětraném nebo špatně izolovaném prostředí. Nejhorší jsou plísně černé, tzv. niger. Často se drží v interiérech s instalovanými plastovými okny, v rodinných i panelových domech, kde stavitel zapomněl na mikrocirkulaci vzduchu a větrání. Hodně se s ní setkáme v chalupách, kde nikdo přes týden nevětrá a lidé tam jezdí na víkend. Zde se alergické reakce vyskytují často.
Větrání je důležité i proto, aby se zamezilo koncentraci alergenů ze zvířat.
Větráním a topením se udržuje dobrá vlhkost vzduchu; ideální je - zvláště pro alergika - 50 -60%. Nemělo by to být více, pak se drží plísně. Nižší vlhkost dráždí sliznice tím, že se vysušují a jsou také náchylnější k uchycení nějakého viru.

Alergická rýma, kopřivky, astma
Nejčastějším problémem je alergická rýma. Projevuje se zduřelou nosní sliznicí, tzn. pocitem ucpaného nosu, smrkáním, smrkáním, někdy i svěděním kůže. Pokud dostatečně nevětráme, mohou nastat i případy fyzikálních reakcí. V podstatě jde o intoxikaci, například v nových budovách, kde jsou nově nalepené koberce a uvolňuje se z nich formaldehyd. Vznikají pak také nepříjemné kopřivkové výsevy. Někdo reaguje okamžitě, když přijde do prostoru. Má svědivou vyrážku, pocit suché kůže, někdy i kopřivkové pupeny. Nejhorším problémem je astma, které nastává u alergika se vším všudy. Ten je pak citlivý na jakoukoliv horší kvalitu vzduchu.
Nemáme-li sklony k alergii, můžeme mít potíže chvilku a poté, co z prostoru odejdeme, se náš stav zlepší. Pokud máme alergii, nezdravé prostředí vyvolá alergický pochod. To je proces který trvá dlouhodobě, a může s sebou nést potíže i týden. Jestliže v tomto prostředí žije alergik trval, jeho stav se může zhoršit. Alergie sama o sobě není vyléčitelná, ale jakmile změníme prostředí nebo upravíme klima, dá se zdravotní situace pacienta uklidnit.

Vadí nepříjemné pachy z vaření
V kuchyni nám mohou vadit nepříjemné pachy z vaření. V moderních otevřených prostorech se pak šíří do celého bytu. Takové pachy mohou způsobit silnou alergickou reakci vedoucí až k anafylaktickému šoku, což je situace, kdy otékají sliznice dýchacích i polykacích cest. Snižuje se tlak, je nám mdlo, špatně se nám dýchá. Je to život ohrožující situace. Často tento stav vyvolá zápach ryb, a to hlavně u alergiků. Jsou i případy, že takto reaguje pacient dosud nealergický. Větrání je třeba během vaření zintenzivnit a zamezit tomu, aby zápach v budově zůstal.

Klimatizace a čerstvý vzduch
Trpí ti, kteří pracují v klimatizovaných supermoderních business centrech. Vzduch je zde jiný, než tam, kde lze denně otevřít okno a vyvětrat. Interiérové místnosti budovy se staví tak, že není možné jiné větrání než klimatizací, a ne vždy je klimatizace dostatečně kvalitní. V Americe pro tento problém vznikl název „building disease“.

MUDr. Blanka Haindlová

Předmět: Plastová okna-větrání!?
Autor: Bedřich Mikulík
Datum: 29.02.2008 09:30 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
V návaznosti na tento článek vznikla velká diskuze na
https://forum.tzb-info.cz/106466-kondenzace-v-ramu-okna-foto

Předmět: Nepomůže rekuperační jednotka?
Autor: Martin Šperl
Datum: 15.02.2008 19:07 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Velmi často se setkávám s instalací decentrálních jednotek s rekuperací. I podle výpočtů uvedených v článku stačí jedna pro běžný panelákový byt. Jednoduchá montáž bez nutnosti realizace rozvodů, nezabírá místo,atd. Co tomu říkáte?

Předmět: Re: Nepomůže rekuperační jednotka?
Autor: Bedřich Mikulík
Datum: 02.03.2008 11:01 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Říkám tomu OK. Ale stále je to strašně moc peněz navíc ještě k těm novým oknům......... Jinak samozřejmě všemi deseti pro!

Předmět: Re (2): Nepomůže rekuperační jednotka?
Autor: Jindřich Nový
Datum: 03.03.2008 09:20 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Ono je to tak, že okna jsou měněna ze společných peněz rozhodnutím domovního důvěrníka (o pozadí jednání s dodavatelskými firmami nemá cenu psát). Jednotku si chci koupit sám. V mnoha diskuzích jsem narazil na www.modulair.cz , myslíte, že je to správná volba nebo byste doporučil něco jiného?

Předmět: tak jeste k te plastofobii
Autor: dr. haus
Datum: 07.02.2008 11:21 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
nechme stranou material okna, bavime se o vetrani, dobrej plast je po 15 letech v provozu uplne v pohode, staci se rozhlidnout, a je opravdu s podivem ze v TPGcku je provzdusnost stejna u oken se stejnou konstrukci funkcni spary :-), jako by snad nekdo chtel rist ze jde o tesnost, ne o material do ktereho se tesneni zasadi, a repase oken na pozadovane parametry U do stavajicich tenkych ramu neni mozna ani nahodou, provedeni na stavajici zateplovak je jen otazkou provedeni detailu pripojeni a dozoru, technicky neni problem
P.S. nemam rad suchary bez prezdivky:-), s pozdravem a bez krve Jan Hausner

Předmět: Zaručené větrání panelákových kuchyní.
Autor: Hlaváč Štefan
Datum: 06.02.2008 23:08 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Kdysi, dnes už neplatná ČSN 38 6441 myslela na zaručené větrání. Např. v kuchyni muselo být okno částečně bez těsnění. To proto, že při vaření a pečení v troubě byla nutnost přívodu vzduch a větrání a aby rozptyl spalin po kuchyni neohrožoval nájemníky.
Chtěl bych vidět REVIZÁKA HRDINU, který napíše do revizní zprávy závadu: Okno v kuchyni není v provedení se zaručeným větráním a prostupem vzduchu pro provoz sporáku, není zajištěno větrání pro bezpečný rozptyl spalin - NUTNO VYMĚNIT ZA OKNO SE ZARUČENÝM PROSTUPEM VZDUCHU.
S pozdravem, Hlaváč RT PZ.

Předmět: Re: Zaručené větrání panelákových kuchyní.
Autor: Bedřich Mikulík
Datum: 06.02.2008 23:29 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
V podstatě to platí pořád - viz TPG 704 01 čl. 9.2.3.2 platné předpisy pro CZR. Zajímavé ovšem je, že součinitel provzdušnosti okenních spár je pro dřevěná i plastová okna stejný - viz tab. v příloze 11. To ovšem nechápu...!? Zřejmě plastookenní loby zapůsobila na tvůrce předpisu, protože jinak by v kuchyních plastokna nikde nevyhověla...! Chá - chá ...!

Předmět: Re (2): Zaručené větrání panelákových kuchyní.
Autor: Hlaváč Štefan
Datum: 07.02.2008 14:44 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
To je právě to hrdinství RT PZ, vyžadovat od uživatele bytu, aby si vyndal těsnění z plastového okna.
Ještě jsem se nesetkal s tím, že při výměně oken, někdo spočítal potřebnou délku těsnění, které se má sejmout z nového plastového okna, aby byla zajištěna trvalá provzdušnost.
Na druhé straně je pravda, že RT PZ toto může ve zprávě vyžadovat. Ale u uživatele zaručeně jako RT PZ skončí.
Pamatuji si, že kdysi byťák na novém paneláku zhotovil všude kovotěs. Po provedené provozní revizi PZ opět kovotěs na okně v kuchyni v délce cca 2 metry sundaval. My jako nájemníci jsme museli podepsat, že byl sejmut kovotěs. Případné pozdější důsledky, kdyby nájemník opět utěsnil a něco se stalo, bylo to na odpovědnost nájemníka.
S pozdravem, Hlaváč RT PZ.

Předmět: plast nebo dřevo, není to fuk ?
Autor: dr. haus
Datum: 06.02.2008 14:48 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
jen mala reakce na predchozi prispevek, jinak plne souhlasim ohledne SZU - v oknech jsem sice pouhy laik, ale mam pulrocni zkusenost s vyberem oken a nevsiml jsem si, ze by mel material okna "vyrazny" vliv na mnozstvi vzduchu pro infiltraci, je to uplne jedno a zivotnost je take diskutabilni, nevim proc se stale hovori jen o dusledku pouziti "plastovych oken", to je blbost (asi jako "plovouci" alias laminatove podlahy), nova drevena okna maji minimalne stejne kvalitni tesneni (dvojite az trojite) a infiltrace ma smulu, jedinym resenim je pouziti prvku pro privod vzduchu bez ohledu na material okna, a co se tyce repase starych oken, tak mozna pro pamatkove objekty, jinak si staci nechat udelat nabidku na kvalitni repasi a hned vam dojde, ze levnejsi je nove okno, jinak preferuji drevo ale neni duvod vzdy a za kazdozu cenu "shazovat" plast

Předmět: Re: plast nebo dřevo, není to fuk ?
Autor: Bedřich Mikulík
Datum: 06.02.2008 23:38 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Není to tak docela pravda!Je tam třeba brát v potaz i problematiku u předem zateplených fasád, kdy výměna oken prokazatelně narušuje vnější zateplení až tak, ža i zatéká. Pak je to ovšem všecko fatálně v pr*eli...!Znovu opakuji, plastokna nejsou dostatečně ověřena na výdrž a já tvrdím, že nevydrží déle jak 15 let... Trochu málo za tu cenu. Okna by měla vydžet 50 let! Atd, atd...!
PS: nemám rád zbabělce.... Navíc Dr Haus jím určitě v té pohádce není.....!!!!!

Předmět: Re (2): plast nebo dřevo, není to fuk ?
Autor: Dana Vlckova
Datum: 14.03.2008 17:00 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Mame plastova okna 24 let a jsou stale jako nova. Proc by mely vydrzet jen 15 let? Po 15 letech jsme nechali v nekterych vymenit jen tesneni.

Nechapu hysterii o plisnich. Nikdy jsme doma plisen nemeli a to susim pradlo doma v koupelne. Plastova okna za nic nemuzou, stejne jako eurookna - oboji jsou tesna. Ono je to totiz o topeni. Lidi setri, netopi,nevetraji - to je ten problem!

Předmět: Re (3): plast nebo dřevo, není to fuk ?
Autor: Bedřich Mikulík
Datum: 14.03.2008 18:36 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Neplácejte nesmysly! V roce 1984 jsme si mohli o plastových oknech jen zdát... Naučte se počítat - máte je tak možná 14 let předpokládaje, že jste se o 10 let cabla.... Dělám už roky ve stavebnictví takže vím své.... Chá - chá ...!

Předmět: Dobrá analýza odhalující pravdu.
Autor: Bedřich Mikulík
Datum: 04.02.2008 11:48 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Díky za to. Co z toho ovšem, že zatím neexistuje nařízení, které by jasně definovalo požadavky na nutnost souběžného řešení větrání při aplikacích nových systémů utěsňování obálek obytných budov.

Podobný článek s diskuzí k němu viz zde jinde: https://www.tzb-info.cz/4448-revitalizace-panelovych-domu-a-jeji-dopad-na-bytove-vetrani

Předmět: Předpisy? Paneláková skutečnost je jiná.
Autor: Hlaváč Štefan
Datum: 31.01.2008 05:44 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Všichni víme, že klasické české paneláky /Havlovy králíkárny/ byly postaveny pro jiné podmínky života. Kdysy dřevěná okna s kovotěsem zaručovaly potřebné větrání, ale za podmínky funkčích /teplých/ radiátorů. Teplo stálo kdysi pakatel.
Přišla jiná doba. Všichni mají plastová okna, která mají polohu absolutní těsnosti. Zdražilo se teplo, osadily se poměrová měřidla v bytech a to je největší chyba! Lidi zavírají radiátory, utěsní okna, mají v bytě max. 20 C,a byt plesniví.
On neplesniví jenom ten byt, ale v panelech jsou dutiny a plíseň pohltí celý panelák kolem dokola.
To je důsledek zdražení tepla a poměrových bytových měřidel.
S pozdravem Hlaváč.

zobrazuji 1 - 30 z 36   starší >>
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama