Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Problematika bytového větrání

Autor článku: Ing. Hana DOLEŽÍLKOVÁ, Ph.D., doc. Ing. Karel PAPEŽ, CSc.
Plné znění článku: Problematika bytového větrání
Anotace článku: Článek shrnuje hlavní legislativní a normativní předpisy související s bytovým větráním v ČR. Autoři správně konstatují, že pro větrání bytů nejsou v naší zemi jednoznačná pravidla. K vyjádření účinku větrání na koncentrace oxidu uhličitého (produkovaného osobami) v bytě použili autoři program Contam 2.4.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 36 z 36
Příspěvky
Předmět: Re: Předpisy? Paneláková skutečnost je jiná.
Autor: Fanda Habada
Datum: 01.02.2008 12:26 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Pane Hlaváči, spletl jste si prezidenta Havla se soudruhem prezidentem Husákem.

Předmět: Re (2): Předpisy? Paneláková skutečnost je jiná.
Autor: Hlaváč Štefan
Datum: 02.02.2008 11:39 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Při první cestě Havla na sever, prohlásil: Nechranice je jedovaté a lidé bydlí v králíkárnách. Proto ty Havlovi králíkárny. Mě to tahdá naštvalo, protože Nechranice jsou a byly vždy plné ryb, pod nimi se pěstovali úhoři a já bydlel a stále bydlím v takovém paneláku.

Předmět: Re: Předpisy? Paneláková skutečnost je jiná.
Autor: Patrik Klečka
Datum: 14.12.2008 12:03 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Hmm, máme nazateplený panelový dům s dřevěnými okny s kovotěsem. Teplota 28 stupnů. Plísně jsou tu v zimě vždy!!!

Předmět: citace předpisů
Autor: Ing. Zuzana Mathauserová
Datum: 28.01.2008 12:06 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dovoluji si upozornit autory na nesprávnou citaci některých předpisů:
- nový zákoník práce platí již od r. 2006 pod č. 262/2006 Sb.
- uvedené předpisy řešící oblast pracovního prostředí(tj. NV č. 178/2001 Sb., 523/2002 Sb. a 441/2004 Sb.) nahradilo od 1.1.2008 NV č. 361/2007 Sb.

Předmět: Re: citace předpisů
Autor: Bedřich Mikulík
Datum: 04.02.2008 11:40 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vážená paní v předpisech jste zřejmě kovaná, ale Vaše pozice ve SZÚ je snad trochu jiná než kritizovat nesprávné definice předpisů...!
Dovolím si připomenout Váš článek z 23.10.2006 nazvaný "Přirozené větrání, infiltrace a exfiltrace" ( https://www.tzb-info.cz/3608-prirozene-vetrani-infiltrace-a-exfiltrace ).
Navazuji na tento článek:
Že se musí větrat, tak to už věděla moje prababička....! Ten článek krom upřesnění některých hodnot vlastně neříká vůbec nic.
Bordel je, že státní hygienické či zdravotní orgány ( váš SZÚ)zatím nevydaly potřebný zdravotně-hygienický předpis, který by jasně vymezoval za jakých podmínek je možné zateplovat a utěsňovat obálky budov v návaznosti na podmínky větrání.
Jak to, že pro výměny oken za plastová ve starých panelových budovách nejsou jasným způsobem už dávno vymezeny podmínky v návaznosti na větrání?
Důsledkem jsou zhoršující se podmínky bydlení ze zdravotně-hygienického hlediska v obytných budovách.Očekávat a stavět na tom, že lidé budou pravidelně větrat, když staré systémy dokonce z bývalého režimu zajišťují automatiku větrání na základě přirozené infiltrace, je velice naivní a hloupé.Mimochodem hloupá je i státní energetická politika, která problematiku větrání zcela pominula a lidé tak potažmo byli "hozeni přes palubu".Stát je donutil investovat do úspor tepelné energie za cenu zhoršeného a zdraví škodlivého bydlení...!Myslím si, že byrožrouti státních institucí jako je vaše, zcela "zachrápali" a včas nereagovali na hysterii s plastovými okny.Z hlediska hygienického i zdravotního neúměrně buzerujete lidi a sami nedokážete uhlídat co by jste asi měli....
Váš článek považuji za alibistické zdůvodnění neschopnosti státního zdravotního ústavu a orgánů hygieny, které už dávno měly na základě potřebných analýz iniciovat naléhavě nutné změny zákonů a předpisů, ale hlavně stanovení výchozích hodnot pro větrání obytných budov....!?
Centrální větrací systémy ve stávajících obytných budovách ("panelácích") nejdou prakticky rekonstruovat ve svém principu.A zatím nikdo pro tento druh budov doposud (až snad nyní tento článek a článek ing. Chluma https://www.tzb-info.cz/4448-revitalizace-panelovych-domu-a-jeji-dopad-na-bytove-vetrani ) nepředložil smysluplné řešení automatického přivětrávání a odvětrávání (nejlépe s rekuperací).Napsat, že se má větrat a očekávat že tento požadavek bude 100% naplněn, to je k smíchu...!A já se směju..! Tomu, jak hlupáci vyhazují relativně dobrá dřevěná okna aby neztráceli tepelnou energii infiltrací, zaměňují za drahá dlouhodobě nevyzkoušená plastová, aby pak zjistili, že musí stejně větrat a ztrácet tak tepelnou energii možná ještě ve větší míře, než původní "nežádoucí" infiltrací.Otevřením okna v zimním období byť jen na krátkou chvíli vám termostatický ventil radiátoru (TSV) reaguje plným otevřením nastaveného průtoku topného média, a radiátor hajcuje dvojnásob teplo pánu Bohu do oken. Málokdo, totiž ví, že při větrání je nutné jej nejprve uzavřít.A i když jej uzavřete naivně se domnívajíc, že teplo ušetříte, tak stejně po zavření oken musíte místnost znovu vytopit protože vám tam teplota poklesla o 3-5°C.
Celou mánii s plastovými okny považuji za cestu "z bláta do louže". Jsem zásadně proti výměně oken za plastová v panelových budovách!Vidím smysluplnou cestu repasé tradičních dřevěných oken. Neboť se budeme divit co nám ty plasty začnou dělat odhaduji po 10-20 letech tím spíše, že udržovaná okna by měla vydržet alespoň 50 let!

Předmět: Re (2): citace předpisů
Autor: Jan Vecko
Datum: 03.03.2008 23:08 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Musím nejprve zmínit, že výše uvedený článek jsem nečetl detailně. Nicméně se musím zastat autorky, která v tomto směru podala poměrně souhrnný výčet informací týkající se problematiky bytového větrání (jistě jak je zřejmé z nadpisu ).

Vaše reakce je poněkud zvláštní a kupodivu podivuhodná. Nevím jestli bylo v článku zmíněno, že v podstatě v této oblasti neexistuje žádný platný předpis či vyhláška, která by stanovovala míru větrání či vlhkosti v interiéru. Je to přece váš vlastní byt či dům a zde snad platí: MŮJ DŮM MŮJ HRAD!!!!!. Pokud se nepletu. Což znamená, že jak si ustelu tak si také lehnu. Tudíž veškeré chování bytu je na vašem vlastním uvážením. Samozřejmě je nutné, aby systémy byly navrhnuty správně a kvalitně instalovány a vyregulovány.

Nedokážu si představit jakým způsobem by jste reagoval na předpisy které by striktně udávaly min. výměny vzduchu, vlhkosti, koncentrace CO a spoustu dalších parametrů.

Co se týká problému větrání panelového domu tak s vámi do jisté míry souhlasím. Avšak problém nespočívá v jedné bytové jednotce, ale v celkovém konceptu objektu. Pokud zateplujete a utěsňujete obálky je nutné provést i rekonstrukci vzduchotechniky, tak aby byl zajištěn přívod čerstvého vzduchu a odtah kontaminovaného vzduchu. Stávající větrání je buď nedostatečné nebo dožilé (nejčastěji). Proto apeluji na bytová družstva, aby uvažovaly rozumně (selsky) a nenechaly si poradit u odborníků (nemyslím tím stavební firmy zabývající se pouze zateplováním, pro ně je to pouze další kšeft) a zainvestovat o něco více peněz do vzduchotechniky a rekuperace. Odměna je sladká v podobě kvalitního vnitřního prostředí a nízkých provozních nákladů, které zajistí reálnou návratnost vložených investic.

Tato problematiky by jistě vydala na celou knihu, a proto se zde nebudu dále rozepisovat. Nicméně zde chci ukázat na letošní první ročník soutěže panelový dům, který může být první vlašťovkou v této problematice. Jistě zde se najdou pěkné příklady.

Ohledně termostatických ventilů po uzavření a vyvětrání (nejlepší je krátkodobě a silně), jistě dojde k poklesu teploty vzduchu o vámi zmiňovaných 3-5°C, nicméně tento rozdíl je po chvilce eliminován tepelnou akumulací ŽB stěn, které se za tak krátkou dobu neochladí.

<< novější   zobrazuji 31 - 36 z 36
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama