Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Evropská unie a obnovitelné zdroje - motivační stimuly, nebo striktní závazky?

Autor článku: Ing. Josef Zbořil - člen Evropského hospodářského a sociálního výboru v Bruselu
Plné znění článku: Evropská unie a obnovitelné zdroje - motivační stimuly, nebo striktní závazky?
Anotace článku: Přejdeme na nové zdroje energie? Jsou navrhovány grandiózní plány na instalace lesů gigantických větrných elektráren, přeměnu úrody a slámy na kapalná paliva (etanol a bionaftu), na využití slunečního záření na polích fotovoltaických panelů a podobně. Tak, jako u většiny inovací existuje velké vzrušení a velká očekávání, je tomu i u obnovitelných zdrojů energie.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 46   starší >>
Autor: Michal Bartoš
Datum: 12.03.2008 09:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,
mám takový dotaz. Jako srovnávací údaj uvádíte měrnou energii W/m2. Zajímalo by mne jak jste došel k rozmezí 100-1000W/m2 u uhlí. Je-li to počítáno z výhřevnosti paliva na 1kg a potom koncentrace v nalezišti, pak nemůžete brát jako špičkový výkon u solární energie hustotu 20 W/m2, ale podstatně vyšší. (myslím někde kolem 1000W/m2). V tom případě by tato hodnota byla naprosto srovnatelná a solární energie by byla rovnoceným zdrojem. Nebo jsem úplně vedle?

Předmět: Re: dotaz na autora
Autor: Josef Zbořil
Datum: 12.03.2008 09:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Je to tak, jak říkáte, až na tu solární energii. Tak, jak je ta hustota energie (energy density) na metr čtvereční zemského povrchu (ložiska, elektrárna atd.) tak to platí i pro solární energii. V diskusi s panem Adamcem jsem uváděl tento parametr pro solární elektrárnu v Portugalsku 18,8 W/m2 a Dubňany jsou kolem 30. Najdete to tam. 1,4 kW/m2 je tzv. solární konstanta a v praktických návodech pro využití solární energie se uvádí asi 30m2 (plochy střechy)na 1000 W instalovaného výkonu. V jedné z mých odpovědí je odkaz na prof. Smila v Winnipegu - má tam docela zajímavé věci.

Předmět: Re (2): dotaz na autora
Autor: Michal Bartoš
Datum: 12.03.2008 11:24 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Děkuji za odpověď.
Nejsem energetik, ale pokud si vzpomínám existuje jistá termodynamická účinnost strojů, která je asi kolem 30%.
Pokud získáváte z uhlí teplo můžete mít účinnost vysokou (můj odhad asi 85%). Ovšem v okamžiku, kdy chcete vyrobit elektřinu musíte počítat právě s výše uvedenou účinností. To by ovšem ve srovnání znovu srazilo měrnou energii u uhlí na 30-300 W/m2. Je to tak?

Předmět: jde o Ekologii nebo enviromenatalismus ?
Autor: Aleš Aleš
Datum: 11.03.2008 17:37 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Touha po řízení klimatu nebo-li spíše tuha po řízení lidí ?

Co nás má spasit

- nucená výroba biolihu neefektivními středověkými postupy

- nucené získávání energie z OZE s cílem dosažení tabulkové hodnoty bez zájmu o účinnost a ek. efektivitu, bez zájmu , zda se vůbec v celkém cyklu vyrobí nějaké energie - viz biopaliva.

- nucené zavádění ekologických daní, které nezdaňují znečišťovatele , ale palivo - tedy pálit dřevo ve starém kotly je zvýhodňováno a pálit uhlí v moderním kotli nebo dokonce v odsířené teplárně s 100m komínem je tvrdě zdaňováno.

- zákaz zvýhodnění jaderné energie , jako jediné technologie umožňující výrobu velkého množství energie s minimální produkcí CO2

- uvalení ekologické daně na el. energii vyrobenou v jaderných el. , přestože tento zdroj energie má nejmenší měrný vliv na ŽP.

- vnucená ekologická legistaliva, která nená s ekologií nic společného, podvazuje rozvoj regionů, omezuje velké investice a mnohdy nutí investory k placení výpalného (Nošovice- 16mil) enviromentalistickým skupinám.

Co vlatně víme o změnách klimatu ?

1) jak velkým dílem se člověk podílí svými emise CO2 na globální změnách klimatu ( které tu byly jsou a budou vždy )

odpověď na tuto otázku neznáme !!!

- ve skutečnosti nevíme jak veliký je podíl člověka na změnách klimatu. ( Prý nadprůměrný... )

2) pokud odpovíme na otázku 1 že podíl člověka je velký naskýtá se druhá otázka

bude nám případné mírné oteplení vůbec vadit ?

Jinými slovy nepřeváží výnosy nad náklady ? - na tuto otázku už umíme odpovědět dnes v České republice oteplení o 2°C bude zmanenat jednoznačné převážení výnosů nad náklady!! Pro srovnání pokud se odtěhujete z Příbrami do Prahy zažíváte globální oteplení asi o 3°C.

3) co vlatně můžeme dělat proti změnám klimatu ? Ve skutečnosti velmi málo

a) náš podíl (EU) na celkových emisích světa je malý , klesá a dál bude klesat

b) nevíme jestli emise CO2 mají dominantní vliv na klima

c) bez jaderné energie v podstě neumíme bez drastického omezení životní úrovně výzazně omezit emise CO2. emise CO2 jsou funkcí růstu HDP

příklad : Řecko, Irsko, Portugalsko a Španělsko

- rychle se rozvíjející země EU emise CO2 + 53% oproti roku 1990

- vyspělé pomalu rostoucí země EU +4%

- postkomunistické země -32%

EU25 v roce 2005 -1,5% oproti roku 90 . ( DÍKY POSTKOM ZEMÍM !)

závěr

Za 15 let staré země EU ve skutečnosti nedokázali snížit své emise a ani zastavit růst emisi CO2 ! Nové země přijaté v 80tých letech jej zvýšili do roku 2005 o 53% , závazek snížit emise tuším o 40% do roku 2020 ( tedy za 12 let ) a 20% energie vyrábět z OZE je při znalosti základních čísel naprostou utopíí.

CO k tomu dodat ?

Lidé v evropské komisi si dobře uvědomují co dělají , pravým cílem je omezit svobodu lidí a změnit směřování EU tak, aby to určitám skupinám lépe vyhovovalo ,velkým tahounem je v této otázce Německo možná si vzponenete pro jakou firmu dnes pracuje bývalý spolkový kancléř o jakém ekologickém palivu mluví všichni zelení a na jaké fosilní palivo nebyla uvalena ekologická daň.

Předmět: Nesmysl
Autor: Dalibor Adamec
Datum: 08.03.2008 17:19 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobry den,
Pane Zboril, doporucuji zustat u papiru, rozumite tomu jako koza petrzeli. Opravdu zasnu jakym zpusobem lze zmast verejnost neodbornymi clanky.Je mozne, ze i studovany clovek ma problemy s vypoctem procent a uvadet zde omyly pod zastitou titulu?Od ktere doby je spickovy vykon u fotovoltaickych panelu 20 W/m3 jako Dvacet procent z 1100W, muzete mi to objasnit?K tomu bych mohl rici jen pri trose dobre vule, asi jste zde zapomnel pripsat nulu a slovo spickovy by se melo pouzit u vykonu 50OW/m3, ale to ze uhli ma vyssi vyhrevnost nez slama a jeste v takovem mnozstvi. Pane doporucuji si o tom neco precist a lepe studovat.Hnede uhli ma vyhrevnost 15MJ/kg a slama ma 17,5MJ/kg, dale jsem si vas clanek necetl.Zbytecne bych se rozciloval jak je mozne ze takovy clovek muze mit titul.

Předmět: Re: Nesmysl
Datum: 08.03.2008 19:30 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Obávám se, vážený pane, že budu muset trvat na tom, co jsem v článku uvedl. Předně, výhřevnosti: suchá sláma 14,5 MJ/kg (z ověřeného zdroje), hnědé uhlí až 16 MJ/kg, ovšem pokud jste si stačil všimnout, citoval jsem úvod z profesora Smila (Manitoba University, Winnipeg) a jedná se o údaj výhřevnosti 25 - 30 MJ/kg, který platí pro černé uhlí a antracit. Rovněž snadno ověřitelné, i v našich databázích. Takže nic ve zlém! U fotovoltaiky, kde jsem mluvil o hustotě energie, jsem nikde procenta neuváděl, takže jen pro ilustraci: sluneční konstanta je 1400 W/m2 (nikoliv kubický, jak ve svém rozhočení ve svých údajích uvádíte) a počítá se, pravda 1000 W/m2, ovšem, pak nastupije realita věci. Výkon fotovoltaických panelů se pohybuje od 50 do 100 W/m2 (jmenovitý) a vezmete-li v úvahu různé faktory, jako polohu, sklon, atd., dosáváte se na faktor asi 0,7 a vemou-li se v úvahu i potřebné obslužné prostory a potřebné vybavení a jeho prostorové nároky, tak se dostanete k číslu 20 W/m2, které je v článku uvedeno jako minimální hodnota a to ještě na m2 zemského povrchu, jak si račte všimnout - pro srovnatelnost s ostatním. Čili, tak to je a nenechte emoce cloumati Vaším majestátem. Ostatně, ten článek byl trochu na jiné téma, úvod jej uváděl do určitého kontextu.

Předmět: Re (2): Nesmysl
Datum: 08.03.2008 20:43 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
A to je ten problem . Cerpate jen z jednoho zdroje pane!
Proc uvadite cerne uhli ktere se v dnesni dobe nebere jako primarni topna surovina? Me zdroje pochazi od pana docenta Libry CVUT, mimo jine jsem v tom tak trochu vzdelan. Ty metry kubicke, jsem napsal omylem.Zni to komicky, ale je to tak,protoze soucasne pisi praci o potencialu vodnich elektraren v SR.Vzhledem k tomu ze cerpate jen z jednoho zdroje, budu Vam asi muset vysvetlit proc se Vas zdroj myli. Vy uvadite ze se s konecnym faktorem dostavate na 0,7.Jestli ze se uvadi ucinost zarizeni je logicke ze se uvadi v procentech a ne ve w/m2.Je to totiz relativni jak jste sam rekl, vzhledem k okolnostem.Prvni nesmysl.Druhy nesmysl, je 20W/m2.Kdyby to tak bylo myslite ze by jste se dostal na navratnost 13 let?? 15% se uvadi u folie. Tedy nejmene ucina technologie, 150W/m2 ve spicce. Oboustrane panely ktere se pouzivaji jen na vyrobu elektricke energie narozdil od folii(izilacni a kryci charakter) maji ucinost az 45%.To je 500W/m2.Dalsim faktem ktery jste opomenul je spickova svitivost, ta je v prumeru u nas 1100 Hod/rok.
Zdroj Solarni energie, Doc.Ing.Martin Libra,CSc

Předmět: Re (3): Nesmysl
Datum: 08.03.2008 20:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jinak pokud mi neverite, podivte se na vice zdroju.Je rozdil tomu rozumet a neco precist.Me zdroje pochazi z fotovoltaicke konference poradane MZP v Brne 2006.

Předmět: Re (4): Nesmysl
Datum: 08.03.2008 21:45 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Můžu Vás ujistit, že jen z jednoho zdroje nečerpám a za čísly si stojím. V úvodu jsou čísla globální, abychom si trochu představili, v jakém prostoru se pohybujeme a jaké základní fyzikální zákony bychom měli ctít.
Tudíž, globální spotřeba černého uhlí v roce 2006 činila 5370 mil. tun, zatímco hnědého uhlí 914 mil. tun. Takže, obnovitelné zdroje by měly nahradit především ono černé uhlí a souhlasím s Vámi, že u nás to může z tohoto pohledu mít biomasa snazší. Měli bychom si ovšem uvědomit, že určitou energii spotřebujeme též na sušení a zvlášt u biomasy z jednoletých rostlin netto energetický efekt prudce klesá s rostoucím obsahem vlhkosti a navíc, reálná dostupnost této biomasy dnes spíše konverguje k nule. Polovina energie z biomasy je produkována papírenským průmyslem, nevím, jestli jste to zaznamenal.Projdete-li si můj článek dále, seznáte, že je jistý potenciál, který nezpochybňuji, ale že mi naopak dosti vadí administrativní omezení, které tomuto využití brání
Znovu opakuji, že v článku je doslova uvedeno, že hustota energie u fotovoltaiky začíná na 20 W/m2, pro srovnatelnost údajů s jinými energetickými zdroji se W/m2 zemského povrchu používá a jistě to víte taky , že? Moje docela čerstvé zdroje uvádějí, že instalovaný výkon prakticky dosahuje citovaných 50 - 100 W/m2 čisté plochy panelu a nepochybuji o tom, že vývoj půjde dopředu s časem, zvláště při investicích do vědy a výzkumu v USA. Nakonec, jistě uznáte, že důležité bude to, co z toho získáme prakticky. Takže si to tak neberte. Pokud něco píšu, tak se tomu snažím rozumět, vy máte pocit, že nikoliv? to by mne skutečně mrzelo. Ale pana profesora Smila si najděte, píše velmi zajímave knihy, jako Energy at the crossroads...: http://home.cc.umanitoba.ca/~vsmil/complete_booklist.html A rozhodně nejsem malicherný, číslo jsem získal od zemědělců. spíš je důležité, že výhřevnost je skutečně třetinová až polovičnínež u kvalitního černého uhlí, i když černé uhlí není v článku explicitně zmíněno. Tož tak, příjemný zbytek víkendu.

Datum: 08.03.2008 21:27 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
A kdyz uz me opravujete v desetinych cislech, mel by jste si uvedomit ze desetiny, nejsou dulezite, protoze jsou zase nepresne.I pres standardizaci trid dle druhu plodiny se pohybuje vyhrevnost slamy kolem 15MJ/kg ne 14,5.To je spodni hranice!!

Datum: 11.03.2008 22:26 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Nezlobte se Pane Adamec , ale Vy jste typický případ člověka , který je napojen na zelené penězovody a tak hájíte svojí barvu ať je realita kdekoli. Fotovoltaika je jen pračka na peníze je to vůbec nejméně ekonomicky efektivní výroba el. energie a naprosté vyhazování peněz daňových poplatníků. Podpovat současnou fotovoltaiku v ČR je vrchol technického ignoranství, což ví každý technicky vzdělaný člověk ,kromě těch co z toho pumpují peníze nebo honí preference zelených voličů - ti budou vždy pro.

Datum: 06.05.2008 15:36 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vy jste zase človek, napojeny na ropné kartely:))

Autor: Petr Lukáš
Datum: 24.03.2008 08:12 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vážený pane, já mám s fotovoltaikou taky co do činění, i když z druhé strany barikády, dalo by se říci.
Pokud dnes potřebujete na 1MWp cca 4 hektary půdy (využívají se hlavně ty úplně technologicky nejlevnější články), vychází vám 25W/m2. Pokud do toho započtete i nějaké příjezdové cesty, apd., klidně se můžete dostat na zmiňovaných 20W/m2.

Datum: 06.05.2008 15:42 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
Ale prosím vás, vy máte s fotovoltaikou co do činění? Neříkejte, a proč se pořád bavite o budovani fotovoltaiky na své zahradce?Kdo vám to poradil? Tady máte studii- Potencialní podíl a pokrytí z celkové potřeby proudu fotovoltaikou u vybraných zemí, integrovanou do budov, podle studie EIA, (časopis Aletrantivní Energie,2008)

Předmět: jiný rozměr OZE
Autor: Karel Srdečný
Datum: 26.02.2008 09:15 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
"Budeme investovat do vývoje OZE, abychom měli technologie, které můžeme prodávat zemím třetího světa" - tak by se asi dal shrnout názor německého ministerstva ŽP který jsem zaslechl na nějaké konferenci.
Myslím že to vůbec není hloupý nápad.

Předmět: Re: jiný rozměr OZE
Datum: 05.03.2008 17:15 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Nápad je to jistě dobrý , ale realita je taková , že největším výrobcem solárních systémů je Čína a letos se stane i největším výrobcem větrných turbín. ( v roce 2010 jich bude vyrábět 10GW - což je asi 50% dnešní světové výroby ) Tak nevím co tím pan ministr myslel. Dle mého nározu rozvojový svět půjde logicky cestou , která mu zajistí největší ekonomický rozvoj. Takže se bude soustředit na fosilní zdroje , hlavně uhlí, z obnovitelných zdrojů bude dominovat voda a tradiční biomasa. Bohatší rozvojové země uplatní ve větším i jádro - Čína i Indie postaví do roku 2030 desítky jaderných el.
Samozřejmě díky novým technologiím nebude mít rozvojový svět takovou spotřebu energie jako my na stejném stupni vývoje. Přesto spotřeba fosilních paliv bude rychle stoupat jen letos přidala Čína kapacity asi 100GW tj. 1 uhelný Temelín týdně. Podíl EU na světové produkci CO2 je jen 14% a bude klesat.

Jsme v období velkých společenských změn :

40% lidí světa se živí zemědělstvím a drtivá většina z nich žije v rozvojových zemích , mají minimální spotřebu energie - zatím, vzhledem k revoluci v zemědělství , zaváděním mechanizace bude velká část těchto lidí (80%) nucena opustit svůj životní styl a začít se živit jinak , budou pracovat v průmyslu nebo službách - nejméně polovina z nich se za prací odtěhuje do měst...

Předmět: Re (2): jiný rozměr OZE
Datum: 08.03.2008 17:54 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ekonomika se sice ubira k vychodu, ale Cina zatim jen kopiruje. Dokud v Cine bude u vlady komunisticka strana, nepredbihal bych udalostem, je videt o obchodovani s Cinskymi vyrobci nic nevite.Jestli jsou nebo nejsou nejvetsimi vyrobci je uplne jedno uz jenom z toho prosteho ze pokud nebudou cinske vyrobky tohoto druhu duverihodne, nebudou mit sanci se na trh protlacit.V soucasne dobe se jeji vyrobky tlaci prostrednictvim firem, ktere kupuji a upravuji je tak aby bylo mozne je prodavat jako vlastni vyrobek.

Předmět: Re (3): jiný rozměr OZE
Datum: 08.03.2008 17:59 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Napr banka vam na takovy projekt neposkytne uver.

Předmět: Re (3): jiný rozměr OZE
Datum: 08.03.2008 21:50 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ale prosím Vás, Vy se nějak o ten Čínský režim bojíte, z hlediska prosperity je politická svoboda podružná, důležitá je ekonomická svoboda a ta je v Číně větší než v Evropě. Čínské kopírovaní znamená jejich otevřenost světu oni si berou z vyspělých států vzor v tom co je zde dobré a zároveň nepřebírají to co se u nás neosvědčilo. Čína je jedinný stát na světě , který zároveň provozuje dva typy politických režimů a vůbec jim to nevadí , oni nejsou ideologičtí, oni řídí svou zem tak, aby se co možná nejrychleji staly vyspělým státem. Mladí Číňané jsou úžasně otevření a světoví , chtějí být bohatí, chtějí na sobě pracovat. Za posledních 20 let kromě malých ropných států nenajdete stát, který by dokázal tak výrazně zlepšit životní úroveň svých občanů. Co se týče projektů v Číně , pak vězte , že přímé investice v Číně mimo bankovní sektor vzrostly meziročně o 100%.
A banky, že Vám nepůjčí ? Pokud vím má Čína jedny z největších bank na světě a největší světové devizové rezervy. Co se týče Čínakého vývozu do USA nebo EU , roste exponenciálně ! a zboží ? Já mám doma kvalitní Činskou pračku v 1600 ot za min. je stejně kvalitní jako evropská , ale o 20% levnější! Když někdo nadává na Čínské zboží , většinou si neuvědomuje , že evropské je za stejnou cenu méně kvalitní. Další výhodou Číny je , že na rozdíl od USA nemá ambice ovládat svět. Za 20 let bude mít Čína HDP v paritě kupní síly větší než bude součet HDP USA a EU, bude jedničnou ve výzkumu a vývoji stane se z ní ekonomická supervelmoc v Číně se bude tvořit 1/3 světového HDP. (dnes je to 1/10).

Předmět: Re (4): jiný rozměr OZE
Datum: 08.03.2008 22:45 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Cina urcite nepatri mezi chude staty,ale kdyz jsme u te kvality zbozi.Jak jste dosel k tomu, ze prave cinske vyrobky jsou kvalitni to opravdu nevim.Jestli je to k vuli vasi pracce.Tak se nenechte mylit. Vase teze o budouci prosperite Ciny nejen v Ekonomickem sektoru vypada velmi logicky, lec to ma hacek. HDP roste diky levne pracovni sile, ktera je vzhledem k poctu obyvatel desiva.Ma to hlavu i patu. Tak se ptam myslite si ze s rostouci ekonomikou neporoste zivotni uroven? Vezte ze tato vyhoda nebude dlouhotrvajici a tak si neverim, ze jejich ekonomika poroste dlouho a tak expansivne jako ted. O kvalitach a kopii ctu z Ciny ctu neustale. Takze mi vas argumet s prackou pripadne smesny. Jinak co se tyce devizovych rezerv tyce nema primou spojitost s poskytovanim uveru u nas.Kdyz uz si budete chti postavit FE a nedostanete se nad vykon 1mw nikdo s vami zadny obchod neuzavre.Protoze se jim to nevyplati.Druhou veci je ta skutecnost, ze reklamovat panel unehoz se snizila ucinost, je dosti obtizne.Zivotni uroven ve mestech(mladi a perspektivni lide) roste na ukor zivotni urovne vesnickych pomeru.(levna pracovni sila)

Předmět: Re (5): jiný rozměr OZE
Datum: 08.03.2008 22:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vase reakce je velmi subektivni, tudiz ji nemohu brat jako odpoved. Zkuste se pri globalizovani zamerit na podstatu veci.

Předmět: Re (6): jiný rozměr OZE
Datum: 08.03.2008 23:27 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Takže co vlastně? Myslím že vyznění článku je celkem jednoznačné. Měli bychom, pokud možno, zůstat na pevné zemi a přestat se snažit poroučet větru a dešti nejlépe administrativními přístupy. Je to bezpečná cesta do paďous (pokud víte, kde to přesně je)! A vyhýbání se globálním pohledům jakbysmet. Chlácholení se, že všecko dobře dopadne nikam nepovede a konec konců, světové společenství fantasmagorické představy EU na Bali nepřijalo, poněvadž si mnoho lidí uvědomilo, že je to bezpečná cesta ke světové chudobě. Říkat to ovšem v EU není politicky korektní. Je zcela evidentní, že ani EU ani ČR si nesáhne na závazné cíle obnovitelných zdrojů, ovšem, to stávající politiky vůbec nemusí mrzet, protože už dávno u moci nebudou. Myslíte si, že EU 15 splní své kjótské cíle? Ať se Vám něco hodně hezkého zdá!

Předmět: Re (7): jiný rozměr OZE
Datum: 09.03.2008 10:11 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Administrativnim pristupem se, ale nynejsi ekologicka situace dostava vice do vaznejsiho verejneho povedomi.Takze mi vas skeptismus, zustat pri zemi,nepripadne prilis perspektivni uz jenom z toho prosteho duvodu, ze pokude se budou obevovat takoveto,,odborne clanky" , bude nadseni a chtit neco zmenit spise ke skode nez ku prospechu veci. Jeste jednou, vase cisla nejou ani vzdalene presna, a jestli Vas zdroj uvadi vykonost panelu az 100w/m2 je to smesne. Nehlede k tomu ze se dere na povrch v tomto smeru i nanotechnologie.Kdyby jste mel pravdu s takovou vykonosti, tak by v Nemecku nedochazelo ke snizovani dotaci vzhledem k vysoke poptavce.Bez urazky pane, vadi mi ze i presto vsechno nedokazete opravdu objektivne posoudit smesnou americkou studii sileneho vedce.Tento zmatek mi pripomnel jednu studu anglickeho vedce, ktery zverejnil ze zeny za sto let budou behat 100m za 6 vterin vzhledem rustu vykonu za poslednich 10let.A kdyz uz jste se informoval na zemedelske vysoke skole o vyhrevnosti.Ptal jste se i na to na kolik vas prijde hmota teto neupravene surovniny?Mam takovy pocit ze prave verejne skepticky pohled muze za nedostatek teto suroviny.Druzstevni spolky trpi nadbytkem steliva, protoze se nepestuje cukrova repa, jenz potrebuje kvalitni hnuj.Takze jak rikate, zustat pri zemi,ale informovat verejnost o skutecnostech.

Předmět: Re (8): jiný rozměr OZE
Datum: 09.03.2008 11:43 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jeví se mi,že jste se z krásných snů neprobral a ani probírat nehodláte, což je určitě Vaše škoda, ale každý si svůj nos musí patrně natlouct sám. Pokud dovolíte, pan profesor Václav Smil není žádný šílený americký vědec ale velmi vzdělaný pán (Čech, jak usoudíte ze jména a žijící v Kanadě) a jestliže uvádí tyto myšlenky tak, jak je uvádí, pak to je proto, abychom stáli rovnýma nohama na této zemi, střízliví a uvědomili si, kde jsou hranice. Mimochodem, slyšel jste o studii Socolow, Pacala? pracují s pojmy jako jsou "klíny" a kdyby měla fotovoltaika vyplnit svůj klín a za 50 let uspořit 1 miliardu tun emisí CO2 (globálně), pak by k tomu bylo potřeba území o rozloze asi 2 miliony hektarů (což zase není tak moc, ale málo taky ne a budou evidentně chybět zdroje surovin na panely, což se objevuje už dnes - dodávám já). Dal jsem si tu práci a našel příručku pro fandy fotovoltaiky, která doporučuje mít na střeše k dispozici plochu 30 m2 na instalaci panelů 1 kW, což opět potvrzuje to, co jsem v textu napsal. A administrativa ještě nikdy nic nevynalezla, nezlepšila atd. Zvláště ne taková, která se hodlá uplatnit nyní. Ta mi až příliš připomíná staré centrální plánování, které jste patrně nezažil zatímco já měl možnost se přesvědčit na vlastním osudu , kudy cesta nevede. Jinak jsem bytostný optimista a je mi to často vyčítáno a jestliže tady upozorňuji na problémy, pak především proto, abychom se do nich zbytečně nehrnuli a hledali racionální řešení. Bylo by to jedno, kdyby to nestálo vyhozené peníze a především ztracený čas. O tom, jak skeptici mohou za přebytek steliva snad nemá smysl diskutovat. To beru z Vaší strany jako velmi hloupý žert a z mé strany tuto diskusi končím.

Předmět: Re (9): jiný rozměr OZE
Datum: 09.03.2008 11:53 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Přece jen ještě jedna reakce, spíš upřesnění: ty úspory emisí platí pro USA a nikoliv globálně, jak je chybně uvedeno v závorce u té jedné mimiardy tun, kterou by mohla uspořit fotovoltaika na 2 mil. hektarech: http://www.princeton.edu/~cmi/resources/CMI_Resources_new_files/Environ_08-21a.pdf
Ostatní platí beze změny a skutečně končím!
Josef Zbořil

Předmět: Re (10): jiný rozměr OZE
Datum: 09.03.2008 14:26 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vidim ze je zbytecne se hadat s clovek, ktery osobe tvrdi ze je optimista a pritom je negativni maximalista. 30m2 na par watu:)).To si vyrabi na koleni ne?A to jestli je nedostatek materialu na vyrobu panelu to se resi uz dnes nanotechnologiemi a jinak oklinove jsem dokonce cetl ale jako lepsi priklad ktery by mohl vyresit ten vas nedostatek se resi recyklovatelnymi kremikovymi kulickami se sferickym prechodem.Nemate o tom paru, ale chapu Vas.Prece se nemuzete nechat ponizovat.Byla to ma chyba, ze jsem zacal netakticky, mel jsem si precist i neco o autorovi, mozna by se s Vami dalo diskutovat.Preji hezkou a slunecnou nedeli.

http://www.fotovoltaika.cz/fotovoltaika.htm
http://www.nelumbo.cz

Předmět: Re (10): jiný rozměr OZE
Datum: 09.03.2008 14:51 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
A jeste jedna vec, nechapu proc se bavite o plose ktera je potreba!!Bydlite ve mestech. Solarni panely i folie se daji umistit na strechy a na steny, to je cesta! Ne stavet FE na poli.A vy si budete neustale stat za svym nesmyslem.

Předmět: Re (11): jiný rozměr OZE
Datum: 09.03.2008 15:17 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ale už opravdu naposledy - článek jsem napsal tak, jak jsem napsal a není tam žádný nesmysl, proti kterému jste vehementně protestoval. Už jednou jsem Vám a čtenářům vysvětlil, je chceme-li něco srovnávat, musíme najít společný parametr. Tímto parametrem je hustota energie ve W/m2 zemského povrchu. Pokud najdete jiný, rád se poučím. Tam jsem uvedl, že hustota energie (energy density) pro fotovoltaiku začíná na 20 W/m2 zemského povrchu. Je to tak? Myslím, že je, ať si o tom myslíte vy cokoliv. Konec konců, tento parametr pro největší solární elektrárnu na světě (2007) v Alentejo, Portugalsko je 18,3 W/m2 (instalovaný výkon 11MW, plocha 60 ha) FVE v Dubňanech má tento parametr 31,1 W/m2 (233 kW/7500 m2). Takže co? Naučte se číst a trochu kriticky usměrňovat své svaté nadšení, jistě záslužné, a přestaňte z lidí dělat hlupáky, pokud zrovna toto svaté nadšení s Vámi nesdílejí. V článku není ani slovo o tom, že nedojde k technickému pokroku a že obnovitelné zdroje jsou nesmysl (pokud jste dočetl do konce). Číst se učí už v první třídě. A toto je definitivní konec naší konverzace Hezký zbytek neděle.

Předmět: Re (12): jiný rozměr OZE
Datum: 09.03.2008 23:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Opravdu zbytečné,ragovat!

Předmět: Re (12): jiný rozměr OZE
Autor: Zdeněk Lyčka
Datum: 10.03.2008 12:49 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Takových článků je u nás jako šafránu (společenská zakázka nutí psát z opačného pohledu) a přitom je o tom pořeba hodně mluvit. A hlavně bez emocí. Černobílé vidění problému je bohužel nejrozšířenější a jak je vidět z diskuze, k ničemu nevede (např. dohadování o výhřevnosti uhlí a slámy vřádech desetin je bezpředmětné ).

zobrazuji 1 - 30 z 46   starší >>
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama