Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Ceny zemního plynu v EU a České republice

Autor článku: Ing. Jan Bena, Ing. Miroslav Hořejší
Plné znění článku: Ceny zemního plynu v EU a České republice
Anotace článku: Kolik stojí zemní plyn ve státech EU? A kolik bude stát za několik let u nás? Přehledné srovnání najdete v dnešním článku. Přesně za týden zveřejníme obdobné srovnání pro elektřinu.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (2): Produktivita v. životní úroveň - Jak je to?Ivo Špička10.08.2005 09:42
Re (2): ekonomika, produktivita, lež má krátké nohy...petr kocina30.12.2004 15:08
Re: ekonomika, produktivita, lež má krátké nohy...M.N.30.12.2004 11:34
ekonomika, produktivita, lež má krátké nohy...I.Karas10.11.2003 20:20
Ekonomika?Karel Jedlička27.03.2002 14:45
Produktivita v. životní úroveň - Jak je to?Jan Bena24.07.2001 23:56
Re: Re: Lež má krátké nohy, ale u nás ne! Re:Pospíchal M.24.07.2001 15:23
Re: Lež má krátké nohy, ale u nás ne!Jan Bena11.07.2001 16:33
Lež má krátké nohy, ale u nás ne!Pavel Tezaur15.06.2001 21:42

Příspěvky
Předmět: ekonomika, produktivita, lež má krátké nohy...
Autor: I.Karas
Datum: 10.11.2003 20:20 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
celá diskuze jde jaksi do větru a je o ničem. Všechno a všude závisí na účinnosti systému, který je ve 'východním bloku' obecně mizerný. Pracuje se bez rozvahy cíle a cest.Chaoticky a málo systematicky - podívej se dokola, většinou se žádají výsledky už 'včera' a za každou cenu. lež má dlouhé nohy! Chci znát jmého kontrolora - auditora, který setře svého klienta! Dále:
Nemá smysl porovnávat reálné mzdy. Jediným reálným kriteriem je reálný výkon, tedy účinnost. Tedy v cihelně: kolik cihel za 1 MJ a jednoho zaměstnance ve výrobě...
Ekonomika:
Nejhorší je obecná neznalost stavu a procesů které podporují rozvoj státu. vždy a všude je to výstavba. Stále platí, že jeden stavební dělník zaměstná svou spotřebou čtyřiapůl zaměstnance jiných profesí, od horníka po ajznboňáka a prodavačku pounčošek pro jeho manželku a pak ještě dvaapůl pracovníka na údržbu díla. Bohužel stát - a to si můžete myslet za slovem stát co chcete- ten to neví.
ceny plynu a paliv- no touž bych musel s běžnými dostupnými daty v provnání ČR a EU napsat o hospodářstké politice našeho státu velmi neslušné slovo. naštěstí nejsme sami a Polsko je je stále ještě horší než my. Otázka by mohla být jak dlouho? Měsíc, dva nebo dokonce půl roku?

Předmět: Re: ekonomika, produktivita, lež má krátké nohy...
Autor: M.N.
Datum: 30.12.2004 11:34 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Bohužel vše souvisí se vším. Spotřebu plynu ovlivňuje fakt, že výstavba RD a bytů, ale i opravy staveb, je prováděna zejména stavebními firmami jejichž kvalita ve většině případů neodpovídá požadavkům současnosti. Co je platný kondenzační kotel, tepelné čerpadlo, když stavební firmy svou práci odfláknou. Počítám v naší zemi tak 90-95%. Dám příklad - zedník začne stavět zdi, přičemž rozbije 2x takové množství cihel než by bylo potřeba - obrovská zbytečná energetická ztráta při výrobě cihel-nepočítám rozbitý materiál při dopravě. Přijde elektřikář(instalatér, topenař) a rozmlátí už postavenou zeď pro kabely(protože nemá drážkovačku). Díry se potom musí plentovat maltou, která má jiné vlastnosti než tep. iz. cihla. Tepelné mosty, cbybně položená tep. izolace, vlhnutí zdí. O jiných ještě zavážnějších chybách, kdy se musí bourat celé zdi ani nemluvě. Situace je v ČR natolik katastrofální, že ve stavebnictví působí převážně lidé s velmi nízkým IQ a vědomě/nevědomě devastují přírodu, prodražují stavby i následný provoz a to i přesto, že dnešní stavební materiály a postupy jsou na velmi vysoké úrovni po všech stránkách. U cihel také platí to, že je to materiál, který umožňuje difuzi. Je s podivem, kolik stavebních firem např. při zateplování cihelných zdí používá jako přídavnou venkovní izolaci(venkovní plášť) polystyren, který difuzi zamezuje, nebo kombinuje polystyren a minerální vlnu(difuzi umožňuje). Každá nekvalitně provedená práce na stavbě se časem projeví a vrací se jako bumerang v podobě vlhkých zdí, vysoké spotřeby tepla, nevhodného životního prostředí, ale i estetiky.

Předmět: Re (2): ekonomika, produktivita, lež má krátké nohy...
Autor: petr kocina
Datum: 30.12.2004 15:08 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
vetsina domu se u nas jeste stavi postaru.
vetsine lidem proto rikam - kupujete si nove auto,ale je bohuzel technologicky 20 let stare !!!!
v dnesni dobe by se uz meli stavet pouze NED a PD, ostatni zakazat.soucasne technologie to hrave umoznuji a stavby to neprodrazi.

jinak jste to popsal naprosto spravne a skutecne se tak deje.

Předmět: Ekonomika?
Autor: Karel Jedlička
Datum: 27.03.2002 14:45 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Proč chcete vést debatu o cenách energií v rámci discipliny ekonomie a svobodného trhu, když ceny energií a služeb nejsou určovány trhem.O tom se nás snaží přesvědčit i někteří t. zv. pravicoví politici a vývoj tržního hospodářství u nás nechali opět na neviditelné ruce trhu bez pravidel.Poslední vývoj mě svádí k tomu, že je to otázka spíše právnická.

Předmět: Lež má krátké nohy, ale u nás ne!
Autor: Pavel Tezaur
Datum: 15.06.2001 21:42 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Přepočítáváte ceny energií v EU na naše koruny, ale vždy zapomenete přepočítat k tomu jejich platy a naše. Četl jsem, že projektant v Německu má na hodinu 100 DM tj. 1800 Kč. A v USA jsou prý ceny energií mnohonásobně levnější než v EU a přitom plat projektanta je ještě větší než v Německu. Tak co mi na to odpovíte?

Předmět: Re: Lež má krátké nohy, ale u nás ne!
Autor: Jan Bena
Datum: 11.07.2001 16:33 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vážený pane,

děkujeme za přípěvek. Cílem článku bylo podat informace o cenáh energií v EU podle skutečnosti. Motivace pro publikování článku byla takto: trhy s energiemi se v EU postupně liberalizují a tedy je stále více možno považovat tamní ceny za ceny tržní. Liberalizace energetického sektoru dříve či později proběhne i u nás a proto budou podobné ceny platit v horizontu několika let i u nás. Ceny v EU se jistě nebudou přizpůsobovat cenám českým, rozhodně to bude naopak, není vyhnutí.

Srovnání platů a životní úrovně a tím i relativních nákladů na nákup energií a zátěže pro obyvatele je jiný problém a bereme tuto problematiku jako námět pro další článek. Obecně lze říci, že výše platů a tím i životní úrovně je dána produktivitou ekonomiky potažmo produktivitou pracovní síly. Bude-li tedy produktivita práce v Čechách stejná jako je ve Spolkové republice Německo, dočkáme se jistě i stejně vysokých platů. Tedy zjednodušeně řečeno, až budeme umět místo Škodovek vyrábět Mercedesy, až bude český projektant pracovat tak efektivně jako německý, platy budou více méně stejné, toto je neúprosný ekonomický fakt. Proto nevěšme hlavu a poučme se od našich západních sousedů jak vyrábějí "Mercedesy"! :-)

S pozdravem
Jan Bena

Předmět: Re: Re: Lež má krátké nohy, ale u nás ne! Re:
Autor: Pospíchal M.
Datum: 24.07.2001 15:23 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Váše úvaha o vazbě produktivity ekonomiky ( pracovní síly ) na životní úrovni neodpovídá. Ku příkladu : český pracovník určitě nedostává srovnatelnou mzdu jako jeho německý protějšek ( nejmenovaný koncern vyrábějící nám však známé automobily ) , byť je nejméně stejně produktivní jako jeho západněji pracující kolega.
Nikomu nezávidím, vnímám realitu ( přerozdělovací mechanizmy, jednání ze strany silnějšího, rozdělení trhů, každá dobrá pozice je tvrdě vybojovaná ), ale musím reagovat když se setkám s podobným názorem jako Re:Re:....

Předmět: Produktivita v. životní úroveň - Jak je to?
Autor: Jan Bena
Datum: 24.07.2001 23:56 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Úvaha o vazbě produktivity ekonomiky (pracovní síly) na životní úroveň odpovídá. Dovolte, abych upřesnil můj první příspěvek. Pravděpodobně jsem málo zdůraznil, že relativní rozdíly v životní úrovni v jednotlivých zemích jsou dány vazbou na relativní rozdíly v CELKOVÉ produktivitě ekonomik (pracovní síly) těchto zemí. Bohužel, je to tak. Tedy, to jakou bude dostávat mzdu zaměstnanec "nejmenovaného koncernu vyrábějící nám však známé automobily" ve své podstatě závisí na produktivitě české pracovní síly jako celek ne jenom na jeho vlastní. Tedy například i na produktivitě českého bankéře (potažmo českých bank), kterým se jak všeobecně známo podařilo "prohospodařit" (lepší termín mě nenapadá) během posledních několika let několik set miliard korun. To má pak zaměstnanec v autoprůmyslu prostě smůlu :-).
S pozdravem
Jan Bena

Předmět: Re (2): Produktivita v. životní úroveň - Jak je to?
Autor: Ivo Špička
Datum: 10.08.2005 09:42 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vážený pane, tomu co jste napsal snad ani sám namůžete věřit, viďte.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama