Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Okna a provoz plynových spotřebičů

Autor článku:
Plné znění článku: Okna a provoz plynových spotřebičů
Anotace článku: V příspěvku jsou uvedeny požadavky na větrání místností a na přívod spalovacího vzduchu do místností, ve kterých budou umístěny plynové spotřebiče typu A a B. Tyto požadavky budou konfrontovány s tím, zda je mohou zajistit okna s původními vlastnostmi.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: Těsnost okenLibuše Jandíková27.05.2010 13:34
Re: Re. Okna a provoz plynových spotřebičůBartel St.08.11.2008 11:23
Těsnost okenPetr Špiroch18.10.2008 13:25
Plastová okna v panelákových kuchyních.Hlaváč RT PZ04.10.2008 07:09
okna a provoz plynových spotřebičů.Standa Standa01.10.2008 07:59
Re. Okna a provoz plynových spotřebičůJiří Vondra29.09.2008 15:30

Příspěvky
Předmět: Těsnost oken
Autor: Petr Špiroch
Datum: 18.10.2008 13:25 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Jsem přesvědčen, že diskutovaná otázka těsnosti či netěsnosti oken je v tomto případě naprosto chybná. Okna jako taková musí plnit celou řadu požadavků, které stanovují příslušné technické normy. Zde se hovoří nejen o maximální povolené průvzdušnosti funkční spáry, ale i o odolnosti proti zatékání, maximálních hodnotách prostupu tepla, vzduchové neprůzvučnosti etc. Větrání interiérů skrze funkční spáru oken je zde vysloveně zapovězeno - znamená to naprostou devastaci kvality okna. Takže - pokud chceme zachovat vhodné prostředí v interiéru, je třeba tak učinit pomocí větracího zařízení mimo funkční spáru okna. Vedle již zmíněných primitivních větracích štěrbin a klapek jsou na trhu i štěrbiny s vysokým útlumem hluku, slušným prostupem tepla, které jsou neuzavíratelné. Stojí však nějakou tu korunu. A tak si většina holt raději koupí cigarety...

Předmět: Re: Těsnost oken
Autor: Libuše Jandíková
Datum: 27.05.2010 13:34 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Prosím o zaslání kontaktu na dodavatele štěrbin s vysokým útlumem hluku a slušným prostupem tepla , jak uvádíte.

Předmět: Plastová okna v panelákových kuchyních.
Autor: Hlaváč RT PZ
Datum: 04.10.2008 07:09 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Ještě jsem nezažil, že by se v paneláku do kuchyní instalovali jiná okna, než plastová klasika. Chudáci revizní technici, kteří provádějí Provozní revize takových bytů. Visí nad nimi katova sekera. Sem, tam se při přestavbě v bytech ruší kuchyňské dveře a tím se zvětšuje prostor umístění sporáku.
Že by se do kuchyní osazovaly /dodatečně/ okna se zaručenou provzdušností dle výpočtu projektanta? Toho se nedočkáme.

Předmět: okna a provoz plynových spotřebičů.
Autor: Standa Standa
Datum: 01.10.2008 07:59 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Plastová okna se instalují již delší dobu a všichni ví, že jejich provzdušnost nevyhovuje pro provoz plyn. sporáků. Žádné technické řešení se doposud nenabízelo. Nvrhnout vyříznutí těsnění z nového plast. okna při periodické revizi, znamená pro revizního technika že u BD nebo SV s revizemi skončil, když "dnes je přece prioritní úspora tepla". Nyní někteří výrobci oken osazují kuchyňská okna samoregulační větrací jednotkou "Regel-air", ale z pprospektu se dočtu, že max. průchod vzduchu je jen 6 m3/hod. Také jsem viděl nějaký "šíbr" v rámu okna, ale ten se dá kdykoliv uzavřít, takže nevyhovuje TPG. Byl bych rád, kdyby se o tomto tématu více psalo.

Předmět: Re. Okna a provoz plynových spotřebičů
Autor: Jiří Vondra
Datum: 29.09.2008 15:30 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Pro bezpečnost osob, zvláště při provozování spotřebičů třídy "B" by měla platit zásada - nová těsná okna = plynový spotřebič typu "C".
Výměna oken v domech s plynovými spotřebiči by měla podléhat zřejmě kolaudaci, při které by měla být zpracována revizní zpráva plynových spotřebičů. Případně by měl vyjít alespoň legislativní předpis,který by dodavatelům oken a montážním firmám předepisoval povinnost se touto problematikou zabývat před a po dodání oken do domů s plynovými spotřebiči. Jinak nebezpečí otrav a poškození zdraví osob asi nebude možno vyloučit.
U spotřebičů typu "A" by byl asi také vhodný přechod na elektrické sporáky. Ve většině případů se totiž plynový sporák v domácnostech používá přes pracovní týden minimálně a předepsaná průvzdušnost oken zvyšuje energetické ztráty po 24 hod. denně. Je reálné nebezpečí, že dříve nebo později uživatelé bytů v nevědomosti okna dodatečně znovu utěsní.

Předmět: Re: Re. Okna a provoz plynových spotřebičů
Autor: Bartel St.
Datum: 08.11.2008 11:23 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dnes opravdu každý kdo okna vyměňuje si tuto skutečnost, /ohrožující bezpečný provoz plynového spotřebiče ve vztahu k bezpečnosti osob a věcí/ vůbec neuvědomuje a při uvádění do provozu plynového spotřebiče technikem se diví,proč musí dodatečně provádět úpravy pro zabezpečení přívodu spalovacího vzduchu. Najednou stojí před otázkou, jaký otvor, kde a jak.
Určitě by zde měla být nějaká jednoduchá a všem srozumitelná pomůcka na určení velikosti potřebného "otvoru" ve vztahu k výkonu plynového spotřebiče při přechodu na kategorii C, což je opravdu nejvhodnější cesta k zajištění bezpečnosti provozu plynového spotřebiče. Proto prosím revizní techniky plynu, aby se toho ujali nikoliv cestou teoretických výpočtů,/pro laiky zčásti nepochopitelné/, ale při jakém výkonu je třeba minimální a máximální větrací otvor buď přirozeného, či nuceného větrání.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama