Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Komentář k pravidlům podpory obnovitelných zdrojů pro fyzické osoby a rok 2009

Autor článku: Ing. Libor Novák
Plné znění článku: Komentář k pravidlům podpory obnovitelných zdrojů pro fyzické osoby a rok 2009
Anotace článku: Program na podporu obnovitelných zdrojů energie vyhlášený pro rok 2009 potvrdil směr, který MŽP nastavilo po jeho silné redukci v březnu loňského roku. Majitelé objektů v lokalitách s dostupnou plynofikací či jiným centrálním zdrojem tepla zůstávají znevýhodněni. Změní tento pohled "plynová krize"?

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Dotace na krbová kamna s výměníkemJiří Hlávka06.02.2009 10:23
Re (2): DoplněníRNDr. Petr Čížek06.02.2009 09:56
DoplněníAlan Dilin06.02.2009 09:50
Předepsaný topný faktor lze splnitRNDr. Petr Čížek05.02.2009 16:15
A vy se divíte???Alan Dilin03.02.2009 14:17
Komentář k pravidlům podpory obnovitelných zdrojů pro fyzické osoby a rok 2009Jiří Vondra31.01.2009 17:40
SFŽPAnna Geislerová26.01.2009 10:47
SFŽPAnna Geislerová26.01.2009 10:45

Příspěvky
Předmět: Dotace na krbová kamna s výměníkem
Autor: Jiří Hlávka
Datum: 06.02.2009 10:23 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Předmět: Předepsaný topný faktor lze splnit
Autor: RNDr. Petr Čížek
Datum: 05.02.2009 16:15 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Já se naopak domnívám, že bylo zcela nesmyslné poskytovat dotace na tepelná čerpadla země voda, pracující pouze v topném režimu a ještě k tomu v létě používaná k přípravě teplé vody. Ta dotace podporovala dealery tepelných čerpadel, kteří je důvěřivým lidem nabízí jako kamna nepotřebující uhlí, ale životnímu prostředí nic nepřinášela a zákazníkům, kteří v dobré víře počítali s dlouhodobou životností takového topení, přichystala budoucí potíže. V Německu se odhaduje, že již po šesti až osmi letech nedosahuje potřebného výkonu 30 až 40 % takových vrtů. Předepsaný topný faktor země - voda: 4,3 při parametrech S0/W35 lze snadno a značně překročit, ale ne u permanentně ochlazované zeminy. Je to možné u technologie BTES (Borehole Thermal Energy Storage) - akumulace přebytků tepla či chladu v zemi k jejich pozdějšímu vytěžení tepelnými čerpadly. Je jedním z mála obnovitelných energetických zdrojů s kladnou ekologickou bilancí, které lze při dnešním stavu techniky realizovat. Tím, že v době sezónních špiček šetří elektřinu, jí vlastně dodává přímo do místa odběru, aniž by k tomu potřebovala rozvodnou soustavu. Je to systém používaný všude jinde ve světě (kde omylem nezařadili zákon o zachování a přeměně energie do marx leninismu)a osobně se domnívám, že je to jediný způsob, který si u tepelných čerpadel zasluhuje dotaci.

Předmět: A vy se divíte???
Autor: Alan Dilin
Datum: 03.02.2009 14:17 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Prosím jen se podívejte na "odborníky" na MŽP, kteří uvedený program připravují. Pak se nemůžete divit. A konzultace s veřejností nebo s administrátory programu? Neexistuje.

Předmět: Doplnění
Autor: Alan Dilin
Datum: 06.02.2009 09:50 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
A bohužel obdobně nekompetentní to bude v připravovaném programu GIS kde se jedná o mnohonásobně vyšší částky.

Předmět: Re (2): Doplnění
Autor: RNDr. Petr Čížek
Datum: 06.02.2009 09:56 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Já se na tom nepodílel, já s MŽP nemám nic společného. Ale nijak se netajím s tím, že zrovna v tomhle případě s nimi docela souhlasím.

Předmět: Komentář k pravidlům podpory obnovitelných zdrojů pro fyzické osoby a rok 2009
Autor: Jiří Vondra
Datum: 31.01.2009 17:40 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Problém s dotačními programy našeho státu a jejich pravidly je, že je vytvářen zřejmě skupinou lidí, kteří jsou uzavřeni za dveřmi sami do sobe, ve svém světě, a neznají a zřejmě se ani neumí vžít do životní reality těch, pro které mají být dotace poskytovány. Jinak by totiž nemohly vypadat tyto programy tak jak vypadají. Každý rok pravidla rozdílná od mantinelu k mantinelu.
Aby se předešlo takovým "divočinám", měly by být dotační programy a jejich pravidla projednávány před přijetím a vyhlášením veřejně s možností jejich připomínkování z řad, pro která mají být určena. A také by si je ti, kteří je připravují, měli odzkoušet na nějakých vzorových příkladech v praxi, aby poznali, jak se jí to, co uvařili.
Domnívám se, že by státu i podnikání v této zemi prospělo, aby byly nařízením vlády nebo zákonem stanoveny všeobecné podmínky pro poskytování dotací, kdy by jednou z těch stěžejních bylo, že vyhlášený program musí trvat za neměnných podmínek určitou dobu, např. 3 až 5 let a dále ustanoveno, že mohou být vyhlašovány jen takové dotační tituly s podmínkami, které budou moci využívat širší potenciál uchazečů. V opačném případě jde o mrhání časem, neefektivitu dodačních titulů v praxi a v neposlední řadě i o mrhání penězi daňových poplatníků na přípravu dotačních titulů.
Jiří Vondra, Přerov

Předmět: SFŽP
Autor: Anna Geislerová
Datum: 26.01.2009 10:47 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Ha ha !!!

Předmět: SFŽP
Autor: Anna Geislerová
Datum: 26.01.2009 10:45 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Ha ha !!!

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama