Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Solární ohřev venkovních bazénů

Autor článku: Bronislav Bechník
Plné znění článku: Solární ohřev venkovních bazénů
Anotace článku: Česká republika patří v rámci EU k zemím s energeticky nejnáročnějším hospodářstvím a s tím spojená produkce CO2 na osobu patří rovněž k nejvyšším v EU. Jedno z ekonomicky nejlepších opatření ke snížení emisí CO2, ale i nákladů na ohřev vody, je využití solární energie. Investiční náklady do solárních systémů jsou sice obvykle vyšší ve srovnání s konvenčními systémy, Slunce však nikdy nevystaví fakturu za dodanou energii.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Ohřev na dřevoAles Kubica10.12.2015 20:51
solární kruhy na bazénZuzana Sládková09.07.2012 18:33
Re: Solární ohřev bazénuBronislav Bechník26.09.2009 10:48
Solární ohřev bazénuMirek Toufal26.09.2009 09:21
Re (3): ohřev bazénuBronislav Bechník11.02.2009 19:39
Re (2): ohřev bazénuAleš Aleš11.02.2009 16:09
Re: ohřev bazénu Bronislav Bechník09.02.2009 13:23
ohřev bazénu Aleš Aleš09.02.2009 12:35

Příspěvky
Předmět: Ohřev na dřevo
Autor: Ales Kubica
Datum: 10.12.2015 20:51 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 121308
reakce na ...
Solární ohřev funguje jen když svítí slunce. Pokud chcete mít teplý bazén, kdy vy chcete, musíte najít jiné řešení. Ohřev přes tepelné čerpadlo, ohřev přes kotel na dřevo (více na vyhrivany-bazen.cz)

Předmět: solární kruhy na bazén
Autor: Zuzana Sládková
Datum: 09.07.2012 18:33 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 108351
reakce na ...
Nemám naprosto dobré zkušenosti s tímto druhem solárního ohřevu. Než jsem ho loni koupila, tak jsem si četla příznivé hodnocení na foru a od odborníka. Ale praxe? Ani mi nepřišlo, že by se voda nějak výrazně ohřívala a navíc si vnoučata stěžovala, že jim to tam překáží, tak jsem to radši usušila a uklidila. Aby se s tím nic nestalo, dala jsem to na palandu mezi lůžkoviny s tím, že se to pokusím příští rok prodat. Ale ouha! Do druhého roku začaly téměř všechny ty kruhy unikat a to jednak ve skladech, které tam byly už při dodávce a dále v místech spojů.

Předmět: Solární ohřev bazénu
Autor: Mirek Toufal
Datum: 26.09.2009 09:21 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Předmět: Re: Solární ohřev bazénu
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 26.09.2009 10:48 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
hezký pokus o reklamu

nicméně totéž dokáže jákákoli bublinková fólie, které nabízí celá řada firem, jejich nevýhodou (kruhů i fólií) je nízká životnost a nutnost manuálně instalovat a odstraňovat

existují i automatické systémy průhledného zakrývání hladiny bazénu, jsou však poměrně drahé

Předmět: ohřev bazénu
Autor: Aleš Aleš
Datum: 09.02.2009 12:35 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
realizace solárního systému pro ohřev bazénu je poměrně ošidná záležitost , myslím , že v článku nebylo popsáno zisk solárních kolektorů je jedna věc , faktem je, že krytý bazén nepotřebujeme vyhřívat v červnu a v červenci kdy je zisk solární soustavy největší. Nejvíce energie naopak potřebujeme v odbobí dešťů na podzim a na jaře. Solární systém je tedy většinou nevyužit - v létě je nepotřebný v zimě sice funguje , ale voda v bazénu nemá potřebnou teplotu na koupání a solární energii pro ohřev bazénu tedy využijeme pouze 85 dní v roce na jaře - polovina dubna až konec května a 40 dní na podzim - od září cca do 10 října.

daleko lepší , je dle mého nározu investovat do tepleného bazénovéto čerpadla - topné faktory se pohybují okolo 1:5 je kompaktní , funguje i při zatažené obloze, ve dne v noci do teploty okolí cca +7°C. ( levnější typy bez reverzace) Kromě levného provozu a jednoduché instalace nás potěší i jeho cena , která začáná od 25 tisíc..... velkou výhodou je že správně dimenzované tepelné čerpadlo ohřeje bazén při jakékoli okolní teplotě (nad +7°C). Tomuto se může přiblížit pouze hrubě předimenzovaný tedy extrémně drahý solární systém.

Dle mého názoru jsou solární systémy v našich podmínkách vhodné zejména pro předehřev TUV.

Předmět: Re: ohřev bazénu
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 09.02.2009 13:23 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Zkuste se zeptat návštěvníků koupaliště na Rusavě, jestli je solární systém v létě zbytečný. Nejčastější odpověď bude, že je obrovský rozdíl, jestli voda má 21 nebo 24 °C. Pro rekreační plavání je to druhé tak na spodní hranici přijatelnosti. Rovnou se můžete zeptat, proč nepoužívají tepelné čerpadlo, když je mají nainstalované.

Loni v létě si ve Zlíně pochvalovali, že jim prudce stoupla návštěvnost venkovního bazénu, protože voda měla teplotu až 28 °C - posílali tam přebytky tepla ze solárního systému, který je určen pro ohřev krytého bazénu. Dokonce i v létě je v krytém bazénu nějaká energie třeba. Jednak pro sprchy, jednak pro ohřev obměňované vody, ale občas i pro přitápění.

O smysluplnosti vyhřívání bazénu můžeme diskutovat na jiných webech. O výhodách tepelných čerpadel pro toto použití bychom diskutovat mohli, nemyslím si však, že situace je tak jednoznačná, jak se jeví Vám.

Předmět: Re (2): ohřev bazénu
Autor: Aleš Aleš
Datum: 11.02.2009 16:09 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
určitě máte pravdu pokud mluvíte o veřejných venkovních koupalištích, kde je třeba přihřívat vodu v létě , já jsem stáhnul svou výhradu ke krytému bazénu např. rodinnému domu. U nekrytých bazénů je výhodný solární systém jelikož nečekáme koupání mimo léto a teplejší voda je příjemná. U krytých bazénů se dle mého názoru hodí spíše provozně dražší tepelné čerpadlo.

V ČR se bohužel provozuje nešvar , že majitel bazénu si koupí solární systém k přihřívání vody v bazénu, a protože ho v zimě využije k přitápění ( cca 15-20% zisku systému ) dostane na něj dodace z veřejných zdrojů - 50% investice na ekologické vytápění..... Proto máme tolik solárních systémů určených k přitápění...

Předmět: Re (3): ohřev bazénu
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 11.02.2009 19:39 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Plně s Vámi souhlasím, naštěstí dotace na solární systém pro ohřev teplé vody a pro přitápění je maximálně 60 tisíc, přičemž 50 tisíc by investor dostal i na samostatný ohřev teplé vody, takže na rozšíření systému i pro ohřev bazénu dostane 10 tisíc

projekt SOLPOOL je zaměřen primárně na venkovní bazény, v textu je to uvedeno

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama