TZB-info - Soubor pasivních rodinných…
Pasivní domy jsou někdy mylně chápány, jako spíše experimentální stavby s nezvyklým vzhledem, které si nechávají stavět investoři s velmi individuálním přístupem k bydlení. Projekt domků v obci…
Kam dál pro informace ze stavebnictví
Plné znění článku: Pasivní domy v Židlochovicích
Zaujala mě Vaše argumentace domy v Švédsku nebo Norsku. Akumulace má velmi pozitivní vliv na tepelnou setrvačnost v…
před 13 roky
. . . .pokud bude soudný. . . .:) :) jsem v klidu. Pokud bude nesoudný - jsem v klidu též. Již Napoleon Hill říkal :…
před 15 roky
myslím, že po pročtení článku https://www.tzb-info.cz/5588-nekala-soutez si už soudný čtenář udělá o panu Aleši…
před 15 roky
167 odpovědí
Zobrazit všechny reakcemyslím, že po pročtení článku https://www.tzb-info.cz/5588-nekala-sout… si už soudný čtenář udělá o panu Aleši Svobodovi názor sám
BB Bronislav Bechník @bronislav.bechnik665. . . .pokud bude soudný. . . .:) :) jsem v klidu.
Pokud bude nesoudný - jsem v klidu též.
Již Napoleon Hill říkal : nikdy nedejte na názor neinformovaných. :) A prosím - dělejte si co chcete, stavte si baráky z čeho chcete. Je to každého svobodná vůle a právo - kolik protopí nebo kdy se mu to rozpadne. . . Ale hlavně už mě neobtěžujte tlacháním a skrytou reklamou na ytong.. Vřelé díky. AS
Zdravím, nemohu se na to dívat.. Zcela mě překvapuje pan Aleš Svoboda se svou izolační "hmotou" kterou reklamuje napříč internetovými diskuzemi..
Osobně jsem s tímto pánem ani jeho systémem neměl čest, ale dle mého názoru jde o typického čecháčka, podle IČO jeho fy je snadno zjistítelná oblast podnikání jeho firmy, zcela určitě není odborně způsobilá na montáž pasivních domů ani jiných domů (na webech se ohání, že má zakázku na 160 RD z dotací zelenou úsporám? nesmysl), protože to nemá v popisu podnikání, lze předpokládat pouze jistou odbornost v zateplování - spíše prodeje izolace. Nicméně fakt že má živnostenské oprávnění na výkup odpadu a následnou výrobu izolace, je mým pouhým dohadem že si tu svou směs dělá z rozemletých novin + rozdrcených kousků polystyrénu a takovou věc bych si určitě nenechal na dům nastříkat.
Je to můj názor, ale určitě bych jeho propagované izolaci nevěřil.
ZC zdeseny ctenar @zdeseny.ctenar056Zdravím, nemohu se na to dívat..
RE : Tak zavřete oči. . . . třeba wse Vám bude zdát něco příjemného :)
Zcela mě překvapuje pan Aleš Svoboda se svou izolační "hmotou" kterou reklamuje napříč internetovými diskuzemi..
RE : Dovolím si oponovat - pouze na tomto serveru. Ale vůbec jsem nepropagovagoval "svoji" izolaci. Není moje - vyrábí se již 130 let. Já teprve 18 let.
Můj první příspěvek se týkal podivu nad skladbou ytong+300 mm polystyrénu, kteroužto považuji za vskutku kuriózní. O tomto se bavme.
Osobně jsem s tímto pánem ani jeho systémem neměl čest
RE : To je vidět, jak o stavebních materiálech nic nevíte.
ale dle mého názoru jde o typického čecháčka
RE : Kto to je typický čecháček ?? Lenoch na podpoře volící ČSSD či komunisty ??
podle IČO jeho fy je snadno zjistítelná oblast podnikání jeho firmy, zcela určitě není odborně způsobilá na montáž pasivních domů ani jiných domů
RE : Nikde jsem nepsal, že pasivní či jakékoliv jiné domy stavíme.
lze předpokládat pouze jistou odbornost v zateplování
¨RE : Ani to neprovádíme. Vyrábíme izolace a aplikační stroje. Savební firmy školíme - to je podstatný rozdíl
- spíše prodeje izolace
RE : Nejsem překupník, vše, co prodávámE - VYRÁBÍME
. Nicméně fakt že má živnostenské oprávnění na výkup odpadu a následnou výrobu izolace, je mým pouhým dohadem že si tu svou směs dělá z rozemletých novin + rozdrcených kousků polystyrénu
RE : Toto je typické čecháčkovství - nico problému nevím, ale budu do toho kibicovat. Kdybystese obtěžoval prostudovat si web, zjistil byste několik výrobků. Kdybyste byl znalý věci, musel byste vědět, že výroba byť ze sběrového papíru musí mít ŽL na zpracování odpadu a souhlas Krajského přadu. O další certifikátech ani nemluvím. O polystyrénu to platí rovněž. M.j.náš produk IZO-BALL je chráněn patentem.
a takovou věc bych si určitě nenechal na dům nastříkat
RE : Protože vůbec netušíte, že se nestříká - ale fouká a taktéž o této izolaci "lautr" nic nevíte. Proto volíte hospodskýzpůsob diskuse.
Je to můj názor, ale určitě bych jeho propagované izolaci nevěřil.
RE : A ke všemu ještě ani nevíte PROČ ?? Důvěřujete vlastním fantaziím a závěrům z neznalosti, místo studia faktů.
Celulózaje naprosto zdravotně nezávadná a má o 40% lepší izolační vlastnosti než skla či minerály.
Ale nasvůj názor, byť by Vás v praxi poškozoval - máte plné právo. Jen to musíte být schopen umět dokázat.
s úctou A.S.
Bavím se tím jak se tu rozjela diskuse. Škoda, že jsem nestačil některé příspěvky přečíst než byly zcenzurovány.
Kombinace typu cihla nebo ytong + 30cm PS jsou opravdu poněkud zcestné, ale tu razanci pana Svobody obdivuji. každopádně tuto konstrukci znevýhodňuje především tloušťka zdi která u malého domku zmenší podlahovou plochu o 8m2. Argumentace akumulací stěny je v případě instalace vzduchotechniky zcestná neboť při použití kvalitní regulace není jakákoli akumulace potřebná.
Každopádně češi jsou ještě poměrně zaostalí a mají zájem o domy masívní olepené PS. Pokud by se podívali do zemí kde jsou dlouhodobější zkušenosti s úspornými domy tak by možná prohlédli. Cihelno-vápenatá lobby původem především z německa se snaží u nás prodávat technologie o něž není na německém trhu již takový zájem jak by si představovali.
PŠ Petr Ševela @petr.sevela613Vážený pane Ševelo,
děkuji za Váš příspěvek. Doufám, že si ho přečtou všichni.
Převeším bych chtěl zudůraznit, že můj první příspěvek byl v podobném duchu – ale zabýval jsem se jen a jen tou nešťastnou konstrukcí, kterou skutečně považuji za děsivou.
Ihned jsem byl napaden a obviněn z lobování – ač se stavařinou nezabývám a výrobou RD taktéž ne. Nakonec se ukázalo, že nejaktivnějším bojovníkem za bílou cihlu+EPS je člověk, který je výrobcem yt. placen – tedy musí obhajovat svoje živobytí. Mě jen mrzí, že to je „za každou cenu“ - ale bohužel za peníze jeho klientů. Tím je vysvětlena averze vůči moderním trendům v konstrukci domů. Proto jsem se zdravě naštval.
Následně jsem se dostal k tematu akumulace – kteroužto ( a v tomto případě jako výrobce tepelnýcj izolací ) rovněž považuji za archaickou a zbytečnou – ale uznávám její existenci.
Já sám jsem zastáncem lehkých dřevostaveb s masivní izolací – 30 cm. Osobní zkušednost z USA, Finska atd. . Takže můj dům 170 m2 má pouhé 3 kW ztrátu. Teplo vyrábím vlastním eko-kotlem na biomasu a akumuluji ho v nádrži.
Ta vrstva 30 cm zvětšuje sílu obvodové zdi – ale beru to jako optimista – nezmenší se mi vnitřní prostor, jen se o něco zvětší celkový půdorys domu.
S tou zaostalostí čechů s Vámi vřele souhlasím. Ale oni to neradi slyší.
Cenzura redakce – pokud nějaká je – je rovněž alarmující.
S úctou Aleš Svoboda
Vážení přátelé,
už zamostný nápad postavit dům z ytongu a oblepit ho 30 cm polystyrénu je zrůdný - o šílené schopnosti takový barák postavit ani nemluvě.
Už soudruzi se pokoušeli poručit větru dešti - a jak dopadli. Proto mě dnešní podobné snahy přivádějí k údivu a směrem k ubohým klientům k pláči. Tyto snahy jen dokazují stavební středověk České republiky.
Už studenti prvního ročníku stavební školy vědí, že difúzní odpor stavebních matgeriálů musí směrem ven KLESAT, aby ze stavby odcházela voda v podobě par a nehrozilo tak roziko kondenzace v konstrukci. Novodobí cihloví či ytongoví stavebnící tuto zásadu naprosti IGNORUJÍ. Polystyren stavbu dokonale uzavře, takže vlhko nemá šanci dostat se ven - tedy se zákonitě MUSÍ v konstrukci srážet.
O nesmyslech jako je setrvačnost nebo fakt, že barák se staví metodou cihla k cihle - tedy "Hej rup" - tedy technikou starou mnoho tisíc let - snad ani nemá cenu hovořit.
Používání neúčinných tepelných izolací na bázi minerálů nebo skla, plněných formaldehydem je kapitola sama o sobě.
Pasivní dům je rovněž definován VZDUCHOVOU těsností, která se měří akreditovanými firmami tzv. Blowedoor testem. Bez splnění tohoto testu NENÍ dům uznán jako pasivní - a investor nemá šanci získat dotaci 220.000,- Kč, která platí od 1. dubna 2009
Jestli kdokoliv chce vědět, JAK má skutečný pasivní dům vypadat, nechť se podívá na https://www.tzb-info.cz/4755-soubor-pasi… nebo se obrátí na autora článku. Správně postavený pasivní dům vůbec nemusí být dražší než archaické
Rád adeptům poradím, aby nenaletěli zlatokopům.
AS Aleš Svoboda @ales.svobodaDobrý večet,
mohu se prosím zeptat na zdroj informací o dotaci, zatím jsem žadné oficiální informace nazaznamenal. Co se týče koncepce domu na Vámi uvedeném odkazu tak s Vámi zcela souhlasím. Nejen z pohledu ekologie a nákladů ale i propracovanosti koncepce. Děkuji s S pozravem,
PV
Dobry den,
na zacatku diskuze se resila, podle me, dulezita otazka vlivu na zivotni prostredi, ktere dostane prednost pokud lide realizuji i ekonomicky prinos. Myslim, ze takto premysli 99 procent populace. Nicmene si dovolim byt idealisticky a zeptat se jaka je energeticka narocnost vyroby Itongu ve srovnani s pouzitim dreva?
Dekuji
Petr
PV Petr Vrabec @petr.vrabec976Musím přiznat, že nemám k dispozici údaje o energetické náročnosti konkrétních dřevostaveb v ČR. Obecně ale platí, že asi největší výhodou dřevostaveb je právě jejich výroba z obnovitelných lokálně dostupných zdrojů a nízká energetická náročnost na úpravu surovin. Pokud se ovšem stavby realizují ze sibiřského nebo skandinávského dřeva, dost tuto výhodu zastiňují nároky na dopravu atd. Izolanty, OSB desky, parotěsné fólie apod. také nejsou energeticky "zadarmo". I když to není znát na pořizovací ceně dřevostaveb, měly by být i v současných podmínkách z hlediska šedé energie nejvýhodnější variantou stavění. Co se pórobetonu YTONG týče, patří vzhledem ke své objemové hmotnosti a technologii výroby k energeticky i surovinově jednoznačně nejšetrnějším masivním materiálům na trhu. Vzájemné porovnání by ale měl asi učinit někdo nezávislý.
Spočítal již někdo (především by to měli spočítat na ČVUT), kolik vlastně energie (kolik se při tom vytvoří emisí)se vloží do vybudování pasivního domu. A jaká je návratnost. Především jestli je doopravdy návratnost vztažená k ochraně životního prostředí. Bylo by dobré, kdyby někdo (zase myslím, že by to mohli na ČVUT spočítat - můžou k tomu využít studenty (a stát by to mohl dodtovat)), jaký systém zvolit, myslím tepelný odpor konstrukcí, zdroje tepla pro vytápění a ohřev TV, vč. rekuperace vzduchu a způsob chlazení. Aby dům ekonomicky, ale především z hlediska životního prostředí pro budoucí generace byl co nejvýhodnější.
Je skvělý materiál , hlavně ty jeho zvukové vlastnosti, postavte si příčky z Ytongu a z ložnice můžete poslouchat televizi v obýváku nebo zavírání dveří mezi obývákem o chodbou - takhle třeba ve 2 honiny ráno to musí být vzrušující zážitek....
Pokud vyjde dům o 500 tis dráže než klasika pak jen úroky z hypoteky jsou 25 tisíc každý rok ( cena vytápění) a k těm posledním 500 tisícům se dostanete až po 15 nebo 20 letech splácení. Cena údržby speciálních technologií zejména vzduchotechniky - čištění , výměna filtrů , ventylátoru = specializovaná firma atd jen podtrhuje , že stavba pasivního domu pokud není prováděna svépomocí má špatnou ne-li žádnou návratnost.
Aco je tohle prosimvas za nesmysl:
Pokud se neuspokojíte s kategorií nízkoenergetického domu, protože vás lákají skutečně extrémní domy s téměř nulovou spotřebou energií, použijte systémové řešení značky XELLA pro pasivní a ekologické domy. Nosné zdivo z pórobetonu YTONG P4-500 zateplené minerální izolací nové generace s názvem MULTIPOR. Podle průkazu energetické náročnosti splňuje dům parametry pro kategorii A - Mimořádně úsporná stavba.
Možná jsem detailista a chytam každou mouchu,ale preci z tohodle clanku nemuze vyznit ze pri pouziti tohodle materialu to bude kategorie A, když to takhle nejde posuzovat.
MČ Miroslav čermák @miroslav.cermak324Pasívní domy přece nejsou o materiálech , ale o instalovaných technologiích.
Tomu nahrává i nově prováděné energetické průkazy dle vyhlášky 148, kde i objekt který není konstrukčně nic moc ale plácnete do něj tepelné čerpadlo najednou vychází poměrně dobře. Vím že to nemá s hodnocením pasivních domů nic společného ale nedalo mi to.
Samozřejmě je potřeba i na straně složení konstrukcí pasivní dům vybavit, ale to "gro", který z toho objektu udělá pasívní dům nejsou konstrukce.
citace
"V mém domě sice nespadla teplota ani po týdnu a při desetistupňových mrazech o více než dva stupně, po návratu však trvalo, než se zpětně ohřála na 21°C."
k tomu jen citace klasika
"Ty Vaše bulíky, už je mám zase na nose"
IŠ Ing. Štěpánek @ing.stepanekPane Pipo, mýlíte se. Bydlím v domě z VPC cihel, zateplení fasády 30 cm, strop 40 cm, podlaha 24 cm, okna dřevo trojsklo argon. Mohu potvrdit, že teplota letos klesala v domě i při extrémních teplotách v lednu velmi pomalu. A to máme ještě zabudovanou vlhkost ze stavby, a VZT ještě nejela. V Rakousku je soubor pasivních domů, kde se můžete ubytovat jako v penzionu a strávit tam pár dnů dovolené. Jeďte si to vyzkoušet a pak mudrujte. Adresu bohužel nevím, ale dalo by se to vygooglit.
To jsou novinky, zdivo z porobetonu - dobrá tepelná setrvačnost, zajímalo by mě s jakými lehkými kostrukcemi to autor porovnává - asi se sruby nebo jinými dřevostavbami.
Ale pasivní dům není přece o tom že si naplácám na fasádu 30cm polystyrenu ?!?
Je to o použití systémů nuceného větrání apod., bez toho v podstaě nelze pasivní dům vytvořit. A jistě daleko lepší akumulaci tepla a tím setrvačnost mi poskytne keramické zdivo + zateplení.
IŠ Ing. Štěpánek @ing.stepanekJá bych si dovolil přispět svým názorem - nosné stěny z betonu s venkoní izolací vykazují výborné tepelně akumulační vlastnosti - a tedy i tepelnou setrvačnost. Mimo tuto vlastnost je zde velká výhoda cenová i pracnosti - tloušťka nosné části zdi se pohybuje okolo 15 cm. Pokusil jsem se o nástin vlastností na http://martin-kucera.com/cs/stavba-pasiv…
Inspirací je mi řešení prof. Reinberga v Hostětíně.
Tím, že se stěny obejdou bez fasádního zateplení, šetří investorům významné prostředky jak za samotný materiál, tak za stavební práce. Ytong, který je tedy ve srovnání s běžným zdivem poměrně drahým materiálem, se najednou v porovnání se zateplenými konstrukcemi podobných izolačních parametrů jeví jako velmi výhodné a jednoduché řešení, kterému stavebníci logicky dávají přednost.
Technické údaje:
obvodová konstrukce: obvodové zdivo YTONG 250 mm; tepelná izolace 300 mm polystyrenu
Tak jak to tedy je. Stačí opravdu skvělý bílý Ytong, nebo se musí i zateplit?
LS Lukáš Střížek @lukas.strizek666Cílem není stavět pasívní domy. Cílem je prodávat ytong.
Nevhodný příspěvek
Pokud chcete upozornit redakci na diskusní příspěvek, který svým obsahem porušuje pravidla diskusí na portálu TZB-info, klikněte na tlačítko Odeslat. V diskusích jsou nepřípustné zejména příspěvky vulgární, urážlivé a nesouvisející s tématem dané diskuse.
Vyberte způsob sdílení
Přihlášení
nebo se přihlaste emailem
Nemáte účet?
Vypadá to, že nejste přihlášen
Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.
Technická podpora
Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.