Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Zelená úsporám

Autor článku: redakce
Plné znění článku: Zelená úsporám
Anotace článku: 7. dubna byl na tiskové konferenci Ministerstva životního prostředí ČR představen dlouho očekávaný program Zelená úsporám. Program přinesl celou řadu novinek v oblasti podpory úspor energie a nízkoemisních zdrojů pro vytápění.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 47   starší >>
Příspěvky
Předmět: Dílčí dotace, požadavky na opatření
Autor: Lukáš Chuchma
Datum: 23.03.2010 22:26 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den!
Rád bych se z pozice člověka provádějícího výpočet zeptal na jednu věc.
Klient před nedávnem provedl výměnu oken a vstupních dveří (najednou; jednalo by se o zpětně uznávané opatření). Okna dosahují součinitele prostupu tepla U = 0,9, ale dveře 1,4. Tudíž okna splňují požadavky U na dílčí zateplení (tj. 1,2), ale dveře nikoliv (požadavek pro dílčí zateplení je také 1,2, pokud by se jednalo o celkové zateplení, požadavek je 1,5, ale jedná se pouze o zateplení dílčí).
S výměnou oken a dveří by se dosáhlo dílčí úspory nad 20 %. Problém ale nastává v již zmiňovaých dveřích, které nesplňují podmínky pro dílčí dotaci.
Chtěl bych se proto zeptal, zda je možné u výpočtu původního stavu uvažovat dveře staré, a u nového stavu uvažovat dveře nové s U = 1,4 a s tím, že na náklady spojené s pořízením a osazením těchto dveří by se nevztahovala dotace. Nebo jestli není vůbec možné při výpočtu úspory uvažovat žádné opatření, které nesplňuje podmínky dílčího zateplení, i kdyby náklady na toto opatření pokryl ze svých zdrojů.

Předem díky!

Předmět: Re: Dílčí dotace, požadavky na opatření
Autor: matouš lída
Datum: 26.03.2010 23:31 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dveře prostě nezapočítávejte do opatření a ve stavu před a po zateplení počítejte se součinitelem 1,4, tedy jako by dveře byly stávající. Současně je neuvádějte do krycího listu, tam přijdou pouze okna s doporučeným součinitelem prostupu tepla.

Předmět: dotaz k Zel. úsporám
Autor: Martin Novák
Datum: 07.02.2010 16:40 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den,
mám dotaz k Zel. úsporám. Mám vypracovaný projekt na komplex. zateplení RD, nicméně teď jsme se rozhodli, že místo 1 okna v kuchyni uděláme balk. dveře na budoucí terasu, v projektu je ponechané okno. Jde mi oto, jestli to po realizaci někdo ze Zel. úsporám kontroluje, nebo jestli může mít nějaký blbý následek.
Děkuji za odpověď.

Martin

Předmět: Re: dotaz k Zel. úsporám
Autor: great wanasto
Datum: 07.02.2010 22:11 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
1. pro získání doatcí je třeba tolik papírů kolik pro stavební povolení a hypotéku zároveň
2. nikdo tam s tím nemá zkušenosti = dlouho to trvá
3. je třeba zaplatit všechny projekty (především výpočet tepelných ztrát) ze svého předem

mé zkušenosti 9 měsíců shcůzek, 20 000 v projektech, neustálé žádosti o doplnění čehosi

nikoho a nikdy ani nenapadlo, že by se na to přišel podívat

Předmět: Re: dotaz k Zel. úsporám
Autor: Milan Milan
Datum: 08.02.2010 08:29 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Myslím si, že projekt je třeba upravit. Kontroly jsou naplánované na každou zhruba desátou. Kontroluje se po podání žádosti o dotace, při realizaci a před vyplacení dotačních peněz po skončení stavebních prací a kolaudaci/předání díla. Žadatel a projektant ručí za správost podkladů pro dotaci.

Předmět: pěkná kalkulačka
Autor: Honza Purket
Datum: 26.06.2009 15:02 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
tady mají pěknou kalkulajdu na dílčí zateplení http://www.setrnebudovy.cz/spoctete-si-sami/zelena-usporam-dilci-zatepleni

Předmět: cihlové paneláky
Autor: Hana Olšová
Datum: 04.06.2009 10:20 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
taky jste postřehli skutečnost, že cihláky stavěné typizovanou panelovou technologí mají smůlu?

Předmět: Červená úsporám
Autor: Jan Nastas
Datum: 03.06.2009 10:54 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Tak jsem se dnes dozvěděl, že požádalo již 9 žadatelů a 8 dalších jedná s úředníky. Mám obavy aby se ty desítky úředníků z toho tempa nazhroutili, bylo by jich škoda.
O totální neschopnosti svědčí nefunkčnost hledání na jejich webu. Zadáte solární kolektory trubicové vyhledá to všechny včetně plochých. Takový web zesmolí student za pár korun a bude funkční. Vypadá to, že celý program bude použit na ty úředníky a my bláhoví jsme si mysleli, že jim jde o víc.

Předmět: promarněná šance aneb nejdůležitější je razítko
Autor: Helena Kollárová
Datum: 06.05.2009 11:49 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6
Z mého pohledu je nedostatkem programu ,že nesleduje kvalitu provedených prací a tím následně i skutečných úspor. Předpoklad, že certifikovaná firma rovná se kvalita provedených prací, je hodně zavádějící. Situace ve stavebnictví je taková jaká je - nedostatek kvalifikovaných pracovníků, snaha dosáhnout max.zisk apod. Mnohdy, pokud skutečně jde o efekt úspor a dodržení technologií, nezbývá nic jiného než si práci udělat sám nebo firmou, ale počítat s tím, že si to stejně musíte po nich opravit. Prohřešky spojené s nanášením lepidla, způsobem kotvení, mezery mezi deskami apod., příp. ponechávání až 6cm mezer vyplněných pěnou kolem oken je možné vidět na mnoha stavbách.
Pokud vycházím z reálné situace, jeví se mi vyloučení a diskriminace prací svépomocí jako velmi nešťastné. Hlavním zájmem by měla být kvalitně provedená práce. Dobré by bylo skončit s oním lobistickým klišé – „firma znamená dobře odvedená práce“. Zřejmě by bylo dobré vytvořit pravidla pro reálné podmínky ve stavebnictví – takové jaké jsou např. dotace na materiál bez ohledu na způsob výstavby .

Stálo by za to si tu ukázat fotografie, co ve skutečnosti znamená nechat si udělat práce od "certifikované odborné firmy" a jejich dopad do tepelně izolačních vlastností domu.
Alespoň pár fotografií pro ilustraci
– způsob provedení horního věnce – namísto vyúčtovaného 7 cm lignoporu osazen 2 cm EPS a 5cm lignopor , vše drží na třech drátcích, odchlípnutí ve spodní části – pokud se na toto uchytí tepelná izolace 14 cm, obávám se ,že celý systém staticky nevydrží.
– další fotografie – stěny z ytongu 37,5 cm se změnily ve větrnou hůrku
– aplikace lignoporu
– a na závěr i když to zcela se zateplením již nesouvisí – způsob provedení komínového zdiva
– na celé stavbě je ještě celá řada dalších prohřešků – popraskaný betonový strop aj.

Samozřejmě, že tato firma je mezi oněmi certifikovanými.

Ještě perlička – kromě dodavatelské firmy, zde působil investorem placený odborný technický dozor /VŠ- autorizovaný architekt/, který stavbu převzal jako stavbu bez závad a nedodělků! Proč asi?

Z mého pohledu si program našel alibistické řešení - důležitější je papír a razítko než skutečná kvalita odvedené práce. A je to opravdu škoda.

Dále se připojuji k názoru, že většina lidí na dotace nedosáhne už jen proto, že řadu opatření si lidé udělali před vyhlášením programu a toto program nezohledňuje a tím je také velmi diskriminační a dále nebere zřetel na specifika starších domů, ze kterých se prostě nízkoenergetický dům těžko udělá.

Možná by opravdu bylo užitečnější použít peníze na umoření dluhů.

Předmět: a co místo dotací umořit emisenkami dluh ve státním rozpočtu?
Autor: Šárka Matyášová
Datum: 04.05.2009 11:10 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
nebylo by to efektivnější?

Předmět: Re: a co místo dotací umořit emisenkami dluh ve státním rozpočtu?
Autor: Jan Vidim
Datum: 12.05.2009 15:08 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
zdravím,

bylo, ale vždyť přece víte, že stále je před volbami... :-)

Předmět: Jak u REKONSTRUKCE?
Autor: Vladimír Fiala
Datum: 02.05.2009 13:15 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Zdravím a prosím o radu, pokud jste někdo řešil podobný případ a byl jste úspěšnější. Začnu dotazem a přidám pro pobavení svůj příběh o snaze získat na něj odpověď.
Rád bych podrobil kompletní rekonstrukci náš domek z roku 1924, jejíž podstatnou částí bude jeho zateplení. Ale v projektu uvažuji se změnou neobývané půdy na obytnou místnost. Jak pak bude posuzována úspora MĚRNÉ POTŘEBY TEPLA, která je vztažena k obytné ploše? Nejedná se přeci o novostavbu, ale kdybych porovnával potřebu tepla zatepleného pokojíku v podkroví s potřebou půdy, kde byly jenom tašky, to by se mi to šetřilo:) Nebo to bude prostě tak, že se porovná měrná potřeba vztažená k původní ploše, s novou vztaženou k nové ploše? To mi zase přijde, že by tam mohl někdo lehce propašovat jakýkoliv přístavek...
No a teď můj příběh. Odpověď na tuto otázku jsem se snažil získat od spuštění programu. Samozřejmě už jsem si prošel i rozladěním z nastavení programu, kdy jsem výpočtem zjistil, že na první dvě kategorie komplexního zateplení nemám za únosné peníze vůbec šanci dosáhnout (respektive ani dotace 200 000,- mě pak už moc nevytrhne), také z důvodu nešťastného tvaru našeho domku. Ale volám tedy od začátku na zelenou linku, elektronický pán mi neustále opakuje, že je obsazeno. Vznáším dotazy do on-line rozhovorů s ODBORNÍKY :-) na Nově a ČRO2 - hloupý nápad, zde se odpovídá na otázky typu "A bude stačit, když vyměním jenom okna?" Vznáším tedy mailový dotaz na oficiální mailovou adresu. Po třech týdnech čekání zjišťuji, že na stránkách přibyli lokální zástupci SFŽP, během dvou hodinek se mi daří spojit se s jedním z nich. Odpovídá mi: "Nejste první, kdo se ptá... my si tady ty dotazy píšeme a budeme je tlumočit, teď nevíme" ...UUUUUAAAAA, počítám do deseti a přemýšlím, že to vzdám. Pak ale po asi třech dnech pípne mobil, že mám v mailu kýženou odpověď z oficiálních míst. Sakra zrovna nejde internet, připojuji se tedy přes telefon a moje netrpělivost roste. Konečně nabíhá obrazovka s odpovědí: Dobrý den. Na tyto otázky Vám odpoví projektant, který bude vše počítat, a který Vám pomůže i žádost vyplnit. ...počítám do sta a jdu si zasadit mrkev, aby bylo v zimě čím topit:) P.S. Nevím koho budu volit, ale vím koho nebudu.

Předmět: Start
Autor: Jiří Moravec
Datum: 21.04.2009 22:41 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Tak zítra nám pan Bursík v Brně slavnostně odstartuje podávání žádostí, které stejně nebudeme moci podat, protože neznáme seznam odborných dodavatelů, neznáme seznam materiálu,(nutno uvést při podání žádosti) ani bank pověřených příjmem žádostí. Moc krásně vymyšlené...

Předmět: Re: Start
Autor: Kuba Kubikula
Datum: 27.04.2009 14:09 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Můžete to vyřešit oslovením více firem, nakonec se trefíte do nějaké v seznamu, nebo, jako já, požádejte vybranou firmu, aby se do programu přihlásila. Starosti s materiálem hodíte na ni, bude na to proškolená.

Předmět:
Autor: Ronald Regan
Datum: 18.04.2009 22:56 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Předmět: pravidla
Autor: Ronald Regan
Datum: 24.04.2009 01:09 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Tak to jste ho tam měli nechat,protože vycházel z reality.
Kdo se s těmi podmínkami seznámí, popíše to uplně stejně.
My jsme v týhle republice slušně vychovaný-máme pravidla-když nás někdo okrade a podvede tak mu nezapomeňte poděkovat nebo rovnou vlízt do, dál už nepíšu- protože by mě pravidla smazaly.

Předmět: pravidla
Autor: Ronald Regan
Datum: 24.04.2009 01:09 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Tak to jste ho tam měli nechat,protože vycházel z reality.
Kdo se s těmi podmínkami seznámí, popíše to uplně stejně.
My jsme v týhle republice slušně vychovaný-máme pravidla-když nás někdo okrade a podvede tak mu nezapomeňte poděkovat nebo rovnou vlízt do, dál už nepíšu- protože by mě pravidla smazaly.

Předmět:
Autor: Zdeněk Leopoldovič
Datum: 16.04.2009 18:47 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Nastavení programu Zelená úsporám je výhodné pro lidi, kteří neví co s penězma a současně se chtějí prezentovat svým ekologickým myšlením. Bytové stavby, které skutečně potřebují zateplit ale vesměs obyvají lidé, kterým je efekt dotace k ničemu. Nároky MŽP jsou vzhledem k příjmům vlastníků těchto domů přehnané a finanční náklady na dosažení požadovaných parametrů efekt dotace dokonale negují. Příprava programu je naprosto nedotažená a je poznamenaná odtržeností od reality české společnosti. Problémeme Zelených obecně je, že člověka vnímají jako škůdce a potom je ovšem těžké od nich očekávat, že program Zelená úsporám může mít i lidský rozměr.

Předmět:
Autor: Radek Martiňák
Datum: 17.04.2009 09:36 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Naprostý souhlas, lépe bych to nenapsal. Všichni jsou hrozně nadšení z této "klamavé reklamy", ale až každý zjistí jak to ve skutečnosti je, bude humbuk. Dělají z lidí blbce

Předmět: souhlas
Autor: Jan Vidim
Datum: 04.05.2009 18:42 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
ano, přesně tak, mohu potvrdit - prvních několik hodin nadšení, že se dostane i na cihlové činžáky, po pár dnech, kdy se zveřejnila přesná pravidla, rozčarování: např. střechu a okna už jsme "hloupě" dokončili vloni, takže dva body z pěti nemůžeme splnit, ani kdybychom chtěli. Přechod z CZT na jiný zdroj energie nepřipadá v úvahu, resp. neměl by ekonomický smysl (Praha), ostatní brzdy již zde zazněly.

Hlavně že program byl spuštěn k významnému zelenému dni... co mi to jenom připomíná???

Předmět: Dotace pro všechny?
Autor: Ing. Radek Martiňák
Datum: 16.04.2009 11:24 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Jestli jsem si dobře přečetl a hlavně pochopil "příručku pro žadatele o podporu", která je na stránkách státního fondu životního prostředí , myslím si, že v konečném důsledku bude hodně žadatelů o dotaci dost rozladěných, protože za daných podmínek na dotaci nedosáhnou. Máme doma zrekonstruovaný domek, a teď budeme dělat zateplení. Dům je z plných cihel, tl. 450 mm, v místě nik pro radiátory dokonce jen 300 mm. Zateplovat budeme polystyrénem tl. 100 mm. Firma, která mě to bude provádět se divila, že chci zateplovat tl. 100, prý stačí tak 80 mm. Jako projektant vím, že i těch 100 mm je na hraně, ale vyhoví to na požadovanou hodnotu normy. Ne však na doporučenou, kterou požaduje výše zmiňovaná "příručka pro žadatele o podporu". To bych musel zateplit cca tl. 140-160 mm EPS. To je třeba v pohodě u novostavby, kde s tím člověk již počítá, ne však u rekonstrukce (hodně zapuštěná okna, velký odskok v soklové části, návaznost na ostatní konstrukce). Stejný problém je s okny. Myslím si že málokdo bude zateplovat stávající dům z plných cihle tl. 140-160 mm EPS. Lidí si myslí že zateplí tl. 50 mm a dostanou dotace. TO bude ale rozladění a nadávání. Možná jsem tu příručku špatně pochopil, ale myslím si že ne. Uvažoval jsem s částí A2. Kvalitní zateplení vybraných částí obálky budovy, kds musím splnit alespoň 3 dílčí opatření vedoucí k úsporám. (např. stěna, strop, okna).
Možná to chápu špatně, budu rád, když mě vyvedete z omylu.

Předmět: Re: Dotace pro všechny?
Autor: Radar Tamara
Datum: 16.04.2009 11:32 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Ano, ale ona ta podpora zateplení, pokud má mít nějaký "zelený přínos" musí mít přece nějaké dané parametry. Lidem už sakra taky musí dojít, že plácnout na barák "pětku" nic zásadně neřeší. Ano, zateplovat 15cm je vhodné, ne maximalistické. A pokud se řeší více opatření, tak okna budou mezi prvními na řadě a pak s těmi špaletami se počítat dá. Bohužel je pravda, udělat parametrově NED z domku, který je postaven na 45cm z plných cihel je z hlediska tl. stěny problém, ale 60cm není moc (jsou na tom lidi co se tl. stěny týká hůř a to bez zateplení....). V globále to ale bude opravdu pro většinu investorů technicky u stávajících staveb složitě proveditelné, v tom souhlasím.

Předmět:
Autor: Radek Martiňák
Datum: 16.04.2009 14:41 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Souhlasím s Váma, taky se mi ježí vlasy na hlavě, když slyším, že zateplit 5 cm stačí, že to říkal nějakej Frantík. Vím o co jde, jsu sám projektant. Nicméně třeba v mém případě, když bych chtěl dosáhnout na tu dotaci, a připustím tedy, že zateplím obvodovou stěnu tl. cca 15 cm EPS, musím stejně ještě realizovat minimálně dvě další opatření. Jenže, střechu zateplenou již mám, okna taky vyměněná. Zateplovat všude podlahy ve staávajícím zrekonstruovaném domku je totální hovadina. Nucené větrání je trochu krkolomné, tudíž mi z toho vyplývá, že nemám na dotaci nárok. A takto podobně na tom bude si myslím hodně lidí.

Předmět:
Autor: Radar Tamara
Datum: 16.04.2009 14:47 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Bohužel, toto je nevýhoda. Každý program někdy začíná a někdy končí, takže vždy se stane, že na něj někdo "už" nedosáhne.

Předmět:
Autor: Juras
Datum: 17.04.2009 13:24 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Jsem na tom stejně, potřebuju zateplit některé obvodové zdi a střechu...jinak máme vše nové, takže jsme opět bez dotace :(

Předmět: Mimořádná sociální dávka
Autor: Stanislav Mudra
Datum: 15.04.2009 13:34 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
A je to tu zas, nejdříve šrotovné - kdo s přičinlivých lidí má takový vrak aby ho vyměnil za 30tis. Kdo z přičinlivých lidí má barák v takovém stavu aby dosáhl na plnou dotaci nebo na 3 opatření v zateplení. Už jen nás "blbce" co si zakoupili nová okna ze svého toto diskvalifikuje. Banky jsou do procesu zapojeny proto, že se předpokládá účast lidí bez prostředků. A doatci sežere stejně natažení cen, obstrukční lejstra k dotaci úroky a pod..

Předmět: Mám obavu
Autor: Alan Dilin
Datum: 15.04.2009 11:22 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Program je vyhlášen uspěchaně, bez řádné diskuze odborné veřejnosti a má několik nedostatků. Dodnes není přesně znám vlastní proces řešení žádostí a SFŹP není vůbec připraven na desítky tisíc žádostí ročně. Přijmout narychlo několik zaměstnanců na krajská pracoviště (otázka rychlosti zapracování) je k pousmání a jsem rád, že nejsem na jejich místě až se na ně sesypou žadatelé. Je pikantní, když vedoucí odboru GIS na SFŽP ve vnitropodnikovém plátku tvrdí, že její práce je v metodickém řízení programu - není tento odbor zřízen k tomu aby pracoval? Atd. atd. Ale pánbůh zaplať za alespoň nějaký program.

Předmět: seznam odborných dodavatelů
Autor: Martin Janáč
Datum: 13.04.2009 18:42 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
mám dotaz ohledně seznamu odborných dodavatelů...je možné tento seznam někde dohledat??....na stránkách sfzp jsem ho nenašel...díky za odpověď.

Předmět: Re: seznam odborných dodavatelů
Autor: Brouk Pytlík
Datum: 13.04.2009 20:26 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Seznam bude na stránkách SFŽP asi až po 22. dubnu. V tuto dobu ještě neprobíhají zápisy.

Předmět: Re: seznam odborných dodavatelů
Autor: Jiri Bily
Datum: 14.04.2009 12:15 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Seznam bude a budete koukat co tam budou za firmy. Cely program je jen o tom, ze se nektere firmy napakuji statnimi penezi za emise, ktere nemaji na otepleni vliv. Vubec cely ten humbuk s oteplenim je jen proto, aby se nekteri napakovali, aby se zavedly nove druhy dani. Je to hnus, co se deje v souvislosti s zivotnim prostredim, jeste se budeme vsichni divit.

zobrazuji 1 - 30 z 47   starší >>
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama