Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Historie a perspektivy OZE - bioplyn

Autor článku: Petr Novotný
Plné znění článku: Historie a perspektivy OZE - bioplyn
Anotace článku: Bioplyn je směs plynů, v níž podstatnou část tvoří metan (50-75 %) a zbytek je doplněn oxidem uhličitým (25-50 %) a malým množstvím dalších příměsí. Vzniká bakteriálním rozkladem organické hmoty za nepřístupu vzduchu. Tento proces se nazývá anaerobní fermentace.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: BioplynkyBronislav Bechník29.05.2009 11:43
BioplynkyImrich Tugar17.05.2009 11:32

Příspěvky
Předmět: Bioplynky
Autor: Imrich Tugar
Datum: 17.05.2009 11:32 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Opět se ozývám, a opět tu budu plodit své vlastní zkušenosti.
Mám co dočinění s procesem vzniku BPS a tak k tomu řeknu pár slov:
Nemám nic proti bioplynkám, v nichž se bude likvidovat organický či rostlinný odpad, aspoň většinově.

Bohužel, řada bioplynek které dnes vznikají, toto nerespektují, a jsou/budou účelově navrhovány tak, že budou z 90% en. obsahu "krmeny" rovnou účelově pěstovanou rostlinnou siláží. Celá tahle pseudoekonomika je "vyhoněná" pouze dotovanou cenou výkupu takto vyrobené el. energie.

Zemědělci to berou čistě a pouze jako alternativu ke kravám a prasatům. To mi potvrzují prakticky všichni ("Prasata a krávy už nejdou... skomíráme... tak čím se máme podle vás živit?"). Zkrátka místo živých krav budou krmit plechové krávy (= bioplynky).

Zatímco dnešní ZD produkují maso a mléko přímo na farmách a putuje vše do nejbližších místních jatek a mlékáren, po "překlopení" zemědělců na bioplyn a výrobu energií, se bude maso a mléko dovážet zdaleka, možná až ze zahraničí. A hned tu máme dodatečné náklady na fosilní paliva a dopravu. Ve finále nula od nuly tak pošla... a kde je tedy ten přínos BPS?

Nedělejte si iluze, že v bioplynkách bude "skrmována" pouze kejda a výkaly. Ani omylem. Tohle vše jsou nízkoenergetické odpady (on ten dobytek totiž není taky nic jiného než "organická bioplynová stanice", optimalizovaná návrhově miliony let, a tedy to co leze z krávy na jejím konci zpoza ocasu, lze považovat za jakýsi taky již vyhořelý digestát). Z kejdy a hnoje vyrobíte strašně málo energie.

Když narvete do BPS kukuřičnou siláž, vyrobíte na 1kg hmoty 10x více energie než z kejdy.
Když použijete kafilerní odpad (např. masokostní moučku), tak dokonce 35x více energie!

Nikdo nebude BPS zavážet, ani většinově, jen odpadem. Pokud by měl BPS živit jen tímto, bude to extrémní zátěž na logistiku a okolí. Budou to BPS na zelenou píci, občas tam někdo přileje nějakou tu cisternu kejdy "aby se neřeklo".
Ještě štěstí, že stavba BPS se bez dotací na výstavbu, nevyplatí. Subvencované výkupní ceny el. energie samy o sobě nestačí. A dotace, jak známo, se získávají těžko. Kdyby se zíkávaly lehce už dávno tu není co jíst a vše se vozí ze zahraničí.

Předmět: Re: Bioplynky
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 29.05.2009 11:43 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
uvítám, pokud na toto téma napíšete článek

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama