Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Projekt pasivního domu II – zadání

Autor článku: Ing. arch. Jaroslav Tachecí
Plné znění článku: Projekt pasivního domu II – zadání
Anotace článku: Druhý díl unikátního seriálu článků o vzniku projektu, následné stavbě a zkušenostech s užíváním jednoho pasivního domu. Pasivního domu navrženého trochu - možná hodně - jinak.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 33   starší >>
Příspěvky
Předmět: navržené přestávky mezi díly
Autor: Pavel Pleva
Datum: 04.11.2010 16:15 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100099
reakce na ...
Navrhuji, aby přestávky mezi díly byly kratší než 5 měsíců. Za týden tomu bude půl roku, co zde byl uveřejněn poslední díl. To se seriál protáhne na šest let a za tu dobu už některé díly nebudou platit...

Předmět: Projekt pasivního domu
Autor: Petr Ševčík
Datum: 30.11.2009 12:32 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Moc pěkně napsáno. Jsem zvědaný na další pokračování. Sám zvažuji postavení RD a uvažuji mezi PARD a NERD.

Je mi jasné, že na izolaci bude určitě PARD dražší než NERD, ale zase dosáhnu zhruba polovičních nákladů na vytápění. Nechci za každou cenu investovat pro dosažení U = 0,11 kWh/m2a. Určitě by stačilo dosáhnout někde na 0,15 - 0,18 kWh/m2a. K takovým hodnotám se lze dostat relativně levně (rozdíl v ceně mezi NERD a PARD pak není tak velký, ale úspory za teplo mohou být zajímavé). Stále však nemám jasno v systému vytápění.

U PARD se uvažuje o systému větrání s rekuperací jako o nutnosti. Je to celkem logické. Postavili jsme si hermeticky uzavřenou budovu proto, aby nám z ní neunikalo teplo, tak ho nechceme větrat otevřenými okny. Na druhou stranu mi ale přijde, že tyhle sofistikované systémy jsou stále příliš drahé a že pořizovací a provozní náklady (údržba, opravy, servis) jsou tak vysoké, že se za celou svoji životnost nevrátí a nebo se vrátí až na konci životnosti. Někdo mi dokonce řekl, že i při topení s otevřenými okny neprotopím tolik, co do tohodle vrazím a že je to víc o ekologickém smýšlení než o úsporách.

Tak si říkám, jestli není lepší použít k vytápění a případně větrání jednodušší a podstatně levnější systém, který má mnohem kratší návratnost. Například systém rekuperace s účinností 50% který mě do celého domu vyjde na 50.000,- bude mít mnohem kratší dobu návratnosti než systém s 95% účinností za 200.000,-. U PARD jsou náklady na vytápění tak nízké, že rozdíl nákladů na vytápění při použití těchto dvou systémů bude třeba 1.000,- Kč ročně, což je prakticky zanedbatelné. Oba splní potřebu větrání a oba systémy využití část odpadního tepla.

Předmět: Re: Projekt pasivního domu
Autor: kocina petr
Datum: 30.11.2009 16:47 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Někdo mi dokonce řekl, že i při topení s otevřenými okny neprotopím tolik, co do tohodle vrazím - jedna baba povidala co bydli v panelaku.tyhle pitominy jsem si vyslechl pred cca 5-7 lety,ackoli nikdo nevedel o co jde.
zkuste si najit diskuzi spotreby domu.
https://forum.tzb-info.cz/110514-spotreba-el-energie
ctete diskuze na TZB,usetri vam to hodne problemu a hlavne penez.
na dalsi dil taky cekam a stale nic .-(

Předmět: Re (2): Projekt pasivního domu
Autor: Petr Ševčík
Datum: 02.12.2009 13:37 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Pane Kocino, tohle mi povídal dědek, architekt a projektat, který staví v současné době PD na Olomoucku. Neznám jeho práci (jeden dům jím projektovaný jsem viděl, ale neumím posoudit kvalitu) ani nevím, jak je dobrý, takže nemohu říct, nakolik fundovaný člověk to je. Ale určitě toho ví víc, než já, jen obyčejný laik.

Vaše příspěvky, stejně jako příspěvky ostatních čtu, i články a je to moc zajímavé. Děkuji :)

Předmět: Re (3): Projekt pasivního domu
Autor: kocina petr
Datum: 02.12.2009 16:54 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
zkuste se ho zeptat na praxi domu :-) jim postavenym.

proto me zajima praxe i kdyz kazdy dum je jiny.v nekterych pripadech je podobnost domu stejna,to uz jsem si overil ze zdejsich diskuzi i kdyz je dispozice a velikost domu rozdilna.

Předmět: Re (4): Projekt pasivního domu
Autor: Petr Ševčík
Datum: 03.12.2009 10:26 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Jo ta věta "protopí víc než s otevřenými okny" byla myšlena samozřejmě jako vtip, ale to jste asi pochopil :)

Abych přiblížil tu situaci: On pro svého klienta postavil RD v pasivním standardu, který měl mít 700m3. Na přání zákazníka se jednalo o pasivní dům se součinitelem tepelné propustnosti 0,105 kWh/m2a, měl solární okna, solární kolektory na topení, rekuperaci se zemním registrem. Podle jeho slov se ten dům prodražil o 800.000,- a to prý i po odečtení dotací od státu. Návratnost byla vypočtena na 17 let. Vzhledem k tomu, že si to klient bral na dlouhodobý úvěr, tak celkové navýšení ceny (i s úroky) bylo něco málo pod 2 miliony. Nevím, podle čeho porovnával ten cenový rozdíl, jestli podle domu v kategorii C. Nevěřím, že by třeba NERD byl o tolik levnější, i když, těžko říct. Řekl mi, že to klientovi rozmlouval a komentoval to právě slovy, že i s těmi "otevřenými okny" by neprotopil tolik, kolik do toho vrazil navíc. Voda v tom domě byla dešťová, s vlastní čističkou. Na pití se asi (to jsem se neptal) používala normálně pitná voda z vodovodu.
Taky mi řekl, že má pozitivní zkušenost s podstatně menšími RD. Říkal, že takový malý bungalov 90 - 100m2 plochy by na tom byl podstatně líp. Říkal taky, že tu návratnost nejvíce prodlužují solární okna (kterých prý ten RD měl opravdu hodně) a také solární kolektory na topení.

Předmět: Re: Projekt pasivního domu
Autor: melkor unlimited
Datum: 12.01.2010 10:46 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Posouzení toho, co bude nebo nebude dražší, může být pro každý jeden navrhnutý objekt jiné.

Po prozkoumání podmínek dotací z programu "Zelená úsporám" a kalkulaci investičních a provozních nákladů jsem vyhodnotil, že dotace mi cenově srovnají investiční náročnost NERD a PARD (lehké + pro PARD), takže jsem se nemusel moc rozhodovat, co si nechat postavit.

Jak to nakonec dopadne se dovíme někdy v budoucnu.

Předmět: Re (2): Projekt pasivního domu
Autor: Petr Ševčík
Datum: 12.01.2010 12:30 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Jenom pozor, abyste nebyl zklamanej, protože doposud se dosažení podmínek pro vyplacení dotace za pasivní dům povedlo v historii pouze jednou a jednalo se o pasivní dům za téměř 6M. Podmínky pro spotřebu energie na vytápění není problém splnit, ale je problém splnit podmínky pro celkovou spotřebu energie bez toho, aby do toho domu člověk musel nainstalovat solární kolektory a fotovoltaiku.

Předmět: Re (3): Projekt pasivního domu
Autor: kocina petr
Datum: 12.01.2010 14:59 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
to je pravda.
radeji bych ozelil 250 000kc dotaci a usetril 2 mio :-)
jenze ne kazdy toto pochopi.

na solarni kolektory a TC mam narok :-) otazka je jak to dopadne v praxi.
na pasivni dum narok nemam.
cela domacnost je na elektrinu.

Předmět: Solární kolektory a fotovoltaika
Autor: Petr Ševčík
Datum: 13.01.2010 10:59 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
U solárních kolektorů mi majitelka jedné firmy tvrdila, že s dotací je návratnost 4 - 5 let (při platbě v hotovosti, ne úvěrem). Možná neumím počítat, ale mě to vyšlo asi na 6,5 let. Bylo to solárko i s instalací za 110.000,-, dvoupanelové. Buď počítají s větším ziskem (praxe dle ohlasu lidí ukazuje něco jiného) a nebo do toho kalkulují mnohem vyšší inflaci cen energie. Pokud by počítali inflaci 10% a zisk takových 80% (tedy spíš úsporu el. energie), tak by se na taková čísla asi dostali. Nebo jsem někde udělal chybu. Podobně jsem počítal i fotovoltaiku a když jsem do toho zahrnul zálohy na běžnou spotřebu v běžné domácnosti, tak návratnost byla za hranicí životnosti (25 let) a to navíc garance výkupních cen je jen 20 let.

Předmět: Re (5): Solární kolektory a fotovoltaika
Autor: emil cerny
Datum: 13.01.2010 23:02 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Ty data ze kterych jste oba vychazeli bych teda chtel videt. Ja jsem si jen tak pro plezir par ruznych "ekologickych projektu" spocital (a to je ste na datech prodejcu, o jejich konzervativnosti si nedelam iluze) a navratnost tam byla vzdy nekde na hranici zivotnosti pres 20 let , jedine fotovoltaika je na tom mirne lepe kvuli tem brutalnim vykupnim cenam.

Se vstupnima datama se da hrat pekne tady pridame nejake procento tamhle uberem (budouci ceny se nedaji overit tak jako skutecna vykonost tech produktu , ktera souhlasim je z praxe o dost zalostnejsi nez se v barevnych prospektech uvadi, takze se nejvic hraje s nimi)

Dale jestli nekdo neco pocita pro variantu "platba v hotovosti ne uverem" je to jen takovy amatersky zpusob jak naznacit "nebudeme uvazovat casovou hodnotu penez" coz je samozrejme hloupost a i pro ty co opravdu ale opravdu nevi co s penezi , nemaji zadny uver a nemaji ani zadny konkurencni projekt do ktereho by penize vlozili je minimalni naklad ztracene prilezitosti nekde kolem vynosu statnich obligaci rekneme cca 4% p.a. pro vetsinu lidi ale je ten naklad mnohem vyssi a dela z tech investici ekonomicke nesmysly.

Předmět: Promýšlené kompromisy
Autor: Karlík Lančár
Datum: 30.10.2009 10:10 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Velice si cením Vašich zveřejněných logických myšlenek. Přesně tak jsem postupoval před a běhen stavby nízkoenergetického RD o půdorysu 142 m2. Bydlíme v něm čtvrtý rok.

Syn právě koupil pozemek, stavět chce za dva roky (šetří - hypotéku jen v krajním případě)

Máme klid na projektování, tentokrát to bude dům pasivní. Pasívnímu standartu (tak jak ho někdo stanovil) se bude zřejmě jen přibližovat. Cílem není dosáhnout na dotaci, ani ambice dosažení rekordu nebo umístění v soutěží. Přednost má příjemné bydlení za dostupnou cenu.(i když tam bude nadstandardní automatizace - ta samosebou občas zkolabuje)

Co bych po třech létech u sebe změnil:
Vyměnil bych (ale jen v největším okně 2,4 x 2,2 m) dvojsklo za trojsklo
nekoupil bych už krbová kamna z Romotopu (plechy praskají a uvnitř drnčí o sebe, to byla jejich cena 25 000 Kč)
ve třech případech jsme si ulehčili práci a dali sádrokarton kolem dveří průběžně - zákonitě prasknul, nutno opravdu dodržet technologie!

Co bych neměnil: klimatizaci za 35 000 Kč pořízenou jako tepelné čerpadlo k topení. Opravdu vytopí celý dům! Včera spotřeba el. energie 1 kWh = 2 Kč, slovy dvěkoruny! Dnes ji termostat ještě nespustil je tu teplo od včerejška. Zřejmě také fungují solární okna i když je zamračeno.

Za letošní říjen jsme ještě spálili 0,3 m3 suchého uloženého naštípaného dřeva = 300 Kč + zábavná práce s ním. Je to nutná sálavá složka topení a pohled na oheň!!!! Jak jinak vyhřát staré kosti?

Předmět: Re: Promýšlené kompromisy
Autor: kocina petr
Datum: 30.10.2009 12:11 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
doporucuji vam k precteni toto.

https://stavba.tzb-info.cz/nizkoenergeticke-stavby/5772-zkusenosti-s-realizaci-a-provozem-energeticky-pasivnich-domu

0,3m3 dreva je cca 250kg.pokud vezmu v potaz ucinnost krbu a vyhrevnost.dodal jste do domu 250 x 4kWh (suche drevo jinak podstatne mene) x 0,8 (ucinnost krbu - spicka) okolo 800kWh energie.za mesic rijen celkem dost.
pokud nemate NED nebo PD je to velmi slusny vysledek.

za rijen jsem propalil v elektrine cca 450kWh.je to komplet.slunce uz moc nesviti a dotapim TUV elektrinou :-(

Předmět: Re (2): Promýšlené kompromisy
Autor: Karlík Lančár
Datum: 31.10.2009 08:31 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Díky, za přepočet energie dřeva na představitelné jednotky kWh.
Nyní můžu porovnat spotřebu dřeva se spotřebou elektřiny a tím jejich ceny:
Za 800 kWh "spálených" přímotopem bych zaplatil cca 1 600 Kč.
Protože bych elektřinu pálil v klimatizaci s topným faktorem 4, zaplatil bych pouze 400 Kč.
Musím podotknout, že v krbových kamnech nelze udržet malý oheň - vyhasne, tím se zbytečně přetápí a nadbytečné teplo vypouštím ven. To je zásadní nevýhoda kamen o výkonu 4 - 12 kW v takovém domku. Proto také nemám potřebu zrealizovat montáž připraveného rekuperátoru - o výměnu vzduchu se starají kamna.

Výsledkem porovnání je, že topení elektřinou pomoci klimatizace (T. Č) je levnější než dřevem - po přihlédnutí k manipulaci s ním, rekuperátor pak význam má.

Předmět: Re (3): Promýšlené kompromisy
Autor: Pavel Pleva
Datum: 04.11.2010 16:08 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100099
reakce na ...
Pane Lančare, čím ohříváte TUV?

Předmět: Re: Promýšlené kompromisy
Autor: Pavel Kuhn
Datum: 02.11.2009 12:10 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Zdravím, chci se zeptat jaky typ klimatizace mate nainstalovány? děkuji

Předmět: Re (2): Promýšlené kompromisy
Autor: Karlík Lančár
Datum: 02.11.2009 17:11 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Vyfotil jsem klimatizaci a její štítek.

Předmět: Jak vybrat dodavatele alarmu?
Autor: Roman Vitouš
Datum: 08.09.2009 00:01 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Předmět: pasivní dům do 1 mil.
Autor: Mirek Pavlík
Datum: 10.08.2009 08:53 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Už se těším na pokračování. Sám jsem si navrhoval byť laik dům 3+kk. Podotýkám amatérsky bez realizace. Dostal jsem se na cenu 890 000,-Kč. To ale za kompromisu, že u bugalovu nebude strop, ale přímo střecha, konstrukce střechy bez krovů, základová deska v minimální výšce atp.

Předmět: skvělé
Autor: Jaroslava Sehanová
Datum: 07.08.2009 14:35 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
nevím, ale připadá mi to výborné, komplexní,,, oceňuji práci
,, zadarmo" i věnovaný čas psaní obsáhlého příspěvku a těším
se na jeho pokračování.
sama uvažuji o zdění s BST 20cm,,,vnější zateplení, zatím to ve mne bojuje s VPC 17,5 + 24 eps :-))

Předmět: Dávám 10 bodů
Autor: Tomáš Skup
Datum: 11.07.2009 21:40 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Zdravím. Tento článek, i ten předchozí mě velmi zaujaly. Je to článek od člověka pro lidi. Troufám si říct, že většina z nás se musí a bude ohlížet na rozpočet, a budeme si brát hypotéky a tak cíl - postavit do milionu je jistě výzva a já tomu fandím. Autor uvádí, že ledaskde udělal různé alternativní řešení, takže možná i to je důvod proč jeden diskutující uvádí, že výkaz výměr mu vyšel přes milion - asi v něm nezahrnul ty alternativy :-)

Jinak taktéž jsem ve stádiu 0 - vydělávám na pozemek.

Předmět: Re: Dávám 10 bodů
Autor: kocina petr
Datum: 11.07.2009 23:14 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
bracha postavil prizemni pasiv 1+4 za 1,2 mio.

Předmět: Pultová střecha
Autor: Dan Dan
Datum: 12.06.2009 16:31 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Měl bych dotaz ohledně té pultové střechy. Proc se téměř vůbec nedá na dům navrhnout?
Pamatuji si, že na stránkach pasivnídomy.cz, měli dvoupatrový dům s pultovou střechou jako ikonu pasivního domu.

S pozdravem,
Dan

Předmět: Re: Pultová střecha
Autor: Jan Nastas
Datum: 15.06.2009 08:34 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Důvodem je to, že úředníci si zosobňují právo na to, co bude v jejich městech postaveno. Považují se za odborníky a v rámci svých pravomocí povolují nejraději stavby ve stylu podnikatelského baroka.
Už jsem zažil také takového úředníka který nepovolil stavbu se střechou 29° z toho důvodu, že na daném území bylo doporučeno stavět stavby se sedlovou střechou větší než 30°, vzhledem ktomu, že to byl typový dům, tak to byl problém, dodavatel chtěl příplatek 8000 za statiku a změnu výkresové dokumentace.

Předmět: plán
Autor: Jiří Plánička
Datum: 28.05.2009 11:03 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den,
mohl byste v jednom z příštích dílů přidat i obrázek dispozice Vašeho domu?
díky
Plánička

Předmět: super
Autor: kocina petr
Datum: 27.05.2009 13:29 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
jsem na dalsi dily zvedav.do mio se ale s urcitosti nevejdete.to vam mohu sdelit se zodpovednosti uz nyni.rozhodne nespechejte.neni co uspechat - nez potom tlouct hlavou o zed.
jeden z mala,kteri pristupuji ke stavbe opravdu zodpovedne.ja nad svym premyslel skoro 5 let,kdy jsem mohl menit dispozice.
snad nejhorsi je sehnani pozemku :-(

ted k jednotlivym bodum ve vasi uvaze k prihlednutim meho domu.

Úvaha postavit si svůj dům - takto jsem k tomu taky pristupoval.zacinam zjistovat,ze za par let bude nejdrazsi polozkou kazdeho domu voda a ne energie.

Dům pro dvě osoby - je staveny jako dvougeneracni a taky je takto prozatim vyuzivan.2x WC,2x koupelna a 2x kuchyn.bohuzel jeden vchod.da se s mensi prestavbou predelat na byty 1+Š a 1+2.

Dům bez kompromisů - zatim naprosto bez problemu vcetne leta.nechci vetsi rozdil teplot oproti venku nez je 5-7st.pak uz je to na marodeni - angina pectoris.

Dům bezpečný - samozrejmost by mela byt EZS.mam rozdeleno na dve zony.obytna cast a dilna - automaticky se koduje.jinak souseda taky vykradli,kdyz spal v patre a maji psa :-(.

Dům s co nejlepší ochranou proti vnějšímu hluku - v mem pripade to docela ujde,ale YTONG neni ve vnitrni casti to prave orechove :-(,nastesti mam mistnosti reseny tak,ze ani jeden pokoj nesousedi s tenou s druhym :-)

Dům snadno ovladatelný (i ženou) - souhlas,proto se vsemozne vyhybam elektronice.drzim se zasady v jednoduchosti je sila i kdyz je clovek obcas omezovan.parkrat za rok se to da vydrzet - zapnuti,ci vypnuti knofliku :-)

Dům s nízkými náklady na provoz - zatim splnuji.nemam jeste solarka a zatim dela provoz komplet celeho domu cca 50kWh/m2.po instalaci solarek,vectne vytapeni s AN klesne spotreba v pohode pod 15kWh/m2

Dům bez bariér - ano mam bezbarierovy.dva sprchove boxy a jedna vana.

Dům by měl fungovat při výpadku elektřiny - neni problem dodelat,vcetne FV.s touto variantou jsem sice pocital,ale na provoz je prilis draha,proto je to jen pripraveny.vypadek u nas trva cca 30min a to uz je hooodne dlouha doba.na vysocine to bude ale asi horsi a podstatne delsi.

Dům musí být snadno postavitelný - v mem pripade cca 15 mesicu a to jsem se ke konci flakal.jinak to slo zvladnout za rok pri praci :-),bracha stavel o neco mensi s podobnou dispozici rok a taky pri praci.

Dům a jeho obytné prostory by měly pokračovat na zahradě - splnuji bez problemu.prozatim je to horsi s opaovanim a s kukackou od sousedu.chvilku trva nez vzroste zelen.pak to bude bez problemu.z terasy do lednice a kuchyne to mam cca 4m.az bude postaveny altan treba i na grilovani prasete to bude ale cca 15m.

Dům a víceúčelovost - satnu mam samostatnou mezi pokoji.

Dům by měl umožňovat v budoucnu výměnu oken, zateplení atd. - "snadný upgrade" - naprosto jednoducha zalezitost.okna jsou predsazena na kotvach a vymena je to nejjednodussi v celem dome.

Architektura domu - mam obycejny dum.nikdy by nikdo nerekl,ze by mohl byt pasivni v moji lokalite.

Dům do 1 000 000 Kč - nepredpokladam,ze se vam podari splnit.muj dum je 200m2 a jsem na 1,7 mio a bracha ma cca 130m2 a je na 1,2mio.cena je i se zarizenim.


zbylých 10 % požadavků ale za 90 % nákladů! - naprosty souhlas,kdo si tohle neuvedomi nedoplati se.

A nakonec: všechno je jinak! - s tim zjistovanim jsou lidi na stiru.jsou liní a pokud jsou lini,meli by za tyto informace hooodne zaplatit.

Předmět: Neda mi to
Autor: Jan Laifr
Datum: 20.05.2009 19:11 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Musim rict, ze jste prvni autor tady na ktereho po tech letech cteni prispevku na serveru reaguji. Urcite se nenechte odradit od psani dalsich dilu. Jsem hrozne zvedav co bude dal, ale rozhodne mi pomale tempo nevadi. Musim rict, ze presne podobne otazky si kladu, i kdyz jsem zatim ve fazi 0 - vydelavani penez na pozemek :)
Takze drzim palce a tesim se na dalsi dily!

Předmět: zatím je to
Autor: petr petr
Datum: 18.05.2009 09:38 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
jen takové blábolení, chtělo by to zrychlit, zhutnit. Nebo začít psát od posledního dílu.

Předmět: Dům do 1.000.000 Kč
Autor: melkor unlimited
Datum: 12.05.2009 10:13 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Tak na tohle jsem opravdu zvědav.

Sleduji na netu zveřejněný příběh stavby ekonomicky dostupného domu, který nemá ambice dosáhnout hodnot NERD nebo PARD a jeho prioritou je velikost počáteční investice. Ačkoliv zdaleka nemají hotovo, do 1 mil Kč se už zkrátka nevlezou.

Dle výkazu výměr mi po dosazení cen jednotlivých materiálů vychází pro přízemní objekt 9x12m jenom matteriál na hrubou stavbu přes 1.000.000,- Kč. (Už s izolacemi)

Po přidání oken, vnitřních dveří, podlah, obkladů, vnitřních úprav, ... studny, ČOV, elektrické přípojky, bleskosvodu, elektroinstalace, rozvodů vody, vzduchotechniky, ....

Takže jsem opravdu zvědav.

Předmět: Re: Dům do 1.000.000 Kč
Autor: Petr Ševčík
Datum: 30.11.2009 11:47 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dům do milionu (bez DPH) se postavit dá. Pokud nemá člověk přehnané nároky a stačí mu, že domek bude někde ve středu energetické třídy B a bude to třeba menší bungalov řekněme do 100 - 120m2 zastavené plochy... Záleží to pochopitelně na tom, co si do toho domečku všechno dáte a co tam chcete a jestli jste ochoten si většinu prací provést sám, případně za pomocí kamarádů a známých. Jsou případy, kdy jen za postavení hrubé stavby (pouze vyzdění cihel) dáte 300.000,- přes firmu a s kamarádem zedníkem to přitom uděláte třeba za 30.000,- (desetinu ceny). Pokud zvolíte vhodný materiál na střechu, tak s pomocí zkušenějšího souseda si střechu položíte sám a ušetříte třeba 100.000,- za pokládku.

Ovšem k tomu milionu musíte připočítat cenu pozemku, terénních úprav (skrývka, zarovnání pozemku, odvoz zeminy), postavení plotu, vybudování příjezdové cesty a případně postavení garáže. Dále trávník, živý plot atd atd... Takže do toho milionu to opravdu nebude, pokud to berete jako celek. Počítejte spíš 1,5 - 3 miliony podle ceny pozemku a vašich osobních nároků.

Autor tohoto článku ale psal, že ten milion bude bez DPH a že to bude pouze cena materiálu. A jelikož je projektant a jak psal, tak vycházel z ceníků a různých nabídek, tak jsou tyhle informace podložené. Dokonce si troufám tvrdit, že kdyby si dal tu práci, tak by se dostal určitě i pod milion. Psal o domečku okolo 90m2, což je hodně střízlivé. Žádnej Southsfork :) Takže k ceně materiálu si musíte připočíst ještě tu práci.

zobrazuji 1 - 30 z 33   starší >>
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama