Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Individuální hodnoty součinitele prostupu tepla oken Uw

Autor článku: Ing. Jiří Šála, CSc
Plné znění článku: Individuální hodnoty součinitele prostupu tepla oken Uw
Anotace článku: S trendem nízkoenergetických a pasivních budov narůstá potřeba uvažovat o prostupu tepla mnohem přesněji. Zcela běžně se již do výpočtu zahrnuje detailní konstrukční řešení rámů a zasklení, včetně podrobností osazení okraje zasklívací jednotky a v rámci rámu i detailní řešení dutin a těsnicích prvků funkční spáry mezi rámem křídla a okna. To však reálně platí jen pro stanovení vlastností okna podle ČSN EN ISO 10077-1 [1] při jeho certifikaci autorizovanými osobami. A jak to vypadá v běžné praxi?

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Přesnost výpočtuLumír Štencek21.08.2009 08:23
Re: Kam až to povede?Jan Nastas17.08.2009 12:20
Kam až to povede?Lukáš Střížek17.08.2009 07:39

Příspěvky
Předmět: Přesnost výpočtu
Autor: Lumír Štencek
Datum: 21.08.2009 08:23 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Pokud chceme provádět takto přesné výpočty jednotlivých otvorových výplní, bylo by vhodné používat i tomu opovídající podklady. Při všech výpočtech otvorových výplní by bylo vhodné změnit způsob zaokrouhlování výsledků měření (případně výpočtů) vlastností zasklení, vlastností rámů a křídel. Výsledky by měly být uváděny s přesností na dvě desetinná místa. Pak by nedocházelo k takovým nepřesnostem, kdy při rozdílu jedné až dvou setin se jednou vydává například zasklení s hodnotou 0,5 (naměřeno 0,54) a v jiném případě 0,6 (naměřeno 0,55). Toto jsou podstatné rozdíly, které zásadně mění výsledné hodnoty vlastností celé výplně. Zatím budeme stále přesně a složitě počítat s nepřesnými čísly. A to nemluvím o hodnotách udávanými některými prodejci a jejich vlastními certifikáty ze zkušeben, které se liší i dost podstatným způsobem.

Předmět: Kam až to povede?
Autor: Lukáš Střížek
Datum: 17.08.2009 07:39 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Mám dotaz. K čemu to bude?
Když budeme uvažovat ab absurdum (což se tak jeví), tak budeme muset ještě započítat vliv zmetkovosti,vliv degradace materiálu v čase a z mého pohledu další bezpředmětné hovadiny. Na jedné straně řešíme úniky v řádech nano wattů a na straně druhé nám utíkají giga watty. Cožpak neexistuje rozumná hranice?

Předmět: Re: Kam až to povede?
Autor: Jan Nastas
Datum: 17.08.2009 12:20 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Máte pravdu, certifikovaný odborník přesně spočítá a zedník špatně zabuduje.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.