Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Lze očekávat výrazný pokles výkupních cen elektřiny z fotovoltaických elektráren pro rok 2010?

Autor článku: Bronislav Bechník
Plné znění článku: Lze očekávat výrazný pokles výkupních cen elektřiny z fotovoltaických elektráren pro rok 2010?
Anotace článku: Česká republika je vázána směrnicemi EU k podpoře a přednostnímu výkupu elektřiny z OZE, tedy i "ze slunce". Na druhou stranu Energetický regulační úřad (ERÚ) má podle zákona č. 180/2005 o podpoře využívání obnovitelných zdrojů povinnost výkupní ceny regulovat tak, aby návratnost investic byla nejvýše 15 let a byl vytvořen přiměřený zisk.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 42   starší >>
Příspěvky
Předmět: Zelený bonus
Autor: Barbora Hendrychová
Datum: 20.10.2009 08:31 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den,
zajímám se o možnosti instalace FVE na střechu rodinného domu a nikde na netu není jasně řečeno, jakým způsobem je realizován zelený bonus. Chtěla bych vědět: pokud si postavím FVE ve výkonu asi 5 KWp na střeše vlastního domu a budu žádat o zelený bonus, je jeho cena garantována na celých 20 let s přiměřenou mírou inflace nebo je upravována každý rok v závislosti na rozhodnutí ERÚ? tzn. pokud čistě teoreticky budu stavět ještě letos, bude můj zelený bonus po příštích 20 let 11,91 + míra inflace? Děkuji za odpověď

Předmět: Re: Zelený bonus
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 20.10.2009 16:30 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
zelený bonus je každoročně nastavován tak, aby součet zeleného bonusu a ceny silové elektřiny odpovídal výkupní ceně v daném roce, zelený bonus je tedy výhodný, pokud průměrná cena, za kterou elektřinu prodáte (nebo neodeberete), bude vyšší než cena silové elektřiny

Předmět: Re: Zelený bonus
Autor: Petr Klvač
Datum: 20.10.2009 16:43 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Já si stále myslím, a to jsem několik týdnů před instalací FVE 5kW na můj RD), že zelený bonus je proplácen 20 let tak jak byl v daném roce spuštění FVE nastaven ERU a účtuje se DS za všechnu vyrobenou energii ve FVE (dnes cca 12Kč*kWh). Ostatní platby jsou: při dodávce do sítě DS cca 1Kč*kWh DS (včetně vyhlášeného jiného ročního bonusu) a opačně cca 4,5Kč*kWh účtuje DS můj odběr ze sítě. Tyto pak podléhají předmětným úpravám každoročně nebo i častěji.
Nebo se mýlím?

Předmět: Re (2): Zelený bonus
Autor: Barbora Hendrychová
Datum: 20.10.2009 19:10 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den, pan Bechníku, vaše odpověď je pro mě poněkud nesrozumitelná, mohl byste se jednoznačněji vyjádřit k mému dotazu: tzn. vím, že zelený bonus se každoročně upravuje dle nařízení ERÚ, který bere v potaz více aspektů při nastavování jeho výše. Tomu rozumím velmi dobře. Ale týká se ta každoroční změna zeleného bonusu jen nových výrobců, nebo se změna vztahuje na všechny, tzn. i na stávající výrobce? Je zjevné, že stále dochází k poklesu zeleného bonusu v návaznosti na růst cen elekrické energie.

Předmět: Re (3): Zelený bonus
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 21.10.2009 06:28 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
nejjednodušší je podívat se do cenových rozhodnutí ERÚ na www.eru.cz

zelený bonus je stanoven na jeden rok, pak se počítá znovu pro všechny kategorie (stávající, starší - pro každý rok, nové)

zelený bonus je výhodný pro výrobce, kteří spotřebují větší část produkce a mají drahou elektřinu, obvykle tedy domácnosti

Předmět: Re (3): Zelený bonus
Autor: Kolar Jan
Datum: 13.12.2009 13:02 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
PROC NA TUHLE JEDNODUCHO OTAZKU " Ale týká se ta každoroční změna zeleného bonusu jen nových výrobců, nebo se změna vztahuje na všechny, tzn. i na stávající výrobce? "
ZDE NEPADNE JEDNODUCHA ODPOVED? TEDY CENA ZELENEHO BONUSU, KTERI UZ FVE MAJI V PROVOZU SE NEMENI NEBO SE MENI !

Předmět: Re (4): Zelený bonus
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 13.12.2009 19:27 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
cituji z:
https://forum.tzb-info.cz/5861-diskuse-ke-clanku-lze-ocekavat-vyrazny-pokles-vykupnich-cen-elektriny-z-fotovoltaickych-elektraren-pro-rok-2010/vsechny-prispevky#text39
"zelený bonus je stanoven na jeden rok, pak se počítá znovu pro všechny kategorie (stávající, starší - pro každý rok, nové)"

Předmět: Re: Zelený bonus
Autor: Petr Babiš
Datum: 21.10.2009 07:39 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Od roku 2006 to funguje tak, že ERÚ každý rok upravuje výši zeleného bonusu, a to tak, že pro nové výrobce jej snižuje a pro stávající výrobce zvyšuje. Tedy pro FVE uvedenou do provozu v roce 2006 platila výše zeleného bonusu:
2006: 12,59 Kč/kWh
2007: 12,75 Kč kWh
2008: 12,99 Kč/kWh
2009: 13,10 Kč/kWh

Tedy pro stávající výrobce by neměla výše zeleného bonusu klesnout.
Ovšem zákony se v budoucnu mohou změnit, že ...

Výši výkupních cen a zelených bonusů včetně odkazů na historii (roky 2006-2008) najdete zde:
https://www.tzb-info.cz/vyse-vykupnich-cen-a-zelenych-bonusu

Předmět: Re (2): Zelený bonus
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 21.10.2009 08:08 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
změna zákona 180/2005 by se neměla dotknout stávajících elektráren

výrazný růst ceny silové elektřiny by však mohl vést ke snížení zeleného bonusu, vzhledem k pokračující krizi to však nelze očekávat přinejmenším pro příští rok

Předmět: uhlí
Autor: Jan Kemad
Datum: 10.09.2009 13:44 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Pánové ať se nám to líbí či ne -to je nakonc jediné co můžete, ale zásadní řešení je v tom- ekonomicky anektovat ta ložiska uhlí která jsou pro ČR dostupná-napřed naše zdroje zestátnit a nevyvážet uhlí za hranice, potom vytáhout peníze ze St.R a vrhnout je do ložisek uhlí v Německu a Polsku a potom posílit obrané složky státu na ochranu státního majetku....jinak to nemůže dopadnot...ví to USA i Rusko i Čína. Nezabývejte se malichernostmi..Hezký den.

Předmět: Re: uhlí
Autor: Petr Klvač
Datum: 10.09.2009 13:57 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Možná na to dojde, ale není v mé povaze přemýšlet jako Hitler a zneužívat tlaku na občany a zejména nevratně ničit tuto Zemi pro nás a zejména naše potomky jenom proto, aby se horních 10000 mělo dobře. Spalovat stále uhlí na principu primitivního termodynamického cyklu je staré několik století a neobsahuje ani kapku pokroku a využítí toho, co chytré hlavy za posledních 100 let už dokázaly přivést na svět v podobě vyspělých technologií a jiných objevů ve všech disciplínách lidského bytí. Nemohu se smířit s primitivismem vedení našeho státu a potažmo už i Evropy a házet stále všechnu odpovědnost na občany.

Předmět: FVE
Autor: Ing František Rosecký
Datum: 08.09.2009 08:56 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vážení,
Současný stav investic do FVE při 6 procentním úroku a kompletní investici 80 000 kč/kW má základní návratnost 15 let. Pro velmi hrubý výpočet byl použit finanční kalkulátor TZB a to bez zdanění a nákladů.

Předmět: Re: FVE
Autor: Petr Klvač
Datum: 09.09.2009 11:39 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Prosím tímto ty, kteří mají malou FV elnu na střeše domu alespoň jeden rok, aby se připojili do diskuze se svými zkušenostmi, zejména jak se lišila realita od slibů firem nabízejících dodávku a montáž takové elny, jsou-li potíže s připojováním a odběrem vyrobené elektřiny distribučními firmami (ČEZ, EON, PRE) a kolik elektřiny doposud vyrobili (y) jejich elny v souvislosti s nabídkovým propočtem. Je pravda, že distribuční firmy změní sazbu na podnikatelskou (tedy zvýší ceny za dodávky) spotřebované elektřiny při připojení FV elny nad výkon 5kWp ? Pokud připojí ještě další zkušenosti, předem díky.

Předmět: Re (2): FVE
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 09.09.2009 14:25 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vámi navržené téma jistě může být zajímavé, protože je však vzdáleno tématu článku, doporučuji využít diskusní fórum v levém menu nahoře, zde potom zanechte odkaz na danou diskusi

Předmět: Re (2): FVE
Autor: Karel Bergmann
Datum: 25.09.2009 13:38 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Mám FVE na střeše 1 rok. Slib dodavatele o výrobě a návratnosti lehce překračuji ve svůj prospěch. Mám 3.69kWp a vyrobím asi 3,5GWh energie, to je zhruba polovina mojí roční spotřeby.
Pokud státní orgány včele s vládou nezruší, zpětně, právoplatně uzavřené smlouvy o zelených bonusech a výkupu, vrátí se investice za 10 let.
Je pravda, že ČEZ přípojí FVE s výkonem >5kWp v režimu zelených bonusů jen když změníte sazbu z "D" na "C" nebo musíte přejít ze zeleného bonusu na pevné výkupní ceny. Mám to černé na bílém. Odvolávají se na ERÚ. Poslal jsem dotaz na ERÚ. Odpovď zní, že FVE lze v režimu zelených bonusů provozovat bez omezení výkonu. Kde vzal ČEZ hodnotu 5kWp je mi záhadou.

Předmět: Re (3): FVE
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 26.09.2009 10:58 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
požadavek ČEZ považuji za celkem oprávněný, do 5 kW lze ještě uznat, že se jedná o výrobu pro vlastní spotřebu, nad touto hranicí se už opravdu jedná o podnikání

smlouvy nemohou být upravovány zpětně, to by si stát zadělal na žaloby

Předmět: Re (3): FVE
Autor: Petr Babiš
Datum: 29.09.2009 15:07 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
5 kWp byl v roce 2007 maximální limit pro přiznání státní dotace, ČEZ pravděpodobně tuto hodnotu převzal

Předmět: Re (4): FVE
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 29.09.2009 19:06 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
zároveň to odpovídá nejvyššímu výkonu, jaký lze připojit do jedné fáze, systém s vyšším výkonem již potřebuje nejméně dva střídače

Předmět: Re: FVE
Autor: Petr Klvač
Datum: 09.09.2009 16:11 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vámi uvedené číslo 80000.-Kč (bez DPH) za instalaci 1kWp FV elny lze považovat u malých střešních elektráren do 10kWp za velmi podhodnocené, podle mých zkušeností potenciálního investora se dolní hranice pohybuje kolem 100000.-Kč/kWp a běžně je dnes na hodnotách kolem 105 až 110 tis Kč/kWp.

Předmět: Re: FVE
Autor: ivan janek
Datum: 12.09.2009 14:36 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Návratnost se samozřejmě počítá z vlastního kapitálu, ne z cizího.

Předmět: Snížení výkupních cen zelené elektřiny
Autor: Jana Trnková
Datum: 07.09.2009 14:57 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Pokud vláda prosadí odstranění limitu na snížení výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů meziročně max. o 5%, bude ta nová nižší cena platit jen pro nově vybudované výroby elektřiny, nebo i pro již existující?

Je možné někde dohledat novelu zák. 180/2005, kterou předkládala minulá vláda? Děkuji.

Předmět: Re: Snížení výkupních cen zelené elektřiny
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 07.09.2009 15:09 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
může se týkat jen nových zdrojů, i u těch by následně výkupní cena pravděpodobně rostla podle inflace

Předmět: původní návrh zákona
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 05.09.2009 08:29 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=4&CT=529&CT1=0

v textu je jasně uvedeno, že se jednalo o vládní návrh zákona

podtržené části jsou přímou aplikací směrnice 2001/77/ES, ostatní můžeme přisoudit MPO a MŽP (předkladatelé návrhu zákona)

zajímavý je §8 odst. 4

"Výkupní ceny a ceny zelených certifikátů stanovené Úřadem pro následující kalendářní rok nesmí být nižší než 90 % hodnoty výkupních cen a zelených certifikátů platných v roce, v němž se o novém stanovení rozhoduje."

současný "problém" vůbec nemusel nastat, pokud by poslanci, přijali původní verzi zákona

považuji za nutné zvlášť upozornit, že v parlamentu byli v době projednávání a schvalování zákona 180/2005 Sb. ze současných stran pouze zástupci ODS, ČSSD a KDU-ČSL (včetně představitelů dnešní Top09), pokud se někomu současná verze zákona nelíbí, měl by směřovat své výhrady těmto stranám, případně konkrétním osobám, které pozměňovací návrhy prosadily

Předmět: Re: původní návrh zákona
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 07.09.2009 13:28 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
jmenovitě změnu čísla 90 na 95 má na svědomí Iva Šedivá (ČSSD)
viz
http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=4&CT=529&CT1=3

Předmět: o fotovoltaice
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 01.09.2009 17:35 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
novým čtenářům TZB-info doporučuji starší články, aby se v diskusi neopakovaly dotazy dávno zodpovězené
https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/5470-historie-a-perspektivy-oze-fotovoltaika-technologie-krystalickeho-kremiku
https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/5517-historie-a-perspektivy-oze-fotovoltaika-mene-rozsirene-technologie

Předmět: Ceny za FV jsou součástí našich účtů za elektřinyü
Autor: Drahos Svaton
Datum: 30.08.2009 19:51 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Ty zvýšené ceny za FV skutečně neplatí stát, ale my všichni v našich účtech za elektřinu. A nařizuje nám to přeneseně zákon. Hloupé a nespravedlivé nutit občany platit za stejné zboží mnohonásobně více bez jakékoli přidané hodnoty. (Emise z JE jsou 0)

Předmět: Re: Ceny za FV jsou součástí našich účtů za elektřinyü
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 01.09.2009 17:32 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
emise CO2 z JE jsou srovnatelné s FV nebo větrem, v provozu nulové, ve výrobě/výstavbě měřitelné, vyhodnocované a porovnávané,

emise látek poškozujících ozonovou vrstvu asi o 3 řády vyšší z JE než z FV

zanedbáme-li rizika havárií, jsou na tom FV srovnatelně s JE, v současnosti, za několik let budeme chytřejší

přidaná hodnota - očekává se, že cena elektřiny z FV klesne pod úroveň ceny z JE, prozatím je pokles rychlejší než předpokládal zákon 180/2005, to je ostatně důvodem, proč se v současnosti vláda tak rychle snaží jej změnit, z druhé strany to však znamená, že cíl je plněn rychleji než bylo původně slibováno

Předmět: dotaz
Autor: Filka Jiří
Datum: 30.08.2009 19:37 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vyrobí v našich podmínkách fotovoltaická elektrárna tolik energie, kolik je potřeba na výrobu daných panelů a dalšího příslušenství ?

Předmět: Re: dotaz
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 01.09.2009 17:35 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
https://forum.tzb-info.cz/5861-diskuse-ke-clanku-lze-ocekavat-vyrazny-pokles-vykupnich-cen-elektriny-z-fotovoltaickych-elektraren-pro-rok-2010/vsechny-prispevky#text14

Předmět: oficiální tiskové prohlášení MPO
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 26.08.2009 22:18 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
http://www.mpo.cz/dokument63703.html

zobrazuji 1 - 30 z 42   starší >>
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama