Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Lze očekávat výrazný pokles výkupních cen elektřiny z fotovoltaických elektráren pro rok 2010?

Autor článku: Bronislav Bechník
Plné znění článku: Lze očekávat výrazný pokles výkupních cen elektřiny z fotovoltaických elektráren pro rok 2010?
Anotace článku: Česká republika je vázána směrnicemi EU k podpoře a přednostnímu výkupu elektřiny z OZE, tedy i "ze slunce". Na druhou stranu Energetický regulační úřad (ERÚ) má podle zákona č. 180/2005 o podpoře využívání obnovitelných zdrojů povinnost výkupní ceny regulovat tak, aby návratnost investic byla nejvýše 15 let a byl vytvořen přiměřený zisk.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 42 z 42
Příspěvky
Předmět: Re: oficiální tiskové prohlášení MPO
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 26.08.2009 22:24 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
pominu-li určité nepřesnosti, rozhodně střízlivější text než článek v E15

je například otázka, co má větší vliv na pokles cen fotovoltaických instalací v ČR, jestli technologický vývoj nebo změny kurzu koruny, o 40 % jsou levnější možná noname panely z dálného východu, kvalitní asijská produkce je prozatím za srovnatelné ceny jako evropská, ceny v Evropě sice klesají, jen trochu pomaleji, než uvádí ministerstvo

Předmět: Re (2): oficiální tiskové prohlášení MPO
Autor: Petr Valášek
Datum: 30.08.2009 20:53 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
I když na vašich řečech něco pravdy je, je neoddiskutovatelný fakt, ty ceny technologií šly rasantně dolů, dnes není problém postavit na poli 1MWp za 75 mega, před rokem to bylo 110 mega. A to nemluvím o noname china, ale o renomovaných výrobcích. Ale i china umí pozitivně překvapit, je ale třeba mít patřičně ošéfovanou výrobu přímo v Číně, a platit tam své lidi na dozor, podobně jako to dělají dnes hadráři.
Můžete koupit už i 1euro/Wp, ale to je právě ten šmejd - můžete si připlatit na 1,4 až 1,5 euro/Wp a už máte solidní kvalitu. Loňské ceny byly i dost přes 2 euro/Wp.

Ceny panelů šly tak rasantně dolů, že dnes se už prakticky nevyplatí panely umisťovat na 2-osé konstrukce, 1-osé už pomalu taky ne.

V tomhle byznysu se dnes točí tolik prachů, že i těm, kterým z těch miliardových toků jen tu a tam něco kápne do klína, jsou zcela za vodou.

Nyní právě probíhá boj mezi 2 tábory.
A žádnému z nich nejde o tu ekologii, jde o peníze...

Jedním táborem jsou výrobci/investoři nabalení z dřívějška na nefotovoltaické výrobny (vítr, bioplyn), cítí že jim zvoní hrana - a v druhém táboře jsou ti, co dělaj do fotovoltaik a nyní mají hotové žně.
Oba tábory mají své silné zastánce, své lobisty, své lidi na úřadech, své lidi ve vládě, v parlamentu, na stavebních úřadech, v komunálu, zkrátka všude možně, kde se takříkajíc láme chleba.
Nejlepší, kdyby se pomlátili mezi sebou navzájem.

Předmět: Re: oficiální tiskové prohlášení MPO
Autor: Jiří Svoboda
Datum: 31.08.2009 21:50 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Škoda, že pan Bartovský zapoměl ještě jasně říci, že ty 3 miliardy si ještě v dalších letech 19krát zopakujeme, i kdybychom počínaje rokem 2010 žádnou FV elektrárnu nepostavili. Zákon připravený panem Bursíkem nás k tomu všechny zcela nedorovolně zavázal.

Předmět: Re (2): oficiální tiskové prohlášení MPO
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 01.09.2009 17:15 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
obávám se, že zákon 180/2005 byl schválen dříve než Bursík vstoupil do vlády

Předmět: Re (3): oficiální tiskové prohlášení MPO
Autor: petr petr
Datum: 04.09.2009 08:47 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
osobně jsem byl na přednášce na for archu, kde Bursík tento zákon představoval, za ecoconsulting, s.r.o. Ještě ministrem nebyl. Je to jeho dílo. odkaz z jiné akce http://www.energyagency.at/fileadmin/aea/pdf/internationales/czenpa_eb06.pdf

Předmět: Re (4): oficiální tiskové prohlášení MPO
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 05.09.2009 07:56 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
chtěl jsem jen upozornit, že o přijetí zákona bývalý ministr životního prostředí nerozhodoval, ani zelení v té době nebyli v parlamentu, natož ve vládě, zodpovědnost za přijetí zákona tedy leží na jiných lidech, zákon samotný je aplikací směrnice 2001/77/ES, podařilo se však do něj propašovat podporu využívání důlního plynu, což jistě nebyl záměr předkladatele, stejně jako řada dalších ustanovení zákona, ve své době zákon odpovídal situaci v jiných evropských zemích

Předmět: Re: oficiální tiskové prohlášení MPO
Autor: Milena Můčková
Datum: 04.09.2009 09:38 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
http://www.czrea.org/cs/energetika-a-legislativa-v-cr/vyjadreni-mpo

Předmět: Hned v prvním odstavci
Autor: Aleš Aleš
Datum: 26.08.2009 11:48 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Pan Bechník píše , že se stát snaží prý populisticky znížit své náklady omezením podpory FV panelů. To je ovšem omyl náklady státu se nesníží , protože stát se zvého rozpočtu žádnou podporu FV elektrárnám nevyplácí - tu platí spotřebitelé el. energie a platí jí kumulativně, tedy čím více elektráren tím dražší el. energie. Jen za poslední rok se zvýšila cena , kterou doplácíme na každou MW asi o 1/3.
Dle mého názoru , by FV panely neměly být podporovány vůbec, protože ČR není zatím tak bohatým státem , aby si mohl výrobu takto drahé energie dovolit a také má špatné podmínky pro provoz těchto zařízení. Navíc uhlí a uranu máme tolik, že nemá smysl draze platit za něco co vůbec nepotřebujeme.

Předmět: Re: Hned v prvním odstavci
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 26.08.2009 22:16 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Zkuste, prosím, číst pozorněji, upozornění že výkupní ceny elektřiny z OZE nejsou součástí rozpočtu je napsáno v druhém odstavci závěru, právě proto považuji oficiální motivaci MPO za populistickou, nicméně zákon je třeba upravit a je k tomu vhodná příležitost

co se týče klimatických podmínek, ČR je na tom srovnatelně s Německem, přitom i nejvyšší letošní odhady nových instalací jsou v ČR asi o 30 % nižší než v Německu

uhlí nám brzy dojde i v případě, že budou prolomeny územní ekologické limity těžby, my se toho sice asi nedožijeme, proč však nechávat dětem stát bez zdrojů energie?

uran je z celosvětového hlediska zanedbatelný zdroj energie, jeho těžba v ČR byla vždy ekonomicky ztrátová a výroba jaderného paliva v ČR nikdy nebyla a sotva kdy bude, takže jen další cesta do hlubší ekonomické závislosti

Předmět: Re (2): Hned v prvním odstavci
Autor: Petr Valášek
Datum: 29.08.2009 20:31 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Já to vidím z první ruky a fotovoltaiky... to je dnes doslova mor...

V jakékoliv energetické koncepci ČR je jasně rozebráno, že koncepce OZE má stěžejně spočívat v *biomase/bioplynu*.
Současná situace ale není o ničem jiném, že až se přes distributory převalí (a dovalí) monokultura fotovoltaik, ne(z)bude již žádná připojitelnost pro bioplynové stanice (ty kvičí ostatně už dnes), ani pro větřáky, zkrátka pro nic.

Všude budou "kralovat" fotovoltaiky (Potkal jste už někoho, kdo chce stavět třebas 120MWp elektrárnu? Já ano... A nejsou sami...).

Fotovoltaická elekrárna má využití 1000-1100h za rok, bioplynová stanice 6000-7000h za rok. Pokud mohu v daném místě sítě připojit pouze 1MW výkonu, tak z fotovoltaiky je objemový efekt 6x menší, při 3x až 4x větší subvenční složce výkupních cen. To je cesta do pekel.

Neříkám ne fotovoltaikám - ale je třeba je vyhnat z polí a ze země obecně, zpátky na střechy, kam patří.

Předmět: Re (3): Hned v prvním odstavci
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 01.09.2009 17:26 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
naprosto souhlasím, že fotovoltaika patří na střechy, je jich v tomto státě volných tolik, že by současný boom jen na střechách vydržel několik let

biomasa/bioplyn - bude stěžejní v nejbližších desetiletích, biomasa však přednostně pro výrobu tepla, kde dominuje již v současnosti, později bude dominovat fotovoltaika, vždy je nutno uvažovat mix různých zdrojů, každý OZE má nějaké výhody a nějaké vady, bude rozebíráno v dalších článcích seriálu Historie a perspektivy OZE (FV - velký potenciál, vysoká cena, bioplyn - výroba podle potřeby, velmi nízký potenciál, vítr - vysoký výnos energie v poměru k energii vložené...)

chtít postavit 120 MWp elektrárnu je často jen přání, možnost připojit takový zdroj je omezená, obecně jsou rezervace výkonu z velké části spekulativní, distribuční společnosti již tyto spekulace omezují

Předmět: Re (4): Hned v prvním odstavci
Autor: Richard Suk
Datum: 16.09.2009 19:09 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Jaké spotřebiče je možné dnes napájet z FV aniž bych se připojil k síti? Jsou tyto zdroje dostupné?

<< novější   zobrazuji 31 - 42 z 42
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama