Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Změní se nám klima?

Autor článku: RNDr. Taťána Míková
Plné znění článku: Změní se nám klima?
Anotace článku: Jaké budou dopady globálních klimatických změn na oblast vytápění a klimatizace pro území České republiky? Nároky na zimní vytápění se budou snižovat. Kromě prostého snížení počtu denostupňů způsobeného zvýšením teploty, je ale třeba počítat i s tím, že souvislé zimní topné období se bude zkracovat. Na druhou stranu je pravděpodobné, že ostřejší výkyvy v teplotách v teplé polovině roku přinesou nutnost častějšího přitápění v chladném letním počasí. Další energii navíc si může vyžádat masovější zavádění klimatizace, pokud si ho vynutí horké vlny, jejichž výskyt bude podle posledních odhadů v létě častější.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: Dodatek k článku "Změní se ..."
Autor: Ostrožlík
Datum: 20.09.2001 00:32 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Je to jeden z mala rozumne napsanych clanku o mozne zmene klimatu Zeme. Rad bych pripomenul,ze obludnosti typu "Na Vysocine budeme pestovat pomerance, na jizni Morave banany", nebo "U Vltavy porostou palmy." jsou zcela zcestne a jde o oblbovani verejnosti. Ano, i takoveto informace siri napriklad denik Pravo!
Na druhou stranu, bych ale rad pripomenul, ze reakce systemu "atmosfera-zeme-ocean" je i pri soucasne urovni vedy a techniky jen tezce predvidatelna, a jak se vyvine klima pri 2 x CO2 lze jen odhadovat. Jak se v clanku pise "je mnoho interakci, o kterych dnes jeste ani nevime". Velikosti a dopady zmen klimatu jsou jen modelove odhady a tak je nutno je i brat (i kdyz je to to nejlepsi co dnes mame k dispozici).
To ovsem neomlouva civilizaci, aby se dale chovala k zivotnimu prostredi barbarsky. Clovek je na teto planete jen kratkou navstevou a podle toho by se take mel chovat, ne si bourat "strechu nad hlavou". Zatim nemame souseda kam bychom se odstehovali az si tento byt "Zemi" vybydlime!
Plynum zdar!
Tomas Ostrozlik CHMU.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.