Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Požadavek na součinitel prostupu tepla konstrukce podlah na zemině, řešení podlah s ohledem na tento požadavek

Autor článku: Ing. Martin Varga, Ing. Tomáš Kupsa
Plné znění článku: Požadavek na součinitel prostupu tepla konstrukce podlah na zemině, řešení podlah s ohledem na tento požadavek
Anotace článku: Od roku 2000 platí norma ČSN EN ISO 13370 Tepelné chování budov - Přenos tepla zeminou - Výpočtové metody, která až do roku 2008 souběžně s normou ČSN 06 0210 sloužila k hodnocení podlahových konstrukcí objektů na zemině. Použití ISO normy přináší zcela nové principy konstruování, diametrálně odlišné od po několik desetiletí používaných konstrukčních zásad a doporučení.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Navrhuji zohlednit AKUMULACI IImetball iGIN27.10.2012 16:01
Navrhuji zohlednit AKUMULACImetball iGIN27.10.2012 16:01
Re: vytápění RDmelkor unlimited08.02.2010 06:58
vytápění RDLibor Křemeček02.02.2010 13:24

Autor: metball iGIN
Datum: 27.10.2012 16:01 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104998
reakce na ...
Dík za dobrá data ...
iGoNY alias Samozvaný Fyzikální Ombudsman

P.S.:
O bídě ohýbání Fyziky pro výrazně partikulární zájmy různých "zájmových kroužků" se raději zmiňovat nebudu ...

Předmět: Navrhuji zohlednit AKUMULACI
Autor: metball iGIN
Datum: 27.10.2012 16:01 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104998
reakce na ...
Série článků mi pomáhá se orientovat v bídě,
kterou způsobila dostupnost výpočetní techniky nejširší "populaci" ...
Skutečně souhlasím s názorem, že jednoduché srovnání historického vývoje normativů je pro drtivou většinu praktiků jediný myslitelný EntryLevel znalostí.
Možná bych (sadisticky) nasměroval PT autory na nestacionární jevy a vliv akumulace ....
Je to oblast obzvláště důležitá v kontextu zvyšujících se amplitud meteo-prvků ...
a doufám, že i ve světlých zítřcích "normového počítání dle metea",
nikoliv dle tendenčně zprůměrovaných klimatologických dat.

Schola Brutus

Předmět: vytápění RD
Autor: Libor Křemeček
Datum: 02.02.2010 13:24 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, chtěl jsem poprosit o radu. Chci letos začít stavět RD v Bučovicích, okr. Vyškov. Jedná se o podkrovní dům, kdy šířka obytné budovy je 8m a délka 12m. Střecha pultová. Obytná budova je tedy obdélnílového tvaru. Na ni navazuje chodba, která propojuje hlavní budovu a garáž. celek budovy vypadá jako písmeno "U".

Celou dobu jsem měl v hlavě, že bude vytápění podlahové-elektrické rošty. No v současné době mě z toho dost lidí zrazuje a spíše převládá názor, že je to nejdražší vytápění. Chtěl jsem se Vás tedy zeptat, jaké vytápění s ohledem na konečnou cenu by jste mi poradili-zda je lepší plynový kotel než topení elektrikcými rošty. Na drahé tepelné čerpadla nemáme dostatečné finance a kromě toho stavba je na kopci, kde je nedostatek přírodní vody v zemi, takže vrt do země nemá zřejmě smysl. Líbí se mi také fotovoltaické články, ale pořizovací náklady jsou vysoké. Prosim Vás o krátké zhodnocení a radu, co by jste mě vy jako odborníci doporučili. Děkuji za odpověď. Libor Křemeček

Předmět: Re: vytápění RD
Autor: melkor unlimited
Datum: 08.02.2010 06:58 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Otázkou je, jaká cena Vás trápí?

Z hlediska prvotní investice (komfortních systémů) je pořadí následující:
1) přímotopy
2) elektrické podlahové topení
3) elektrokotel +
a) vysokoteplotní radiátory
b) teplovodní podlahové topení
c) nízkoteplotní radiátory
4) tepelné čerpadlo vzduch/voda +
a) teplovodní podlahové topení
b) nízkoteplotní radiátory
5) kondenzační plynový kotel +
6) tepelné čerpadlo země/voda +

Z hlediska provozních nákladů pak:
1) tepelné čerpadlo země/voda
2) tepelné čerpadlo vzduch/voda
3) kondenzační plynový kotel
4) přímotopy
5) elektrické podlahové topení
6) elektrokotel

Jaký systém topení použít pro konrétní objekt nejvíce záleží na jeho tepelných ztrátách, požadovaném komfortu a režimu provozu.

Pro objekt s nízkými TZ se nevyplatí pořizovat nákladný systém vytápění, protože provozní úspory jsou malé a za dobu životnosti systému nesplatí výšku prvotní investice.

PS: Nejlevnější energie je ta, kterou nespotřebujeme.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama