Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Náklady na vytápění dřevními peletami

Autor článku: Ing. Zdeněk Lyčka
Plné znění článku: Náklady na vytápění dřevními peletami
Anotace článku: Pro bilanční výpočty roční potřeby paliva je důležité správné stanovení výhřevnosti konkrétního paliva a stanovení reálné provozní účinnost samotného kotle. Ne vždy se tyto údaje shodují s údaji uváděnými výrobci, či spíše prodejci pelet a peletových kotlů.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: výhřevnostBronislav Bechník24.02.2010 22:33
Re: výhřevnostZdeněk Lyčka22.02.2010 22:25
výhřevnostHolan Martin22.02.2010 11:10

Příspěvky
Předmět: výhřevnost
Autor: Holan Martin
Datum: 22.02.2010 11:10 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den, jako výrobce normovaného zboží, a kontrolovaného normovacím institutem z Vídně, deklarujem garantovanou výhřevnost podle normy. Podle vás je to špatně, tak se ptám podle čeho když né podle normy uvádět výhřevnost?
M Holan

Předmět: Re: výhřevnost
Autor: Zdeněk Lyčka
Datum: 22.02.2010 22:25 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den,
pokud uvádíte výhřevnost dle ÖNORM M 7135, pak je to výhřevnost v bezvodém stavu, která se od reálné liší. Vzhledem k tomu, že o této skutečnosti běžný zákazník neví, snažil jsem se mu ve svém příspěvku pomoci najít reálnou hodnotu, která je pro něj rozhodující. Záleží samozřejmě na každém výrobci, zda na nesoulat deklarované výhřevnosti dle normy a výhřevností reálnou uvede. Kontrolované kvalitní technologie pracují s poměrně stálou vlhkostí výsledného produktu, takže reálná výhřevnost je výrobci v jisté toleranci známá.

Předmět: Re: výhřevnost
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 24.02.2010 22:33 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
je samozřejmě zcela správné uvádět výhřevnost podle normy

stejně tak je ovšem správné upozornit potenciální uživatele, jak z výhřevnosti v suchém stavu spočítat množství tepla, které se dostane do otopné soustavy, právě to je obsahem článku

podobně bylo před několika lety nutno vysvětlovat, proč může mít kondenzační kotel účinnost přes 100 %, tenkrát se jednalo o rozdíl mezi výhřevností a spalným teplem

ukazuje se totiž, že řada uživatelů peletových kotlů se domnívá, že výhřevnost, kterou dodavatel pelet uvádí u svého zboží, odpovídá přímo množství tepla, které se uvolní spálením těchto pelet, jsou tedy uvedeni v omyl, jak správně poznamenává autor článku

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama